Hlavní navigace

Nelegální SW: pro výrobce ne vždy špatná zpráva

19. 12. 2007 17:28 (aktualizováno) jelinek

O nelegálním stahování (a jinémů získávání) hudby, filmů, ale i SW toho bylo napsáno již mraky. I na blogu root.cz jsem četl několik velice hezkých článků o nelegálnosti a nemorálnosti tzv. pirátských kopií. Můj postoj je jednoznačný. Rozhodně nejsem pro pirátské užívání SW. Hlavně když již žijeme ve světě, kdy 90% všech druhů SW jsou jak v komerčních verzích, tak ve freewerových alternacích (kdy ještě ke všemu jsou ty freewerové daleko lepší než komerční – kdo používá OpenOffice nebo FireFox ví o čem mluvím).

Tento článek ale není o morální nebo právní stránce pirátského SW. Nedávno jsem se zamyslel nad historií nelegálních kopií SW a jejím dopadem na současnost. Dospěl jsem k několika velice zajímavým závěrům, které na první pohled zní trochu nesmyslně, ale po krátkém zamyšlení…

Jako příklad jsem si vzal produktovou řadu společnosti Microsoft. Když si pokládáte otázku proč téměř na všech počítačích na světě běží Windows, provděpodobně vyjmenujete několik následujících věcí:

  • úspěšné marketingové snahy Microsoftu
  • díky jeko rozšířenosti a špatné kompaktibilitě s jinými systémy (historická záležitost)
  • všemocné smlouvy s výrobci PC a notebooků

Pokusil jsem se trošinku zamíchat s IT zákonitostmi a vytvořit si vlastní imaginární svět s vlastními zákony a modelovat si na něm několik svých myšlenek. Jako první jsem si v hlavě vytvořil svět kde neexistuje piráctví. K čemu jsem se dobral?

Představte si mladého kluka, studenta, který si zrovna složil svoje PC. Stojí před volbou jaký OS si tam nainstaluje. Windows Vista stojí cca 2500 kč, Linux 0 kč. Student věšinou penězi neoplívá, takže volba je jasná. Nemyslím si že by takto vypadala volba u každého, ale rozhodně by nebyl poměr 90% pro Windows, 5% pro Linux a 5% pro MacOS. Tím že si jeden kluk někde v Čechách nainstaluje Linux místo Windows nevzniká pro Microsoft na první pohled žádná extrémní ztráta, ale…

Tento klučina může ale za 5–10 let být odpovědným IT pracovníkem, který bude mít na starosti nákup OS a jeho rozhodování nebude asi tak jednoznačné jako kdyby od mala používal Windows. A teď si představte že tuto volbu mají před sebou všichni kluci ve věku 11–20, kteří v tomto světe používají nelegální SW (dle jednoho zdroje cca 30% mladistvích v ČR použvá nelegální OS a 60% nelegální SW). A jestli jste se ve škole v matematice někdy setkali s látkou zvanou posloupnosti, tak Vám asi nemusím vysvětlovat jaký by mělo dopad pro společnost Microsoft a její slavný OS totální znemožnění nelegálních kopií v dlouhodobém horizontu.

Tento příklad možná působí trochu dramaticky, ale zkuste si představit desítky jiných SW, které deně používáme a kde rozhonutí o jejich nákupu není tak závažné jako u OS.

Závěrem bych chtěl ještě jednou upozornit, že tento článek není zamýšlen jako obhajoba nebo podpora nelegálního pořizování kopií SW. Spíše slouží jako zamyšlení nad tím je-li vůbec pro některé korporace chtěné potírat drobné „piráty“ . Většina vyjádření korporací k těmto věcem končí slovy „toto není možné“, už jste se někdy zamysleli že to také nemusí být „žádoucí“.

Sdílet