Hlavní navigace

Tak hackeři nám útočí na ČT

19. 6. 2007 9:54 (aktualizováno) Michal Breškovec

Už dva dny se českými médii ozývá, že hackeři zaútočili na ČT a spáchali trestný čin šíření poplašné zprávy zakomponováním atomového výbuchu do půvabné krkonošské krajiny.


Když opominu, že se tento vtípek z mého pohledu vcelku podařil, tak mě udivilo, proč se lidé jako RMS, Linus Torvalds, Alan Cox, apod. baví pronikáním do kamerových systémů partnerů České televize.

Hádáte správně, hackeři se pochopitelně nadále zabývají bohulibým vývojem Linuxového jádra, atd. To jen mediální ignoranti používají slova hacker aniž by se obtěžovali zjistit, co to vlastně znamená.

Jak jistě víte, člověk, který se nabourává do počítačových systémů za účelem nějakého osobního prospěchu se nazývá cracker. Když opominu skutečnost, že uměleckou skupinu Ztohoven, která má tento vtípek na svědomí bych crackery rozhodně nenazval, přece jen nabourat se do nechráněného kamerového systému zvládne téměř každý, tak pociťuji jako velmi smutné, že jsou touto formou, kterou předvádějí česká média uráženi lidé, bez kterých by dnešní svět IT zdaleka nebyl tam, kde je teď.

Paradoxně tak byla rozjeta mediální mystifikace, proti které měla být tato akce lidí ze Ztohoven namířena.

Malé doplnění – 19.6.2007 : Dnes ráno na záchodě jsem narazil na bulvární plátek Blesk (kde jinde by se tyto noviny také dali lépe použít, že) a světe div se, na titulní stránce zmínka o útoku na kamery ČT. Co mě ale dostalo, že zpráva byla formulovaná, cituji „Do přímého přenosu České televize se včera nabourala umělecká skupina Ztohoven“. Takže bulvár podává lepší zprávy, než ČT, iDnes a další, řekněme, solidní média. To jsou paradoxy.

Malé upřesnění, malého doplnění : Před odchodem do práce jsem musel ještě jednou navštívit to místo, kam i císař pán chodil sám a pro ukrácení dlouhé chvíle jsem opět sáhl po zmiňovaném plátku. Na druhé stránce byla zpráva o ČT podrobněji rozepsána a opět se tu mluví o hackerech, takže ani Blesk „nezklamal“.

Sdílet