Je to zhruba 2 a čtvrt roku, co se Windows Vista začaly pomalu zabydlovat do nových počítačů. Počáteční euforii „jééééééé ono, to je průhledné“ a snad ještě větší nepopsatelné nadšení z 3D přepínače oken brzo vystřídalo mezi uživateli totální zděšení, že se v tom vlastně nedá dělat. Výrobci minimálně ze startu věděli, že „nové okna“ táhnou a tak nebyl problém koupit notebook s 512MB RAM a nějakou tou edicí Visty.
Toto byla první osudová rána pro Visty a Microsoft. Lidé byli zvyklí, že tou dobou 5 let staré XPčka začínající kdysi někde u 128MB na aktuální konfiguraci docela dobře fungovaly a Visty měly problém samy se sebou, ne to bože aby v nich běželo ještě něco dalšího. V téhle době stála např. notebooková SO DIMM cca 15 stovek bez daně, takže něž uživatelé svého nového miláčka stihli zbavit sklerózy, roznášeli poměrně dlouho velmi negativní emoce.
Patrně ještě větší problém je, že Visty nechodí nic moc extra ani na dostatečném železe. Když se vrátím do počátků Vist, tak nemohu zapomenut na snad jediného člověka, kterého znám a který byl i v té době s Vistami spokojen.
Je léto 2007, dotyčný se rozhoduje pro nový počítač a chce ten nový super systém od Microsoftu. V útrobách ne zrovna laciné skříně se nachází slušně vyhlížející deska s tím nejlepším, co Intel aktuálně nabízí, dvě nVidie po pětadvacet kus, WD Raptor na Visty, běžný velkokapacitní 7200-otáčkový „lenoch“ na data a nějaká ta RAM, aby se to ve finále vlezlo do stovky.
Toto je ovšem světlá výjimka a i v dnešních dnech na mnohem výkonějším hardware než před dvěma lety jsou Visty spíše synonymem satana a downgrade na XP ničím výjimečným. Sám jsem před rokem a čtvrt zatoužil a po ThinkPadu série X a i s procesroem Core2duo L7500 a 2GB RAM na tom Visty chodily vyloženě blbě. Neštěstí je používám pouze cca čtvrtletně, když udpatovat BIOS, zkusit Google chrome a podobně, ale na běžnou práci to prostě není. Všichni si hodně slibovali od prvního Service Packu, ale jelikož se na výkonu nezměnilo nic, uživatelé nad systémem definitivně zlomili hůl a Microsoft to vzdal. Začalo se mluvit o nástupci jménem Windows 7.
Když jsem rozjímal, jestli o Windows něco napsat, tak se mi motal v hlavě titulek Windows 7: zabiják Linuxu, který jsem někde zahlídl. Měl jsem za to, že to byl server typu Živě.cz, ale byla to zprávička zde na Rootu. O Windows 7 se poslední dobou píše docela hodně a jelikož s notnou dávky nadsázky spadám spíše do kategorie „věřím pouze statistice, kterou jsem si sám zfalšoval“, neodolal jsem a dle návodu na serveru Cdr.cz se pustil do instalace Windows 7 RC pomocí flashky, protože notebook nemá mechaniku.
Instalace proběhla velmi rychle, ale jelikož instalace proběhla z flashky, která ani v zápisu nemá problém s 20MB/s, tak jsem tomu nevěnoval nijak zvláštní pozornost. Mnohem zajímavější je vlastní provoz. Železo, z dnešního pohledu rok a čtvrt staré, na kterém byly Visty utrpením je pro Windows 7 naprosto dostačující a chodí nadmíru dobře. XPéčka by sice asi chodily ještě líp, ale zde je rozdíl mezi hardwarem a softwarem 6 let a porovnávání by bylo spíše nefér. Když porovnám jabka a hrušky, tak Windows 7 by mému Gentoo subjektivně „natrhly prdel“.
Na první pohled se toho až tak moc nezměnilo, pokud si odmyslím, nový panel a detaily typu, že Wordpad vypadá více jako Microsoft Office 2007, ale v pozadí to bude asi zajímavější. Nechce se mi bádat, jestli ubyly nějaké služby, nebo je to opravdu jen o optimalizaci, ale výsledek je markantní. To že se sytém nezabývá hovadinami názorně ukazuje i baterka, která i když za ten rok a čtvrt ztratila cca 25% své původní kapacity nyní ukazuje o cca 15% lepší čas, než jak byla nová a živila Visty.
Linux mám rád a používám ho přes deset let. Taktéž ale přiznávám, že nejsem nijak extrémně fanatický uživatel a když bylo pro mne výhodnější použít Windows, tak jsem ho použil. Ve finále za těch 10 let na Linux připadá cca 80% času na soukromých počítačích. Když srovnám dle mého názoru extrémně nepovedené Xubuntu 8.04 či mé Gentoo, kde jsem také „uletěl“ na zbytečně novém jádru, ovládači Intel grafiky a navíc válčím s výkonem diskových IO, což se tu již nějaký pátek řeší na Rootu, tak musím přiznat, že Windows 7 je lepší.
Být pouhým uživatelem, kterému stačí ke štěstí prohlížeč, ICQ a něco na MP3, tak už jsem asi našel náhradu a u nováčku, které přitáhl Linux Compizem i na relativně líném železe to může být skutečný zabiják Linuxu. Skalní uživatele těžko přesvědčí a u netbooku, kterých se zprávička týkala, tam se není moc o čem bavit. Tam Linux prohrál i s XP. Možná to bude za rok zajímavé, jak Google silou své naduté šrajtofle a týmem schopných lidí uvede svůj primárně notebookový Google Chrom OS, ale jedno vím už jistě. Bude mít proti sobě víc než dobrého soupeře.
No ja neviem...mal som win7 nahodeny na NB...ako nebolo to zle...notebook mi vydrzal ovela dlhsie nez s vistou alebo linuxom...ale proste uz ma to nebavi, mat AV ochranu, instalovat ovladace, doplnujuci SW, office a tak dalej...asi som zlenivel vdaka linuxu :-D
teraz mam ubuntu, a som nim znechuteny plno softu musim tahat z netu, ze mu dam sancu a hned o nu prislo, fedora nemastna neslana, opensuse - dvd + asi 2 cd k tomu to sa mi fakt nechce este pocas instalacie menit cd...mandriva, ta mi prisla najlepsia, akurat ze 2009.1 s tym org to pokaslali, mi vypekali s NB...ale uz sa tesim na 2010.0...
1. Windows 90-98%
2. Mac OS X 1-10%
3. GNU/Linux ~1%
To teda nevím, jakto že nejde na Vistě pracovat? To je anti-MS propaganda konkurence, které věří i různí IT experti... Na svém starém PC s 512 MB RAM sem nechal Windows XP a měl sem ho, než odešel HW - tj. nějakých 8 let.
Pracovat byl extrémní problém naopak na Linuxu. Před lety to byla otázka shánění různých řešení a free/open ovladačů přes vytáčené připojení...
Nič proti Windows, na jednom stroji mám stále XP na hranie, ale predpokladám, že always on top, scrollovanie v neaktívnom okne, priraďovanie klávesových skratiek oknám a podobné veci ešte stále nie sú v základnej výbave. Bez týchto drobností už nedokážem existovať, takže prechod na W7 nehrozí.
Nebudu se tady poustet do flamerskeho tematu Win vs. Lin. K tomu jenom napisu, ze adjektivum "zabijak" neni adekvatni, protoze vyvoj Linuxu vesele probihal a probiha da se rict bez ohledu na velikost uzivatelske zakladny.
Zajima me ale to porovnani Visty a W7. Sam jsem zkousel oboji, take na laptopu, kdysi (v lednu 2008) s 1GB RAM. Pokud shrnu svoji zkusenost, tak Visty (tehdy s pouhym 1GB RAM) se mi nejevily jako az takovy propadak. Popravde, nedavne porovnani W7 a Visty mi vyslo takrka stejne z hlediska spotreby RAM (dnes 4 GB), vytezovani procesoru, disku. Takze nevim, zajimaly by me i zkusenosti ostatnich.
Dodavam, ze dosavadni "hype" kolem W7 v ruznych mediich jsem povazoval za trochu koupeny a trochu vynuceny nutnosti najit nove tema (je tezke psat X-tym rokem o XP).
Klicove rysy Windows7 jsou totozne s Vista. TC a DRM stale zpusobuji, ze vykonove system pusobi jako jeden giganticky malware. Stezi si kdo umite predstavit jake restrikce nove windows obsahuji. Vse je dobre popsane v clanku od FSF na http://badvista.fsf.org/
Kdo dobrovolne podporuje nove windows je naprosty idiot, srovnatelny s libovolnym hnutim proti lidskym pravum.
Také jsem Win7 nahodil do virtualu a je pravda, že jsou rozhodně svižnější než Vista. Také GUI vypadá poměrně dobře, jednoduché ploché, mi vyhovující, ale bohužel, pokud se pokusíte něco nakonfigurovat, tak zjistíte, že je to stejný chaos jako Vista a je to děs a utrpení. Možná je to otázka zvyku, ale zdá se mi, že je to příliš překombinované.
Zkusil jsem obě verze, jak 32-bit tak i 64-bit. Oproti Vistám je rychlost lepší. Leč, jak už tu někdo psal, konfigurace je fakt naprosto příšerná. Nejlépe šli nastavit naposledy snad W2000. Teď jsou nástroje různě rozházené a dost dlouho to trvá, než objevíte to co hledáte. Mnohdy ani nenajdete, protože buď je to skryté, nebo odebráno ze systému. Řekl bych, že dost uživatelům bude vadit i to, že nelze nastavit starý vzhled nabídky start. Existují různé modifikace, které se to snaží napravit, ale jejich funkcionalita je více, či méně spolehlivá.
U mne osobně se Visty staly nejhorším OS, které kdy MS vydal, I milénia se dali doladit. Naopak za nejlepší bych považoval W2000. Zdůrazňuji, že mluvím pouze o OS od MS.
A co se týká toho, že W7 jsou zabijákem Linuxu? Já to tak rozhodně nevidím. W7 možná získají nějaké procento zpět, ale zabijákem dat zůstanou. Kdo nechce mít data v bezpečí, nechť si nainstaluje Windows.
Jinak jsem rád, že přišla nová verze oblíbeného OS, protože vím, že alespoň bude dost práce a já jen tak nezkrachuji :-D
Visty jsou a budou prostě bída. Win7 mě zajímá. Ne, že bych jej chtěl používat, ale chci být v obraze. Mě bohatě stačí to vámi proklínané Ubuntu, které mě samo o sobě nikdy nezklamalo. Boje s grafikou jsou jiná věc, za to nemůže ta distribuce (a ono i XP s ní mají problémy, jak vidno). Práce je pro mě bezproblémová a nepřítomnost virů a nepadavost, to je prostě základ. Win7 ale jen tak nevyzkouším, prostě se mi nikam nevejde. Leda je dostat na flashku a z té bootovat již nainstalovaný systém. Předpokládám, že si tohle ale MS chrání, takže smůla. Nic neoficiálního prostě nechci dělat. Ale jak se znám, jednou si to nové Windows 7 pěkně prověřím, abych mohl říkat: jo, nelíbí se ti můj linux? Použij Win7. Nejsem zpátečník a konkurenci beru, ale pouze na úrovni. Snad se MS pochlapil a sedmičky jsou lepší. Jen doufám, že nejsou lepší jen ve výkonu, ale i v podpoře staršího a hodně slabšího HW, atd. Předem říkám, pro mě Windows nejsou, prostě už z principu mé práce s PC.
7. No to jste mě zklamal, to je jedna z věcí, co mi na Vistě vadí - neskutečně zmrvené konfigurační dialogy. A jestli je to i ve Win7, tak to ho raději ani nebudu zkoušet. :-( Jinak nějakou starší beta verzi jsem zkoušel ve virtualboxu, ale nešel web a nebylo to 2x svižné? Poradí někdo postup, jak to vyzkoušet, bez změn na disku? Nějaké CD bych snad sehnal s tou RC verzí, od kamaráda...
Windows 7 ve virtualce (VirtualBox) slapopu jako hodinky,
akorat nemaji ovladac pro simulovanou sitovou kartu :-(
Jinak start + provoz pri 1GB RAM je o trosku sviznejsi nez ostatni
znama distra na stejne virtualce se stejnou pameti
(OpenSuSe, ubuntu, Mandriva).
Windows Vista mozna uz od pocatku byly jen preskokani pro Windows 7.
Taktez z psychologickeho pohledu se nyni jevi Windows 7
daleko lepsi nez jsou, jelikoz dochazi k porovnavani s Vista-mi.
Zustavam strizliv a verim v Ubuntu - konkretne v radu 8.10.
Nicmene, pokud ma nekdo silne zelezo ( > 3 GB RAM, > 2,4 Ghz CPU, > 500GB HDD... + slusnou grafiku), tak se to porovnava tezko.
Na slabsich stroji, nebo nekterych starsich noteboocich ASUS je rozdil patrny.
Obecne priznavam ze Windows XP dodavany s Asus EEE 9" bezi velmi svizne,
nicmene je potreba preinstalovat a hlavne znovu a jinak rozdelit disk
("tovarni" rozdeleni je velmi nevhodne).
Ale zvyknul jsem si na distribuce "debianovskeho" typu
a hlavne jsem jiz nekolik let uneseny z moznosti APT
a jemu podobnych spravcu balicku.
Neumi si predstavit desktop bez virtualnich ploch.
"Aplikacni" lista/panel nahore a "okenni" lista/panel dole...
...to je proste unikatni a sikovne.
Takze ja rikam, ze Windows 7 jsou opravdu povedene a za poslednich 6 let
asi prvni system od MS o kterem jsem ochoten prohlasit neco opravdu pozitivniho od dob Windows 2000 Proffesional.
Nicmene dodavam, ze GNU/Linux ma porad navrch diky svobode kterou poskytuje.
Cas od casu ruzne experimenty v ramci vyvojove nalady v nejznamejsich distribucich (Ubuntu, Fedora, SuSe...Mandriva),
privedou sice tyto distribuce v konkretni verzi u mne v nemilost,
jelikoz snizi pouzitelnost na ukor vzhledu.
Nicmene nikdy tento trend neni trvaly (...zatim...nastesti).
[15] rekl bych ze i linux je napadnutelny tak ze si to uzivatel ani nevsimne, je to jen otazka toho jestli zrovna pro jeho aktualni SW stack existuje exploit. Mozna je rozdil v cetnosti techto der a v rychlosti jak jsou zaplatovane, ale v principu je to velmi podobne.
Co tim chci rict... ze spis nez samotny OS a verze SW ma vplyv na rychlost nezavirovani to co uzivatel dela, jak se chova a jake ma nastroje pro detekci infekce (na tom poslednim by MS mohl trochu zapracovat, aby slo alespon jednoduseji rict kdy jsou Windows zrale na reinstall a odhalilo to i dobre utajene previty). Pokud je uzivatel blby, tak bude mit za chvilku rootkitovanej i linux a takovy uzivatel patrne ani nebude vedet jak neco takoveho odhalit. Pri stabilite prumerneho linuxoveho distra pak takhle infikovany pocitac muze vydrzet o dost delsi dobu nez windows, ktere u takovych uzivatelu neodvratne smeruji k castemu reinstallu.
U Microsoftu se mi líbí, že krásně aplikuje reklamu ještě před samotnou existencí prodejného produktu. Za těch pár let masírky už všichni věří, že to co v budoucnu koupí bude to nejlepší a v den začátku prodeje se hned všichni povalí do krámu... pokud ne, tak stále tu je psychologický efekt toho, že změnit názor je bolestnější než získat nový... a postavit názor na domněnce nebo reklamě a ne na zkušenosti? To už mozek nerozlišuje:) Prostě teď je ještě pořád období, kdy mohou pět chválu, popisovat dokonalost Vlastností a výbornost toho systému, protože vlastně nikdo nemůže odporovat, že to tak, po odladění posledních pár chybek těsně před prodejem, opravdu nebude.
PS: tento příspěvek nebyl o kvalitách nebo nekvalitách W7, sám si myslím, že Vista byly takové beta k W7, které snad budou konečně tak funkční jako se psalo v reklamách o Vistách(schválně koukněte se na nějaký časopis z doby před, nebo těsně po vydání Vist...mnoho "novum" zůstalo stejných a ty reklamy vyvolávají úplně stejné "musthave" - vždy úplně žasnu, že popisují systém, který mám na svém počítači :D )... to že WV začali prodávat neodladěné, chybové a méně použitelné než jak propagovali byl jen trik jak si nechat vývoj W7 dopředu zaplatit.
[20] Ta problematika je komplexnější. Například zde hraje roli i to, že 50 % domácích uživatelů má Windows nelegálně (ověřená informace od MS) a proto mají vypnuté aktualizace. Doporučuji přečíst můj článek Mají viry na Linuxu skutečně zelenou?
ad visty... osobně jsem je musel používat na ntb se 4GB paměti, notebook vydržel na jedno nabití kratší dobu, ale nebyly pomalejší nebo méně stabilní než XP, vše funguvalo obstojně, napamatuju si na jediný zásek nebo bluescreen... v té době fedora na NTB vydržela o cca 15 min na nabití baterky méně. XP jsme měl na chvíli, ale byly by kradené...
ad win7... po prvních pár minutách ve viruálním stroji - relativně nadšení, ale to jak widle jedou poznáte až po měsíci praće. Obecně čistáinstalace je min 1,5x rychlejší, než systém kdy si aplikace zapíší vše do registrů.
A ad. složitost konfigurace - já nevím, ale jak nastavit síť ve vistách jsem se naučil doklikat a více člověk nepotřebuje.
Win7 mají ještě jednu killer feature - běží v nich virtuální XP stroj, který je úplně začleněn do systému, aplikace vypadají nativně XPčkovsky a ve win7... a pokud budou alespoň stejně stabilní jako XP, tak si myslím, že to je ta killer funkce... A s novým železem nebude problém pořídit Win7...
Jinak jako se nopdařily visty, tak se nepodařilo spousta distribucí... Fedora 7 (myslím, něco kolem toho), ta byla kompletně nepoužitelná, Ubuntu 9.04 - s intelí grafikou rovněž nepoužitelné...
Pokud neznáte nikoho kdo je s Vistami spokojený, tak já se dobrovolně hlásím a se mnou řada mých známých. Osobně bych už zpátky na XP nešel ani za zlaté prase. Mám pocit, že celý Váš dojem z tohoto OS je postaven na polopravdách či vyložených lžích od počátku šířených po Internetu. Co se týče mého notebooku, tak na něm Visty běží stejně svižně jako XP, subjektivně bych řekl, že je systém i rychlejší. Za celou dobu používání jsem neměl jediný problém. A to nejsem sváteční uživatel, živím se programováním, takže notebook si celkem užije.
K tomu "neúspěchu" Windows Vista: tržní podíl k minulému měsíci - 25%. Dle Valve (Steam) používá Vista či 7 cca 40% všech registrovaných hráčů.
Všichni tito lidé (včetně mě) používají Visty protože jsou horší a nelze na nich normálně pracovat. :P
Jak pekne dokazuje [24], prijeti ci neprijeti Vista nebo W7 nezavisi ani tak na kvalitach toho systemu jako spis na marketingu, mode a cenove politice MS. A zejmena v poslednim bode MS uz leta laviruje mezi dvema extremy - nizka cena (MS nevydela) a vysoka cena (ktera lidi prinuti uvazovat o alternativach). MS v minulosti zvolil "kompromis" - relativne vysoka cena kompenzovana "velkorysosti" vuci piratum. Takze firmy musely platit, ale u beznych uzivatelu se kopirovani prehlizelo - nebo mi chce nekdo namluvit, ze by bylo tak tezke udela operacni system se slusnou protipiratskou ochranou? Bohuzel pro MS, manevrovaci postoj se zuzuje. V rade zemi tretiho sveta (Indie, Indonesie a dalsi stamilionove staty) se Vista temer vubec neujala (<5-7% trhu). Chce-li MS presvedcit Asii k migraci, pak tedy dlouhymi zkusebnimi lhutami zdarma, nizkou cenou a nulovou protipiratskou ochranou. Nicmene zisky divize operacnich systemu klesaji a nizka cena neni v mode. Ale ani MS si nemuze dovolit ignorovat 2 a pul miliardy lidi... Takze jsem zvedav, jak z toho vybrusli ;-)
24: Asi tak nějak, když si všude čtu řeši o nepoužitelnosti Vist, připadá mi, že mám asi nějakou speciální verzi, kterou spokojeně přes rok a půl používám (bez reinstalace pochopitelně). Dobré je všimnout, že velká část kritiků se omezí na slova typu "nepoužitelné a nepřehledné", "extrémně pomalé" apod. Tipuji že velká část to má vyčtené z blogů a z toho co slyšeli od kamarádů. Nj, je to zkrátka IN :-)
Na Win7 se těším, ale nehrnu se do používání nějakých betaverzí a počkám si na finální produkt.
Rekl bych ze prvni nadseni vetsinou skonci s prichodem prvniho viru ci spyware :)
To je hlavni duvod, proc ja linux osobne pouzivam. Jasne ze nebezpeci hrozi taky, ale ne tak markantni jako u win.
Pak je jedno jak rychle system nabiha, zere baterky, kolik zere RAM (i kdyz to je nerelevantni ukazatel -> vice dostupne RAM, system si vice uklada do RAM, atd...), kdyz pri prohlizeni stranek vyskakuji bannery na ruzne porno stranky, vir se sam rozesle na vsechny kontakty ulozene v outlooku, atd.
Verim vsak, ze win7 bude dobry system a bude tak tlacit na "konkurencni" linux jeste vetsi silou.
A já jsem další přiměřeně spokojený s Vistama. Provozuju je skoro dva roky na HW, který stál v roce 2007 pod 20k, čili žádné dělo. Jsou stále stejně svižné jako na počátku, samozřejmě bez reinstalace. Podotýkám, že souběžně pracuju s XP, Ubuntu a Solarisem - odtud také ono "přiměřeně", jsem realista a vím, co mohu či nemohu čekat ...
[20] Souhlasím s panem Krčmářem. Zvlášž v jeho článku je napsáno, že na desktopech je linux v 1%, ale na serverech nemá konkurenci. Viry na něj neútočí i díky znalostem uživatelů. Také již s linuxem (Debian - 2 routery, Ubuntu - 3 desktopy) pracuji přes dva roky. Mám přehled jak co dělat a jak nedělat a jak jsem psal v příspěvku [15], dokud budou windows jednoduše napadnutelné virem, aniž bych si toho všimnul, nebudu je používat. To mne u linuxu netrápí a příštích několik let určitě trápit nebude :-)
[24][25][26]
Ano... osobně neznám nikoho ... na webu jsou lidé, kteří tvrdí, že jsou spokojeni, to nepopírám... asi žijeme v jiných světech.
Visty sám používám, ale opravdu z lenosti (používám Visual Studio a Onenote, který v linuxu nejsou... visty mám protože po pár měsících používání kdy jsem si aplikace nastavil k obrazu svému, nechci to martýrium absolvovat znova při přechodu na XP... teď už jen čekám na W7 a doufám, že bude fungovat upgrade a že min polovina věcí bude lepších :) )
Já jsem s Vistama vcelku dost nespokojený. Narozdíl od chytráků, kteří zastávají názor, že jakákoliv chvála Vist pochází od lidí, kteří s nimi mají zkušenosti a naopak každá kritika je pouze lež a polopravda vyčtená z nějakého blogu, si nedovoluji soudit druhé jen tak od stolu.
Narozdíl od těch chytráků, kteří argumentují tržním podílem a tudíž že je přece logické, že to lidem vyhovuje, když to kupují, však vím, jaký tlak od MS na výrobce NTB byl, aby všechny novější NTB prodávali pouze z Vistama a nikoliv s XP.
Abych byl konkrétní, co mně vadí: Vista je oproti XP neskutečně žravější na paměť, software na ní běhá pomaleji, kvůli UAC je dost otravné na systému pracovat, kompatibilita je také horší (ano, ne každý s novým počítačem používá vždy pouze nový SW). Hezčí mají Visty grafiku a lepší umí využít víc než 0,5MB paměti (narozdíl od XP, kde jsem paměť rozšířil z 0,5MB na 1,5MB a využití virtuální paměti moc nekleslo). Ostatní vylepšení jsou drobnosti vhodné tak pro service pack, ne pro novou verzi, na kterou se čekalo léta.
Prostě dost úkrok stranou, beru-li fakt, že šlo o upgrade nejpoužívanějšího OS planety od firmy s miliardovým kapitálem. Kdyby takový OS vyplodili kamarádi z FELu ve volném čase, tak bych smeknul, ale na MS mám holt nároky vyšší.
S W7 jako vývojář pracovat musím a je to IMHO důstojný nástupce XP. Tohle kdyby přišlo před čtyřmi lety, tak bych tleskal. A souhlasím s tím, že takovou míru funkčnosti hned po instalaci linuxová distribuce bude těžko nabízet. Nemám tím na mysli aplikace (ty jako součást Windows nikdy za nic nestály), ale odladěný OS s ovladači, perfektní podporou hibernace apod. připravený pro instalaci tisíců aplikací. Tohle mi nenabídla ještě nikdy žádná Linuxová distribuce. Tam bylo sice po instalaci desítky aplikací, ale samotný systém bylo třeba vždy dolaďovat (nepoznalo myš, špatně nastavilo grafiku, problémy s Wifinou, nefunkčnost hibernace...), navíc kolikrát neúspěšně. W7 může být killer.
Původně jsem proti Microsoftu a Windows nic neměl, protože prostě od dob MS-DOSu (se slzou v oku vzpomínám) nebylo jiné volby. Ale poté co jsem vyzkoušel Linux už nechci o věcech od Microsoftu ani slyšet.
,,Aha...takže když chci koupit tenhle notebook musím bezpodmínečně zaplatit za Windows Vista které nebudu používat? Jéžiši, to je jako kdybych měl platit za to že mě někdo nakazí AIDSem. Děkuji, nechci."
[24] mel jsem XPcka... prejit na linux se mi nepodarilo. s Vistami mi prechod na linux trval asi mesic - ty nedodelky a drobnustky, ktere snasim v linuxu, to je naprosta pohoda proti tomu, co predvadi ty "skvele" visty - zaseky, nemoznost vypnuti (obcas), nahodne odpojovani site, po probuzeni ze spanku je pokazene GUI, nesmyslne razeni souboru v adresari, pomale nacitani adresare, pomale kopirovani, zapominani nastaveni a dalo by se urcite pokracovat dele. podotykam, ze aktualizuji ovladace - v domeni, ze treba vyrobce ovladacu dela nekde chybu... ale stale ta sama pisnicka. nepopiram, ze existuje zelezo, na kterych vista jede "normalne", co jsem tak ja videl, tak takovych pocitacu je malo, a nebo uzivatele proste pouzivaji jen par vlastnosti systemu, takze na chyby ani neprijdou.
jinak s timto clankem bych si dovolil souhlasit - bety vypadaji pomerne slusne a hlavne stabilne. nepamatuji si, ze visty by nekdo kdy takto testoval (pul roku pred vydanim takto vydany a otestovany).
uvazuji o koupi W7 - ale nebudu mezi prvnimi v kramku, pockam si par mesicu, jestli to skutecne cele neni jen takova reklamni masaz, jak uz to tu par lidi zminilo .)
[30] debil:
Jaký důkaz nebo měření proboha? Používám Visty (co se GNU/Linuxu týče hraju si ve Fedoře a Ubuntu, nicméně primárně jedu na platfromě MS Windows)a vyhovují mi, ideální samozřejmě nejsou - a ani bych něco takového nikdy netvrdil.
Systém mi ani jednou nespadl, nechytil jsem nikdy žádný virus či spyware, anitvir ani nějaké podobné rezidentní hovadiny nepoužívám (tedy používám ten nejlepší antivir - vlastní hlavu).
Fascinují mě lidé, kteří tvrdí, že nezbytně je třeba Windows XP co tři měsíce přeinstalovat (protože pak jsou prý superpomalé a u koho nejsou, ten určitě jen píše ve Wordu a hraje Hledání min), Vista je absolutně nepoužitelná a pomalá (ano, ve starých cracklých verzích softwaru, na pomalém notebookovém disku a 0,5 GB RAM určitě)... stejně jako lidé, co tvrdí, že Linux je dobrý akorát tak pro umaštěné teenagery.
[35]:
"...zaseky, nemoznost vypnuti (obcas), nahodne odpojovani site, po probuzeni ze spanku je pokazene GUI, nesmyslne razeni souboru v adresari, pomale nacitani adresare, pomale kopirovani, zapominani nastaveni a dalo by se urcite pokracovat dele."
Až na poznámku k režimu spánku (který nepoužívám, proto nemůžu hodnotit) jsem nikdy nic výše uvedeného nespozoroval - kromě pomalého načítání adresářů při zobrazení miniatur, což v případě některých složek se staovkami souborů docela chápu (i když by se samozřejmě na tom mohlo zapracovat, o tom žádná).
Takže buď používám nějakou speciální verzi Vist (i když do teď jsem žil v tušení, že je to běžná legální verze Business x64 CZ.), nebo byla chyba na vaší straně.
Neskúšal som ešte w7, vistu som vypustil, nemám na to čas, tak by som poprosil niekoho kto sa k tomu už dostal nech mi napíše či mi tam budú hneď po inštalácii (bez doinštalovania ďaľšieho software, ktorý je väčšinou pre komerčné účely platený alebo inak orezaný) fungovat somarinky ako:
- ssh klient = potrebujem na správu vydialených strojov, routerov....
- scp pripjenie = potrebujem kvoli zalohovaniu urcitých strojov. "Miesta v sieti" v XP mi to nepodporujú tak ako by som potreboval. Vďaka bohu a Martinovi za WinSCP...
- mountovanie ISO (a iných) obrazov optických médií = mám veľký disk tak mám väčšinou tieto veci so sebou
- vytvorenie vyššie spominaneho ISO = každý mi hovorí nainštaluj si Nero..... kvoli takej somarine??
- obyčajné skopírovanie CD/DVD = každý mi hovorí nainštaluj si Nero..... kvoli takej somarine?? Ak je to datove CD tak to dam na disk a späť... Ale AudioCD?? Prečo nestačí kliknuť na ikonku pravym tlacitkom a dat Kopiruj??
- na počítači mám 2 optické mechaniky a jednu čítačku flash medii. XP mi ukazuje disky C: až J: Ked tam strcim SD kartu, pod ktorým písmenom ju mám hľadať?? Ked dám do CD/DVD disk, mám to v D: alebo E:? Mám vypnutý autorun (doporučené kvoli bezpečnosti)... Ja by som chcel nech sa mi proste na ploche zobrazí ikona toho co je pripojené.... Tak isto sa mi zdá ovela jednoduchsie len na tuto ikonu kliknut a povedat odpoj, ako hladat niekde vedla hodin volaco a zistovat, co to vlastne chcem odpojit....
- podpora rôznych komprimačných formátov = v XP ktoré často používam je len zip, často ale používam aj iné a okrem toho podpora zip v XP je žalostná (heslá, split, multivolume, ....). Vďaka bohu za 7zip.
- je uz podpora tvorby PDF priamo v systéme??
Ohladne jednoduchosti/zložitosti inštalácie Win/Ubuntu (ten 4 roky používam, preto s ním porovnávam) by som sa opýtal:
- keďže mám 64bit systém s viacerými jadrami, a 6GB RAM chcel by som novšie Win ktoré mi budú spoľahlivo pracovať. Zistil som ale že pre niektorý HW ktorý pod Ubuntu funguje automaticky neexistuje ovládač pre Vistu (Epson Scanner, Epson A2 tlačiareň, Matrox karta). Bude ovládač pre W7??
- predpokladám, že podpora SATA radičov, kde som pri inštalácii XP šachoval s disketou je už dávno vyriešená...
- Je inštalácia SW RAID5 súčasťou bežnej professional verzie?? Osobne sa mi správa diskov pod serverovskými systémami od MS páči, len ma štve že to nie je štandardne v systémoch na pracovné stanice.... Potrebujem si pružne meniť disky (bezpečnosť, každé cca. 3 roky sa mi zdvojnásobí množstvo dát - vyplýva to z charakteru mojej práce...)
Tých otázok je samozrejme podstatne viac, ale takto si aspon urobím chut na vyskusanie....
Ďakujem za trpezlivosť a ak si nájdete čas, tak aj za poznámky....
[37]
Možná to záleží na hardwaru. Podobně, jako kdysi mnoho lidí nadávalo na Milenia, přitom byli tací, kterým chodily bez problému. To je jedna z věcí, která mě na Win. vadí, ta nevyzpytatelnost. A nikdo pořádně neví proč.
Jinak si nemyslím, že by Sedmičky byly zabijákem Linuxu. Jsou třeba rychlejší než Visty, ale to byly XPčka taky. Je tu spousta dalších věcí a celkově rozdílná filosofie těch systémů.
Celkové postupné vyhnívání systému, různé záhadné události jako mizející ikony v systémové části panelu, zasekávající se kurzor myši a spraví to až restart, slabší konfigurovatelnost atd.
Stejně tak "vychytávky" jako DRM taky nemusim.
Nejlépe to shrnul asi tento seriál
http://miho.blog.zive.cz/2008/07/davam-windows-sanci-aneb-vista-z-pohledu-linuxaka/
I když je to o Vistě, myslím, že spousta věcí bude platit i pro Sedmičky.
Vistu x64 používám necelý rok a půl na desktopu. Výkon bez problému. Oproti XP velmi zajímavé technologie (WPF, NET Framework 3.5, prioritizace I/O). Zpočátku občas nějaký bug, včetně pomalého kopírování, což vyřešil hotfix. Jinak fajn. Samozřejmě Windows 7 budou daleko lepší. HW nároky jako Vista či lehce nižší, ale dnes splňuje už snad každý stroj. Kompatibilita s XP úplně stejná jako u Visty, ale dnes už je všechno kompatibilní i s Vistou (a Win7 jsou prakticky přeleštěná Vista, kompatibilita tedy není problém). Bylo víc času na dodělání GUI, tak snad už žádné 14+ let staré dialogy otevírané z moderních XAML dialogů, jako ve Vistě v Control Panel\Personalization.
Já používal Vistu asi 2 roky a v pohodě, bez záseku, bez extra zpomalování a tak dále. Teď testuji Windows 7 RC a taky v klidu.
Brácha má Visty a je z nich nešťastný. Docela mu tuhnou, tedy ne do BSOD, ale sem tam vytuhne GUI a probere se až za pár minut. Ale připadá mi, že to dělá hlavně kombinace Vista + Office 2007.
36: protoze pises neoveritelne (a neuveritelne) pohadky, kterym bez cisel a mereni nelze uverit. Zejmena kdyz clovek vidi kolem sebe stovky a stovky nespokojenych uzivatelu kteri migruji zpet na XPcka.
38: Ani nahodou to tam neni, to bys chtel moc.
41: ten hotfix vysel po dost dlouhe dobe od uvedeni Visty, do te doby jste se rezal karabacem a bylo vam u toho dobre? Nevadi vam neergonomicke nastaveni site nebo absolutni rozdrbani ovladacich panelu v porovnani s XP? Co rikate na nedodelek jmenem UAC ktery natolik otravuje, ze lide to hned vypinaji?
Problemy s vykonem diskovych IO maji Widle taky.
Mel jsem nainstalovane Win 2008 server, se vsemy updaty. Zkousel jsem to jejich Hyper-V.
Win 2008 maji priserny instalator (vytvorime na plose okno, v nem umoznime nastavit par veci a smitec), porad trva na instalaci na primarni partition, Hyper-v se na pendrek nastavuje (zlaty Xen) a to nejlepsi nakonec:
Nainstaloval, zaktualizoval a dal tahat instalacni image v IE8. IE nejdrive taha nekam do tempu a az se vse ztahne, presunuje data na cilove misto. A prave pri tom presunu se stal pocitac zcela nepouzitelnym. Prepinani (na 8 jadrech Xeon, 4GB RAM, nejaky rozumny SCSI disk) oken bylo zcela nemyslitelne.
Ano, Linux se u mne pri teto cinnosti taky razantne zpomalil, ale u Windows mi to zpomaleni prislo jeste horsi. Takze chvastani se prioritizaci IO ve Windows byl jenom dalsi Laeluv reklamni trik. Pravda zase lezi uplne jinde.
[40] debil: Spousta problémů dělaly u Vist zpočátku mizerné ovladače a případů kdy se spolu sw a hw nesnese je spousta i u Linuxu. Nevím, jak si představujete, že bych měl měřit spokojenost s MS windows Vista, jeho stabilitu, nebo fakt že vše co používám, mi bez problémů jede?
Ano, na xp migrovala spousta lidí, sám jich pár znám a kromě firemních strojů (kde se nedá o kvalitě či nekvalitě os příliš mluvit a downgrade je většinou kvůli nekompatibilitě se specializovaným sw) se jedná o případy "ta vista je hnus"- "nejede mi tam ta stará verze cracklého fotošopu", "nastavovací okýnka jsou někde jinde než v xp, to je na mě moc složité" či "vista je šit, soused mi tam raději hned nahrál svoje XP"... Ale moc by mě zajímaly problémy těch stovek downgradujích uživatelů, pro které je vista nepoužitellná...
Windows Vista je ultra-hyper profesionalni system, cekal bych ze pri jeho uvedeni bude podpora HW lepsi nez u nejpodradnejsi linuxove distribuce, ale nebyla. Byla velmi spatna a porad i je.
Duvody jsou zhruba tyto: je to hnus, je to pomale i po tydnu cachovani a indexovani jak je doporucovano nekterymi odborniky, rozhrani je jine-neintuitivni, vsechno je jinde nez v XP (ovladaci panely, uzivatelske ucty), zabira to moc mista (uzivatele s SSD), nejede mi hra XY, nejede mi program ktery jsem si koupil s XP a nechci kupovat novy kdyz tahle verze je dostacujici, porad otravuje UAC aniz by resil problem k jehoz reseni byl stvoren, odezva je desiva i na rychlem znackovem HW (thinkpad rady X), rychlost hibernace je v porovnani s XP na stejnem HW vysmech, nejde to nainstalovat!....
AD program XY ktery nefunguje: MS-fans doporuci upgradovat a platit, ale vsichni co zname napr Corel a jeho problemy sudych/lichych verzi, dokazeme pochopit o cem to je ;-). Lide chteji pracovat, bavit se, ucit se..... a ne reinstalovat, hlidat verze, upgradovat, kupovat porad novy SW, porad se ucit ovladani noveho SW ...atd
24,25 : jsem na tom úplně stejně. Kromě častější práce s diskem, která je způsobená sofistikovanějším skoro až verzovacím systémem bodů obnovy jsem nezaznamenal nic z toho o čem se na netu lidi rozohňují. Visty chodí podle mého názoru na odpovídajících počítačích úplně normálně jak by se očekávalo. Co moc nechodí jsou pirátské verze vist, což zřejmě bude kámen úrazu u široké veřejnosti a proto asi ty plivance. Speciálně jsem zkoušel čistou instalaci vist a xp na stejném hw s nadějí že v XP budu mít o dvacet procent vyšší framerate v Crysis než u Vist, jak se běžně traduje. Bylo to úplně stejný a jako nejspolehlivější řešení se neukázala výměna vist za XP ale 8800GT za GTX260 kde skutečně FPS narostlo o těch 20% a více.
[46] pro mne to bylo jasne, dostal jsem Visty k booku a po te co jsem zjistil, ze k 1GB pameti zaswapujou dalsi 1GB aniz by se prakticky neco delo, sem je dal pryc. Na XP mi do swapu sahaj jen malokdy (eee, no XP, Firefox je ta mrcha nenazrana) a Eclipse mi tam beha svizne, coz Vistach rozhodne nefungovalo. Ted jsem sice dokupoval 2GB, takze by to asi slo, ale proc menit, co zatim funguje.
[41] hmmm, ja vas nechapu, OS neni od toho, aby zral pamet, podle mne jsou Visty slusnej bloatware (s tim ze nabeh na to maji jak MS tak nektera Linux distra).
blaboly jako "to uz dnes snad zvladne kazdy stroj" mi zpusobuji husinu.
Nevim jestli je to tim, ze uz jsem starej a programoval jsem jako kluk jeste v assembleru Z80, pak jak teenager v asm na 386, ale porad mam pocit, ze vetsinu tech veci zvladl kdysi uz jiny, benchmarkove trebas 50x slabsi stroj. uz to moc neresim, ale lidi, kteri tohle povazuji za normalni mi prijde lito.
[51] To sis pekne nabehl pokud nepouzivas 64bit XP. 32bit XP neumi PAE. Mam 4 GB RAM a diky XP (nechci 64bit, proc? protoze nektere hry, na nic jineho Windows nemam, s tim maji problem) mam jenom 2 GB. Fakt dekuju Mikrosrote.
Ad W7 - zkusenost radi jedine. Nekupovat Widle dokud neni alespon SP1.
[43] Pokud tuhne GUI, zkuste vyluxovat prach z grafické karty. Plus samozřejmě update driveru grafické karty, plus update BIOSu.
[45] Prioritizaci I/O je nutné explicitně vyžádat. Jinými slovy než budete něco pomlouvat, je dobré tomu rozumnět.
[47] Většina špatně napsaných aplikací má patche, které ty problémy opraví. Tedy pokud máte ty aplikace koupené legálně. Jinak upgrade na Vistu pro většinu lidí nemá smysl. Nový stroj s novým OS, jinak není důvod k upgradu.
[51] Vista také moc paměti nežere. Také jsem programoval v ASM. Problém je, že dnes lidé chtějí od počítačů víc, a ještě to chtějí rychle a levně. To holt stojí kus výkonu. Ono také nemá smysl dnes psát OS nebo SW pro 10 let staré stroje, které stejně nikdo dávno nemá.
"Také jsem programoval v ASM. Problém je, že dnes lidé chtějí od počítačů víc, a ještě to chtějí rychle a levně. To holt stojí kus výkonu."
Nebo kvalitní jazyky a kompilátory, a k tomu rozum při návrhu. :] Ale až MS svůj systém (kterýkoli z nich) do něčeho takového předělá, to uplyne ještě hodně vody. A pak už to bude stejně jedno, protože v té době budou mít počítače 32 GB RAM v nejlevnější sestavě. :]
54: Tak potom teda nevim co Vista prinasi proti XP uzivateli nove. Vychvalil jste, ze prinasi WPF, .NET 3.5 a prioritizace I/O. Prvni dve jsou i v XP a posledni se musi kdesi jaksi explicitne zadat. Takze zase nic noveho pod sluncem.
Mozna prinasi tam maximalne PAE, ktere XP neumi. Mam 4 GB RAM, v Linuxu bez problemu, ve Windows mam z toho 2 GB fyzicke. A to se vyplati.
[54] ale, ja chapu, ze je v 95% rozumnejsi usetrit na vyvoji a proste to nejak splacat a vetsinou to ani nevadi, koneckoncu, delam ted hlavne v Jave. ale myslim, ze OS patri mezi tech zbyvajicich 5%, tam by se rozhodne melo na vykon koukat hodne. jina vec je, ze MS pred sebou tlaci cca 15 let starou karu.
[53] ad service packy, s tim celkem souhlasim, celkem mne vytaci, ze presto ze vypoustej verejnou betu, takze maj slusnej feedback, stejne je prvni verze plna chyb
ad pamet, ten book je levnoucka toshiba, originalne 2 x 512, dokupoval jsem 1 x 2GB, a tech 512MB nad limit si sebrala integrovana gfx, tak snad ok.
jinak hry jsou pro mne jeden z hlavnich drzaku na winech, sice hraju spis starsi veci (z casaku) nebo freeware pripadne kravinky v emu, ale jednou za rok se to chce venovat tyden dva necemu jako Elder Scrolls nebo tak :)
Nerieším problematiku win vs lin a z mojho pohladu je nový win7 celkom podarený systém ktorý minimálne 50% svojej inovácie vdačí linuxu.A čo sa týka dalších vecí,ja osobne dávam prednosť linuxu lebo mi najviac vyhovuje a tak by mali premýšlať aj ostatný,komu čo sadne nech používá. Inak padla tu docela dobrá veta: ANO! Linux sa vyvíjá rýchlo bez ohladu na čokolvek iné takže sa dá čakať že jeho kvalita a výkon bez problémov predčí i win7,všetko je otázka času a vývoja. V každom prípade držím palce Microsoftu aby už konečne ponúkli niečo NORMÁLNE svojím platiacím zákazníkom pretože po Xp-čkách nič poriadné tento monopol nevydal :)
Umějí už konečně W7 korektně pracovat se soubory?
Tj. na linuxu napíšu Mujtext.tex, projedu cslatex, dvipdf a prohlédnu v gv; opravím a znova projedu a je tam opravená verze.
Na Win od 95 po XP včetně je nutno po každé opravě Mujtext.tex vypnout textový editor, případně restartovat systém, jinak cslatex pořád pracuje s původní (neopravenou) verzí.
Visty jsou zvláštní systém. Viděl jsem týden starý poměrně našlapaný notebook, na kterém Visty běžely naprosto nepoužitelně. Bavil jsem se s lidmi, co jejich Vista byla po půl roce používání zralá k reinstalu. Já používám Visty k Linuxu čistě na hraní. Což znamená, že tam neustále něco instaluju a často je to docela svinstvo. Ale kupodivu Visty fungují naprosto perfektně. Bleskový start, můžu prakticky okamžitě pracovat (hrát), nemám sebemenší pocit zpomalení a i stabilita systému je i přes použití beta nvidia ovladačů téměř 100%. V mém Gentoo + KDE 4 jsem podobné rychlosti startu dosáhl jen díky hibernaci.
Co se tyce win vista: na sluzebnim notebooku (3GB RAM, 2,4 C2 Duo, nvidia 9600 go) je mam temer rok bez reinstalace a az na Kos, ktery mi zmizel a znefunkcnil se na mesic (pak se opet objevil :) ) jsem nemel vubec zadny problem. Co se tyce konfigurace byl jsem skromny, zmenil jsem si pozadi, vypnul hovadiny jako postrani lista a mozna dalsi mensi upravy, takze nemuzu soudit.. Nechci zabredavat do diskuzi, co je lepsi, Linux mam rad, vzdy bude mit u me misto, ale i tak si myslim, ze na Visty se hazi vice spiny, nez si zaslouzi (aspon v soucasne dobe)... To vse z pohledu vyvojare v Jave (tzn na vistach jede neustale apache, mysql apod. casto se preklada a jede tomcat, vse jen pro vyvojove ucely)...
Windows Vista Ultimate 64bit SP2
@
Intel Pentium Dual CPU T2330 @ 1.60GHz
2GB DDR2 RAM @ 333Mhz
Mobile Intel 965 Express Chipset Family
Boot okolo 20s, bezne zatizeni 1-2% CPU (vypnuty indexing a aero) 700-800Mb RAM
rychlost GUI bez problemu, vypocetni rychlost bez problemu.
Aero bez problemu (bezne ovsem vypnute).
Naprosto v pohode pouzitelne,
co me sere jsou slusne teploty procesoru (s Debian Lenny neporovnatelne, na Viste bezne okolo 63C) a s tim souvisejici ACPI. Unotebooku docela palciva zalezitost.
Jinak tomu co se tu zase povida, nekteri z vas by si meli vytahnou hlavu z **dele a prestat flameovat.
Linux je dobry v necem jinem a Windows taky, pouzivam oboji.
Odjakziva som pouzival Win a len tazko som prechadzal na Linux (Ubuntu). Postupne som vo firme (na zac. tohto roka) preinstaloval vsetky desktopy na Linux + server. Ostalo mi jedno XP vo virtuali koli AutoCadu a na NB koli napalovaniu a ladenie J-tag.
Neviem si predstavit navrat spät. Vista je pre mna ako odbornika nepouzitelna. W7 som uz testoval a mam pocit ze konecne to ma znaky prof. SW, ale budem ho mat iba koli tomu aby som nestratil prehlad. Viem o com hovorim - robim servis pre firmy a odstranujem problemy draho zaplateneho Win a uz spominane problemy s virusmi a ovladacmi su katastrofalne a privadzaju ma do zufalstva.
Ak niekto neinstaloval Ubuntu - nevie o com hovorim. Hned po instalacii pouzitelny na akomkolvek HW. A spolahlivost ohladom siete....
A nebudete verit, zamestnancoi po uvodnych frflackach na Linux si uz na Win ani nespomenu.
Treba skusit.
[68] Zajimave. Jiste nemam tolik zkusenosti co ty. Ale co se tyce ovladacu vzdy byli problemy u Linuxu. On to tak trochu vychazi z logiky problemu. Neumim si predstavit vyrobce ktery by dodaval komponenty pro obycejny desktop a nesnazil se dostat svoje ovladace do Win. Urcite spis postup byva takovy ze se nejdrive napise a doda ovladac do majoritni platformy a pote jako dobre gesto modul do Linuxoveho kernelu. Co se tyce problemu s Win tak je to dle mych zkusenosti ve 50% zpusobeno skodlivym software (do nejz zahrnuji i spatne napsany a zabugovany soft - coz pri siri softwareu na teto platforme je velka cast z tech 50%. Paradoxne nejvetsim svinstvem na Win jsou hry.) a ve zbytku nespravnym pouzivanim. Linux zkratka je a jeste asi nejakou dobu bude blbuvzdornejsi system nez Windows. Myslim ze by to duslenym vyvojem UAC mohl casem zlepsit situaci.
[71]
Nejde o editaci, ale o zpracování textu:
1. Napíšu v notepadu:
"Haló vsěte!
\bye"
a uložím jako "Halo.tex"
2. Spustím "csplain Halo", dvipdf Halo.dvi" a prohlídnu výsledný Halo.pdf
3. Vidím chybu a opravím na "Haló světe!"
4. Uložím a znovu spustím sled operací sub 2
5. Ostatní programy budou mít pořád k dispozici starou verzi (před opravou), pokud ji neuložím pod jiným jménem (např. "Halo1.tex") nebo neukončím editor
Je úplně jedno, zda použiji notepad, gvim, emacs, arachnofilii (doufám, že si název dobře pamatuji) nebo nějaký jiný editor, a chovalo se to stejně na W95, W98 a WXP, s W2000 a WNT zkušenosti nemám, a chovalo se to stejně, ať šlo o tex, metapost, javu, c nebo basic.
Jinými slovy není možné mít jako v linuxu stabilně otevřený editor a současně jiným programem jím vytvořený text využívat - pokud není k dispozici "vývojové prostředí", které spolupráci mezi editorem a překladačem / interpretem zajišťuje nezávisle na OS (z GNU programů ho má pro windows třeba POVRay - pro linux ho nepotřebuje, tam stačí jakýkoli editor a konzola na spouštění programu).
Problémem je, že ta vývojová prostředí většinou (jsou i výjimky, jako citovaný POVRay) nejsou zadarmo a navíc ty editory v nich jsou každý pes jiná ves, co se týká ovládání, takže návyky z jednoho překážejí při práci se druhým.
Ve W95 a 98 mě to krklo natolik, že jsem veškeré aktivity tohoto druhu přesunul na linux (původně v rámci dualbootu), ve WXP jsem to jen vyzkoušel, když jsem si potřeboval pouze ověřit funkčnost instalace LiveTeX pro tento OS, a při té příležitosti jsem zjistil (potřeboval jsem opravit překlep), že tato "vlastnost" stále existuje. Už jen s notepadem a dále jsem se tím nezabýval, jsa ve stádiu pokročilého přecházení na linux.
[72] tím zpracováním textu bych rozuměl přesně to, co jsem provozoval - nechat si text po uložení stále otevřený a ten uložený text zpracovávat jiným programem. V kombinaci standardní notepad plus něco jiného (aplikace, co píšu, které ten text zpracovávají) mi to funguje k mé naprosté spokojenosti a vámi popsané chování jsem nikdy nezaznamenal... A nejsem si vědom, že bych něco v systému nějak nastavoval, co by se toho týkalo (WXP).
Opat, nerad by som spustil flame na temu linux vs windows. Rad by som sa ale podelil o svoje postrehy.
Dlho som pouzival Win ako jediny system. S prichodom WinHlista som zacal premyslat nad tym, co teraz. Po precitani tych x recenzii a pri spustani par strojov - velebnosti, jdu blejt! Tak som zacal uvazovat nad linuxom a kedze v tom case bol "k nebesam" vyneseny Ubuntu, tak som sa do neho pustil. Najskor iba opatrne, dualne s WinXP. Co som nevedel dosiahnut v linuxe a potreboval som to mat vyriesene, tak som restartoval na WinXP a vyriesil. Po case som sa v tom "vrtal" a prisiel na sposob, ako to urobit aj v linuxe (tradicne RDC, ICQ, praca s diskami, ...). Bol to zdlhavy proces, ale hned na zaciatku sa mi linux velmi pacil - maximalne vyuzitie zeleza, obmedzene mnozstvo "kopania" do pevneho disku, "nulova" fragmentacia, prehladne nastavenia ... Pri WinXP sa mi casto stavalo, ze mi proste nieco strajkovalo - vecer stroj vypnem, na druhy den zapnem a hned ma vitalo par "uknow error" :(. Takze, aby som mal bezproblemovu pracu, tak hor sa najskor do "ladenia" a potom do prace :(. Des! V linuxe, ked som si nieco pokaslal, tak som si to holt pokaslal - mam velmi velku istotu v tom, ze ked ho zapnem, tak nedostanem prstom do oka (max si trochu pockam pri testovani particii, ale skor ci neskor by som to urobil sam). Z casu na cas nejaky problem? Pokial si ho sam nejakou nezelanou aktivitou nevyrobim, tak nemam :).
Z odstupom casu, skusal som Win7. Musim uznat, ze je to lepsie, nez WinHlista, ale tym som aj skoncil ... Vyzera to uz skor ako nejaka hra na kancelariu. Skusali ste uz niekto v takomto prostredi navigovat zakaznika, ked chce nieco dosiahnut v Office2007? "Musite stlacit taketo tlacitko, co vyzera ako ...". Podstatne jednoduchsie sa mi zda byt "klepnite v menu na a potom na a mate to vyriesene ...". Mozno sa neskor to zobrazovanie ujme, mozno nie. Kazdopadne, mne prinieslo len zdlhave vysvetlovanie a opisovanie :(.
Ked to mam subjektivne zhodnotit z mojho pohladu: Zaplatim si za Win7, ale musim si zaplatit dalsiu licenciu na Office, nasledovanou dalsou licenciou na AV, nasledovanou dalsou licenciou za opat nieco potrebne, aby som v tom mohol pracovat ... A teraz zaujimava otazka: Preco za to vsetko musim platit, ked mi linux, ktory je zadarmo, spravi to iste a v urcitych veciach daleko lepsie (surfovanie, servis), nez SW, za ktory platim??? (recnicna otazka) M$ sa kedysi ohanal s tym, ze v cene SW je aj telefonicka podpora. Skusil uz niekto z vas kontaktovat technicku podporu M$ s pomohli mu vyriesit problem? Asi mam iba ja stastie na problemy, ale pri prvej otazke operatora "skusili ste pocitac restartovat?" a mojom 5 minutovom popise problemu mi nezostava nic ine, len telefon polozit, zasadnut ku googlu a zacat riesit problem podla vlastneho rozumu ... Ale ved to iste musim urobit, aj ked mam problem v linuxe. Kde je teda rozdiel medzi SW "za peniaze" a SW "zadarmo"? :) Nemusim sa obavat, ze mi nejaky Win32 virus poskodi data, Win32 trojan posle obchodne informacie niekam do sveta ...
Ked to teda zhrniem - vdaka Palkovy (Balmerovy) za Hlisty - aspon som konecne zacal normalne pracovat a nie iba riesit zbytocne problemy, aby som mohol riesit dalsie problemy :). Od Widli som utiekol ku tucniakom a uprimne, tak skoro sa vracat nebudem ... Na hry velmi cas nemam, ktora hra mi v linuxe funguje, tak funguje, ktora nie, tak nech si vyrobca holt trhne cim len chce! Bud najdem nejaku nahradu priamo v linuxe, alebo si najdem inu hru, ktora mi pobezi. To iste som posledny rok zacal uplatnovat aj pri vybere HW pre seba, svojich klientov a znamych - ked to podporuje linux aj windows, budem s tym pocitat pri cenovych ponukach. Ked to podporuje iba windows, tak nech - chybat mi to nebude :). Vacsina si sice aj tak da windows, mensina skusi linux a podakuje mi, ale aspon mam pokoj na dusi, ze klient ma moznost vyberu - nemusi si kupit windows iba preto, lebo ma nejaky exoticky "linux unfriendli" HW.
Maximalne ma fascinuje slogan istej telekomunikacnej spolocnosti na Slovensku o slobodnom mobilnom internetovom pripojeni, ktore pouziva modem, ktory bezi iba pod windows - nadherna sloboda marketingu :D.
Gentoo nejsou pro normalniho cloveka, 5 let studovat system abych potom zjistil, ze proklamovany narust vykonu na kompilaci "primo pro konkretni HW" je mizivy..Nehlede na to ze vetsina "guru" gentoo kompiluje s nevhodnymi directivami:) kdy dost zavisi i na konkretnim balicku a zpusobu pouziti v systemu...
Jinak je to vsechno hezke, ale vazne si neumim predstavit, ze to co je nove ve W7 bych nejak rozume vyuzil, proste jsou to zase jen marketingovy aktivity, je krasne se placat po zadech, v duchu, dali jsme Vam tam i virtualizovana XP, kdyz to jen zakryva fakt, ze jsou proste s XP nekompatibilni. Vy jim tleskate? Ja ne, neb jsem nevyvijel soft abych ho za rok dal do supliku, jen kvuli tomu ze se musim bat, ze prijde nejaka firma trotl ktera vytvari roky software bez koncepce..Tolik slepych vetvi co ma MS jsem nikde jinde nezazil...
[72] - to, čo píšete, môžu byť len a len špecifické vlastnosti vami používaných programov. Úplne bežne mám HTML súbor otvorený v troch a viacerých programoch (GoLive, PSPad a browsery) a vami popisované chovanie nepozorujem. V browseroch musím, samozrejme, po uložení zmeny urobiť vždy refresh. To aj v Linuxe, je to totiž vlastnosť browserov ako takých. Po uložení zmien v PSPade mi v Golive stačí prepnúť tab, opaačne a presne nepamätá, tiež sa to správa úplne normálne a pochopiteľne. GIMP má trebárs možnosť znovuotvorenia pôvodného súboru, pokiaľ ju nepoužijem, tak samzorejme vidím starú verziu súboru. Niektoré programy mi dokonca ohlásia "súbor bol zmenený inou aplikáciou, načítať zmeny?" A niektoré mi nedovolia robiť s programom, ktorý má otvorený iný program (napr. u databáz).
Vždy to však závisí na aplikácii, OS nesmie vnucovať bežiacim programom nové verzie súborov, na to je programátor, aby vedel, či v jeho programe má častý refresh zmysel, alebo by ho za to naopak užívateľ zastrelil. Pokiaľ ten uložený súbor otváram v ľubovoľnom programe nanovo, nie je najmenší problém. A v tomto neexistuje najmenší rozdiel medzi Windows a Linuxom.
[12] To tedy je, jelikož síť tam nerozjedu = konec. Už to tu zaznělo.
[24] No já nevím, ale kdykoliv musím dělat něco na vistě, jedině šílím (a ne radostí, ale hrůzou, co je to za prasecký bastl). Síť s vistami, především wifina, to je tragos největší, ověřeno na více počítačích.
Autor pracuje ve společnosti spravující počítačové sítě a používá Gentoo. Má rád otevřená řešení, pořádek v systému a sklenici vychlazeného piva.
Přečteno 28 872×
Přečteno 16 470×
Přečteno 13 332×
Přečteno 12 677×
Přečteno 10 635×