Hlavní navigace

CSS 2.1 je CR

28. 8. 2007 23:38 (aktualizováno) Petr Cimprich

Specifikace CSS verze 2.1 včera byla převedena do stavu Candidate Recommendation. CSS 2.1 opravuje pár chyb z CSS 2.0 a přidává několik funkcí, které už prohlížeče většinou stejně implementovaly předem. Některé nikým nepodporované fukce naopak byly odstraněny. Celkově tedy nové CSS 2.1 bude lépe odpovídat aktuálnímu stavu implementace a tomu, jak dnešní uživatelé s CSS pracují. Nebude ve všech detailech zpětně kompatibliní s CSS 2.0, ale to ve specifické oblasti webových prohlížečů zřejmě nikoho netrápí. Verze 2.0 existuje jako doporučení W3C už od roku 1998, takže to vypadá, že nová verze tohoto klíčového webového standardu se oficiálně objeví po deseti letech (aniž by přinesla nějaké reálné změny).

Sdílet

 • 21. 7. 2007 9:18

  Jirka Kosek (neregistrovaný)

  "ve specifické oblasti webových prohlížečů zřejmě nikoho netrápí"

  Bohužel. Lidé z oblasti webových prohlížečů v posledních letech propadli iluzi, že svět jsou jen prohlížeče. Např. XSL-FO převzalo na konci 90. let většinu formátovací vlastností z CSS2 a počítalo se s tím, že nové vlastnosti se budou i nadále vyvíjet synchronizovaně, aby nedocházelo ke zbytečným odlišnostem.

  Dnes pracovní skupina CSS odmítá spolupráci, a podřizuje další vývoj CSS výhradně prohlížečům (s výjimkou části CSS Print, u které má člověk občas pocit, že si autoři nejdříve dali houbičky a pak se ještě zkouřili) a klidně vydá novou verzi CSS, která není zpětně kompatibilní s předchozí.

  V posledních letech mám pocit, že pracovní skupiny HTML (nyní XHTML) a CSS, kvůli kterým primárně W3C vzniklo, jsou dnes ty nejhorší -- pracují nejpomaleji, nereagují na připomínky, uzavírají se do sebe, ignorují vývoj ostatních technologií, ...

 • Diskuse byla uzavřena.