Můj ThinkPad T61 po letech věrné a spolehlivé služby bohužel pomalu (nebo spíš rychle) odchází do věčných lovišť a tudíž přichází čas zamyslet se, čím tento pro mě zcela nepostradatelný a denně používaný nástroj nahradit.
Bohužel mám pocit, že nová „Téčka“ z produkce Lenovo už zdaleka nejsou tak kvalitní, jako bývala za dob IBM (i mé T61 by se dalo ledacos vytknout) a navíc u nás není snadné získat konfiguraci na přání, pokud nejste velká firma, nehledě na vysokou cenu, takže jsem se rozhodl porozhlédnout jinde.
Bohužel ani například řada Latitude od DELLu mě neoslovuje, dokonce bych řekl, že nové Latitude jsou mnohem horší, než můj obstarožní ThinkPad, což je jeden z důvodů proč sebou „Téčko“ stále tahám místo abych používal jen svůj pracovní Latitude E6400, který má silnější HW (ale není to moc poznat).
U ostatních značek je pak obtížné nalézt kvalitní laptop velikosti 15,4 – 15,6“ s rozlišením 1680×1050 (a vyšším), bez hardwarového numerického bloku, který osobně považuji za zvěrstvo nejvyššího kalibru.
Proto jsem přivítal, když se mi díky projektům které musím řešit dostal do pracek nejnovější model MacBook Pro, který mám možnost si nyní pořádně osahat a proklepnout. Dovolím si tedy v tomto zápisku zhodnotit tento laptop z pozice dlouholetého majitele ThinkPadu s Linuxem (konkrétně Kubuntu).
Objektem mého (a pokud tento zápisek čtete, pak zřejmě i vašeho) zájmu je následující železo:
MacBook budí pozornost ještě dřív než ho vůbec vybalíte z krabice, ať už opravdu kvalitním zabalením, tak cenou. To jsem poznal sám, když jsem si ho byl vyzvednout na prodejně, kde si poměrně pohledná dívčina přes půl hodiny vybírala mezi „plasťáky“ za 13k Kč a nemohla se rozhodnou, který bude lepší (jako by to nebylo jedno, do půl roku se ji rozpadnou všechny). Osobně jsem byl celý nažhavený krabici popadnou a letět domů si MacBooka hned vyzkoušet, ale nemohl jsem odolat dychtivým očím prodavače, který měl očividně druhé vánoce a dovolil jsem mu krabici na prodejně rozbalit – kontrola přebíraného zboží je přeci důležitá. Pak už jsem rychle zaplatil a maximální povolenou rychlostí vyrazil k domovu.
MacBook Pro má celohliníkové šasi provedené ve stříbřité barvě s tradičním logem nakousnutého jablka v bílé barvě na víku. Logo svítí a vypadá to velmi efektně. Celkové zpracování je naprosto perfektní, nikde nic nevrže, ani nemůže, prostě je to kovový monolit. Displej je přidržován jen magneticky a chce to celkem sílu ho odtrhnout. Design je velmi čistý a strohý, to se mi přesně líbí.
Celou zadní stranu zabírá pant pro displej a pod ním je po celé délce úzký větrací průduch, jinak tam není nic. Čelo je rovněž prázdné, jen vpravo je IR senzor a vedle bílá dioda která bliká když je laptop uspaný, jinak prakticky není vidět. Pravou stranu zabírá jen slot-in DVD-RW mechanika Panasonic, která se mi zdá poměrně kvalitní. Navíc pro slot-in mám slabost už od dob Pioneeru DVD-106S. Mechanika nemá žádné HW tlačítko pro vysunutí média, ani štěrbinu pro nouzové vysunutí, ale to je u Applu běžné už řadu let. Hned vedle je štěrbina pro připojení zámku Kensington. Zbývá levý bok, kde je vše ostatní. Najdeme zde tlačítko, které zapíná drobné LED, indikující stav baterie, pak klasický 3,5mm jack pro sluchátka a druhý pro mikrofon. Následuje čtečka pro SD karty, dva USB 2.0 porty (osobně si myslím, že by jich mohlo být víc, místa by se našlo dost), pak novinka, port Thunderbolt (slouží i pro připojení monitoru přes Display Port), který má svoji budoucnost před sebou a doufejme, že nebude jen na okraji zájmu, tak jako FireWire, který je hned vedle. Ohnivý drát je verzi FW800, a je to poprvé co tento konektor vidím, ostatně nevím, že by ho používal někdo jiný, než Apple (ach ty nešťastné licence). Konektor vypadá jinak než FW400, ale měl by být zpětně kompatibilní (to jsem bohužel nemohl vyzkoušet, ačkoliv mám externí disk s podporou FW, chybí mi potřebný kabel). Zbývá už pouze standardní RJ45 pro 1Gbit Ethernet zajišťovaný čipem od Broadcomu (stejně jako u WiFi a Bluetooth) a nakonec napájecí konektor. Samotná nabíječka má velmi sympatické rozměry a konektor se k MacBooku přichytává magneticky, což je skvělé, pokud máte kolegu slona, který Vám ustavičně zakopává o napájecí kabel.
Zespodu laptopu jsou jen čtyři gumové nožky a sériové číslo. Škoda, že Apple nepřidal i MAC adresu LAN karty a hlavně WiFi, nemusel bych to lovit z logů na AP při prvním startu systému, který vyžaduje přístup na Internet. Také mě mrzí, že Apple nepoužívá žádný dokovací konektor, to využití MacBooku dost degraduje ve firemní sféře – ale možná na to mají nějakou jinou fintu, jestli o něčem víte, rád se nechám poučit v diskuzi.
Displej je velmi kvalitní, i když rozlišení 1440×900 při úhlopříčce 15,4” považuji za nedostatečné. Jsem zvyklý na 1680×1050 z ThinkPadu a klidně bych snesl i Full HD 1900×1080. Také příliš nefandím lesklé úpravě displejů. Sice to vypadá moc hezky a například při prohlížení fotek nebo videa je to fantazie, ale i přes to bych dal raději přednost kvalitnímu matnému displeji, který minimalizuje odlesky. Bohužel, za matný displej s vyšším rozlišením si Apple účtuje asi 150€, nicméně v případě, že bych MacBook kupoval přímo pro sebe, tak bych tu investici udělal. Pod displejem je nápis MacBook Pro, více si nepočtete a chybí i obligátní nálepky. Uprostřed horního okraje displeje se nachází FaceTime HD kamerka.
Samotné tělo MacBooku má v pravém horním rohu zapínací/vypínací tlačítko, což je také jediné tlačítko (kromě dříve zmiňovaného stavu baterie), které na MacBooku najdete. Klávesnici obkličují stereo reproduktory a někde jsem četl, že snad i se subwooferem, ale to beru jen jako marketingový krasožvást. Ačkoli reproduktorky hrají poměrně pěkně (určitě top mezi laptopy), tak nečekejte žádný oslňující zvukový výkon a pokud chcete poslouchat muziku určitě zvolte externí reproduktory, nebo raději kvalitní sluchátka (při poslechu s Koss Porta Pro byl výstup čistý). Co zde dost postrádám je LED aktivity HDD!
TouchPad je doslova obří a velmi kvalitní, s podporou multi-touch. Kolem TouchPadu nenajdete žádná tlačítka, protože jako tlačítko slouží samotný TouchPad, který můžete zmáčknout kdekoliv po celé ploše. V ovládacím panelu lze nastavit rozdílné chování podle toho, kde jste na TouchPadu zmáčkli. Nutno podotknout, že zmáčknutí jde poměrně ztuha. Někomu to může vyhovovat, já bych přivítal větší citlivost. Pochopitelně funguje i standardní poklep. Tím, že TouchPad podporuje multi-touch můžete používat různá gesta, například skrolování dvěma prsty je velmi navykové. Rovněž fungují gesta pro přibližování/oddalování, či rotování, obdobně jako na smartphonech s kapacitními displeji. TouchPad rozpozná růzá gesta až za použití čtyř prstů.
Ale je tu jedno ALE. Jako mnoho dalších uživatel ThinkPadů jsem zvyklý používat hlavně TrackPoint (alias klitoris) a TouchPad beru spíš jako nutné zlo. Ačkoliv TouchPad na MacBooku Pro je úplně jiná liga, než to co najdete na běžných laptopech, přeci jen cvičenému klitorisákovi není, co se komfortu, rychlosti a přesnosti ovládání týká, používání tohoto TouchPadu plnohodnotnou náhradou ani omylem. Zvlášť pokud píšete všemi deseti, případně více než dvěma prsty a v zápalu práce zjistíte, že ani nemusíte při psaní sledovat klávesnici, je “odbíhání” prsty na TouchPad velmi obtěžující, nehledě na to, že TrackPoint na ThinkPadu je opravdu špička. Jako příklad bych uvedl to, že jsem nedávno dohrál téměř celý Star Trek: Elite Force 2 na TrackPointu (moje lenost zvednout se z gauče a dojít si pro myš byla opravdu velká), jen asi v posledních třech levelech jsem musel sáhnout po myši, protože akce byla už příliš rychlá. Zkuste si to na libovolném TouchPadu. Také mi velmi chybí třetí tlačítko, které TrackPoint na ThinkPapu má a hojně ho využívám hlavně k otevíránístránek do nových tabů ve Firefoxu. Tady si musíte vypomoci přidržením klávesy CMD, což je pro mě opět zhoršení ergonomie ovládání.
Na závěr jsem si nechal klávesnici. Opět si dovolím srovnat s ThinkPadem T61. Kdo z vás někdy používal, či používá ThinkPad řady T, tak mi dá jistě za pravdu že jeho Full size klávesnice je nepřekonatelná (ačkoliv rozložení nových modelů se mi vůbec, ale vůbec nelíbí). Klávesnice na MacBooku je krásně podsvícená, což je zvlášť výhodné pro nás IT upíry a LEDka na CapsLocku také potěší. Navíc je to určitě kvalitní kus HW, o tom není sporu, ačkoliv bych přivítal o něco větší klávesy (místa je tam dost). Apple bohužel zvolil (na poměry PCčkáře) poměrně minimalistické rozložení. To jistě nevadí (nebo ne tolik) při práci v Mac OS X, ale pokud nainstalujete Linux, nebo, Bůh mi odpusť hříšnou myšlenku, Windows, tak narazíte na určité potíže. Na MacBooku Pro zcela chybí klávesy jako Insert, Delete, Home, End, PgUP, PgDOWN, ScrollLock, PrintScreen a Pause. Řada těchto kláves je nahrazena kombinací CMD+něco, případně Fn+něco (například Delete je Fn+Backspace, PgUP/PgDOWN uděláte CMD+šipka nahoru/dolů atd.), ale my Linuxáci jsme tím také přišli třeba o SysRq a kolegové od Oknařů o velmi populární kombinaci Ctrl+Alt+Delete (buďme upřimní, klávesa Del je hodně důležitá při řadě užitečných příkazů i v Linuxu). Co bude asi největším kamenem úrazu je skutečnost, že funkční klávesy F1 – F12 jsou implicitně použity pro Macovské akce jako Expose, Dashboard atd. a jako funkční se používají v kombinaci s klávesou Fn. Toto chování bohužel zůstává i v Linuxu (a předpokládám, že i ve Windows), takže si sice snadno zvýšíte jas displeje, ale například kombinace Alt+Fn+F2 je o dost krkolomnější, než prosté Alt+F2, kterou používám až nepříjemně často. Našel jsem sice na internetu nějaký návod jak klávesy v Linuxu přemapovat (v Mac OS X je na to přímo volba), ale přiznejme si, není to ideální. Také mě osobně netěší velmi úzký Enter, blesk často udeří vedle, ale to je jen otázka zvyku. Rovněž jsme u PC notebooků zvyklí na numerický blok přístupný přes Fn, nebo NumLock klávesu. To zde zcela chybí, ale není to ztráta nijak citelná. Poslední zajímavou věcí na klávesnici je klávesa vyhrazená pro vysunutí média z mechaniky. Ta mi v Kubuntu nefungovala hned, ale namapování na příkaz “eject” to rychle napravilo. Předpokládám, že by to mělo jít i ve Windows, ostatně Apple dodává pro Windows plné CD ovladačů. Někdy to zkusím, až budu mít čas zabývat se hloupostmi.
Jako velkou výtku bych uvedl poměrně vysokou hlučnost při zátěži. MacBook Pro je většinu času krásně tichoučký, ale pokud mu dáte opravdu záhul (například kompilace, která zřejmě zatíží více jader – v systému se CPU tváří jako osm procesorů), dokáže nadělat kraválu až dost. Jiné větrací průduchy, než ten úzký pod displejem nehledejte, Apple zřejmě spoléhá na odvod tepla díky hliníkovému šasi. Rozhodě si myslím, že ještě nějakou větrací ďouru by to sneslo, aby se větráčky nemusely tak namáhat. Nicméně, nepochopte mě špatně, on ten kravál není zas tak strašný, klidně se mu vyrovná můj pracovní DELL, ale v porovnání s absolutně tichoučkým ThinkPadem to rve uši. Na druhé straně, “Téčko” se Vám klidně propálí do podlahy když ho necháte, péct umí opravdu pěkně, zvlášť když integrovaná nVidia Quadro jede na plno.
Hliníkové šasi kromě toho, že krásně vypadá a dobře chladí (tedy vás spíše příjemně hřeje), má i nějaké ty nevýhody. MacBook Pro není zrovna lehký, ale aspoň víte, že za ty prachy něco máte. Nicméně při delším cestování se asi pronese. Druhý zádrhel, který považuji za horší je, že pokud jste stejně jako já zvyklí rozvalovat se na gauči a mít laptop na bříšku, případně si ho podpírat kolenem, tak si o okraj šasi pěkně otlačíte (možná i poškrábete) ruku. Přeci jen tvrdý hliník není tak poddajný jako plast.
To je pro dnešek vše, příště si povíme něco o Mac OS X a instalaci Kubuntu vedle Mac OS X.
Zdravim,
ja mam tiez T61-ku a po 3,5 roku co ho mam, sa uz aj ja obzeram pomaly po niecom novom. Ja som skor za nieco vykonne ako je napr tento thikpad
http://www.lenovoonline.sk/lenovo-thinkpad-t420-p2679
ale zaroven uz by som bral aj nieco lahsie a tensie (niekedy sa stane, ze to dost casto prenasam, inokedy nie)
a ano kukol som sa aj na apple ale tam ma zaujal najmä ten 13" macbook air, avsak trochu slaba konfiguracia, nieco v style co mam teraz tu T61-ku a to potom ani menit velmi nemusim, nehovoriac o rozliseni displeja :)
Zatial mi z toho vychadza, ze asi este pockam nejaky ten polrok, aj tak maju vyjst nove intel procesory nejake, "ivy bridge" alebo tak nejak, tak hadam dovtedy zvysia aj rozlisenie displeja a prihodia vykonnejsie cpu u applu alebo trochu odlahcia a stensia thinkpady u lenova.
Ak mate nejaku radu v tomto smere, tak budem rad.
S pozdravom
Matus
Zajímavě napsáno. Díky!
Přikládám poznámky z průběhu čtení.
MAC adresy nelovit z logu. Stačí System preferences>Network
Dokina ~ Thunderbolt - lze řetězit příslušenství (toto spíše do budoucna), či snad displej, do kterého jde strčit vše...
Matný displej má navíc vyšší rozlišení :-)
K čemu je dobrá led aktivity disku? Kvůli blikání? Activity monitor
[2] Asi to nakonec zase skončí u ThinkPada, jinak je nabídka opravdu mizerná. Ještě mě zaujalo Fujitsu Celsius H710 (http://cz.fujitsu.com/products/deskbound/workstations/celsius_h710.html), chtělo by to někde vyzkoušet naživo.
[4] Jasně, když už jsi v systému, tak je to bez problému, ale při prvním bootu, kdy se Mac OS X nastavuje a registruje a chce konektivitu na Internet to nikde nevypátráš. Celkem mě to udivilo, protože to je jedna z mála nedomyšlených věcí, se kterými jsem se u Apple setkal, jinak to mají většinou vymazlené k dokonalosti.
Na simulaci prostredniho tlacitka (zavirani tabu) uspesne pouzivam Middle Ckick: http://clement.beffa.org/labs/projects/middleclick/ .
Tlacit na MacBook - resp. akykolvek MAC pocitac akykolvek linux mi pripada ako desne kacirstvo a uchylka. Naco podla rozlicnych navodov spekulovat a trapit sa, aby som rozbehal, to ci ono, ked v podstate na OS X to fici podstatne efektivnejsie a lepsie. Este v pripade Windows to pochopim, lebo hry a mozno nejake speci aplikacie, ale Linux? Na nejake speci zalezitosti staci VirtualBox, kedze hrat sa linux hry, ktore nie su na Mac je uz fakt chore. Teda dufam, ze dalsi clanok nebude obsiahle spekulovanie a plakanie, ako na linuxe na MacBooku nefunguje to ci ono...
[15] Můj kamarád, zatvrzelý štrůdlista mluvil stejně :-) Nicméně jediná zatím špatně fungující věc v Linuxu je WiFi, ostatní chodí překvapivě dobře. Jinak ačkoliv se mi Mac OS X celkem líbí, cítím se v něm oproti Linuxu značně omezený. Ostatně můj názor si můžeš přečíst v zítřejším pokračování, a pak můžeme podiskutovat.
16
mysli sa to tak vseobecne, vacsina uzivatelov Apple nechape myslienkove pochody uzivatelov Win alebo Linux, je to hlavne o tom, ze Apple si kupis, lebo nemas zaujem riesit ziadne veci, proste kupis, zapnes nahodis soft, ktory pouzivas a ides, ziadne prisposobovanie systemu, vyladovanie...
osobne uzivam apple dlhe roky, odkedy som vnimal svet IT a mohol si kupit nejaky vlastny stroj
[15] Ako dlhoročný užívateľ Win platformy konvertovaný na Linux môžem považovať za zverstvo monopolné praktiky Microsoftu a nátlak na predajcov. Čo do komfortu používania Linux považujem za efektívnejší, spoľahlivejší aj stabilnejší systém. Okrem iného nie je potrebné s ním riešiť problémy spomaleného systému, s ktorými laborujú win positive systémy. A Lin má v sebe tiež kompletne integrované aplikácie s jednotným ovládaním, takže spoločne tvoria konzistentný celok. Pokiaľ niečo chýba v základnej implementácii, doklikáš si cez správcu softvéru. Jediným podstatným obmedzením Linux platformy je korupcia spoločnosti Microsoftom, namiesto toho, aby sa priložila ruka k spoločnému dielu na univerzálne dostupných aplikáciách.
17
je to o filozofii pristupu k veci. Jsem macar a kvuli vyvoji robotiho softu (neni uplne posix compatible, jak tvrdi tvurci) pouzivam Ubuntu (vim, terminator, git, gcc a nase toolchain). Musel jsem si premapovat soustu zkratek abych mohl pracovat podle sveho zvyku. Bezna prace macare je prava ruka na touchpadu a leva zkratkuje, takze zkratky a ovladani je tomu prizpusobene. Linuxaci nadavaji na unity rozhrani a ja jasam, protoze je to o mnoho vice podobne ovladani maca, jedna klavesa a pisu co chci, je jedno co to je, jestli aplikace nebo soubor.
Cim vic je clovek pokrocili uzivatel, tim vice narazi pri pouyivani jineho systemu:)
Jinak ubuntu jsem volil, protoze je dobre funkcni hned po instalaci, do debianu toho musim spoustu natahat aby se to chovalo tak jak potrebuju.
HDD status led na mecu resi aplikace DiskLED http://www.addictivetips.com/mac-os/disk-led-puts-system-drive-led-in-mac-menu-bar/
To co dela Lenovo uz me taky pekne sejri. Mam doma R61, ale to uz jenom dela TV a router, mel jsem sluzebni Tcko, ale zmenil jsem zamestnani a ted nemam rozumny notebook. Psal jsem si s obchodnikem z Kineticu a politika Lenova je naprosto silena. Ceny v USA jsou vyrazne nizsi, ale neda se koupit v USA a chtit mezinarodni zaruku. Mimo USA neni mozne customizovat modely. Na trhu u nas neni zadny konzervativni low-end TP. Ta nova Lka, nebo co to je, nemaji normalni klavesnici a Edge nemaji klitoris.
V zasade jedine, co zbyva, je X201. :-( Ach jo.
Pěkný a hlavně dlouhý článek (až zbytečně, když většina toho se píše skoro v každé recenzi).
Pár poznámek (vynechávám to, co napsali kolegové výše):
* Větrání - macbooky by měly nasávat vzduch klávesnicí a vydechovat tou štěrbinou pod monitorem, proto se zdá, že je tam jediný větrací otvor, ale není.
* Mačkání Touchpadu by nemělo jít až tak z tuha. Můj pocit za mačkání je, že osa o táčení (uchycení) touchpadu je nahoře a spínač dole, proto dole je mačkání nejměkčí a nahoře to téměř nejde stisknout.
* U hliníkové šasi mi poněkud vadila ostrá hrana v přední (bližší) části, kam se normálně pokládá zápěstí. Ale možná si člověk najde správnou polohu.
* Klávesa Enter - liší se podle typu klávesnice, americké mají nizký a dlouhý Enter, české ho mají krátký a vysoký + přeházené klávesy. Tu českou variantu považuji za zrůdnost.
Měl jsem nedávno v rukou ThinkPad T520 ... a můžu říct, že kvalitou je na tom hodně dobře. Panty drží pevně, nic nevrže, všecko sedí jak má ... plasty tvrdé, neprohíbají se. Tzn. pokud si potrpíš na TrackPoint (nejlepší věc na ThinkPadech, imo), ber 420/520... a nebo ty nové Xka :)
[25] Problém je, že numerický blok ti odsune textovou část doleva. To není problém u desktopu, protože tam si klávesnici posuneš většinou tak, aby textová část byla přímo před tebou, ale u laptopu to nejde, takže buď se musíš posunout celý i s židlí, ale pak nesedíš přímo uprostřed před displejem, nebo máš ruce ohnut doleva. Obojí je na prd a já osobně jsem nebyl schopen na takovém laptopu kloudně nic napsat.
Největší chyba, které se může potenciální switcher dopustit, je snažit se přenést na Mac OS X své návyky z předchozího systému. Mac má svou vlastní filosifii, nesrovnatelnou s Windows/Linuxem (jejichž ovládání GUI si je v mnohém velmi podobné). Nejlepší, co se dá při přechodu udělat, je pokusit se co nejrychleji vstřebat tu úžasnou jednoduchost. Vcítit se do systému. Pak se člověk nestačí divit, když ho napadne: "To by bylo fajn, kdyby se to dalo udělat nějak takhle". Vyzkouší to - a ejhle - ono to tak opravdu jde :-)
Já jsem na Mac přešel po dlouhé anabázi DOS-> Windows -> Linux ->Windows ->Linux -> Windows... a po letech můžu zodpovědně říct, že to bylo nejlepší rozhodnutí mého počítačového života. Přestal jsem řešit problémy typu "Systém/software nefunguje jak má" (Windows), případně "Hardware nefunguje jak má/Software, který nutně potřebuji, nepřekročí stádium beta verze, případně se po nadějném rozjezdu ztratí ze světa" (Linux).
Mac FUNGUJE. Nemusím přemýšlet nad tím proč a jak (pokud to ovšem zrovna sám nechci). Mac OS X má vše podstatné v sobě. Pokud potřebuji něco jiného, je to k dispozici. Buď zdarma, nebo za peníze. Ano, na Macu JE zvykem aplikace kupovat. A proč by taky ne? Má to jednu nezanedbatelnou výhodu: placené věci (většinou) fungují jak mají. Kdyby to tak nebylo, nikdo by si je nekoupil. Navíc je to ve většině případů pár korun/dolarů/euro a s příchodem geniálního AppStore šly ceny ještě dolů.
Kdo tohle nepochopí nebo je mu taková filosofie cizí, ať si Maca nepořizuje. Mac není pro každého, ne každému je takový přístup blízký. Ovšem lidem, kteří si váží svého času a nechtějí při práci nebo zábavě svůj cenný čas zbytečně ztrácet, ho velmi ocení (mimochodem Mac velmi často rozdíl mezi prací a zábavou stírá). Třešničkou na dortu je pak perfektní design. Mnoho lidí, kteří s Macy nemají osobní zkušenost, žijí v mylné představě, že jde jen o design a jinak je to obyčejný počítač. Jak se mýlí... Design je opravdu jen bonus. Ten podstatný rozdíl je uvnitř.
[23] Thinkpad Edge má tracpoint. (Tady se dívám po náhradě za postarší T21)...
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=90101
btw. osobne mam aj imac 27", ale vzhladom na to, ze pracujem s prilis specifickym softom, ktory je iba na windows, musel som tam instalnut aj windows cez bootcamp. Keby som vedel ako jednoducho nainstalovat win soft do mac os x a hlavne tak aby vsetko fungovalo ako ma fungovat, bez obmedzeni, tak to spravim a windows by ma uz netrapil. Prekutral som zakutia windowsu pocas VS a podobne ako ini ludia, uz nemam cas sa hrat s chybami, ktore pridu pocas pouzivania. Ono, mozno to niekoho prekvapi, ale mne tak trochu niekedy chyba to prave tlacitko, ale tak da sa na to zvyknut, len mi vadi ze musim pri tom pouzit dve ruky :D cmd + klik, resp ine dvojrucne skratky :)
to corwin78 [6]:
ten fujitsu je velky (15,6"), tazky (2,75kg), hruby (36mm). Hlavne co sa tyka tej hmotnosti a hrubky, tak to su parametre notebookov z pred piatich rokov. Je sice super vykonny, ma toho v sebe fakt vela, ale viem, ze to vsetko sa uz da napchat aj do mensieho tela, aj ked zase za viac penazi :D. U mna asi vyhraje ten thinkpad, mam nanho takpovediach specialnu zlavu, takze zase bude mozno o 5mm hrubsi od konkurencie a co uz bude tak isto tazky ako ta T61ka so zvacsenou bateriou, ale cenovo u mna vyhraje......ale ten mac ma stale taha,keby to cpu, ach, co uz :)
[31] Oh, mea culpa. Chtel jsem rict, ze taky nemaji rozumnou klavesnici. Btw, ta X120e taky ne. Ja jsem si proste navykl na to, ze mam Ins/Home/PgUp/Del/End/PgDwn blok v jednom kusu nad sipkama a nikdy jsem nepochopil, proc ho vyrobci lepi na bok, kde je silene zmateny, nebo nahoru, kde ho uz vubec nikdo neceka...
[15] tlacit windows/linux na takyto stroj mozE byt vychodisko z nudze ked na trhu je malo schopneho HW. 95% dnesnych NTB je s filmovym rozlisenim 1366x768 (a cely ntb je dlhy jak strudla), lesklym displayom, s divnou konfiguraciou, lepsie ntb su casto bez hdmi/dvi atd...
proste bieda
"zcela chybí klávesy jako Insert, Delete, Home, End, PgUP, PgDOWN"
Sakra... tomu teda říkám pokrok, fujtajxl. I když feisbukvicím to asi nechybí, já bych to teda nechtěl. I když pravda, (levné) Lenovo co jsem měl v ruce mělo pgup/pgdn nevhodně vmáčklý u šipek a end/home bylo taky přes fn (hrůza!). Ale vyhodit i delete...
Dlouho shanim nejakeho normalniho notebooka. Nechci v nem sitovku od intelu, dellu ani broadcomu, stejne nechci hybridni grafickou kartu a chci, aby to bylo male a skladne. Mel jsem predchozi generaci tohoto mazlika a hodlam si tento koupit v brzke dobe, dela se i varianta s i5 http://www.ribbon.cz/toshiba-satellite-l735-10m
Jediny problem na linuxu bylo acpi v predchozi versi, kvuli biosu a bohuzel flash mu nepomohl, takze vydrzel na baterku 2,5h oproti win kde drzel i 3,5 v eco modu. Wifi tam byla D-Link. Jedna z malickosti je, trochu jine rozlozeni klavesnice, neni uplne idealni, ale mel jsem i horsi. Dalsi drobnost je, ze je to "managersky notebook" takze hrubsi zachazeni mu nesedi, ale pokud se k nemu chovate hezky, je dobrym pomocnikem. Pokud vite nekdo o notebooku s podobnou konfiguraci a cenou sup sem s tim. Upozornuju je to 13,3" s mechanikou !!
Uz 6. rok pouzivam notebook HP Compaq nx7010 a uz vyse roka pozeram po nejakej nahrade a musim povedat, ze mam pocit ze dobre notebooky sa uz nerobia. Za celu dobu existencie v nom odisiel iba disk a baterka, a momentalne sa prejavuju uz aj problemy s napajacim konektorom... V istom zmysle mi trocha pripomina dnesne mac booky. Cisty, jednoduchy a plochy dizajn, vynikajuce spracovane (dodnes na nom nie je nic prasknute a to sa s nim zrovna nemazlim), displej ma to spravne rozlisenie (1680x1050), vyborna klavesnica a dobry touchpad. Nebyt toho Pentia M 1.6, pri ktorom ma uz v dnesnej dobe NetBeans jemne povedane problem, tak nemam dovod menit. Moje viac ako rocne patranie som zhodnotil asi tak, ze dalsi notas bude asi len a len nieco o jablckarov. Na mac mini ako moj hlavny desktop som si uz pri troch rokoch pouzivania docela zvykol, ak nie navykol. Skutocne nemusim riesit vela problemov s pouzivanim a ako to tu uz bolo spomenute - Just works.
A nieco o mne: dlhe roky zaryty windowsak na desktope, teraz os x a win xp. istu dobu experimentoval na serveroch s linuxom, az kym v serverovej sfere nespoznal bsd a linuxu sa uz viac nedotkol - neberte to v zlom, len o bsd servery sa nemusim tolko starat ako o tamagotchi...
a teraz idem citat to druhe pokracovanie :)
Zdravím ... na tento článek sem narazil náhodou ale je hezky napsaný. Neměl jsem v plánu psát do diskuze, ale když tam máte otázku ohledně kancelářského docku můžu dodat, že Apple toto řeší bezdrátovou technologií. Od klávesnice a myši (přes BT), přes tiskárnu, HDD až po vzdálelé reproduktory řešené přes Wi-Fi. Podmínkou je dokoupení zařízení s podporou http://www.apple.com/airportextreme/features/wi-fi.html
... a ještě ohledně toho chlazení Macbook je řešen opačně než notebooky. Mřížka pod LCD slouží jen jako vyfuková a vzduch nasává skrz klávesnici, proto se nedoporučuje odkládat papíry na klavesnici, nicméně i když občas na ní něco odložím, tak můj Macbook běží bez problému 4 léta.
Mám právě takový stroj od Applu. Na gauči ho nepoužívám skoro vůbec. Mám ho na stole postavený na krabici a k tomu mám připojenou klasickou klávesnici a myš. Mac OS X mi vcelku vyhovuje, že nemám potřebu si tam dávat Linux jako další systém. Spíše tam mám jako druhý systém Windows 7 64bit, co by herní konzoli. Pokud někdy chci na Macovi Linux, pustím si ho přes Virtualbox.
Žiji a pracuji v Ostravě. S OS GNU/Linux jsem se poprvé seznámil v roce 1997 na VŠB, následně se moji první distribucí stal RedHat 5.2. Ve stáji červeného klobouku jsem vydržel až do verze 8, kterou na půl roku vystřídal Mandrake. Poté jsem nainstaloval GNU/Debian. Po čase jsem cosi zaslechl o nějakém úžasném systému postaveném na Debianu, a tak se na mém PC objevilo Kubuntu 5.04. Od té chvíle se datuje mé poznání, že Linux je již zralý pro Desktop a Windows nadále nepotřebuji. Od Kubuntu 5.10 jsou tedy mé počítače zcela bez oken a zatím zůstávám stále věrný Kubuntu.
Od července 2009 jsem členem České pirátské strany v Moravskoslezském kraji.
Moje Bitcoin adresa: 19L6XxtSAVYmD2SJatBaHFgjYDC8GvgKWb
Přečteno 38 285×
Přečteno 29 655×
Přečteno 29 460×
Přečteno 25 456×
Přečteno 22 909×