Hlavní navigace

STX a W3C

18. 2. 2007 23:43 (aktualizováno) Petr Cimprich

Transformační jazyk pro XML zvaný STX už existuje skoro pět let. Vše podstatné ohledně vývoje jazyka i implementací se událo v letech 2002 a 2003, poslední roky byla aktivita prakticky nulová. Osobně už jsem považoval celý projekt za uzavřený. Něco jsem se při něm přiučil, poznal zajímavé lidi – z mého pohledu jednoznačně pozitivní zkušenost. Konsorcium W3C v té době už vyvíjelo svou druhou generaci transformačních standardů – XPath/XSLT 2.0 a XQuery 1.0. STX je s těmito standardy nekompatibilní. Styčné plochy jsou, ale rozdílů je víc než podobností. O tom, že bysme s STX měli jít za W3C, jsme nikdy vážně neuvažovali.

Nakonec je ale všechno jinak a W3C se o STX zajímá. Proč? Tento případ je dobrou ukázkou toho jak W3C funguje. Hnací silou veškerých aktivit ve W3C jsou členové, především ti velcí, vlivní, platící největší příspěvky. O STX se shodou okolností začala zajímat Nokia. Pár nadšených vývojářů jazyk začalo používat a podařilo se jim vzbudit zájem u zástupců Nokie u W3C. Na jejich požadavek už nebyl problém uspořádat telekonferenci s těmi správnými lidmi a začít se tím STX vážně zabývat.

A co bude dál? To ani ti „správní lidé“ říct nemůžou. O všem zase rozhodnou jen členové. XML Coordination Group požádá jednotlivé pracovní skupiny, aby zjistily od svých členů, zda by streamovací transformační jazyk chtěli podpořit. Pokud svůj zájem projeví ještě aspoň dva další členové, je pravděpodobné, že by mohla vzniknout inkubátorová pracovní skupina, která by pak měla rok na to něco podnikat. Co přesně a co pak případně dál je zatím ještě příliš v nedohlednu. Něco se ale už děje a nějak to určitě dopadne, takže se rád nechám překvapit.

Sdílet

  • Diskuse byla uzavřena.