Odpovídáte na názor ke článku "Stavební dozor" nad programátorem.
Osobně nejsem příznivcem složitých smluv a podrobných zadání. Protože to sice vyhovuje byrokracii, ale lidem většinou ne. Ti chtějí produkt. Co se týče toho, jak jste to udělali, asi bych spolkl, že to byla chyba. A poučil se pro příště. Tím poučil myslím vysloveně agilní metodiky.
Já jako programátor to dělám tak, že si sednu s klientem, a domluvíme se na nějakém rozsahu práce, který chce na projektu udělat. Domluvíme se finanční a časový strop. Když je to hotovo, a faktura zaplacená, tak si sedneme znova, a znova si domluvíme další kolečko.
Výhody to má následující:
- Klient může kdykoliv změnit zadání, priority. V granulitě toho sprintu.
- Já jako programátor nemusím vysvětlovat, zda je cena adekvátní. Pokud mu to přijde hodně, řekne mi to, pokud nebudu ochoten slevit, najde si jiného. A já se mu samozřejmě budu snažit vysvětlit, že je má nereálné představi. Faktem je, že zatím jsem to obhajovat nemusel (asi jsem levnej).
- Odevzdávám vždy funkční aplikaci s dokumentací a zdrojáky dle smlouvy, která vlastně pouze definuje licency.
Tedy moje doporučení je, nechat minulost být, zaplatit mu, co udělal, ale příšẗě to udělat tak nějako podobně jako já.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 175×
Přečteno 41 384×
Přečteno 35 913×
Přečteno 25 965×
Přečteno 25 767×