Touto malou parafrázi na Švejka chci uvést článek k tématu, který jistě nepotěšil nikoho z nás. O tom proč bylo vydávání LinuxEXPRESU zastaveno už toho bylo napsáno dost, já bych se chtěl spíš zamyslet nad tím jestli u nás má Linuxový časopis šanci na úspěch.
Asi mi dáte za pravdu, že s masovým rozšířením rychlého internetu, který nás zavaluje čerstvými zprávami se pro mnohé z nás potřeba tištěných periodik smrskla na minimum. Stále je tu však dost lidí, kteří mají rádi to své jisté papírové v ruce. Bohužel Linuxová komunita není stále tak velká, aby procento těch lidí bylo nějak významné. I přesto si myslím, že časopis zaměřený převážně na Linux smysl má. Nicméně chtělo by to zkusit něco nového, aby se zvýšil zájem komunity o časopis a hlavně přišli i čtenáři z řad mimo Linuxovou komunitu.
Určitě nejsem jediný, koho napadlo, že by nemuselo být špatné spojení internetového magazínu jako např. ROOT s papírovým médiem, se kterým by se vzájemně doplňovali. Dokonce by se mi celkem líbil i ten tmavý layout s tajemným obličejem v brýlích.
Sekce webzinu patřící papírovému časopisu by také přinesla věc která mi u tištěných periodik nejvíc chybí, a to možnost reagovat na článek a interaktivitu s autorem. Stačilo by jen, aby byl uveden každý článek z daného čísla s krátkou ukázkou, která by mimo jiné mohla případného kupce inspirovat ke koupi celého čísla.
Takový časopis by také mohl v podstatě vynechat novinky a zprávičky, které jsou už v době uvedení do prodeje zoufale staré a zaměřit se spíše na seriály, rozhovory, dění z pozadí důležitých projektů, apod.
Napadá mě také možnost umožnit čtenářům účastnit se na tvorbě časopisu například hlasováním na webu o tématech, které je zajímají a které by chtěli v dalším čísle vidět, což by mohlo částečně vyřešit i problém s tím, na jakou cílovou skupinu časopis zaměřit. Myslím, že to je hlavní kámen úrazu. Komu je časopis určen. Profesionálové, kteří jsou asi hlavní tahákem inzerentů z oboru, papírový Linuxový časopis moc nepotřebují a začátečníci a běžní uživatelé asi zase reklamu příliš netáhnou.
Zde by mohlo výrazně pomoci právě spojení s webovým časopisem, které by umožňovalo inzerentovi prodat svou kampaň za zvýhodněných podmínek oběma médiím, čímž jim naroste i počet čtenářů, kteří ji uvidí.
Určitě bych vynechal přidávání CD/DVD, které podle mě dávno ztratilo smysl a ponechal vydávání PDF verze, která pokud bude obsahovat aktivní linky, může být velmi přínosná.
Co se týká obsahu, jak jsem psal výše bylo by skvělé moci si určit, jakým směrem se budou některé články ubírat. Také jsem psal, že časopis by měl být „převážně“ Linuxový. V rámci přitáhnutí čtenářů, kteří zatím s Linuxem nemají příliš zkušeností, by jistě nebyla špatná sekce zabývající se hlavně přechodem z Windows na jinou platformu a komunikace Linuxu a jeho aplikací s jinými platformami (nevyhýbal bych se ani MACovi a BSD). Také by byla dobrá širší sekce věnující se HW a jeho funkčnosti, případně rozchozením v Linux. To by také mohlo přitáhnout inzerenty a sponzory z oblastí prodejců HW. Jistě by nebyla špatná sekce věnující se právní oblasti, licencím a (ne)legálnosti používání SW a výhod Free Software. Domnívám se, že právě těchto informací je poměrně nedostatek, když nepočítán řvouny z pololegální a zprofanované BSA.
Jedním z hlavních důvodů zastavení vydávání LinuxEXPRESu byl také počet výtisků, které se pravidelně vraceli z novinových stánků. Z toho důvody bych klidně tuto formu prodeje zrušil a nechal pouze možnost předplatného a přímého nákupu z webu, případně z dalších partnerských webů zabývajících se podobnou tématikou. Náklady na poštovné by jistě nedosahovaly ztrát způsobených vrácenými výtisky.
Další věc, kde by se mělo hlavně zapracovat je propagace. Časopis musí být vidět, musí se o něm vědět. Je lepší, když přijde inzerent k nám, protože o nás slyšel, něž když se musíme u inzerenta sami prosit. I zde by se dala využít komunita, která by měla zájem „svůj“ časopis propagovat na svých webech a projektech. Proč také třeba nedat link na webovou stránku časopisu třeba do českého vydání Mozilla Firefoxu spolu s RSS novinkami, apod.
Prostor pro ryze Český Linuxový magazín tu zkrátka vidím, jen to chce někoho, kdo bude mít dost kapitálu a vůle to rozjet ve velkém stylu, ne paběrkovat s pár výtisky a doufat, že se to časem samo zvedne. Doufám, že jednou někdo takový přijde. Jistě to nebude snadné, ale pokud tu bude vůle a hlavně zájem široce spolupracovat s komunitou, může se to podařit.
Přesně to je ta naivita, kterou jsme trpěli taky. Nikdo vám žádné odkazy na váš jen tak nedá, žádné partnerské weby nejsou, protože je nějaký plátek nezajímá. Nebudu ukazovat prstem, ale jak jsem uváděl: všichni nás odmítli, někteří víckrát. Mám fakt jmenovat, které firmy? Myslíte, že jsme nenabízeli variantu web/papír? Jak chcete psát o hardwaru, když žádný nemáte? Jak donutíte výrobce/obchodníky, aby vám nějaký půjčili? Jak a za co vybavíte testovací laboratoře, které se berou jako samozřejmá nutnost, a kde vezmete linuxové hardwéráře, pokud to má mít smysl? Jak chcete přitáhnout prodejce hw k platformě, která výrobce hw nezajímá? Kde chcete brát odborné právní pohledy na svět OSS & spol.? Čím budete platit onoho právníka, aby "komunita" neřvala, že to píše nějaký amatér?
Myslím, že argumentů jsem uvedl dost. Téměř všechno, co se (nejen) zde objevilo, jsme zkoušeli. Právníky ne. Naštěstí nebyl důvod.
Kolko ludi si kupuje pocitacovy casopis? Osobne nikoho nepoznam ale par sa ich najde. Vynasob toto cislo * 0.01 (zastupenie linuxu) a vyjde ti strasne male cislo ludi ochotnych platit za casopis o linuxe.
Imho by musel byt casopis zadarmo aby sa rozsiril aspon medzi linuxakov. To uz skor pridat sa k nejakemu mainstreamovemu PC casopisu. Odpadnu rezijne naklady a este si zarobis pisanim clankov.
Btw. Mozno by ludia mohli prezradit sumu ktoru by bolo akutne (do 1 mesiaca) vyzbierat aby ten casopis povstal z mrtvych. Takze kolko?
[1] Vlastimil Ott, dnes 14:09: v podstatě s vámi plně souhlasím, proto jsem také v závěru zmínil, že je nutné mít kapitál na rozjezd pokud možno ve velkém stylu a co se týká toho spojení web/papír tak nejlépe zavedeného partnera. Vybudovat něco od úplné nuly je šílená dřina a výsledky jsou nejisté, proto si velmi vážím, že jste tu káru dotáhly až sem a mrzí mě, že to takto dopadlo. Časopis byl myslím na vysoké úrovni, jak zpracováním, tak články (i když občas bych měl k obsahu nějaké ty výhrady).
Nicméně celkem se divím, že se jste o problémech neinformovali čtenáře, mohla se aspoň rozjet kampaň za zviditelnění a podporu LinuxEXPRESu a také to mohlo přitáhnout nové předplatitele, minimálně z řad těch, kteří si LE kupovali na stánku.
<em>Nicméně celkem se divím, že se jste o problémech neinformovali čtenáře, mohla se aspoň rozjet kampaň za zviditelnění a podporu LinuxEXPRESu a také to mohlo přitáhnout nové předplatitele, minimálně z řad těch, kteří si LE kupovali na stánku.</em>
..což se rovná oznámení všem možným partnerům, že nemáme co nabídnout. Nemluvě o slabé, nicméně stále jakési konkurenci. To přece nejde... Nemůžete všem říct, že se vám to nepovedlo a žádat o pomoc...
Prostor pro ryze Český Linuxový magazín tu zkrátka vidím, jen to chce někoho, kdo bude mít dost kapitálu...
Kapitál do začátku nestačí. Musíš mít velký potenciál předplatitelů. Podívej se třeba na noviny Super. Měly kapitál, rozjely to skutečně ve velkém stylu, měly reklamu, velký objem a stejně svého největšího konkurenta (Blesk) nedohnaly a byly zrušeny. Bez čtenářů to prostě nejde.
ja bych videla spis prostor, kdyz uz, pro obecne pocitacovy casopis, ktery by cast prostoru venoval Linuxu. Bohuzel je tady ten zacarovany kruh, ze obecne pocitacove casopisy Linux nechteji, protoze to nezajima lidi, ktere to nezajima, protoze o tom nemaji informace... sem tam vyjde nejaka recenze nejakeho livecd, zkonstatuje se, ze to vypada o malicko lepe, posteskne se, co vsechno autor-windowsak nerozchodil, pripusti se, ze v nejvyssi nouzi by se to mozna dalo pouzit a tim to skonci...
Žiji a pracuji v Ostravě. S OS GNU/Linux jsem se poprvé seznámil v roce 1997 na VŠB, následně se moji první distribucí stal RedHat 5.2. Ve stáji červeného klobouku jsem vydržel až do verze 8, kterou na půl roku vystřídal Mandrake. Poté jsem nainstaloval GNU/Debian. Po čase jsem cosi zaslechl o nějakém úžasném systému postaveném na Debianu, a tak se na mém PC objevilo Kubuntu 5.04. Od té chvíle se datuje mé poznání, že Linux je již zralý pro Desktop a Windows nadále nepotřebuji. Od Kubuntu 5.10 jsou tedy mé počítače zcela bez oken a zatím zůstávám stále věrný Kubuntu.
Od července 2009 jsem členem České pirátské strany v Moravskoslezském kraji.
Moje Bitcoin adresa: 19L6XxtSAVYmD2SJatBaHFgjYDC8GvgKWb
Přečteno 38 285×
Přečteno 29 655×
Přečteno 29 462×
Přečteno 25 456×
Přečteno 22 909×