Rozhodl jsem se popsat různé možnosti, jak nechat náš počítač mluvit (číst text, popisovat prostředí systému…) a rozumět naší řeči. Nejprve malé ohlédnutí a pak hned příklady nejjednodušších variant jak nechat náš počítač velmi srozumitelně promluvit.
Synéza řeči není dnes na počítači ničím ohromujícím, prostě tu je a nejen v linuxu je nám k dispozici zdarma. Když jsem před více než dvaceti lety měl svůj první počítač Atari 800 XL, byl prográmek Say součístí dema, uměl jen anglicky a nejlépe mu šla fráze „To be or not to be…“ Také se řeč opatrně dostávala do her, např. v legendárním Ghost Busters (tady šlo spíš o sampl) nebo Canadian Approach. O něco málo lépe na tom byl můj další stroj – Commodore Amiga, „say“ byl součástí operačního systému, ale vzhledem ke kvalitě syntézy a absenci dalšího software prakticky k ničemu.
V 90. letech sem se čas od času setkal s počítači, upravenými pro nevidomé a slyšel jsem poprve screen-reader KUK (autor Mojžíšek) či později WinTolker a poznal jsem lidi, kteří pomocí řečové syntézy byly schopni i přes svou zrakovou vadu s počítačem pracovat. Přehledně a s ukázkami se o této problematice dočtete v Malé nahlédnutí do historie hlasových syntéz.
Dnes máme v linuxu řadu možností, jak zprovoznit screen-reader (pro zrakově postižené) nebo jak si prostě nechat přečíst text (pro kohokoliv). Začnu čtením textu – pro češtinu je nejjednodušší a zároveň nejkvalitnější hlas k dispozici v online službě přes internetový prohlížeč. Nezáleží tady na platformě a může to zvládnout i dobře vybavený smartphone.
Našel jsem dvě varianty: První je Text-to-speach, graficky pěkně vivedená stránka ve Flashi, kde zvolíte jazyk, hlas (pro češtinu je k dispozici pouze Zuzana), efekt a samozřejmě zadáte text, který chcete přečíst. Pak vám muž či žena z obrazovky (reagující hlavou na polohu myši) text velmi srozumitelně přečtou.
Druhá možnost je otevřít stránku Syntéza lidské řeči (Epos…), kde najdete velké pole pro zadání textu k přečtení a volby jazyka a hlasů. Doporučuji vyzkoušet v linuxu legendární Violku, myslím, že si jí pak budete chtít nastěhovat do systému offline:-) Ale o tom příště.
Jan Kulhánek pracuje jako psycholog a psychoterapeut, prací s počítači si přivydělával hlavně při studijích. Do světa Linuxu začal více pronikat asi před třemi lety (2007), kdy si nainstaloval Ubuntu jako druhý systém. U této distribuce už zůstal i když rád experimentuje a občas zkouší různé novinky. Je „běžný“ uživatel desktopu, od kterého chce, aby byl user-friendly pro každodenní použití. Občas si skládá muziku, dělá trochu grafiku hlavně pro různé webové projektíky, stříhá video. Počítače jsou dlouhodobým koníčkem.
Přečteno 30 424×
Přečteno 27 006×
Přečteno 26 742×
Přečteno 25 629×
Přečteno 24 222×