Hlavní navigace

Jak být dobrým taťkou

23. 4. 2008 12:48 (aktualizováno) Svatopluk Vít

Mnohokrát jsem to na svém blogu psal – jsem ročník 1974 a jakožto příslušník této komunity jsem prožil své dětství za doby minulého režimu. Mí vrstevníci mi však potvrdí, že z té doby jim v hlavách utkvělo mnoho „ikon“. Třeba Kofola nebo časopisy Čtyřlístek a ABC. Na to třetí jsem si zavzpomínal.

Pomimu fakt, že tento časopis se na pultech stánků relativně těžko sháněl a sehnat předplatné bylo také velmi těžké. Nicméně okruh známých mých rodičů zahrnoval i trafikantku. Takže jsem ABC doma míval. Mne ovšem ani tak nelákal obsah časopisu, ale jeho střední část v podobě vystřihovánek (no dobře, i komiksy). A také si pamatuji na legendární jméno – Richard Vyškovský. Tento člověk mne svými modely nadchl a asi do svých 15 let jsem z ABC lepil co se dalo a co mne bavilo (pamatuji se na raketoplán Buran, čistící vůz Schorling, různé vozy Formule 1, Škoda Favorit, popelářský vůz Bobr aj.)

Po nějaké době jsem se tomu nevěnoval, ale nakonec mne k něčemu dovedla práce. Můj zaměstnavatel prováděl některé aktivity ve spolupráci s jedním slavným výrobcem japonských motorek a při procházení jejich stránek jsem narazil na zajímavou sekci, kterou bych zde nehledal. Najdete tu papírové vystřihovánky jejich motorek. Jenže to není vše.

Protože si s tím vyhráli, připravili sekcí několik : velmi detailní model motorky a další motorky s méně podrobnostmi a pro méně pokročilé modeláře (celkem 10 modelů). To by se u výrobce motorek dalo čekat. Jenže oni šli dál – vzácná zvířata celého světa (35 modelů, mj. panda, říční delfín, lev, zebra nebo orangutan), vzácná japonská zvířata (10 modelů mj. sova, makak nebo želva) a různé modely a dekorace pro sváteční a roční období (10 různých období).

Modely jsou k dispozici v PDF souborech, které stačí si stáhnout a vytisknout. Pak už můžete stříhat a lepit. Modely vypadají opravdu velmi dobře, zvláště zvířata. Ještě jsem si neudělal tolik času, abych se pokusil něco slepit, ale určitě se do toho pustím. A proč to všechno podstupuju? Jednak vzpomínky, ale hlavně mne k tomu donutí má malá dcera. Budou to pro ni originální hračky.

Pokud máte holčičku jako my, mám pro vás další tip. Co takhle domečky pro panenky? Najdete je zde. Vypadají naprosto báječně. Opět PDF, tisk a slepení. Mořský život, hmyz, pejsci, nebo safari se také nabízí (no a farma nebo mořské dno je taky fajn). Ale stejně mi to nedá : sváteční výzdoba, dárkové balení, foto rámečky a autíčka. Stránky jsou v japonštině, ale předpokládám, že to dáte dohromady.

Pro lenochy, kteří nechtějí nic lepit, bych tu měl ještě jeden tip. Vím, že když jsem byl malý, uměl jsem z papíru vyrobit asi tak 4 druhy vlaštovek. Minule jsem měl v ruce papír, a dal jsem dohromady jen jednu. Pro podobně postižené bych tu měl jeden odkaz. Tady jich je 26. Najdete zde podrobný návod ke každé z nich a pokud to nezvládnete, podívejte se i na názorné video. Já jsem byl opravdu překvapen a uchvácen.

Na závěr chci říct, že takových stránek je na internetu opravdu hodně a pokud se o to zajímáte, určitě je už znáte. Já jsem se pokusil uvést jen ty, ze kterých jsem něco stáhnul a využiju to při hrách s dcerou. Stejně tak je to dobré pro učitele v mateřské škole (jako inspirace) a pro různé vedoucí zájmových kroužků. Určitě se tím vaši svěřenci dobře zabaví.

Na závěr bych si dovolil vypíchnout „dospělácké“ kuriozity. Pokud víte, kdo je to M.C.Escher, mohly by vás zajímat tyto hříčky – první (obrázek a návod), druhá (obrázek a návod) a třetí (obrázek a návod). Ostatní by si mělí povinně prostudovat tuto vystřihovánku.

Sdílet