Hlavní navigace

Petr Cimprich - Témata označená nálepkou Vývoj

  • Vítám Perl 5.10

    Nový Perl 5.10 už není žádná žhavá novinka a informovaly o něm všechny relevantní zdroje včetně Rootu, ale musím se přiznat, že mi to v ruchu před koncem roku stejně uniklo. O to víc mě nová velká verze Perlu 5 po pěti letech potěšila. Nejde ani tak o těch několik vcelku příjemných nových funkcí, kterých si kvůli nutné kompatibilitě s verzí 5.8 stejně moc neužiju, ale spíš o potvrzení, že Perl stále žije.
    16. 1. 2008 15:51 (aktualizováno)
  • RubyForge versus CPAN

    Ještě jednou se vrátím k Ruby, tentokrát abych upozornil na článek RubyForge vs CPAN Daniela Bergera, který se snaží o srovnání projektů RubyForge a CPAN. Porovnání je to docela zajímavé, ale podobně jako mnoho jiných srovnání má své slabiny. Tou základní je, že se článek snaží porovnávat nesrovnatelná čísla.
    21. 10. 2007 14:05 (aktualizováno)
  • Návrat od Rails k PHP

    Web je v posledních letech plný nadšených až nekritických článků o Ruby on Rails, proto mě zaujal příspěvek Dereka Siverse, jehož název 7 reasons I switched back to PHP after 2 years on Rails slibuje jiný úhel pohledu. Derek píše o tom, že si některé principy používané v Rails oblíbil a přinesl si je zpět do PHP…
    21. 10. 2007 14:05 (aktualizováno)
  • Workshop o mobilním AJAXu

    Koncem září bude v kalifornském Mountain View workshop o mobilním uplatnění oblíbené techniky webových programátorů zvané AJAX. Spolupořadateli jsou W3C a OpenAjax Alliance. Workshop příhodně navazuje na konferenci AJAXWorld Conference and Expo 2007 West, 23–26. září v nedaleké Santa Claře. Workshop W3C je otevřená platforma, přístupná i nečlenům. Každý, kdo má k danému tématu co říct, může poslat position paper, a je-li tento přijat, je autor pozván zúčastnit se. Za účast se neplatí poplatky…
    14. 9. 2007 12:14 (aktualizováno)
  • Service Modeling Language

    Od minulého týdne má W3C XML Activity o jednu pracovní skupinu víc – Service Modeling Language (SML) WG. Cílem SML WG je zpracovat příspěvek několika významných členů W3C (IBM, Sun, Microsoft, BEA, Dell, HP, Intel, Cisco a další), specifikaci SML 1.0, a přetavit jej v doporučení W3C. Plné zadání činnosti skupiny SML WG je zde.
    31. 5. 2007 23:57 (aktualizováno)
  • MS implementuje XSLT 2.0

    XSLT 2.0 a XPath 2.0 jsou čerstvými doporučeními W3C; psal jsem o tom před pár dny. Také jsem zmínil, že zatím existuje jen jediná implementace – Saxon. To už brzy přestane být pravda; svůj záměr implementovat XSLT 2.0 oznámil tým XML Microsoftu. Programátoři, kteří dosud pracovali na zdokonalování transformátoru XSLT 1.0, se už dali do práce. Zdůvodněním je, že zákazníci MS dali jasně najevo, že si přejí implementaci XSLT 2.0, jakmile bude tento standard dokončen…
    18. 2. 2007 23:44 (aktualizováno)
  • XQuery a XPath/XSLT 2.0 doporučeními W3C

    Teď už věřím, že opravdu všechno má svůj konec. Specifikace XQuery 1.0, XPath 2.0 a XSLT 2.0 se po dlouhých skoro šesti letech vývoje staly doporučeními W3C. Dohromady se kvůli modularizaci jedná o těchto osm dokumentů. XQuery 1.0: An XML Query Language XSL Transformations (XSLT)Version 2.0 XML Path Language (XPath)2.0 XQuery 1.0 and XPath 2.0 Functions and Operators XQuery 1.0 and XPath 2.0 Data Model (XDM) XSLT 2.0 and XQuery 1.0 Serialization XML Syntax for XQuery 1.0 (XQueryX) XQuery 1.0 and
    18. 2. 2007 23:43 (aktualizováno)
  • RX: parser v Ruby

    Tenhle článek jsem si opravdu užil, přestože se Tim Bray hned v úvodu omlouvá za jeho nezáživnost a odhaduje, že na světě může být asi tak šest lidí, které by téma mohlo zajímat. Myslím, že to trochu podcenil. Rozhodně nejsem expert na Ruby (možná leda expert naruby). Článek o efektivitě a optimalizaci parseru XML napsaného pouze v Ruby mě zaujal, protože jsem se před časem zabýval něčím podobným v Perlu. A Perl a Ruby mají, aspoň z hlediska výkonu, dost společného.
    18. 2. 2007 23:42 (aktualizováno)
  • XML Pipeline podruhé

    V půlce listopadu pracovní skupina XML Processing Model zveřejnila druhou pracovní verzi specifikace XML Pipeline Language, neboli XProc. O prvním draftu před dvěma měsíci stručně pojednala Akta X. Hlavní novinkou aktualizované verze je specifikace knihovny standardních komponent, která v prvním draftu zcela chyběla. Standardní komponenty jsou mimořádně důležité. Jsou to uzly tvořící graf, jednotlivé atomické kroky v procesu zpracování…
    18. 2. 2007 23:42 (aktualizováno)
  • Perl XML FAQs

    Cenným zdrojem informací pro každého, kdo pracuje v Perlu s XML, jsou Perl XML FAQs, které už od roku 2002 udržuje a postupně doplňuje Grant McLean. FAQs začínaly skromě, ale dnes už jsou celkem rozsáhlé. Kromě základních doporučení a popisu modulů ze CPANu se často kladené otázky dotýkají také témat, které nejsou úplně specifické pro programování v Perlu, ale často trápí perlové (a pravděpodobně i jiné) začátečníky.
    18. 2. 2007 23:30 (aktualizováno)