Pokud jste majitelem smartphonu s Androidem a Váš desktop je KDE 4.xx, pak neváhejte a čtěte dál.
KDE Connect je poměrně mladý projekt a stále se vyvíjí, ale už nyní se Vám může stát cenným pomocníkem, zvlášť když se jedná o svobodný software, takže nic nestojí. Tento malý, ale šikovný program jednoduše udělá z Vašeho Android smartphonu (nejen) dálkové ovládání pro Váš počítač s KDE.
Poprvé jsem se o této skvělé utilitě dozvěděl v srpnu 2013 na CDR.cz zde, ale kromě toho, že mi přišla jako výborný nápad jsem se ji příliš nevěnoval. To se nyní změnilo a KDE Connect si mě okamžitě získal. Aplikace zatím poskytuje osm funkcí, ale je modulární, takže modulů, tedy funkcionality, bude jistě přibývat. Pojďme si tedy představit aktuálně dostupné moduly.
Jak jsem již psal, program se neustále vyvíjí a v plánu jsou funkce jako použití mobilu jako touchpadu a klávesnice, možnost odpovědět na SMS z počítače, sdílení souborů z počítače do mobilu, ovládání přehrávačů v mobilu z počítače, synchronizace různých informací mezi počítačem a mobilem, prohlížení souborů v mobilu z počítače, přijímání hovorů z počítače a také rozšíření podporovaných platforem. Jak je vidět, je na co se těšit.
Pokud jsem Vás dostatečně navnadil a chcete si KDE Connect sami vyzkoušet, pak je to poměrně jednoduché. Nejprve si nainstalujte mobilního klienta z Google Play a nyní ještě potřebujete klienta pro KDE. Pokud používáte nějakou rozumnou distribuci, měl by se klient již nacházet v repozitářích (například v Kubuntu 13.10 nainstalujte balík „kdeconnect-kde“). Pokud instalace proběhly správně, je na čase zpárovat telefon s počítačem (obě zařízení musejí být připojeny do stejné LAN). Na mobilu spusťte aplikaci KDE Connect a v nabídce byste měli vidět váš počítač (pokud ne ťapněte na ikonku synchronizace) – zvolte jej a na počítači by se měla objevit notifikace k potvrzení. Potvrďte a je hotovo. Posledním krokem může být nastavení modulů, které chcete používat. Jděte do „Nastavení systému“ a zvolte novou položku v sekci „Hardware“ s názvem „Zařízení.“ Je možné i přidat plasmoid do Systémové části panelu.
Další informace můžete získat na blogu autora Alberta Vaca zde.
KDE connect vypadá jako docela nadějný projekt. Pevně doufám, že ho nepostihne stejný osud jako mnoho dalších studentských zlepšováků. Minimálně FUSE či KIO slave na přístup do paměti by se hodil, jelikož přenos dat přes ten MS protokol kabelem je pod linuxem velice nespolehlivý (chápu, že řeknete nainstaluj si FTP). Nevíte někdo požadavek na Android 4.4 pro synchronizaci notifikací je dán omezeními systému, nebo je to jen v 4.4 jednodušší?
Notifikacie z mobilu do pocitaca zvlada plugin Pusbullet. Ja ho pouzivaim v Chrome, ale mozno bude aj pre Firefox.
Z uvedeneho zvlada Telephony integratiom, Share receiver, Schránka a Notification Sync.
Nehovorim, ze je to lepsie ako KDE Connect, ani ze mate pouzivat len to. Ale pokial niekto nema KDE a hlada nieco podobne a nevadi mu, ze nebude ovladat media, tak moze pouzit Pushbullet.
@6: tak KDEConect je asi dobre, ale protože nepoužívám KDE tak mám smůlu. Sice jsem to zkusil nainstalovat, ale následné tři hodiny jsem si hrál s opravou systému :-) asi začnu číst i manuály...
Ale to Pushbullet vypadá, že by mohlo fungovat. Stejně mám puštěný Chrome stále. tak proč ne.
Taky jsem se to rozhodl zkusit - bohuzel po strance UI... Na kompu se pusti prazdne okno, nikde nerekne, at si clovek stahne aplikaci do mobilu s odkazem, zadny navod co a jak dal. Normalni uzivatel na to nikdy neprijde. Jo, jinak jsem to zkousel na Jolle i BB10 a nikde nic :(. Asi bude potreba napsat nativni aplikaci.
Kdo tu tvrdí žě to nejde jinde než pod KDE. Jede mě to hezky pod Unity, LXDE, gnome classic i gnome-shell.
Stačí dohodit aktuální ppa, pak nahodit kdeconnect- kdeconnect-kde systemsettings.
Poslední z nich něj víceméně grafické nastavení pro KDE a víceméně z nej nastavíte na klíkání spojení a nastavení.
Přístup k notifikacím stačí v sekci zabezpečení přidělit přístup na vašem androidu.
Funguje mi hezky s nexusem 7 (2012) kde mam custom ROM SlimLp (AOSP 5.0 + úpravy pro rychlosta beží to na F2FS místo ext4) a nexus 5 s factory 5.0.
Pouze procházen souborů nefunguje s factory androidem na nexusu 5. V té custom ROM funguje od první alpha verze.
Žiji a pracuji v Ostravě. S OS GNU/Linux jsem se poprvé seznámil v roce 1997 na VŠB, následně se moji první distribucí stal RedHat 5.2. Ve stáji červeného klobouku jsem vydržel až do verze 8, kterou na půl roku vystřídal Mandrake. Poté jsem nainstaloval GNU/Debian. Po čase jsem cosi zaslechl o nějakém úžasném systému postaveném na Debianu, a tak se na mém PC objevilo Kubuntu 5.04. Od té chvíle se datuje mé poznání, že Linux je již zralý pro Desktop a Windows nadále nepotřebuji. Od Kubuntu 5.10 jsou tedy mé počítače zcela bez oken a zatím zůstávám stále věrný Kubuntu.
Od července 2009 jsem členem České pirátské strany v Moravskoslezském kraji.
Moje Bitcoin adresa: 19L6XxtSAVYmD2SJatBaHFgjYDC8GvgKWb
Přečteno 38 686×
Přečteno 29 797×
Přečteno 29 659×
Přečteno 25 673×
Přečteno 23 155×