Článků a zápisků o Nokia N900 je už celkem dost, i přesto si dovolím přidat další, a to z pohledu uživatele, který si s ní přes měsíc intenzivně hraje.
Nebudu se rozepisovat o technické specifikaci, toho se po webu válí spousty a snadno si to najdete (třeba tady). Pokusím se spíš projít jednotlivé aplikace, jak se s nimi pracuje a vlastnosti telefonu.
Hned na úvod si netradičně dovolím shrnutí – N900 je PRO MĚ to nejlepší co se dnes dá pořídit. Proč, to se samozřejmě dozvíte dále. Ale nemyslete si, zdaleka nebudu jen chválit, najdou se i chyby a není jich málo.
Jistě jste si všimli, že jsem dal důraz na „pro mě“. Nebudu se rozepisovat co to znamená, spíš řeknu, kdo by z N900 asi nebyl nadšený: jste manažer, nebo puberťák, který má mobil na parádu a/nebo hraní her – kupte si iPhone, jste manažer, který potřebuje pracovat – kupte si ostružinu, nebo něco ze série E od Nokie. N900 je přeci jen série N, čemuž odpovídá i SW výbava, ale o tom si ještě popovídáme.
Často se mluví o tom, že N900 je mobil pro geeky a ano, ti z něj budou mít největší radost, ale nebojte se, i „normální“ uživatel v něm najde dobrého pomocníka s příjemným a komfortním ovládáním, jen „Linuxák“ dostane s N900 do rukou navíc i zbraň hromadného ničení.
Než začneme, dovolím si ještě malou odbočku. Na Mobile World Congress Nokia a Intel oznámili spojení Maemo a Moblinu do platformy MeeGo. Na jednu stranu je to dobrá zpráva – více vývojářů, více peněz a dvě obrovské firmy, které mají lepší šanci tuto novou platformu prosadit. Na druhou mám vážnou obavu, že Nokia hodí stávající majitele N900 přes palubu, jak má bohužel ve zvyku. Už u Maemo 6 nebylo jisté, jestli půjde na N900 nainstalovat a nyní je šance na nový OS ještě nižší.
Dost povídání na úvod, jdeme na to a pěkně od začátku.
Jistě jste už slyšeli, že N900 není ani tak mobil nebo smartphone, jako spíš počítač, který umí telefonovat. Je to tak a já patřím k těm uživatelům, kteří to vítají, protože na rozdíl od poměrně skromného telefonního a SMS provozu, internet a jiné funkce na mojí N900 jedou 24/7.
N900 je standardně přepnutá na ploše a pokud potřebujete telefonovat, musíte telefonní aplikaci vyvolat z menu, jako kteroukoliv jinou aplikaci. Pro urychlení si můžete přidat ikonu na plochu. Také je možné doinstalovat aplikaci, která umožní vyvolat telefon stisknutím tlačítka foťáku (nebudu psát název, je jich několik). Zatím poslední možnost aktivace telefonu o které vím, je nastavení tak, aby se zapínala při obrácení telefonu do vertikální polohy, alias na stojáka.
Samotná aplikace je poměrné jednoduchá – umožňuje vyťukat číslo na virtuální klávesnici, nebo vybrat kontakt ze seznamu. Na obrazovku telefonu se také ukládají naposledy použité kontakty se značkou, zda se jednalo o hovor přijatý nebo odchozí, jakou službu jste použili: telefon, Skype, GTalk, nebo chat a zda je kontakt on-line na některé z nastavených IM služeb. Takový kontakt samozřejmě můžete ihned volat, kontaktovat pomocí SMS nebo IM, či sloučit z jiným kontaktem, nebo přidat jako nový. Také můžete zobrazit detaily kontaktu, ale nelze jej odtud upravit. Ještě můžete zobrazit informace o délce hovorů. Každý kontakt zobrazuje i obrázek, nebo fotku. Pokud vám někdo volá, ukáže se jeho fotka se symbolem služby, kterou se vás snaží kontaktovat. Telefonní aplikace je jedna z mála na N900, která funguje ve vertikálním i horizontálním režimu, podle aktuální orientace telefonu. Nicméně tady možnosti N900 jako telefonu končí, pokud požadujete něco víc, máte smůlu, tedy aspoň do doby, než Nokia přidá další funkcionalitu, nebo někdo napíše jinou.
Pokud vám někdo volá a vy zrovna nechcete, nebo nemůžete hovor přijmou, můžete telefon snadno umlčet obrácením xichtem dolů. Jinak hovor přijmete pomocí virtuálního tlačítka na obrazovce. HW tlačítko byste hledali zbytečně. Během hovoru můžete vypnout mikrofon, nebo aktivovat hlasitý odposlech. Je také možné během hovoru libovolně pracovat s telefonem, protože telefonní aplikaci můžete poslat na pozadí jako kteroukoliv jinou a skvělý multitasking se o vše postará.
Jak už jste asi pochytili, telefon umí telefonovat i pomocí Skype nebo Google Talku. Postup je naprosto stejný, jako u klasického hovoru. Skvělé je, že N900 se automaticky připojuje na známé WiFi sítě, takže můžete využívat komunikací bez hranic. Můj operátor je Vodafone a jak asi víte, ačkoliv patří na našem trhu spíše k tomu lepšímu (ne, že by byl moc výběr), jeho velkou slabinou jsou předražená a tragicky pomalá data přes GPRS, v lepším případě zastaralý EDGE. Proto mě překvapilo, že i pomocí tohoto připojení je hovor přes Skype poměrně solidní. N900 má kromě fotoaparátu i druhu kamerku vedle sluchátka a často jsem četl, že není nijak využitá. Pak vězte, že to není pravda a funguje skvěle například právě pro videohovory.
Slíbil jsem, že nebudu jen chválit a to musím dodržet. Bohužel nic na světě není perfektní a ani N900 není výjimkou. Telefonní aplikaci někdy dost trvá, než pochopí, jak se má natočit. Nepříjemné prodlevy se najdou i než rozsvítí obrazovku, když vám někdo volá nebo dáte telefon od ucha, abyste jej mohli ovládat.
O telefonování to dnes asi bude vše. Příště se podíváme na plochu, respektive plochy a snad i něco dalšího. Pokud vás něco zajímá, ptejte se v diskuzi, pokusím se vám odpovědět, nebo odpověď zahrnu do dalšího pokračování.
A na samotný závěr trocha humoru. Jistě víte, že my muži jsme poměrně soutěživí a poměřujeme se v kde čem, například délce určitých částí těla, atd. Zdalipak víte, co si poměřují majitelé N900? No přeci volné místo na RootFS :-) Ehm, pro ty, co smíchy nespadli pod stůl, vysvětlím někdy příště.
Pěkné, jen tak dál :-) N900 se mi moc líbí a docela o ní uvažuji, jen se stále nemůžu rozhodnout, jestli mi za ty prachy stojí. Tenhle typ zkušeností je přesně ten, který hledám. Naštvalo by mě, kdybych ji koupil a pak zjistil, že má nějakou šíleně otravnou vlastnost. Takže se těším na pokračování.
Nokia vás hodí přes palubu, na to vemte jed. Stejně jako to udělal s uživateli n800/810. Ač má zařízení stále potenciál, tak už se na to prostě vykašlali, alespoň dotáhnout ty otravné drobnosti, jako novější verzi flashe, skype s videem, dobrou navigaci do auta. K čemu je HW bez nového SW... navigaci řeším Navitem (hlasová navigace přes espeak), normálně už s tím jezdím po republice bez problémů, ovládání krolomné, ale jinak super a překvapivě funkční.
[2] Měl jsem před tím řadu let Nokii E60, která také zůstala jako kůl v plotě a protože mě z nabídky Nokie nic neoslovovalo a jejich přístup k podpoře zákazníku mě dost štval, tak jsem si řekl, že s Nokií končím. Dlouho jsem si brousil zuby na Palm Pré, a to tak dlouho, až Nokia oznámila a následně uvedla N900 a já přeci jen neodolal, protože to bylo přesně to, co jsem už dlouho chtěl. Ať už to dopadne jak chce, tak koupě nelituji, je to skvělé zařízení a komunita ho snad nenechá padnout, ale pokud Nokia nevydá MeeGO pro N900, tak už si od nich další zařízení nekoupím, i kdyby ho dávali za polovinu co konkurence.
Chtel bych se zeptat ohledne telefonovani, zda je integrovan do telefonni aplikace normalni SIP. N810 SIP ma, ale protoze to neni telefon, tak samozrejme je to reseno jako samostatna aplikace. V tomhle blogu je zminen jen Skype a GT. Je tedy mozne u N900 zridit bezny SIP account a bude pak funkcionalita stejna, jako pro GSM nebo treba Skype ? Je to jedna z veci, ktere jsou uz dnes pro mne v kategorii "must have" (na rozdil treba od toho Skype, ktery nepouzivam), bez nichz uz bych telefon asi nebral.
Jak je to s dalšími aplikacemi? Teď jsem třeba našel, že třeba mplayer a zřejmě i spousta dalších věcí tam jde doinstalovat. Takže když Nokia uživatele hodí přes palubu, bude to takový problém?
Dá se tam něco "naskriptovat"? Chodí mi třeba SMS hlásící výpadek AP. Je to vlastně email poslaný přes SMS bránu, který má sice vždy jiné odesílací číslo, ale podobný formát. A líbilo by se mi, kdyby telefon tu zprávu poznal a přehrál jinou "oznamovací SMS skladbu".
Co se mě na tom na první pohled nelíbí je malá klávesnice. Jenom tři řady je sakramensky málo :-( Mám Nokii 9300i a ta má krásnou 5ti řadou klávesnici + ještě další řadu kláves pro přepínání/spouštění nejdůležitějších aplikací. Má to vlastně stejný počet řad jako klasická PC klávesnice.
[8] Aplikací v repozitářích je už poměrně dost a další přibývají. Je to v podstatě čistokrevný GNU/Debian kompilovaný pro ARM, takže o aplikace nemusíte mít strach. Pomocí Easy Debian lze nainstalovat prakticky cokoliv, jen to není optimalizováno - optimalizované aplikace se pak objevují v Extras Maemo repozitářích. Ostatně řadě aplikací i třetích stran, které používám se budu věnovat v dalších dílech.
Skriptovat můžete dle libosti, lze doinstalovat Bash, Python je na N900 jako doma, atd. Platforma je poměrně otevřená (viz odkazovaný článek na ABCLinuxu.cz v postu), takže jak jsem psal - v rukou linuxáka je N900 nepřekonatelná.
Máte pravdu, že klávesnice na N9300i je o něčem jiném, ale to i ten rozměr telefonu je trošku jinde. Aspoň čtyři řady by N900 prospěly, ale i tak je klávesnice na N900 poměrně povedená a dá se na ni rychle zvyknout.
Musím říci, že o N900 silně uvažuji a rozmýšlím se jestli Android nebo Maemo (N900) a jako dlouholetého uživatele Debianu mě N900 hodně láká. Obě platformy mám vyzkoušené pomocí SDK. Hodně na telefonu čtu knížky (TXT, PDB, Plucker) a na N900 se mi FBReader moc líbí. U Androida je všelijakých čteček asi dvacet, ale žádná dotažená do konce. Měl bych k tomu několik dotazů.
1. Dá se N900 používat bez datového tarifu? Tzn. připojovat se k netu pouze pomocí WiFi. U Androida se mi zdá, že si příliš žije vlastním životem. U mého stávajícího Trea 650 to funguje jako "taška" na data. Z PC si tam nahrnu co potřebuji a pak s tím off-line pracuji. Když jsem doma, nebo v práci, tak jsem v dosahu WiFi.
2. Funguje budík z vypnutého stavu? Jak to funguje? To ten telefon nabootuje?
3. Jak to má vlastně rozdělenou paměť (disky/diskové oddíly)? Kam se vlastně instalují aplikace (rootfs, /usr, /opt)? Někde jsem zahlédl, že balíčky s aplikacemi pro Maemo jdou do "/opt" a chování SDK tomu nasvědčuje. Většina aplikací pro Debian jde do "/usr" což prý může být problém, kvůli volnému prostoru u N900.
4. Výdrž baterie a dobíjení. Mohl by být nějaký z následujících článků věnovaný tomuto tématu.
5. Synchronizace s Linuxem. Předpokládám, že funguje Mass-Storage a popřípadě po instalaci ssh serveru i tento přístup. Funguje také SyncML pro kontakty a kalendář?
6. Když už jsem nakousl to ssh spojení. Je tam nastavený nějaký firewall (iptables)?
7. Je k dispozici nějaká free off-line navigace/mapa.
[11]
ad 1. Dá, není tam žádná služba, která by byla přímo závislá na připojení k internetu, jako je tomu u androidu. Jedině by to snad mohlo být určité omezení u A-GPS, a také je tu ten komfort být neustále on-line (i když za cenu rychlého vycucnutí baterky).
ad 2. Ano funguje - úplně stejně jako u symbianových modelů - systém se nebootuje.
ad 3. Přesně tak. RootFS je největší bolestí, má jen 256 MiB a hlavně neoptimalizované (neOPTifikované) aplikace ho rychle plní. Jinak je tam 32GiB paměť, která je rozdělena na tři partition - /tmp, /opt a /home/user/MyData. Všechny aplikace by se měly instalovat do OPT, kde je pro ně 2GiB místa. Nějaké místo na RootFS jde ušetřit např. pomocí symbolických linků do home, například pro APT cache.
ad 4. Výdrž baterie je obecně nic moc. Při běžné práci počítej s nabíjením každý večer, při stálém připojení přes GPRS a WiFi nabíjím dvakrát denně. Abych řekl pravdu, při plné zátěži a připojení na internet ta baterka mizí před očima. To je ale obecně problém všech takto vybavených zařízení.
ad 5. Mass-Storage funguje a dokonce velmi rychle, vlastně nejrychleji co jsem kdy viděl. Připojení přes SSH není problém a dokonce lze použít SMB/CIFS, případně FTP. Určitě se budu vzdálenému přístupu věnovat podrobněji. Zatím jen poznámka, že v módu PC Suite velmi pěkně funguje i v Linuxu připojení jako modemu - doslova Plug and Play. Se SyncML je myslím nějaký problém - zatím jsem nezkoušel, Syncuji proti firemnímu Exchangi, ale k tomu se ještě určitě dostanu.
ad 6. Ano, IPtables jde doinstalovat z devel repozitářů myslím.
ad 7. Součástí jsou OVI maps. Verze s navigací zdarma, kterou Nokia nedávno uvolnila by měla být snad brzy, už na ni netrpělivě čekám.
8. Ještě mám jeden jeden dotaz a to k rozložení klávesnice. Dá se u N900 nastavit přepínání rozložení klávesnice? Já používám na PC US/CZ rozložení a mám to nastavené přímo v xorg.conf. Když stisknu naráz levý a pravý shift tak se změní rozložení a rozsvítí/zhasne screen lock dioda. Jde něco podobného provést u N900? Nebo se to řeší nějakou další aplikací?
Diky za zajimave cteni.
Zajimalo by me, zda je mozne pouzivat pristroj i kdyz je "telefon" vypnuty. Jsem zvykly si telefon vypinat, ale treba si pak jeste ctu e-knizku (na Treu650) nebo potrebuju podivat do kalendare. Na zadnem jinem mobilu jsem podobnou vlastnost jeste nevidel - vsude musi byt GSM aktivni, abych mohl pouzivat veci nesouvisejici s GSM. Pry ani na Androidu to uplne takto nejde...
[13] Přepínat klávesnice lze v settings. Na to, jestli to lze i jinak jsem zatím nepřišel. každopádně by se to hodilo a snad se to objeví jako shortcut nebo volba v menu po stisknutí vypínacího tlačítka. Nemuselo by to být příliš složité. Jinak velmi snadno lze upravovat klávesové mapy v patřičném konfiguračním souboru. Tak jsem si triviální úpravou nastavil českou QWERTY místo QWERTZ.
Zdravim,
zajimalo by me, jestli N900 ma nejakou funkcionalitu ve smyslu, vypni vsechno a nech me jen telefonovat... Jde mi o to, kdyz clovek napriklad vypadne pryc z civilizace a nema nejaky cas moznost nabijet telefon, tak aby vydrzela baterka, proto vypnuti vseho a nechat bezet jen telefonni aplikaci.
[18] asi takhle: co si nespustis to ti zbytecne nebude zrat baterku. Jedine co me napada, je disablovat wifi, ktera perodicky hleda mozne asociace k siti. Klasika, ifconfig wlan0 down pod rootem. Myslim ze je na to i nejaka aplikacka v devels.
Dale muzes povypinat v nastaveni GPS modul vcetne ukazatele polohy.
[20]
jj, diky za reakci, jeste by me zajimalo jestli nekdo na tohle delal testik, s tim, ze se tel. bude pouzivat primarne na volani a rekneme 2-5 min telefonovani denne +2 sms/den. Je mi jasne, ze takovyto test vyrazne omezi uzivatele telefonu, ale pokud baterka nevydrzi dost dlouho, tak to zas bude jen na chvili :))
[2] Nokia vás hodí přes palubu, na to vemte jed.
tohle se ale týká úplně všech výrobců a všech zařízení (vč. mrkvosoftu, pc periferií..) - jako novinky jsou 2-3 roky "v kurzu" včetně veškeré podpory a aktualizací. ty ale dřív nebo později vždycky skončí a i když samotné zařízení pořád funguje a často ještě vyhovuje i morálně, donutí vás to vyměnit jej za něco novějšího. taková podpora je drahá, různých samostatně udržovaných hw+sw verzí spousty a nikomu se nevyplatí dělat to dlouhodobě-donekonečna.. :-(
celkem zajímavý pohled na taková zařízení je, pokud pořizovací cenu vydělíte očekávanou životností (třeba zmíněné 2-3 roky). je telefon/pda/notebook/foťák za 5000 kč na rok málo nebo hodně? za pár let totiž stejně budete kupovat další..
[22]
no ty starsi telefony tolik nezastaravaly, protoze umely jen volat a posilat sms :), prvni telefon sem mel asi 6 let, ted mam druhy :). pda nemam, ale taky si myslim, ze to neni zarizeni, co by tolik zastaravalo, proste se na tom daji delat poznamky, cist knizky... a co cloveka nuti koupit si novejsi model je primo vnucovani novych funkci z nichz vetsina ma hlavni vyuziti u pubertalni mladeze, kde nejvice pusobi tlak okoli(mam novy to a to, to musis mit taky umi to...), fotak je spise otazkou toho, ze pokud si clovek koupi fotak, tak se do foceni zblazni nebo ne. V prvnim pripade si porizuje novejsi modely z duvodu lepsich porizenych fotek v druhem pripade muze vystacit s jednim modelem x let(fotky z akci, jine momentky, dovolene...). U nb je zase spotrebni zbozi s horizontem uzivani 2-3 roky, pak zacne rapidne odchazet baterka. Zase si bud clovek koupi novou/je porad na drate, nebo si poridi lepsi notebook, protoze chce lepsi funkce...
toz tak :)
[14][17] Sice airplane jde zapnout, ale to pak vypíná úplně veškerou komunikaci včetně wifi a bluetooth. A nejde to zapnout dokud se zase airplane nevypne. Čtení knížek a používání GPS je vpohodě.
[22] První telefony s Androidem už tady jsou dva roky a vypadá to, že ještě chvilku podporu mít budou. Co se týká vývoje N900, asi bych měl trochu obavu. I když to v tuhle chvíli vypadá jako nejnadějnější smartphone.
Dnes som tu vecicku objednal, tak mam radost ze o tom pise niekto kto vie ocenit prednosti OS, ktory tam bezi.
N900 potrebujem predovsetkym pre vzdialenu administraciu a preto ma zaujima, aka je pouzitelnost ssh a klavesnice v terminali? Predovsetkym klav. skratky, rychlost, subjektivny dojem...
Je este prakticke stravit s tym 1-2 hodinu pri takejto aktivite a pritom nezosaliet? :-)
[25] vsechno je omylano dokola na talk.maemo.org, vcetne popisu a reseni problemu... vzdalena sprava je ok, mimo nepochopitelne nativni nepodpory pptp vnp klienta. Co se klavesnice atd tyce, jak zde bylo jiz zmineno, je to o zvyk...
p.s. nezesilis, ale tva pritelkyne jo, protoze si ji pak ani nevsimnes:D
Supr stránky. Díky :-)
Jsem rovněž majitelem N900, hledal jsem náhradu za 9310i. Chci prostě qwerty klávesnici. U tohoto nevyužiju ani desetinu toho co umí. Zatím se seznamujeme a už fest tápu. Dovolím se zeptat, jestli umožňuje přepínat mezi dvěma čísly. Mám kombi kartu a nemůžu funkci nikde najít :-( pouze vypnout a po zapnutí se přihlásit druhým PINem( A jde odstranit funkci ukládání odeslaných SMS? Děkuju za radu. Telefonový analfabet wert.
[29] Ohledně přepínání mezi čísly - obávám se, že to N900 neumí, aspoň jsem na to nikde nenarazil. Přiznám se, že jsem do teď ani nevěděl, že existuje taková SIMka.
SMS fungují jako konverzace a jsou spojeny v jedné aplikaci s IM zprávami, tudíž se obávám, že to co chceš je i z filosofie toho, jak tvůrci zamýšleli fungování té aplikace, nemožné. Ovšem vymazání jedné zprávy, nebo celé konverzace je otázka vteřiny.
[5][28] SIP klienta lze vyzkoušet oproti Havlovi https://ha-loo.ha-vel.eu/cz/test.php, lze z toho i volat :-) Uvažuju o N900, jen mi vadí nepodpora SIM Toolkit kvůli bance. :-(
Ještě bych měl jeden dotaz. Mám problém, že musím mít foun zapnutej i v noci a slyšet eventuelní hovor. SMS se spamem ale slyšet nepotřebuju( takže mám problém v tom, že u tichého profilu bych potřeboval vibrace jen u volání, ale SMS mít bez vybrací. Obávám se, že to nejde, nebo se pletu? děkuji za odpověď. wert
Žiji a pracuji v Ostravě. S OS GNU/Linux jsem se poprvé seznámil v roce 1997 na VŠB, následně se moji první distribucí stal RedHat 5.2. Ve stáji červeného klobouku jsem vydržel až do verze 8, kterou na půl roku vystřídal Mandrake. Poté jsem nainstaloval GNU/Debian. Po čase jsem cosi zaslechl o nějakém úžasném systému postaveném na Debianu, a tak se na mém PC objevilo Kubuntu 5.04. Od té chvíle se datuje mé poznání, že Linux je již zralý pro Desktop a Windows nadále nepotřebuji. Od Kubuntu 5.10 jsou tedy mé počítače zcela bez oken a zatím zůstávám stále věrný Kubuntu.
Od července 2009 jsem členem České pirátské strany v Moravskoslezském kraji.
Moje Bitcoin adresa: 19L6XxtSAVYmD2SJatBaHFgjYDC8GvgKWb
Přečteno 38 404×
Přečteno 29 696×
Přečteno 29 550×
Přečteno 25 526×
Přečteno 22 985×