Miniaturní počítač, který umí přehrát HD video, a to všechno za $25? Moc hezké aby to byla pravda? Řekl bych že to je reálné, ale bez ohledu na to jestli je nebo není, nemůžu se zbavit pocitu, že Raspbery PI je neexistující výmysl. Proč?
Už několikrát byla oznámena dodávka zařízení, ale doteď je nikdo neviděl. Jasně, na webu najdete pár videí kde to je jakože zapojené do monitoru a hraje se na tom jakože quake III. To ovšem neznamená, že to není fake. Týden co týden se dočítám jen samé výmluvy, proč to ještě není a co tentokrát tomu brání. Nejdřív to měl být začátek roku, pak konec února, a už je březen a výmluvy se stupňují.
Nejřív na webu sáhodlouze popisovali, že výroba musela být přesunuta do číny kvůli nemožnosti dosáhnout na požadovanou cenu s britským výrobcem, a najednou ejhle, našli se hned dva kteří budou výrobu zajišťovat.
Nejvíc mě udivují výmluvy typu, že nezisková organizace RaspberyPI nemá finance na výrobu víc jak 10 000 kusů … nebo kapacitu na vyřízení objednávek. Kecy. Není přece nic jednoduššího, než udělat na webu preorder a přihodit k ceně pár dolarů (liber) za poštovné. Když jim sto tisíc lidí zaplatí předem, nevidím důvod proč neobjednat výrobu 100 000 kusů. A že to nezvládnou rozeslat? Kdyby jedno zabalení hotového zařízení do balíčku a označení nálepkou s adresou příjemce zabralo 10 vteřin, tak je to moc. Při třech pracovnících po osmi hodinách zabalí za den 8600 kusů, na poštu se to pak zaveze najednou. Za dva týdny to mají vyřízené.
Mám z těch neustálých výmluv zkrátka dost smíšené pocity…
Myslim, ze jsi asi uz prilis paranoidni.
1) Dela to jeden manzelsky par a par manzelovo kolegu z Broadcomu. To je prakticky cela neziskovka.
2) Zacali s tim nekdy loni na jare nebo kdy a behem 3/4 roku to dokazali navrhnout otestovat a opravit zasadni bug. Ten bug byl take duvod zdrzeni. Ale predevsim nechteli nechat vyrabet vadne kusy, ktere by museli menit. Divis se jim snad? Vzdyt to delaji na vlastni naklady!
3) V Britanii nenasli vyrobce, protoze za dovoz soucastek by museli platit dan, zatimco za dovoz hotovych zarizeni ne. Proto jim to z Ciny vyjde levneji. Tento fakt predlozili nejakymu ministerstvu nebo kam. To, o cem mluvis ty, je pravda jen castecne - nasli totiz vyrobce, ale hlavne distributory. Diky tomu budou moci napriste zvednout nabidku, protoze ty dve firmy do toho taky strci penize, kdyz je po tom evidentne takova poptavka. Vedeni firmy v tom zrejme vidi zisk, nedivim se jim.
4) Ve stredu jiz doslo k prodeji. Bohuzel vsak pouze pro zakazniky z UK. 10k kusu bylo prodano asi behem hodiny.
5) Opravdu bych te chtel videt, jak balis tu desticku tak, aby se cestou neposkodila, behem 10 vterin.
Taky jsem začal nabývat dojmu, že je to všechno fake - něco jako "Český sen". Na druhou stranu je zřejmě reálné, aby takové zařízení mohlo existovat - ARM čip exituje, BROADCOM BCM2835 také - i ostatní papírově sedí. Navíc deklarují podporu univerzity v Cambridge - kdyby to nebyla pravda, tak už se někdo ozve.
Trochu problémem je, že ta první zásilka ještě nedorazila a je klidně možné, že nepojede - že prostě bude nějaký BUG, který těch 10000 ks vyřadí.
Když může existovat settopbox za 500Kč, ten zvládá podobnou třídu úloh - dekódování videa - včetně krabičky manuálu a zdroje ...
Jsou to nadšenci a současně amatéři. Vývoj snad zvládají, ale to neznamená, že při zadávání výroby postupují bez chyb (nedostupný krystal na čínském trhu) - chybí prostě zkušenosti.
Se zahájením prodeje to také mohli udělat chytřeji - stačila jednoduchá aplikace na registraci - vyplňte formulář (adresa, email) - dostanete pořadové číslo - hotovo. Prostě 3 pakety na 1 předobjednávku. Za minutu jich běžný server zvládne tisíce.
Předání komerčním subjektům ale beru jako pozitivní tah - mají už nějakou reputaci a eliminují nedůvěru - v nejhorším případě nic nedostanu a peníze si ani neseberou.
PS: Ideální by byl pro raspberry pi SLAX :-)
Mozna vam do toho vnesu trochu svetla. Studuju informatiku na University of Cambridge, a s Ebenem Uptonem, ktereho muzete videt na vsech videich o Raspberry Pi, osobne znam, protoze jsem delal pohovor na staz u Broadcomu, coz obnasi i pokec s Ebenem u kafe ve Starbucks. V ramci naborove akce Broadcomu jsem navic mel moznost si beta desku Raspberry Pi osobne vyzkouset, takze vas muzu uklidnit, ze pocitac opravdu existuje a dela presne to, co ma v popisu, vcetne 1080p videa.
Me by zajimalo kdy TomasM vyvijel naposledy nejaky HW produkt, ze mu vyvoj a dodani RPi prijde tak strasny. To se totiz neda jen zkompilovat a v pripade, ze je tam chyba vydat zaplatu a distribuovat ji elektronicky... to se musi navrhnout pokud mozno bez chyb, na poprve do fyzicky do donest lidem.
[19] ty termíny jsou masakr. A to mi ještě za dva dny nic nepřišlo a na dotaz na stav objednávky mi odpověděli, že jsem ve zpracování objednávek ještě nepřišel na řadu a pošlou mi termín až se ke mně dostanou. Ty chudáci co můžou po zastavení předobjednávek už jen projevit zájem se toho ani nemají šanci dočkat.
[15] Ses posral v kině, ne? .o) Ohromné marže prodejců a výrobců ... takový typický český eshop s počítači má marži cca 2%. Prodáš notebook za 15 a vyděláš tři stovky, fakt terno. O něco líp na tom budou mamuti typu Alza, co nakupují přímo od výrobců, ale tvrdá konkorence je i na úrovni velkoobchodu, takže zázraky nečekat.
A výrobci ..., pěkným příkladem posledních dnů je třeba Elpida. Donedávna třetí největší výrobce paměťových čipů na světě. Neodhadli vývoj a moc investovali do rozšíření výroby. Výrobní kapacity pamětí přesáhly poptávku, takže ceny pamětí celosvětově klesly a oni z těch nízkých cen nebyly schopni ufinancovat své dluhy a zbankrotovali. Však ceny paměti se už bohužel "narovnávají" a lezou nahoru.
[24] ses pos ty ne?
Mám kamaráda co ještě před nějakými 5 lety prodával kompy v HK. Kompy vozili z maďarska v Tranzitu. Kupovalo se to tam v obrovských skladech po přepravkách a po kontejnerech. Nákup jednoho 2500, prodej v CZ 15,-. Takhle se dělaj kšefty. Když přišli noťasy, tak tam přestal jezdit, protože jich v konťasu klidně polovina nešla...
Podívej se na cenu čehokoliv třeba na lightinthebox a pak to srovnej s cenou v CZ...
za tři stovky ti dneska pomalu nikdo ani nezvedne telefon...
Tomáš je autorem několika více či méně známých projektů jak z oblasti operačních systémů, tak internetu. V současnosti samozvaný expert na Linux, Bash, PHP a MySQL.
Přečteno 25 945×
Přečteno 23 974×
Přečteno 19 499×
Přečteno 18 283×
Přečteno 12 887×