Hlavní navigace

Petr Cimprich

 • Mobilní web 2.0

  V posledním týdnu mě zaujalo několik textů na téma Mobile 2.0, případně Mobile Web 2.0. Primární byla informace o konferenci mobile 2.0 (6. listopadu, San Francisko), od které se odvíjí celá pavučina odkazů. Mobile (Web) 2.0 je něco jako buzzword na druhou. Samotný Web 2.0 je dost nejednoznačně přijímané téma. Teď k tomu přidejme mobilní web, o kterém se v poslední době hodně mluví, ale až tolik se toho v praxi zase neděje. Nicméně předsudky stranou, třeba na tom mobilním webu 2.0 něco je.
  18. 2. 2007 23:42 (aktualizováno)
 • Perl XML FAQs

  Cenným zdrojem informací pro každého, kdo pracuje v Perlu s XML, jsou Perl XML FAQs, které už od roku 2002 udržuje a postupně doplňuje Grant McLean. FAQs začínaly skromě, ale dnes už jsou celkem rozsáhlé. Kromě základních doporučení a popisu modulů ze CPANu se často kladené otázky dotýkají také témat, které nejsou úplně specifické pro programování v Perlu, ale často trápí perlové (a pravděpodobně i jiné) začátečníky.
  18. 2. 2007 23:30 (aktualizováno)
 • O cibuli a adolescentech

  Přestože se v posledních dnech začíná o slovo hlásit zima, vrátím se tímto komentářem zpátky do léta. Konkrétně ke v pořadí už desátému proslovu The State of the Onion, který 25. července v rámci letošní konference OSCON v Portlandu pronesl Larry Wall. Trochu jsem zaspal a přečetl si ho až před pár dny, ale přesto bych na něj rád upozornil.
  18. 2. 2007 23:41 (aktualizováno)
 • Podivný standard Office Open XML

  Když jsem se před časem dočetl o záměru Microsoftu definovat v reakci na ODF konkurenční standard pro kancelářské dokumenty, nebyl jsem překvapen. Byl to ze strany Microsoftu logický krok. Ignorovat úsilí o standardizaci v této oblasti bylo už skoro nemožné, a převzít formát ODF by bylo přiznáním porážky. Říkal jsem si samozřejmě, že jeden kancelářský standard by stačil, ale konec konců, mít dva je lepší, než nemít žádný.
  18. 2. 2007 23:39 (aktualizováno)
 • XSL-FO 1.1

  Vrátím se asi dva týdny zpátky, kdy nová verze formátovacího jazyka XSL-FO (nebo jen XSL) 1.1 postoupila do stavu navrženého doporučení W3C (Proposed Recommendation). To už je poslední fáze před opravdovým konečným doporučením, takže je nejvyšší čas se podívat, co XSL-FO 1.1 přinese nového. Přesnější než nová verze jazyka by asi bylo říkat rozšíření stávající verze 1.0. Ve verzi 1.1 nejsou žádné převratné změny…
  18. 2. 2007 23:38 (aktualizováno)
 • LISP vs. XML

  Pod mým nedávným článkem o jazyku XML Pipeline proběhla pozoruhodná diskuze. Bohužel ani trochu nesouvisela s tématem. Několik příznivců LISPu mělo potřebu světu sdělit, že „LISP rulez!“ a XML je jen jeho značně nedokonalou napodobeninou, uměle protlačovanou nevzdělanými rádobyexperty, kteří si z tohoto podvodu udělali dobrou živnost. Můj mírně ironický tón naznačuje, že s tímhle názorem tak docela nesouhlasím. Pokusím se vysvětlit, co mě k tomu vede.
  18. 2. 2007 23:38 (aktualizováno)
 • Literatura o STX

  Narazil jsem na sérii zajímavých článků/blogpostů o STX, což je alternativa ke XSLT umožňující streamové zpracování. Před pár lety jsem při vývoji tohoto jazyka zažil poměrně dost zábavy, a snad se i něco naučil. Nadšení ale časem vyprchalo a poslední dobou kolem STX bylo ticho po pěšině. Teď Tobias Trapp sepsal pěkný, zatím pětidílný seriál nazvaný Streaming Techniques for XML Processing (1. část, 2. část, 3. část, 4. část, 5. část), nahlížející na STX ze zajímavých a originálních úhlů pohledu.
  18. 2. 2007 23:38 (aktualizováno)
 • XML Prague 2007 bude 16. a 17. června

  Přístí ročník konference XML Prague už má své datum – víkend 16. a 17. června 2007. Rozsah bude velmi pravděpodobně stejný jako letos, tedy jeden a půl dne. Nezmění se ani organizátoři – Ginger Alliance a ITI (konkrétně MFF UK a ZČU Plzeň). Určitě chceme zachovat nízkonákladový charakter této akce, stejně jako orientaci na (středo)evropské publikum. Konference by se neměla rozšiřovat – relativně komorní prostory na Malé Straně (kapacita max. 130 lidí) to ani neumožňují…
  18. 2. 2007 23:38 (aktualizováno)
 • Foxconn nezná Linux

  Jen malé povzdechnutí. Koupil jsem nový domácí počítač a už se těšil, jak na něj nainstaluji Ubuntu – distribuci, o které jsem slyšel hodně chvály. Instalace se povedla a Ubuntu mě nezklamalo, ale co je to platné, když si Linux nechce rozumět se základní deskou Foxconn RC410MA. Asi jsem příliš podlehl dojmu, že Linux už je dnes systém pro běžné uživatele, a neověřil si předem, zda je každý konkrétní čip podporovaný…
  18. 2. 2007 23:38 (aktualizováno)
 • Ponie končí

  Poslední dobou to tak trochu vypadá, že projekt Perl 6 začíná ztrácet dech. Možná je to jen optický klam, ale zvenčí se to dá špatně posoudit. Larry Wall a Damian Conway pořád generují své Apocalypses a Exegeses, v mailing listu se diskutuje o nejrůznějších podrobnostech, ale co chybí, je jasné směřování k cíli. Někdy v roce 2001, 2002 jsme všichni věřili v rychlejší pokrok. Asi to ale bude ještě na dlouho.
  18. 2. 2007 23:32 (aktualizováno)