Hlavní navigace

Děti mají jasno

11. 5. 2008 6:59 Svatopluk Vít

Jsem možná trochu staromódní, ale občas kupuju i klasické papírové noviny. Ne sice každý den, ale v podstatě jde o čtvrteční vydání, ke kterému je přikládán tzv. magazín. Už nějakou dobu v něm vychází zajímavá stránka, kdy redaktoři osloví skupinu asi 10 dětí a ptají se jich na aktuální témata.

Abych byl přesnější, jedná se o MF Dnes a její magazín. Oslovována je skupina dětí ve věku od 7 do 10 let a jsou jim předkládána naprosto dospělá témata. Na jejich názorech je vidět, z jaké rodiny pocházejí, jak s nimi rodiče mluví a zároveň co je z jejich hlavy.

Důvod, proč vznikl tento zápisek je ten, že tento týden se rozhovor opravdu povedl. Redaktoři se ptali na otázky spojené s platy a penězi, kdo si je zaslouží a tak. Překvapivě se v něm mluví o Windows a Billu Gatesovi. Víte například, že :

  • ten co založil Windows, musí bejt pracháč
  • Bill Gates si své peníze vyloženě nezaslouží (že by Linuxová rodina?)
  • politici dělají houby a přitom mají prachů!
  • vydělávat měsíčně osmnáct tisíc by mohlo stačit a že to jsou přesně ty peníze které vydělává Tomáš Rosický?

Pokud vás následující ukázka pobavila, zkuste tyto rozhovory sledovat častěji. Mne osobně nejvíce překvapilo, jak přesně poznáte názory rodičů, které jsou dětem tak nějak prezentovány a začínám si uvědomovat, že i naše dcera naprosto přesně kopíruje naše gesta a pohyby, což se později přemění na názory. Rodiče asi mají na své děti velký vliv a měli by si to uvědomovat, nechtějí-li se dostat do nějakých nezáviděníhodných situací. Už je mi teď asi jasnější, proč do nás rodiče hustili, abychom to či ono nikde neříkali. V té době to asi zavánělo větším průšvihem.

Sdílet