Domnívám se, že článků o KDE 4.x není nikdy dost, proto si dovolím přispět svou troškou do mlýna. Chtěl bych se v tomto zápisku zaměřit na Activity.
Ti z vás, kdo o aktivitách v KDE ještě neslyšeli si možná představí nějaké činnosti, ti kdo už něco zaslechli, ale třeba nevědí jak na to právě zbystřili.
Jak jistě víte, můžete si v KDE (stejně jako ve většině Linuxových desktopů) nastavit několik pracovních ploch, mezi kterými se lze snadno přepínat. Po uvedení KDE 4 jsem narazil na výtky, že není možné mít na každé pracovní ploše jiné pozadí, případně Plasmoidy a právě tuto situaci Activity řeší.
Activity existovaly i v dřívějších verzích, než je 4.3, ale nyní doznaly jistých změn, o kterých si povíme o kousek níže.
Activity v původním módu jsou jakýsi virtuální desktop, kdy si kromě toho původního můžete snadno vytvořit další „nezávislý“. Abych to upřesnil, všechny takto vytvořené desktopy (přiznám se, že nevím zda je jejich počet nějak omezen) sdílí plochy a panely, ale nastavení pozadí desktopů a Plasmoidů na nich je již zcela individuální.
To je velmi šikovné, pokud například váš laptop používáte v práci i doma. Díky Activity tak můžete mít jeden desktop se specifickými Plasmoidy pro práci a jiný pro doma a snadno mezi nimi přepínat – fantazii se meze nekladou.
K přepínání Activit slouží ouško v pravém horním rohu obrazovky s názvem desktopu, který je pochopitelně zcela ve vaší režii. Po kliknutí na toto ouško uvidíte několik voleb z nichž nás zajímá Zoom Out. Potvrzení této volby odzoomuje váš aktuální desktop a poskytne vám možnost výběru z ostatních. Pochopitelně, pokud jste zatím žádný nepřidávali tak tam kromě výchozího žádný další nebude, ale to můžete ihned napravit volbou Add Activity z nabídky v levém horním rohu. Pro možnost přidávání a odebírání Activit je nutné mít odemčené Widgety. Pod každou Activity můžete najít menu pro přiblížení daného desktopu, jeho nastavení, přidání plasmoidu, či odstranění dané Activity.
Přepínání Activit pomocí Zoom Out a Zoom In je poměrně jednoduché, ale ne příliš pohodlné, proto můžete použít malou fintu. Přidejte si například na pravou stranu obrazovky lištu a nastavte ji tak, aby se automaticky schovávala. Na tuto lištu přidejte Plasmoid pro přepínání Activit a upravte velikost lišty podle velikosti Plasmoidu.
Novinka, kterou přináší KDE 4.3 do funkce Activit je možnost namapovat jednotlivé Activity přímo na virtuální plochy. Předpokládám, že právě toto je funkce na kterou mnozí z vás čekali a je to ideální, pokud stejně jako já používáte jednotlivé plochy pro specifické aplikace. Mezi Activitami se tedy přepínáte jako mezi plochami (přepínání pomocí Zoom Out pochopitelně funguje i nadále). V nastavení si můžete zvolit, zda chcete mít na všech plochách stejné Plasmoidy a vystačíte si tak pouze s různým pozadím, nebo zda je chcete mít na každé ploše různé. Nastavení tohoto módu se děje po odzoomování desktopu v menu v levém horním rohu v položce konfigurace plasmy.
Já bych ještě přivítal možnost nastavit některé Plasmoidy tak, aby byly sdílené všemi, nebo vybranými Activitami, to by pak bylo téměř dokonalé a uspořilo systémové prostředky a konfiguraci v případě, že nějaký Plasmoid používáte na více Activitách.
Na závěr malá anketa:
Priznam se rovnou ze moc nerozumim jak by mi to pomohlo.
Typicky hibernuju notebook (to ram nebo to disk), a pak pouzivam skripty zalozene na XRandR. U KDE 3.5.x to fungovalo v pohode (menim casto externi display, nekdy je, nekdy neni, kazdy ma rozdilny aspect a rozliseni).
KDE 4.3 ma tendenci okna hazet okna na pravy screen (dualscreen LCD monitor + LVDS notebooku), coz je jenom mensi neprijemnost (okna se daji rychle presunout). Spis by v tomhle pripade bylo lepsi definovat specificke window flags pro kwin.
tve Activity jsou jine nez me Activity ... a ty me jsou mnohem lepsi: http://www.hrajeme.cz/Hrajeme/GameDetail.aspx?id_hry=225
Vůbec mi to nefunguje jak bych čekal:/ Mám 4 plochy a 5 aktivit (ta jedna se mi vytvořila asi omylem nebo co. Vůbec nevím, která je která, nepíše to názvy, nevím jak si to přiřadit k sobě, nevím.. Asi jsem mírně natvrdlý, ale čekal bych, že si udělám X aktivit, nastavím co na nich a pak každé virtuální ploše přiřadím aktivitu, tzn. jednu aktivitu např. ploše 1, druhou ploše 2 a 3 a 3. ploše 4. Přepínat budu plochy a ne aktivity. Jak to je teď, tak to je pro mě celkem bordel, no snad to časem nějak vstřebám, co tím básníci chtěli říct.
V te ankete mi chybi volba "Pouzivam, jsem spokojen, ale visi mi tam bug, ktery strasne zpomaluje system". Je to skutecne lepsi nez starsi verze, ale treba na pocitaci, ze ktereho pisu (doma), jsem byl nucen odinstalovat KDE4.3 a vratit se k 4.2.4, kterou ma Mandriva v Updates. Na laptopu, ktery pouzivam ve skole, si vsak nemuzu stezovat a velmi si toho prostredi cenim.
Žiji a pracuji v Ostravě. S OS GNU/Linux jsem se poprvé seznámil v roce 1997 na VŠB, následně se moji první distribucí stal RedHat 5.2. Ve stáji červeného klobouku jsem vydržel až do verze 8, kterou na půl roku vystřídal Mandrake. Poté jsem nainstaloval GNU/Debian. Po čase jsem cosi zaslechl o nějakém úžasném systému postaveném na Debianu, a tak se na mém PC objevilo Kubuntu 5.04. Od té chvíle se datuje mé poznání, že Linux je již zralý pro Desktop a Windows nadále nepotřebuji. Od Kubuntu 5.10 jsou tedy mé počítače zcela bez oken a zatím zůstávám stále věrný Kubuntu.
Od července 2009 jsem členem České pirátské strany v Moravskoslezském kraji.
Moje Bitcoin adresa: 19L6XxtSAVYmD2SJatBaHFgjYDC8GvgKWb
Přečteno 38 285×
Přečteno 29 655×
Přečteno 29 460×
Přečteno 25 456×
Přečteno 22 909×