Hlavní navigace

Synology úložiště už dorazilo

14. 7. 2011 15:13 (aktualizováno) Tomas Matějíček

Soutěž na rootu o nejlepší blog skončila už dávno, ale kvůli prázdninám a nějakým dnům volna na počest Mistra Jana jsem vyhraný Synology DS110J dostal až teď v úterý.

Po rozbalení krabice na mě zasvítil zelený papírek READ ME FIRST. Ovšem jediné, co na něm bylo napsáno, bylo něco ve smyslu že Navštivte synology.com pro updejty a seznam disků, které se do boxu hodí. A jéje, že by bylo třeba něco se speciálními konektory? Nevadí, papír recikluji dle návodu na zadní straně, a už se jímám vybalování boxu.

Jak se do toho strkají baterky?

Jaksi se mi podařilo to otevřít, sláva, je tam klasický SATA. Mám já někde volný sata disk? Nemám. Ale moment, někde tu přece leží Western Digital externí disk 2TB. Jak ho jen rozebrat? Na tohle jsem fakt levej, nikde nevidno ani šroubek. Pomohl youtube. Nechápu, jaktože zrovna TOHLE video má 100 000 zobrazení. To snad tolik lidí tenhle externí disk rozebírá? Fakt záhada.

Nicméně mám kliku, disk je kompatibilní. Radši jsem ho po rozebrání zase složil, a nejdřív odzálohoval 400GB dat pryč, předpokládaje, že box bude hned formátovat. Předpoklad byl správný.

Zajímavé je, že není DS110j dodáván s nainstalovaným systémem, musí se tam tedy před prvním použitím nahrát nějakých 150 MB dat operačního systému z přiloženého CD (GNU GPL licence vytištěná na A5 papírku mě vede k závěru, že to bude nějaký Linux). Už jsem zmiňoval, že v celém baráku nemám ani jedinou funkční CD mechaniku? No, nemám. Naštěstí jsem byl obdařen VDSL O2 internetem o rychlosti 16Mbit, což na okraji Šumperka, kilometr od ústředny, je víc než nadsvětelná rychlost, takže jsem potřebný software a obraz OS stáhl za pár minut.

Už mi to tu všechno hezky běží. Jediné k čemu mám trochu výhrady, je ext3 filesystém, který mi to na partišnách vytvořilo, pamatuju si před pár (hodně) lety jak dlouho mi trval fsck na ext3 na 100 gigabajtovém disku… Někdo by si myslel, že žurnálovací filesystém fsck nepotřebuje… (proto mimochodem všude používám XFS, protože tam fsck opravdu neexistuje). Už se těším na výpadek proudu, abych to mohl vyzkoušet.

Celkově jsou tedy pocity spíš pozitivní, dokonce jsem pro box našel i využití (úložiště nahrávaných filmů ze satelitu), takže spokojenost :) Těším se na další soutěž :)

Sdílet