Hlavní navigace

Petr Cimprich

  • Ohlasy neúspěchu OOXML

    Podrobné výsledky hlasování zatím zveřejněny nebyly, ale z náznaků se dá usuzovat, že rozhodly negativní hlasy „No with comments“ od větších a vyspělejších zemí. Za každou zemi hlasuje národní standardizační úřad nebo organizace, ale tam, kde je to možné, si nejprve vyžádá posudky odborníků. Tyto posudky pravděpodobně byly v mnoha případech zamítavé s popisem nedostatků. V USA se dokonce o americkém postoji předem hlasovalo a negativní výsledek byl zveřejněn…
    14. 9. 2007 12:15 (aktualizováno)
  • Formát OOXML v ISO neprošel

    Hlasování o publikování standardu ISO/IEC DIS 29500 (souborové formáty Office Open XML) v ISO a IEC skončilo neúspěchem. Pro bylo jen 17 z 32 hlasujících národních organizací, což je jen 53%, zatímco ke schválení standardu je potřeba 2/3 kladných hlasů. Splněno nebylo ani druhé nutné kritérium – odmítavých hlasů nesmí být víc než 25%, tentokrát jich bylo 26%. Podrobnosti o hlasování jednotlivých zemí jsem zatím nedohledal.
    14. 9. 2007 12:15 (aktualizováno)
  • Workshop o mobilním AJAXu

    Koncem září bude v kalifornském Mountain View workshop o mobilním uplatnění oblíbené techniky webových programátorů zvané AJAX. Spolupořadateli jsou W3C a OpenAjax Alliance. Workshop příhodně navazuje na konferenci AJAXWorld Conference and Expo 2007 West, 23–26. září v nedaleké Santa Claře. Workshop W3C je otevřená platforma, přístupná i nečlenům. Každý, kdo má k danému tématu co říct, může poslat position paper, a je-li tento přijat, je autor pozván zúčastnit se. Za účast se neplatí poplatky…
    14. 9. 2007 12:14 (aktualizováno)
  • XSL v Antverpách

    Další setkání pracovní skupiny XSL při W3C proběhlo v uplynulém týdnu v Antverpách. Od pondělí do středy se tu scházela podskupina pro XFL-FO, od středečního poledne do pátku bylo tématem XSLT. Hostitelem byla firma Inventive Designers. Sám jsem přijel až na poslední dva dny, které byly plně věnovány jedinému tématu – XSLT versus streaming.
    14. 9. 2007 12:14 (aktualizováno)
  • Poznámky z pláže

    Připadného čtenáře radši odradím hned na začátku. U tohoto postu je obsah až na druhém místě. V první řadě zkouším, jaké to je napsat přispěvek mobilem. Sedím v kempovém křesílku na pláži u Ligurského moře a bojuji se svojí E61. Mám poměrně velkou klávesnici i displej, ale stejně mi to jde, jako když prase maluje. Na každé písmenko s diakritikou musím přepínat. Editační rozhraní také není úplně mobile-friendly. Z řádku, který právě píšu, vidím budˇ kousek, nebo nic…
    28. 8. 2007 23:38 (aktualizováno)
  • CSS 2.1 je CR

    Specifikace CSS verze 2.1 včera byla převedena do stavu Candidate Recommendation. CSS 2.1 opravuje pár chyb z CSS 2.0 a přidává několik funkcí, které už prohlížeče většinou stejně implementovaly předem. Některé nikým nepodporované fukce naopak byly odstraněny. Celkově tedy nové CSS 2.1 bude lépe odpovídat aktuálnímu stavu implementace a tomu, jak dnešní uživatelé s CSS pracují. Nebude ve všech detailech zpětně kompatibliní s CSS 2.0, ale to ve specifické oblasti webových prohlížečů zřejmě nikoho
    28. 8. 2007 23:38 (aktualizováno)
  • WSDL 2.0 je doporučením W3C

    Zhruba před týdnem konsorcium W3C zveřejnilo jako doporučení druhou generaci jazyka WSDL (Web Services Description Language). Jak už je poslední dobou zvykem, specifikace je rozdělena do několika dokumentů: Part 0: Primer, Part 1: Core Language a Part 2: Adjuncts. Široce používaný jazyk WSDL modeluje a popisuje webové služby, a usnadňuje automatickou komunikaci mezi aplikacemi. Hlavním přínosem verze 2.0 je oddělení abstraktního popisu funkčnosti webové služby od podrobného popisu jak službu vol
    28. 8. 2007 23:38 (aktualizováno)
  • XSL a XQuery v Pise

    Minulý týden jsem si udělal výlet na schůzku pracovních skupin XSL a XQuery do toskánské Pisy. Hostitelem byla tamní  Souběžně s XSL a XQuery probíhalo ještě jednání pracovní skupiny XML Schema, ale to mě skoro úplně minulo. Většinu času zabralo společné jednání XSL a XQuery o doplnění současného standardu XQuery 1.0 o moduly pro fulltextové hledání, aktualizaci dokumentů XML a pro skriptování. Dále se na pořad dne dostává shromažďování požadavků pro verzi 1.1, z nichž nejnápadnější je požadavek
    28. 8. 2007 23:38 (aktualizováno)
  • Zneužívání obsahu XML-DEV?

    Na XML-DEV se o víkendu strhla zajímavá diskuze o zneužívání obsahu tohoto mailing listu. Firma Stylus Studio na svých webových stránkách nabízí webový archiv této diskuzní skupiny (říkají mu blog). Na tom by samo o sobě nebylo nic divného, takových archivů je na netu povícero. Ovšem Stylus Studio je trochu moc kreativní. Obsah XML-DEV upravuje přidáváním odkazů na své produkty.
    4. 7. 2007 9:55 (aktualizováno)
  • XML Prague 2007 za námi

    Další ročník konference Sobota ráno, posluchárna se pomalu zaplňuje před první přednáškou. V záběru je hned několik přednášejících. V první řadě zleva Uche Ogbuji a Norman Walsh. V druhé řadě vpravo Oleg Parashchenko. O řadu výš v tmavé košili Mohamed Zergaoui.
    4. 7. 2007 9:54 (aktualizováno)