V minulém díle jsme si představili nejnovější model MacBook Pro od Apple, hlavně po vzhledové a hardwarové stránce. Dnes se zaměříme více na software, i když hardware se také částečně nevyhneme.
Toto setkání s Mac OS X není sice moje první, ale je to poprvé kdy jsem si tento zajímavý systém mohl osahat opravdu pořádně. Různé Linuxové distribuce používám s různou intenzitou od roku 1997 a od roku 2004 výhradně. Pracovní dobu sice musím přetrpět s Windows 7, ale i zde se pomalu blýská na lepší časy. Před tím jsem prošel všemi verzemi Windows od 3.1 a také jsem trošku laboroval s OS/2 Warp 3 a Warp 4 (Merlin).
Pokud se něco ze světa Linuxu podobá Mac OS X, pak je to GNOME, a to hlavně v podání Ubuntu. O trochu více se tomu přibližuje i prostředí Unity v aktuálním Ubuntu 11.04, které jsem nedávno zkoušel. Na rovinu se přiznávám, že jsem zarytý KDEčkář, a to od samotného počátku, kdy jsem přišel s Linuxem do styku. GNOME tedy příliš nemusím, ani mnohé GNOME aplikace mi nepřipadají zrovna „user friendly“. Ačkoli nové Unity nevypadá špatně, doporučil bych ho spíš začátečníkům, kteří nechtějí na nic moc sahat. Čili byl jsem sám zvědavý, jak se postavím k “podobnému” Mac OS X. Nevyhnu se zřejmě ani srovnání s Windows 7.
Co Vás napadne, když poprvé nabootujete MacBook? Nejspíše to co si marně přál Microsoft, když uváděl otřesné Windows Vista, tedy WOW, to vypadá dobře. A ono to tak jen nevypadá, ale i běhá. Skutečně, tak jako si Apple dává záležet na svém hardware, tak odvádí i dobrou práci na software a aplikacích. Příměrů mezi Mac OS X a Apple hardwarem by se našlo i víc. Když se podíváte na MacBook, je krásný, funkční, výkonný a vypilovaný do posledního detailu, ale po prvním oslnění zjistíte, že je někde zjednodušený až moc a vy byste ještě chtěli to a to. V Mac OS X je to úplně stejné.
Během jednoho odpoledne jsem se naučil systém používat a našel si i své oblíbené aplikace. Co však bylo nejdůležitější, nastavil jsem velmi intuitivně a snadno veškerý hardware, síť atd. Kdo z Vás poprvé sedl k Windows Vista, nebo Windows 7 a chtěl nastavit třeba síť, tak asi dlouho a nevěřícně civěl na to, jak to mohl Microsoft tak přewizárdovat a zesložitit. Cokoliv tam najít je činnost téměř detektivní. Na Macu je vše po ruce a máte to hned. Nastavit WiFi ve Windows je často porod, v Mac OS X není snad nic snazšího. Ke cti Linuxu, jak GNOME, tak KDE je třeba říct, že je to obdobně snadné jako v Mac OS X, ostatně inspirace je zjevná. To je mimochodem další vlastnost Mac OS X, ať chceme nebo ne, Apple je technologický lídr a ostatní od něj opisují jako najatí. Je to jasně vidět na GNOME, lehce na KDE a dost na posledních verzích Windows a jejich aplikacích. Zatím co GNOME se inspiruje téměř zcela, KDE si něco vybírá a zkouší vlastní cestu, tak Microsoft bloudí ve schizofrenii nebýt příliš okatým plagiátorem a přinášet vlastní „Microsoftí“ řešení a přístup (co z toho plyne vidíme ve Windows 7, kde pod celkem povedeným xichtem se skrývá neovladatelná obludnost). Z toho plyne, že i když jste Mac OS X nikdy neviděli, ale máte zkušenosti s jinými moderními OS, setkáváte se již se známými věcmi a zjišťujete, že i když je ostatní implementovali později a mohli tedy řadu věcí vylepšit a doladit, tak je to právě Apple, kdo to už udělal nejlépe.
Takže ano, Mac OS X, vypadá skvěle, funguje skvěle, ovládá se skvěle, je stabilní, má pěkné aplikace, ale … ale já bych ho za primární systém nebral. Proč? Prostě neodpovídá mému naturelu. Pokud jste 100% spokojeni s tím co vám Steve Jobs naservíroval, nemáte lepší volbu a budete se pod praporem s nakousnutým jablkem bít až do roztrhání těla. Pokud jste spokojeni tak na 90% začnete cítit, že je něco shnilého ve státě Dánském, ale řada věcí se dá dobastlit – přeci jen je to Unix. Pokud jste spokojeni méně, budete trpět, i když budete zavřeni ve zlaté kleci. Aplikace jsou pěkné, ale je jich málo, chcete další? Zaplaťte. Já netvrdím, že je něco špatného chtít peníze za software, ale když často je to taková “kravina” a za to máte platit? Vždyť v Linuxu a často i ve Windows máte totéž zadarmo a v daleko větším výběru. Navíc všechno spěje k prodeji programů přes firemní App Markety jak v Mac OS X, tak ve Windows, nad kterými má plnou vládu Apple, respektive Microsoft. Oni říkají co je pro Vás vhodné, a pokud to vhodné není, tak vám program/knihu/písničku vzdáleně smažou z počítače, mobilu, nebo čtečky – jednou možná rovnou z mozku. Aplikace se svobodnou licencí nemají na tyto shopy přístup, protože nejsou kompatibilní s jejich restriktivními licenci dávajícími prodejci plnou kontrolu. Konkurenční programy vám do shopu nepřidají – proč by měli čelit konkurenci, když nemusejí. Je to i o tomto a systém může být sebelepší, ale já mám raději svobodu. Co je důležité pochopit je, že jsou zde omezení, která je obtížné, nebo nemožné překonat.
V případě MacBooku Pro to je například chybějící eSATA port. Jistě, dal by se doplnit prostřednictvím například ExpressCard, jenže tento slot také chybí. Co mě překvapilo je slabá účinnost WiFi, tam kde ještě chytám funkční signál se svou Nokia N900 a ThinkPad T61 nemá problém, MacBook už se nepřipojí.
Nyní pár poznámek o některých aplikacích, které jsem zkoušel:
Na popis dalších aplikací tu není moc prostor a asi by to ani nebylo zajímavé, myslím, že pro představu a ukázku filozofie Apple to stačí. Co je zajímavé zmínit je instalace a odinstalace aplikací.
Programy pro Apple najdete na App Store a funguje to jako na jiných obdobných systémech, které známe z mobilů. Více zajímavé je, že můžete programy stáhnout ve formě DMG obrazů. Ten se jednoduše poklepáním myší připojí obdobně jako CD a program nainstalujete tak, že jej z tohoto připojeného obrazu přetáhnete do adresáře Applications, nebo jinam. Pak DMG odpojíte a můžete ho smazat. Aplikaci odstraníte jejím přetažením z adresáře kam jste ji dali do koše. Jednodušší už to být nemůže – tedy vlastně může, na Linuxové repozitáře to nemá, ale je to rozhodně lepší než staré známe klik – Next, klik – Next, klik – Next, klik – Close.
Celkově tedy Mac OS X hodnotím velmi pozitivně, hlavně pro nenáročné uživatele, či začátečníky a mít dost zbytečných peněz, už by na Applech běžela celá rodina. Jenže já ty prachy nemám, a tak všichni dělají na starém železe a Ubuntu/Kubuntu. Není to sice tak pěkný HW a jednoduchý a vyladěný SW, ale svoji práci to odvede úplně stejně (někdy lépe) a levněji. Jak už jsem napsal, pokud chcete držet linii nalajnovanou Applem, tak je Mac OS X super systém, ale my ostatní si teď ukážeme jak na MacBook Pro nainstalovat Linux.
Instalace Windows na MacBook je Applem přímo podporovaná a dá se nainstalovat velmi snadno pomocí utility Boot Camp, která Vás přesně ve stylu Mac OS X provede celým procesem za ručičku a nenechá Vás udělat chybu. My ji nicméně s úspěchem použijeme pro naše „ďábelské plány“. Nejprve je však potřeba nainstalovat rEFIt toolkit. Aplikace rEFIt nám umožní nabootovat náš nový systém. Nyní spustíme Boot Camp, podáme mu ruku a necháme se vézt – jediné co vlastně potřebujeme je rozdělit disk, ať máme Kubuntu kam nainstalovat, a pak můžeme Boot Camp ukončit. Disk má 500GB, takže místa je víc než dost. Škoda jen, že má pouze 5400 otáček, přeci jen kdo jednou zkusí 7200 už nechce jinak, zvlášť pokud musí mít celý disk zašifrovaný (bohužel Apple chce za 7200 ot/s HDD příplatek nehorázných 100€). Vražte instalačku Kubuntu, nebo Vaší oblíbené distribuce do mechaniky a resetujte systém. Podržte klávesu “C” a MacBook by měl nabootovat z CD. Spusťte instalaci obvyklým způsobem, jen si dejte bacha ať si nepřepíšete partition s Mac OS X. Boot manažer (GRUB, LILO atd.) musí být nainstalován do partition s Linuxem. Pokud jej plácnete do MBR, tak máte problém! Zbytek instalace už nás žádný zádrhel nečeká. Po dokončení jednoduše rebootujte a při startu MacBooku by se měla objevit obrazovka s rEFIt, který automaticky detekuje nový systém na disku (ať už Linux nebo Windows) a nabídne je k nabootování. Pokud nic nezvolíte, za pár sekund nabootuje automaticky Mac OS X. Pokud zvolíte Váš nový Linux, proběhne boot standardním způsobem a jsme doma.
Vyzkoušel jsem Kubuntu 11.04 a vše proběhlo zcela bez problémů. MacBook Pro 8.2 má dvě grafické karty – AMD Radeon HD 6490M a Intel HD Graphics 3000. V Mac OS X běžně běží Intel a když je potřeba výkon aktivuje se Radeon, což pochopitelně šetří energii. V Linuxu to bohužel nefunguje a systém umí použít jen Radeon, což není tak strašné, horší by to bylo obráceně. Karta funguje obstojně i s Free ovladači, ale pro využití jejího plného potenciálu nainstalujte ovladače od AMD (pomocí nástroje na uzavřené ovladače přímo v Kubuntu je to otázka pár kliků), vše proběhne bez problémů a karta funguje jak má. Ačkoli Radeon HD 6490M je celkem slušná karta, raději bych v MacBooku viděl mobilní kartu nVidia, ať už z důvodu přeci jen lepších proprietárních ovladačů, tak i z důvodu, že podle testů na internetu byla nVidia v předchozí generaci MacBook Pro o nezanedbatelný chlup výkonnější.
Ještě poznámka k výdrži na baterii. MacBook Pro + Mac OS X je perfektně vyladěná dvojka a výdrž na baterku kolem sedmi hodin (i víc) není žádný problém, což je u takto výkonného HW úctyhodný výkon. V Linuxu na to zapomeňte, baterku vymlátíte daleko dříve. Ale nebuďte smutní, Windows na MacBooku jsou na tom obdobně. Tady je vidět skvělá práce programátorů Apple.
Zvuková karta, čtečka karet, LAN karta, BlueTooth, kamera a všechny periferie kromě Thunderboltu fungují bez problémů. I uspávání a probouzení je OK, jen jsem narazil na problém, že po probuzení se v levém horním rohu obrazovky objeví číslo s identifikací obrazovky a nehodlá samo zmizet. Musíte to ručně vypnout v ovládacím centru AMD Radeonu. Zatím jsem nepřišel na to, jak se toho zbavit, pokud máte tip, budu rád.
Největší zádrhel je však WiFi. Linuxový ovladač pro použitý Broadcom bohužel neexistuje a je nutné to řešit Windowsovým driverem přes ndiswrapper. Instalace není obtížná a WiFi nastartuje v pořádku, ale po restartu se hodně lidem (včetně mě) už nepodaří nabootovat, dokud se z modprobe ndiswrapper opět nevyhodí – takže zkráceně, WiFi bohužel zatím nepoužitelná, což je obrovská škoda. Také je škoda, že WiFi nemá HW vypínač, opět drobná překážka pro použití ve firmách se striktní bezpečnostní politikou.
Jediné co Vám ještě brání v rozletu je nějaké rozumné nastavení TouchPadu (obslouží Synaptics, který je v Kubuntu implicitně) a klávesnice. Bez problému chodí klávesy pro nastavení podsvícení displeje a hlasitosti zvuku. Nezkoušel jsem zatím ovládání přehrávače, ale pokud klávesy nefungují, tak jejich nastavení bude otázkou momentu. Nezapomeňte si v menu klávesových zkratek nastavit příkaz “eject” na tlačítko pro vysunutí CD z mechaniky. Bohužel nefunguje regulace podsvícení klávesnice, respektive podsvícení nefunguje vůbec, to je škoda. Hlavní zádrhel bude přemapování funkčních kláves F1 – F12, aby je nebylo nutné mačkat s Fn. Na Internetu jsem našel nějaké návody, ale zatím jsem neměl čas je zkusit. Zkratky pro chybějící klávesy Insert, Delete atd. fungují stejně jako v Mac OS X. Zajímavé je, že Fn+Enter pro Insert mi v Mac OS X nefunguje, ale v Linuxu ano.
Kompletní postup nastavení Ubuntu/Kubuntu na MacBook Pro najdete zde: https://help.ubuntu.com/community/MacBookPro
Takže co myslíte, vybral bych si MacBook Pro jako nástupce svého ThinkPadu T61?
Je to krásný hardware a kdybych plánoval zůstat na Mac OS X, tak není co řešit, ale já chci i nadále jako hlavní systém používat Linux, a proto zatím ne. Budu muset doufat, že “Téčko” ještě chvíli vydrží, než se vyladí podpora MacBooku v Linuxu, nebo se objeví nové železo, které odstraní některé chyby, které z mého pohledu MacBook Pro má. Podle mě jsou hlavní nedostatky tyto (v podstatě jsem je už všechny zmínil, takže jen shrnu):
O MacBooku Pro a Mac OS X by toho šlo napsat jistě ještě spousta, ale na mýdlovou operu bohužel nemám dost času. Nicméně, pokud Vás něco zajímá, tak dejte vědět v diskuzi.
Škoda. První díl, týkající se hardware byl nadějný. Bohužel jste na Mac OS X šel prostě špatně (marná snaha pracovat s ním stejně jako s Linuxem). Na druhou stranu ono se to stává asi každému switcherovi. A vy jste tomu navíc věnoval strašně málo času, nešel jste vůbec pod povrch. Jestli máte Macbook k dispozici na delší dobu, hrajte si s ním déle. Jsem si téměř na 100% jist, že po delší době budete mít úplně jiný názor.
PS: poznámka o přílišné jednoduchosti Finderu/Mailu/iPhotu mně upřímně pobavila :-)
[2] Budu ho mít k dispozici dlouho. Ostatně teď jej používám celkem intenzivně, protože můj ThinkPad leží někde v servise - umřela mi grafika, už podruhé za poslední dva měsíce :-/ Noťas je po záruce, takže se asi aktivovalo nějaké "kurvítko".
S Finderem si pořád nějak nemohu kápnout do noty, ale to bude asi tím, že už jsem starý IT pes a obecně tyto jednopanelové správce souborů nemusím.
Tak zkuste ForkLift: http://www.binarynights.com/
Není zadarmo, ale je tam tuším 15 nebo 30 denní trial period.
Je to asi nejlepší dvoupanelový file manager pro Mac a umí většinu toho, co Total Commander/Krusader.
Po delším používání budete Apple Mail nenávidět, co dovede vymyslet schovává emaily , nefunkční vyhledávání atpd. Po 4letech na OS X jsem switchnul na Linux a mám 4násobný výkon za třetinu peněz a systém který konečně funguje, dělá co má a každá jednoúčelová utilitka nestojí 30USD.
[2] S finderem se sžít nedá, ale díky macports se tam dá nacpat většina linuxových aplikací a pak se ten systém dá používat. Finder k použitelnosti potřebuje rozšíření Total Finder ale to je opět placené, pak ale získá alespoň základní funkcionalitu.
A ještě pro doplnění:
- výborný klient pro spotlightovské indexy se jmenuje Alfred (zdarma)
- Firefox je v Mac OS X chudý příbuzný, hlavně díky neschopnosti pracovat se systémovým Keychainem. Safari donedávna pokulhávalo v oblasti extensions, ale to už naštěstí neplatí. Navíc FF je oproti Safari pekelně pomalý.
- Adium je fajn, ale protože je postavené nad libpurple, trpí stejnými neduhy jako všichni ostatní IM nad touto knihovnou, hlavně při změnách ICQ protokolu. Komu stačí AIM/JABBER/MobileMe/GTalk protokoly, doporučuji raději systémový iChat + doplněk Chax (zdarma). Provázání s ostatními aplikacemi je opět dotažené k dokonalosti
- asi nejlepší vypalovací aplikace pro Mac je Toast Titanium. Není zdarma, ale to třeba Nero není taky.
- kvalitních her zdarma jsou mraky, doporučuji navštívit AppStore :-)
souhlas s [1]... ja jsem prosel systemy od MS Dos pres Win a Linuxy a jsem uz par let s Mac OS X spokojeny. Ale priznam se ze mi ty Norton Commandery a kopirovani hromad souboru tam a zpet a prochazeni dlouhych stromu adresaru ani zkoumani a vybirani hardware nikdy moc nebavily.
Rada: nez zacnete stahovat doplnky a divoce konfigurovat, zkuste vzdycky ten zakladni program na danou ulohu co je v systemu vic prozkoumat. Nemusi vam nakonec padnout, ale doinstalovanim ruznych "vychytavek" vetsinou vic zkazite nez vylepsite.
U Finderu zkuste vyuzivat ulozena vyhledavani (virtualni foldery). Je to kamarad od Spotlight a dost mocny. U tech fajlu, je uzitecne se na ne zacit divat trochu vic jako na sit nebo databazi dokumentu nez na strom / strom adresaru je jenom preferovany nahled.
Jeden z doplnku ktere bych i doporucil je Google Quick Search Box, takovy Spotlight na steroidech :)
Prijemnou zabavu a objevovani preju!
[4] Nefunkční vyhledávání v Mail.app? No já nevím, ale asi používáme každý jiný Mail.app, protože podle mně je právě vyhledávání jednou z jeho hlavních předností. Mám několik IMAP účtů a cca. 4GB pošty, nic se nikam neschovává a vyhledávání je bleskově rychlé a přesné... Když to srovnám s Thunderbirdem/Evolution/Kmailem/Sylphed/Lotus Notes/Outloookem atd... nemám pocit, že by některý z nich nabízel vyšší výkon. Navíc bez Smart Mailboxes bych si už práci s poštou nedokázal představit.
Můžu se zeptat, co za soubory autor potřebuje neustále přesouvat? (To nemyslím jako provokaci, jen mě ta fascinace souborovými manažery zajímá. Osobně mám audio/video v iTunes, fotky v Aperture, k dokumentům přistupuji přes Spotlight a Finder mi na zbytek bohatě stačí.)
Zajímavý blogpost a diskuze. Souhlasím s prvním diskutujícím, zkuste se ponořit víc. Já nějakou dobu měl doma Mac mini a notebook s Linuxem, ale o Vánocích jsem to redukoval na MacBook a není nač si stěžovat. On se občas OS X tváří jednoduše, ale umí skvělé věci (například definovat vlastní klávesové zkratky v jakékoli aplikaci; taky se zkuste mrknout na Automator; výborná aplikace je taky Grapher, na cvičeních z matematiky jsem ji nemohl docenit - a samozřejmě je součástí základní instalace).
Pokud vám nevyhovuje Finder, spíš než ForkLift zkuste TotalFinder - na rozdíl od ForkLiftu je to rozšíření Finderu a ne další aplikace (tedy nepřijdete o vlastnosti vyplývající z integrace Finderu do systému), umí třeba taby, dvoupanelový mód, výpis adresářů před soubory a "vyjížděcí" Finder ve stylu quake konzole. Navíc koupí podpoříte českého autora :-).
Zapomněl jsem dvě věci: uvést odkaz na TotalFinder http://totalfinder.binaryage.com/ a podotknout, že před Macem byl Linux mým hlavním a jediným operačním systémem několik let (na desktopu i na serveru (kde i nadále zůstává)). A jsem IT student a nadšenec, takže uživatelem Linuxu jsem nebyl jen proto, že tam (téměř) nejsou viry :-). Switch na Maca byl kromě zvykání si na jiné rozložení klávesnice bezbolestný a zpátky už bych nešel.
[12] Díky za odpověď. A jak přesně tedy Krusader používáš? Víceméně ke spouštění dokumentů? Pořád si to neumím dost dobře představit.
ad Je to prostě můj styl práce řadu let a nemám potřebu jej měnit.) To chápu. Častým problémem technicky zdatnějších uživatelů bývá, že mají svůj styl práce, často až od dob DOSu, a neradi mění své zvyky. Bohužel Apple k řadě věcí přistupuje filozoficky odlišně, takže takový uživatelé se z něj na začátku snaží udělat jiný OS a když si nabijou, tak vrátí ke svému oblíbenému systému. Například, když někdo v diskuzi popisoval, že používá souborového manažera: stažené MP3 překopíruje, přejmenuje a změní ID tagy. Přitom si mohl nastavit na Download složku Folder Action, která by nové soubory posílala přímo do iTunes a tam s nimi může dále pracovat. I když souhlasím, že změnit OS je jednodušší, něž změnit zajetý styl práce.
Co se týče programů, tak většina je placená, ale naštěstí jsou často různé akce, takže se dá pořídit software za slušnou cenu.
[16] Přímé mazání - pokud vím- možné není. Ono by to i bylo v rozporu s filosofií systému, vždy je tady pro jistotu jeden krok zpět, tento přístup bývá často aplikován i v programech, které pracují se soubory (např. iPhoto). Cílem Apple je zřejmě snížit takto pravděpodobnost nechtěného smazání souborů. Nicméně zcela jistě je možné vytvořit si skript pro Automator (příkaz rm samozřejmě znáte :-) ), který pak namapujete na vlastní klávesovou zkratku.
To samé platí pro funkci Cut. Jsou tady rozšíření do Finderu (např. zmíněný TotalFinder) které tuto funkcionalitu umí přidat, nicméně to je opět funkce, která jde proti filosofii Mac OS X a vyžadují ji hlavně switcheři. Obecně platí, že při drag'n'drop souboru v rámci jednoho filesystému se Finder chová, jako byste dělal Cut'n'Paste, pokud to uděláte mezi dvěma filesystémy, udělá Copy'n'Paste. Cut'n¨Paste se pak dá vynutit i v rámci jednoho filesystému, pokud soubor přetáhnete se současným stiskem klávesy cmd.
Nechapejte to prosim jako flame, ale zajimalo by me jak na "okenkovem OS" (tedy treba Mac OS X) resit problemy typu:
Spratelena firma dodala CD s "SDK kitem" k jejich HW - na CD je cca 2000 souboru ve strukture ktera mozna dava smysl jen one firme, po spusteni "instalacniho skriptu" se vygeneruje jakasi slozka v /opt - a musime zjistit co se nainstalovalo, zda je na CD vsechno co potrebujeme, kde to je a jak to pouzit.. ..proste se "zorientovat", a to co nejrychleji.
mam pocit ze bez 2paneloveho file managera nebo prikazove radky a bashe bych byl totalne ztracen, coz jsem si nekolikrat overil kdyz jsem byl nucen pracovat s Windows nebo Gnome/KDE/Unity (no flame please)
..a tak jsem dospel k zaveru ze na jakoukoli sofistikovanejsi vyvojarskou praci je desktopove prostredi (alespon pro me) nepouzitelne (a proto take zadne nepouzivam)
Mozna jsem opravdu dinosaurus.. takze to prosim neberte jako material pro flame, ale budu vdecny za rady jak se s vyse zminenou situaci (CD od pochybne partnerske firmy) vyporadat na desktopovem systemu kde nemam ani moznost otevrit terminal a doinstalovat/pustit MC..
[21] Jak to řešit na desktopovém systému si taky nedovedu moc představit, ale pokud jde o Mac, tak si samozřejmě terminál s bashem pustit můžu (Terminal nebo lepší iTerm2) a mc doinstalovat taky (http://mxcl.github.com/homebrew/).
[21] Zapomnel jsem dodat ze muj dotaz smeruji hlavne na lidi co vyse tvrdi ze problemy s pouzivanim OS X plynou z nepochopeni jeho filozofie - ja mam ale pocit ze to je pravda pouze pokud se jedna o v podstate trivialni cinnosti ("pouzivani pocitace"), ale pro vyvojare se to plete pod ruce pri praci a spis to zdrzuje..
jinymi slovy mam pocit, ze prunik toho, co JA delam na pocitaci (vyvoj SW) se s tim co se da delat snadno a jednoduse v OS X, je temer nulovy
Hloupe, ale mozna nazorne prirovnani: automaticka prevodovka v aute je prijemna vec pro normalni lidi co se pouze chteji dopravit z bodu A do bodu B - ale pro zavodnika rallye je k zesileni, protoze mu neumoznuje vyuzit auto tak jak potrebuje..
[23] Já preferuju Homebrew, protože se snaží držet izolovaně (programy si instaluje defaultně do /usr/local/Cellar se všemi závislostmi a pak je jen sesymlinkuje do /usr/local/bin) a nevyžaduje práva roota (viz https://github.com/mxcl/homebrew/wiki/installation).
Nejsem uplne velkym fandou Apple, ale kdyz jsem si nedavno vybiral externi klavesnici k notebooku (PC), vyhral Apple. Predevsim kvuli provedeni klaves a hlinikove konstrukci, pise se na ni skvele (az na trochu hlasitejsi mezernik). Jsem spokojen. Nevim, jak se v Linuxu zobrazuje ta vestavena MacBook klavesnice, ale pokud je to jako modul hid_apple, tak by na funkcni F-klavesy melo stacit tohle:
$ cat /etc/modprobe.d/hid_apple.conf
options hid_apple fnmode=2
Multimedialni klavesy pak budou fungovat pres FN. Jako vetsi problem je prohozeni klavesy Meta a Alt, na ktere jsem si zvykat nechtel. To resim az premapovanim v X Window.
To prepinani mezi temito dvema grafickymi kartami nefunguje v Linuxu vubec? Nebo je to jen problem Kubuntu? Zkousel jste neco vic bleeding-edge? Treba Fedoru? :-)
[25]
Macports tiez drzi vsetko izolovane, defaultne v /opt/local/bin, a pouziva iba modifikaciu premennej PATH. Naproti tomu symlinkovanie do systemoveho adresara /usr/local/bin je priamy protiklad tvrdenia ze si to "drzi vsetko samostatne".
Macports nevyzaduje prava roota, pokial si ho tak skompilujete (osobne tak pouzivam), a da sa customizovat aj prefix takze subory instalovane cez macports skoncia kde chcete. Ja ich mam trebars na externom disku a ten prenasam medzi macmi. V pritomnosti disku mam k dispozicii cely macports userland, ked ho vytiahnem tak automaticky nie.
"Aplikace se svobodnou licencí nemají na tyto shopy přístup, protože nejsou kompatibilní s jejich restriktivními licenci dávajícími prodejci plnou kontrolu. Konkurenční programy vám do shopu nepřidají – proč by měli čelit konkurenci, když nemusejí. Je to i o tomto a systém může být sebelepší, ale já mám raději svobodu. Co je důležité pochopit je, že jsou zde omezení, která je obtížné, nebo nemožné překonat."
tak mi to neda na tuto nereagovat. NENI to pravda. V AppStore je spousta aplikaci, co jsou opensource, jsou tam vetsinou zdarma - treba VLC. Prijde mi, ze jste vubec nepochopil Apple a jeho filosofii, vcetne "jednoduchych" aplikaci typu Mail nebo iPhoto - prave v jejich jednoduchosti je ta sila. Nac poustet preplaceny TB, ktery pak bude padat, kdyz mam Mail, ktery umi take spoustu veci, byt na to nevypada. A co se jeste AppStore tyce - nikoho Apple nenuti, aby tam ty aplikace daval, kazdy je muze distribuovat jak chce, at jako zdrojaky nebo dmg, kdo chce pohodli a nema hluboko do kapsy a plnou pusu vymluv o placeni za sw, koupi si na AppStore a neresi updaty atd - proste mu AppStore nabidne instalaci a on si to updatne.
dalsi vec - ad instalace programu. jak chcete porovnavat treba .deb nebo .rpm s applovskym stylem? nebo snad reknu - tenhle .rpm smaz, a je to? kez by to bylo vzdycky tak jednoduche, diky ruznym zavislostem to neni vzdycky docela mozne, a ztratit se v ruznych verzich glibc je taky prima. To tady uplne odpada, vezmu, hodim do kose a vyreseno. Popr. existuji utilitky typu AppDelete, ktere smazou i zbytky po systemu (co se kde vytvori dodatecne).
apropo - alu unibody ocenite v okamziku, kdy se povede s mbp nekde trisknout.. a vaha? jsou i mnohem horsi veci, pokud chcete mouchu, je treba si poridit mb air...
ps: linuxum se venuju od 1995, na osx funguju uz taky nejaky ten patek - a nemenil bych, jakkoli mam linuxy rad, natoz abych si delal dualboot. Kdyz budu potreboval linux nebo windows, pustim si parallels nebo virtualbox
[21], [24] jak jsem psal hned na začátku: ano, Mac NENÍ pro každého. Vy jste toho zřejmým příkladem. Stejně tak ale nebude váš systém použitelný pro dejme tomu profesionály, pracující se zvukem nebo videem. To je přece logické, že existují malé, úzce zaměřené skupiny lidí, kteří potřebují něco jiného, než většina. O tom se tady není přece vůbec třeba bavit...
Nicméně to, že terminál + bash je nedílnou součástí Mac OS X, už tady padlo, takže vám, když už na to přijde, nic nebrání je používat.
PS: auta, která jezdí rallye, používají sekvenční řazeni, což umožňuje jen automatická (resp. poloautomatická) převodovka :-)
[29] Ano máš pravdu, zatím tam jsou, ale myslím, že je zcela zřejmá snaha Apple sloučit svět jeho mobilních zařízení (iPhone, iPAD atd.) se stolními PC (což je logické), a to včetně prodejních/aplikačních kanálů, a to samozřejmě znamená sjednotit i podmínky v App Storu. Nechci být špatným prorokem, ale obávám se, že Apple půjde spíš tou restriktivnější cestou, kterou předvádí na App Marketu pro iPhone atd.
Já jednoduchost a účelnost Mac OS X a jeho aplikací oceňuji, pokud to z článku není dost jasné, tak to říkám zde. Ale já jsem prostě uživatel, kterému sedí trochu něco jiného. Je to právě ta rozdílnost filozofií mezi Linuxem a Mac OS X, mě prostě více sedí ta Linuxová. Proto ale netvrdím, že ta Mac OS X je špatná. Ostatně kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows.
Co se týká instalace programů, opravdu oceňuji jejich absolutní jednoduchost, ale i přesto si myslím, že cesta repozitářů je lepší, ostatně App Store se tomu svoji filozofií podobá (tím co je pod kapotou samozřejmě ne). S "dependecy hell" máš pravdu, je to daň za malé aplikace a minimum bordelu v systému, ale co používám Kubuntu (cca 6 let) jsem se s ním setkal opravdu výjimečně.
Unibody je fajn, ale opravdu mě začíná čím dál víc štvát ta ostrá hrana, skutečně mám na místě kde se opírám řeznou ranku.
[10] Já měl asi 10 účtů odhadem tak 65000 emailů a 8GB pošty, problémy jsou neustálé a nejsem v tom sám. Mail.app je hodně starej a zanedbanej kus SW. Taky kvůli tomu jak na OS X kašlou a veškerou práci dávají jen do iOS jsem se vrátil k Linuxu. Mutt je asi 1000x rychlejší a pohodlnější na používání :)
[34] No uvidíme. Mně stačí, že OS X je taky Unix, a nejdůležitější pro mě je, že je systém rychlý, vyladěný, nepadá a hlavně nemusím s novou verzí jádra/distribuce řešit rozbité ovladače HW atd. (ano, vím, že se dá koupit HW, s kterým v Linuxu nejsou problémy; já měl ale docela standardní notebook Acer s rozumnými komponentami, a stejně se pokaždé rozbil nějaký detail jako nastavování podsvícení, vypnula se podpora 802.11n u ovladače wifi atd. - samozřejmě stačilo pár hodin googlit, ponastavovat a opravil jsem si to, naučil jsem se díky tomu spoustu věcí o systému (hlavně v začátcích, kdy jsem na domácím routeru provozoval Slackware :-)), ale dneska už na to nemám čas a jsem rád když věci prostě fungují).
[35] Jenomže výhodou Linuxu je, že pokud nějaké ovladače nejsou, nebo nefungují dobře, tak je velká šance, že je někdo napíše/opraví. Pokud něco není v Mac OS X, tak to tam prostě není a šmytec. Nedávno jsem si koupil pro domácí zálohování páskovou mechaniku "HP StorageWorks DAT72 USB", velmi roztomilý kousek HW a za rozumnou cenu. V Linuxu (i ve Windows) chodí jako víno, ale Mac OS X ji nepodporuje a myslím, že není asi žádná šance, že by tomu někdy bylo jinak. Na druhé straně si troufám tvrdit, že nefunkční WiFi z MacBook Pro pod Linuxem je jen dočasný problém. Čili opět platí, že všechno má svoje pro a proti. Myslím, že je to přesně tak jak jsem napsal v tomto článku - pokud ti stačí, jak to Steve nalajnoval, budeš maximálně spokojen a nejde proti tomu říct ani popel, ale pokud máš jen o málo odlišnou představu, už je to problém.
Linux používám od roku 1995, super systém, na kterém jsem se spoustu naučil....
V roce 2006 jsem měl možnost zkusit Maca, říkal jsem si, zkusím OSX týden používat a uvidíme....a od té doby jedu na Macu.
Linxu mám na serveru, chodí mi tam vpn, proxy, mythtv, vnc, zoneminder a pár dalších věci - jsem s ním spokojený. Na serveru. Na desktop už bych ho nechtěl.
I manželka si všimla, že najednou systém neladím, otevřu, používám, zavřu (sleep) a mám na rodinu mnohem víc času. A to mi za ty prachy stojí!
[36] Drivery pro své zařízení v Mac OS X si můžete také napsat sám, opravdu. V C a zkompilovat gcc. A volně šířit.
Zkuste se na to prosím podívat bez ideologických brejlí (Steve to tak nalajnoval). Vždyť to co píšete se nebezpečně začíná podobat FUDu!
Ad spor o "svobodný software" v AppStore. "Svobodný software" je v uvozovkách proto že se jedná o příliš široký pojem, ne proto že bych to hnutí nějak zpochybňoval, byť s jeho východisky a cíly nesouhlasím.
Milníkem byl myslím známý případ VLC pro iOs (iPhone, iPad, iPod Touch). VLS byl nakonec odstraněn z AppStore na základě stížností vývojáře originálního VLC (nikoli klonu pro iOs) že jeho přítomnost tam porušuje GPL licenci. Apple odstranění sám neinicializoval, a aplikaci do AppStore při jejím nahrání bez problémů schválil.
Konkrétně jde o to že pokud si VLC nainstalujete do iOs zařízení, nemůžete tento "binár" dál šířit (je digitálně podepsaný a sputitelný pouze na vašem zařízení).
Co to celé znamená: v AppStore neomezuje ani otevřenos kódu (open source), ani cenu programů (free as beer). Programy mohou být zadarmo, a jejich zdrojový kód k dispozici. Jediné co je omezeno je distribuce individálně nainstalovaných programů. To ovšem odporuje GPL. Nakolik to obecně odporuje a omezuje na "svobodě", to si musí přebrat každý sám.
AppStore pro Mac OS X (macbooky a spol) má podobná omezení. Nicméně aplikace na Mac OS X nemusí být šířena přes AppStore (na rozdíl od iOs kde jiný kanál neexistuje - vynechme jailbreaknutá zařízení).
Je dost obtížné si představit že by mohlo k omezení na distribuci výhradně přes AppStore v dohlédnutelné budoucnosti dojít. Neříkám, že to je nemožné. Nicméně dnes je možné na Mac OSX GPL software používat bez omezení.
[30]
Ano, rozumim, ale ja prave reagoval na vyse zminene komentare typu "Pokud se ti v OS X nedela dobre, je to chyba tvych navyku" - a vzhledem k tomu ze jsme na root.cz, troufnu si predpokladat, ze vetsina lidi zde nebudou "cisti uzivatele", tj. presne jak pise corwin78, budou chtit delat alespon cast veci jinak. Vim ze ja jsem se svym pristupem uplny extrem, ale i tak verim (protoze root.cz stale nejsou novinky.cz), ze i corwin78 dela na svem pocitaci vice, nez prolejzani webu, psani mailu a poslouchani mp3 (pokud se pletu tak se omlouvam).
A sice OT, ale neda mi to - k te automaticke prevodovce - na mysli jsem mel ten zasadni rozdil ze v "beznem autu" automaticka prevodovka meni prevody sama jak sama uzna za vhodne, coz je vesmes pro 99% lidi vyhovujici, kdezto zavodnik na rallye potrebuje menit prevody tehdy kdy ON to potrebuje. Ale chapu ze vina je hlavne v mem zhoubnem zvyku vymyslet neustale nejaka prirovnani..
Ta ostra hrana je opravdove svinstvo a je to tak zasadni rozpor s ergonomii ze nechapu jak to mohla pustit do sveta zrovna Apple, pro nez je ergonomie jeden z piliru nabozenstvi. I kdyz neco podobneho jsem nedavno videl u jednoho HP Probooku na kterem jsem musel tyden pracovat a bylo to utrpeni, tak se treba inspirovali. Mit neco takoveho dlouhodobe, tak na to vezmu pilnik a smirgl :)
myslim, ze som sa rozhodol tak na 99% ThinkPad X1
http://shop.lenovo.com/us/ww/pdf/X1_datasheet.pdf
este som zvedavy na novu seriu macbook air co ma vyjst niekedy jun/jul
ale asi to ten thinkpad tak ci tak vyhraje :D
Ehm, miny a mahjong že nejsou zadarmo? A hledal jste vůbec? Co třeba http://ivorymahjongg.com ?
"[11] Na počítači mám vždy otevřené dvě aplikace - Firefox a Krusader, oba se spoustou tabů. Většinou mám rozdělaných víc věcí najednou a je to pro mě efektivnější. Je to prostě můj styl práce řadu let a nemám potřebu jej měnit"
co je tohle za blbinu? zmenil jste system, odmitate zmenit zpusob prace, a je to chyba aplikaci a jinych veci na novem systemu?
pripomina mi to situaci kdy si nekdo koupi notebook misto PC, pripoji do nej monitor klavesnici a mys a necha ho pod stolem bez ohledu na jeho prenosnost, protoze je tak zvykly od pc :-)
Na rozdiel od platformy Windows je Mac OS X v podstate FreeBSD systém, ktorý však okrem grafického rozhrania X11 (ktoré je tu len kôli kompatibilite), používa pre svoje natívne aplikácie rozhranie Aqua. Väčsinu aplikácií a knižníc bežne používaných vo FreeBSD -- http://en.wikipedia.org/wiki/FreeBSD_Ports je možné používať aj Mac OS X -- http://en.wikipedia.org/wiki/MacPorts . Či už sú to desktopové systémy KDE3, KDE4, GNOME, XFCE, alebo programovacie jazyky/vývojové prostredia. Stačí naštartovať X11 v celoobrazovkom režime s obľúbeným WM alebo desktopovým prostredím a používať systém tak, ako je to zvykom v *BSD alebo Linux systémoch a pritom mať možnosť súbežne používat aj natívne aplikácie pre Mac OS X.
[45] To je nepochopení mého článku. Já nic nezměnil a ani o tom neuvažuji. Tento článek je přesně tím, co je npsáno v nadpisu - tedy pohledem Linuxáka na MacBook Pro respektive Mac OS X. Nic víc, nic míň. MacBook je pro mě v současnosti pracovní nástroj pro podporu našich zákazníků a vzhledem k tomu, že můj vlastní laptop je nyní indisponován a já se rád stále v něčem vrtám, používám MacBooka jak to jde a snažim se odhalovat všechna jeho zákoutí. Co je lepší nebo horší systém je zcela individuálni věc a závisí právě na tom navyklém způsobu práce,používaných aplikacích atd.
[44] Díky za odkaz vyzkouším. Samozřejmě jsem hledal, ale zřejmě ne dost. Ostatně jsem postupoval svým navyknutým způsobem, otevřel App Store (package management) a hledal potřebnou aplikaci a nenašel. Ostatně počítám, že i ostatní "začátečníci" budou postupovat stejně. Co se týká karet, našel jsem jen ty co jsem psal, ale ty jsou bohužel skutečně jen slabá náplast na KPatience z KDE.
Jen detail - zhoršená funkčnost Wi-fi na ALU MB je holt daní za hliník. Mám posledního bílýho plasťáka, předtím jsem měl posledního černýho (koho napadlo že bílá je lepší nevim, byl to pěknej zmr.) a co se týče účinnosti Wi-fi měl jsem spíš nadprůměrné výsledky. Von totiž kus plechu většinou na prostupnosti nepřidá.
To číslo monitoru co nechce zmizet je pakárna, kterou jsem také chvíli s ATI řešil, ale při přepínání monotorů. V zoufalství jsem tehdy napsal skript, který otevřel ovládací panel Catalystů a naklikal to sám :) Nakonec to nějak odeznělo, ale vlastně nemám tušení proč, protože v konfiguraci jsem nic neměnil.
http://gdhnotes.blogspot.com/2011/02/skriptem-na-mys.html
Staršího data, ale fungovat by měly - http://www.apple.com/downloads/macosx/games/cards_puzzle/freesolitaire3d.html
No ja som pocul ze sa nam Gentusakom podarilo vyzmykat z mbp cez 5-6 hodin (detaily neviem, asi standardne 50% res, ondemand governor, laptopmode-tools a customy od vymyslu sveta).
Inak to s tym switchovanim kariet sa uz riesi, teda v podstate to uz funguje, len sa to neda spravit ked bezi Xko, treba ho medzi tym resetnut (na nvidiu som uz niekde videl pokusy o hack na toto, u AMD zatial nic).
Ja osobne si masox neviem predstavit ako hlavny OS, mame v skole (IT) dva 27 (mozna 30) palcove iMac-y a nikto na nich nikdy nic nerobi (na rozdiel od standardnych PCciek s 19 palcovymi screenmi a CentOS/XP).
[50] mam ALU MB Pro 13" z roku 2010 a zadny problem s wi-fi,
chytnu cokoliv pres nekolik zdi i strop lepe nez s nekolika jinymi nb,
ktere mi prosly rukama za posledni rok (Toshiba P100-387, Thinkpad R60 a T410)
a bez ohledu na system, ktery na nich bezel (Windows a Debian/Ubuntu)
[37] Presne s tim souhlasim, Linux pouzivam od roku 1996 ,pres ruzne distribuce (RedHat, SuSe, Debian) , jako serverove reseni vyborne reseni, na pracovni stanici take v zavislosti na hw, ale na laptopu po tech letech ma neustale problemy, zakladni veci , ktere jinde funguji jako napr. pripojeni externi obrazovky, je problem, power management je take spatny, nemluvim o ruznych problemech s ovladaci, wifi, sitova karta, grafika. O macu jsem vedel, ale na zacatku jsem ho odsuzoval, nicmene jsem se s nim pomalu seznamoval, a protoze jsem byl uz uplne znechuceny s neustalymy problemy hlavne s castym tuhnutim X serveru, a jedine reseni bylo notebook restartovat ( pouzivam ho v praci) jsem poridil macbook, a jsem s tim absolutne spokojeny, muzu pracovat a nemusim neustale resit problemy proc tohle nefunguje a ztracet cas.
Moj kamarat vlastni jeden z poslednych mbp (dostal ho na vianoce s dvojmesacnym opozdenim, i7 a este nvidia grafika) a ma s nim celkom problemy.
Konkretne sa mu po dlhsom pouzivani zaplnuje ramka (tzv inactive ramka, hoci som sa do toho nestaral, povedal by som ze je to uvolnena ramka procesov ktora moze byt reuse-nuta). A ta sa mu zaplnuje neustale (co pri mojom chapani toho pojmu nie je problem), co vsak problem je ze mac mu zacne po pri prilisnom zaplneni tuhnut (geniusovia, vysmech apple terminom na hotline podobnej m$) mu poradili kupit viac ram, ale aj s 8GB ma rovnaky problem, podotykam ze v defaultnej instalacii (ma nejaky uzastny backup program co kupil za tazke peniaze s macom a moze spravit factory reset) mu to stale robi.
Ja osobne sa mu len smejem, pretoze moj notebook s C2D a intel gma950 a vaapi akceleraciou bez problemov prehrava 1080p na externu obrazovku 24"(1920x1200) (35 gigovy BD avatar napr. :), kym jeho posledny mbp s i7 a nvidia 330M (ci kolko) mu zo zaciatku seka a ku koncu mu to mrzne a musi hardreset.
Ak to takto pojde dalej tak ho asi presvedcim aby si tam dal Ubuntu (na gentoo nie je dost sialny, skoda :/ ).
Zkuste muCommander. Je multiplatformní a free :)
http://www.mucommander.com/
Osobně si myslím, že je velice špatné srovnávat Mac OS X pohledem uživatele jiného OS. Je prostě jiný a faktem je, že se všichni celou dobu strašně těší na to, až Mac OS X vyleze zase s nějakou featurou, aby ji mohli ošlehnout a po svém zaimplementovat do svého GUI. KDE/GNOME/Unity škoda slov o Win7 ani nemluvě. Je třeba si uvědomit, že Apple jde svoji cestou. Ompimalizace SW tady má doopravdy význam a je to znám. Cenová politika není zase takové zlo, když si člověk vezme co dostane. Holt nedělají lowendové věci.
Zpravidla platí pro Apple Love it or hate it :)
Regards Happy Mac OS X user LD :)
Na Mac jsem presedlal uz pred rokem a nemuzu si absolutne stezovat (drive jsem pouzival hlavne Ubuntu a Windows). Diky Fink nebo MacPorts jsou dostupne prakticky vsechny programy z Linuxu. Navic, podle me zkusenosti za posledni rok jsou velmi casto u jednotlivych softwarovych projektu k dispozici balicky pro vsechny tri hlavni OS (Linux, Mac OS X a Windows).
Na Finder jsem se z pocatku take dival skrz prsty, ale pak jsem si pres applescript, automator a services doplnil to hlavni, co mi chybelo, tj. synchronizace adresaru a od te doby pouzivam na 90% Finder. Kde nestaci, pouziju MC a je to.
Mimochodem, kombinace applescript+automator a moznost vylepsovat si system ruznymi sluzbami pristupnymi pres "Services" menu u aplikaci je uplna parada. Pokud vim, neco takoveho umi jenom Mac.
Co se konfigurovalenosti Mac OS X tyce, je pri nejmensim stejna jako u linuxu. Je ovsem treba pouzit google a nasledne terminal :-)
Ako som pisal minule, davat iny system na Mac PC ako OS X je kacirstvo. :-) A ten narek nad tym co funguje a nefunguje na lin je zbytocny ak nieco treba v Linuxe mam VirtualBox.
Co sa tyka nedostatku SW: www.macupdate.com - zda sa vam to malo? Ano treba si za niektore platit, ale to aj na win a podobny model uz ide aj do lin.
Dvojpanelovy manazer: jednoznacne muCommander (je to jedna z prvych aplikacii co instalujem)
a co je hlavne, a uz tu x-krat spomenute. Nemozete system OS X pouzivat ako ste zvyknuty na ine OS. Sam som presiel stadiom windows-linux-windows-linux-Hackintosh-Mac viem o com hovorim :-)
Ahoj,
nejsem Linuxák (ca 1/4 roku pokus s UBUNTU nepočítám) a na tuhle diskusi jsem narazil z opačného konce - tedy od MACu (MB Air, OS X 10.7). Celkem logicky mám za sebou WIN od 3.1 po WIN Vista (ty jen chvíli a návrat k XP). Pak už přišel Mac OS X.
> Mepho - tipnul bych, že problém je v nastavení té archiv utility - používám Time Capsule a je docela náročná na RAM a síť, ale když si nastavíš, co má a co nemá archivovat a kdy, tak nebudeš mít problém s chodem čehokoliv.
>MU_COMMANDER - nikdy nefungoval k mé spokojenosti :-( tuhnul, nestartoval, ...
>TOTAL FINDER - moc příjemná utilitka a za těch 18$ určitě stojí
Řeším ale jinej problém - setkal jste se někdo s tím, že máte na IMAPU poštu od roku 2005, která má celkem 32GB? Potřeboval bych Mail.app vysvětlit, že má subscribovat jen některý složky (třeba právě archivy starší než 2009 bych si rád nechal na serveru, ale nepotřebuju je nutně mít k dispozici offline). Je na to spousta diskusí, ale žádná nevede k řešení.
Vážení, to, co tu řešíte, jsou s prominutím pěkné nesmysly. Autorovi jde v podstatě o povzdech, že se v Mac OS nemůže rýpat úplně stejně jako v Linuxu, resp. musí na to jít oklikou. To je pravda, ale je to ÚMYSL.
Mac OS není určen k tomu, aby se v něm někdo rejpal, ale k tomu, aby efektivně udělal nějakou práci za co nejkratší čas a s vynaložením co nejnižšího ztrátového času. A to umí dokonale!
My, co pracujeme s videem, zvukem a pre-pressem zase nechápeme, proč vůbec Linux nebo Windows existují. Na databáze máme "obrázkové" softy, které za nás dělají veškeré záležitosti, takže posedlost komandery mi přijde jako sexuální úchylka. K čemu je mi věc, která - abych na ní postříhal nějaké video, udělal nějaké tiskové PDF nebo smíchal nějakou zvukovou stopu a nasadil ji na videostopu - potřebuje nejdřív hodiny a hodiny instalací, hrabání se v systému, doinstalovávání, řešení, nedejbože zasíťovávání (Win), atd. Maca koupím, přinesu do kanclu, píchnu do něho 3 dráty a okamžitě mi vydělává peníze. Windows přinesu, zjistím, proč to nefunguje a dny řeším. Linux přinesu, zapnu, zjistím, že na tom nefunguje VŮBEC NIC (nejede samozřejmě FinalCut, ale ani Premiéra, ani Photoshop, InDesign, Illustrátor, ani Logic... prostě nic, slovy NIC. K čemu je mi takový OS? K ničemu!
Autor nám zdůvodnil, proč mu Mac OS nevyhovuje, mohu napsat stejný článek na téma "proč je Linux zbytečná existence". Na rozdíl od autora, který může Mac OS použít, i když bude skřípat zuby a měnit své návyky, pro mě je Linux zbytečný, protože na něm neudělám nic. Chcípnu s ním hlady. To už mi lépe poslouží Windows, ale zhruba třetinu času proti Mac OS zabiju řešením proč něco nefunguje, problémy s právy, přístupy na síť, protokoly, atd.
Když už autor přirovnal počítače k autům, tak:
1. pro pilota rally je dvoutunová zatlumená, pohodlná a měkká limuzína s hydrodynamickým měničem/automatem, ABS, ESP a podobnými věcmi útokem na život, protože on potřebuje pravý opak - minimální hmotnost, maximální tuhost, žádné prodlevy, kompaktní rozměry, bleskovou reakci; takže napíše článek "proč je MB S-klase šunka"
2. pro managera, který v autě najede 50 000 km ročně za obchody převážně po dálnicích je tvrdé, hlučné, výkonné, ale užrané a tuhé WRC se sekvenční převodovkou prokletí, protože při každém přeřazení sebou auťák cukne a jeho životnost do repase je 1 000 km, takže ročně musí 50x do servisu, 20x do roka k zubaři (protože mu na dírách vyskáčí všechny plomby) a za dva roky musí do invalidního důchodu se zády; ten napíše článek "proč je WRC křáp"
3. pro ženu v domácnosti jsou obě auta úplně na prd, s prvním nikde nezaparkuje, protože nemá šajn, kam se vejde a se druhým se ani nerozjede; takže napíše "chlapi jsou úchylní, protože touží po WRC nebo luxusní limuzíně"
Všichni mají pravdu a všichni budou trvat na svém. Ale až si budou chtít uříznout krajíc chleba, všichni si na to vezmou nůž. Ne vidličku, tužku nebo kabelku. Krájet žárovkou chleba je prostě pitomost. A proto je celý tento článek a polemika nad ním pitomost.
Žiji a pracuji v Ostravě. S OS GNU/Linux jsem se poprvé seznámil v roce 1997 na VŠB, následně se moji první distribucí stal RedHat 5.2. Ve stáji červeného klobouku jsem vydržel až do verze 8, kterou na půl roku vystřídal Mandrake. Poté jsem nainstaloval GNU/Debian. Po čase jsem cosi zaslechl o nějakém úžasném systému postaveném na Debianu, a tak se na mém PC objevilo Kubuntu 5.04. Od té chvíle se datuje mé poznání, že Linux je již zralý pro Desktop a Windows nadále nepotřebuji. Od Kubuntu 5.10 jsou tedy mé počítače zcela bez oken a zatím zůstávám stále věrný Kubuntu.
Od července 2009 jsem členem České pirátské strany v Moravskoslezském kraji.
Moje Bitcoin adresa: 19L6XxtSAVYmD2SJatBaHFgjYDC8GvgKWb
Přečteno 38 404×
Přečteno 29 696×
Přečteno 29 550×
Přečteno 25 526×
Přečteno 22 985×