V průběhu minulého měsíce jsem byl konfrontován s tím, jak se ve světě pracuje s vizemi. Je to jednoduché. Nejdříve bombasticky oznámíte svůj projekt a později začnete vaše prohlášení upravovat. A že nakonec to, co bylo ze začátku výhodou a důvodem vaší veřejné prezentace neplatí? Nevadí, spousta lidí už si toho ani nevšimne.
Budu tedy konkrétní. První projektem je asi celkem dobře mediálně známý projekt One Laptop Per Child. Vize zněla tak, že rozvinutý svět zapracuje na tom, aby i děti v nerozvinutých zemích mohly získat moderní výpočetní techniku. Peníze samozřejmě vládnou světu a například to, co denně utratíte za oběd, stačí v jiných částech čtyřčlenné rodině na měsíc pohodlného života. Aby měl tento projekt šanci, byla vize postavena na tom, že daný počítač musí stát co nejméně. Byla stanovena hranice 100 amerických dolarů.
Cenu bylo možno dle vize snížit hlavně proto, že daný výrobek bude vyráběn ve velkých sériích, budou jej moci objednat jen vlády a minimální objednávka bude milion kusů. Po uvedení se objevily hlasy, že za 100 dolarů není možno nic kloudného postavit. To byl rok 2005.
Původně bylo mnoho zemí pro (třeba Nigérie, Thajsko, Indie) a vypadalo to dobře. Pak se třeba v Thajsku objevila nová vláda, která OLPC zavrhla. Indie také z projektu vycouvala. Další špatné zprávy se objevovaly i od samotného projektu. Nejdříve problémy s hardware (např. při prezentaci nevydržela klika generující energii pro laptop), pak s cenou (cena se vyšplhala až na 176 USD) a nejnověji problémy s uživateli.
Byly provedeny některé úpravy a laptop se nyní prodává asi za 130 USD. Navíc byla rozjeta i komerční aktivita. Ono totiž i poté, co se objevily zprávy o tom, že by se dal laptop kupovat i v rozvinutých zemích za 200 USD, bylo stále dost zájemců, kteří by si OLPC koupili i tak. Jejich přání bylo vyslyšeno. Mohou si jej koupit. Celá akce začíná již 12.listopadu. Má to jeden háček. (mezitím se již laptop jmenuje XO). Laptop sice stojí 200 USD, ale vše je zaštítěno akcí „Give 1, Get 1“ což znamená, že zaplatíte 400 USD a dostanete jeden XO. Ten druhý (cena je přece 200 USD) poputuje jako humanitární pomoc chudým dětem. Jen pozor, aby to nedopadlo jako zde, případně zde.
Když to shrnu, myšlenka je dobrá, ze začátku trochu nadsazená v nákladech. A pak už se objevují jen a jen problémy, které se daly v podstatě předvídat. A to se ještě nezačalo pořádně mluvit o černém trhu, který se určitě OLPC (pardon XO-1) jistě chytne…
Druhým příkladem skvělé, ale v tuto chvíli polomrtvé myšlenky je Asus Eee. Měl to být subnotebook vynikajících parametrů za 199 amerických dolarů. Skvělá cena, skvělé parametry s dodáním v srpnu nebo na začátku září. Jistě víte co se stalo. Je totiž říjen a Eee není. Navíc se objevilo prohlášení o tom, že Eee bude nepatrně dražší a to něco kolem 250 USD. A hlavně za cenu drastického zhoršení parametrů. Problém je bohužel v tom, že i takto ořezaný výrobek je stále docela osamocenou vlaštovkou. Osobně mám dojem, že šlo o to, navnadit co nejvíce lidí na dobré parametry za dobrou cenu. Pak se jaksi přirozeně počítalo s tím, že se řekne to, co se řeklo. Nějací zájemci odejdou, ale podstatná část kupců zůstane a Eee si koupí i tak. Skvělá reklama a celkem zadarmo.
Poslední věcí, o které se chci zmínit je má oblíbená Joomla.Je to redakční systém, který vznikl odštěpením od mateřského projektu Mambo a to už v roce 2005. Ihned poté se začalo mluvit o nové, vylepšené verzi. Uplynuly 2 roky, nová, přepracovaná verze existuje jen v beta a RC verzích, které bych mohl směle nazvat alfa verzemi. V některých chvílích mi to přijde, že se vývojáři chovají jako naprostí nevzdělanci. Vydávat verzi, která obsahuje docela zásadní chyby, které v důsledku vedou i ke změně struktury DB, jako RC mi přijde hodně troufalé. Podle mne se vývojáři chytili do pasti „všeobjímajícího“ balíku, který bude nabízet dost funkcí. Dle mne to mělo vypadat tak, že měli vydat novou verzi jak jen to bylo možné, a postupně přidávat další funkce. Momentálně to vypadá tak, že některé pro uživatele zásadní funkce (jako je např. překlad administrační části) nejsou ve starší verzi oficiálně k dispozici a budou jen v nové verzi, ta ovšem zatím není.
Jenže to budou asi „erupce na slunci“. I např. takový mamut, jako je tým OpenOffice.org má docela problémy s čerstvě vydanou verzí 2.3. Obsahuje docela dost zásadních chyb (viz komentáře pod tímto oznámením), které by se v produktu tohoto jména neměly nikdy objevit – určitě ne ve verzi označované jako stabilní. Poslední dvě zmíněné věci nejsou ani tak spojeny s nějakým záměrem, spíše popisují nesplněné vize vývojářů.
S cenou OLPC/XO bych to neviděl zase tak černě. Pokud vím, tak se nikdy nepočítalo s tím, že by 100$ byla konečná cena při prodeji jednoho kusu běžnému uživateli včetně všech daní a poplatků. Jestliže je tedy nyní možné koupit jeden kus za zmiňvaných 200$, tak cena při odběru tisíců kusů v rámci podpory vzělanosti zaostalejších zemí (kde budou zcela jistě značné výjimky na daně a další poplatky) by nemusel od těch 100$ být zase až tak daleko.
Konečně přes velkohubá prohlášení ze strany Intelu nebo jmenovaného Asusu nikdo nic podobného reálně na trh dosud nedal a pokud něco podobného v budoucnu uvede, bude to akorát šunt z výběhových komponent, vymetených odněkud ze skladů.
[4] Pokud vím, u komerční verze to bylo vždy vyšší. V tom není jádro pudla. Původně se totiž neměl dát nijak koupit, měly ho objednávat jen vlády.To, že je to teď možné je jakási třešnička na dortu.
Bavme se o tom, že ani vláda jej stále nemůže koupit za 100 USD, teď je cena někde kolem 130 USD. Když se na začátku objevily hlasy, že to a 100 USD nepůjde, byl řečeno, že určitě ano - proto Linux, žádný HDD atd.
To že je teď akce za 400 USD a druhý se daruje je spíše jen z nouze, protože se asi nenahrnuly objednávky v takové míře. Vlády nezačaly jásat a nezačaly hromadně objednávat.
A souhlasím s tím, že v tuto chvíli je to jediná, do konce dotažená aktivita.
[5] Ale no tak fuj. Abych mohl říct, že mám špatně ušité boty nemusím být švec. Podobně nemusím být kuchař, abych řekl, že špagety jsou rozvařené.
Nejsem zdatný programátor v PHP. Nemám tolik zkušeností. Naopak ale pro Joomlu dělám celkem dost, hlavně pro její šíření v Česku. Píšu dokumentaci, překládám ji do češtiny, hledám a hlásím chyby atd.
Jde o to, že za poslední dva roky se od Joomly odvrátilo docela dost lidí právě kvůli tomu, že skutek utek. Problém je však v tom, že si dle mého názoru vývojáři ukousli moc velký krajíc a teď se jim to trochu hroutí. Netvrdím, že nedělám chyby, ale v poslední době je spíše vidět, že se snaží vydávat "aspoň" něco. Podle mne by měli věci nazývat správnými jmény - tedy říci, tady máte verzi, ale je to alfa. Nikoliv RC verze. Takhle prostě RC verze nevypadá. Úplně stejné je to i s OOo. To co je vydáno jako verze 2.3 stable není stable verze...
[3] Jedna věc je podepsat s rozvojovými zeměmi dokument na téma "jak bychom chtěli OLPC, a jak je to super nápad". Druhé věc je dostat z nich závaznou objednávku, a poté peníze. Ta druhá fáze se nějak ne a ne pohnout. Důvody chápu - rozvojové země nemají peníze, notebooky do škol nejsou prioritou (prioritou je rozšíření školní docházky, snížení negramotnosti, elektrifikace škol apod.), a navíc z celé věci nekoukají žádné úplatky pro místní úředníky (mnohdy se úplatky považují za formu daně).
Samotný OLPC je sadou výběhových komponent, s mimořádně mizerným výkonem, bez možnosti běhu "opravdových" aplikací. Rozvojové země by spíše potřebovaly wiki na témat typu "jak správně zasít", "jak levně postavit dům, verze pro polopoušť", "co vědět o chorobách než půjdete k lékaři", "dlouhodobá předpověď počasí pro zemědělce", "doporučený pěstitelský plán pro příští rok podle oblastí" apod., plus přístup k těmto informacím z každé vesnice.
[8]
Chcete to vidět v reále? Tak zkuste aplikovat tento postup - http://www.openoffice.org/issues/show_bug.cgi?id=81708
No a tohle se taky nepovedlo. Zkuste třeba vytisknout text na stranu A3... http://www.openoffice.org/issues/show_bug.cgi?id=81883
Tohle by se ve stabilní verzi nacházet nemělo...
[11]
ne, to jsem neřekl. řekl jsem, že mě to nepadá.
abyste tomu lépe rozuměl, stejně tak jistě neplatí
svatasovi to nefunguje == je to nestabilní.
na to jsem reagoval.
[9] chtěl jsem to vidět v reále, ale asi mám smůlu. První bug jsem otestoval, nicméně to ooo přežil. bude to ale tím, že já nepoužívám lokalizovaný ooo ale english. a nemám to na ms win ale na linuxu.
shrnutí? Souhlasím s tím že Mě to funguje != je to stabilní
pokud zároveň platí
Jinému to nefunguje na konkrétní mutaci balíku != je to celé nestabilní
Svatasův post bohužel vyzněl opačně.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 46 815×
Přečteno 41 268×
Přečteno 35 793×
Přečteno 25 913×
Přečteno 25 704×