Hlavní navigace

Co nahradí peníze? Bitcoin to nebude

29. 12. 2013 20:07 (aktualizováno) Tomas Matějíček

Krypto měny jako Bitcoin, Litecoin, Namecoin, a jánevím jaký coin, se jeví jako možná budoucí náhrada peněz. V podstatě se od jiných platidel z principu neliší, defakto jde platit čímkoli, čeho je v oběhu nedostatek. Dřív lidi platili kakaovými boby nebo zlatem, a také první papírové peníze byly navázané na hodnotu zlata (například americký dolar byl definován jako 1/20 unce zlata). Toto navázání znemožňovalo vydávat nové ničím nekryté peníze, a udržovalo určitou měnovou stabilitu.

Při první světové válce jednotlivé válčící strany od zlatého standardu upustily a zavedli inflaci (uměle znehodnocovaly peníze tím, že tiskly nové papírky, za které pak válku financovaly). V podstatě je to určitá forma zdanění, která se dotkne naprosto každého, a většina veřejnosti o tom ani netuší. Z pohledu „koncového uživatele“ jsou virtuální měny tedy lepší než papírové peníze – neexistuje žádná rádoby autorita, která by mohla peníze tisknout, tak jako to s chutí dělají centrální banky dodnes.

Osobně si myslím, že některá virtuální měna se nakonec prosadí i do běžného života, ale podle mě to nebude Bitcoin (ani jeho odvozeniny; budu teď psát už jen Bitcoin, a bude tím myšleno obecně všechno ala bitcoin). Popíšu proč jsem toho názoru:

1) Je nutné počítání hashů, což žere reálné zdroje

Síť bitcoinu by nemohla fungovat bez minerů – tedy počítačů v síti, které hledají hashe. Matematicky moc do detailu do toho systému nevidím, ale jedno si dovolím tvrdit. Bitcoinová síť nedokáže fungovat bez minerů. A minery nemůžou fungovat bez lidí, kteří doufají že na těžbě něco vydělají, a nemůže fungovat bez elektřiny. Už teď je potřeba na spočítání jednoho bloku (a vytěžení 25 BTC) tolik elektřiny, že její cena je 6× dražší než současná hodnota 25 BTC (tohle info bylo na blockchain stats, teď to tam nějak nevidím), každopádně je obecně těžení ztrátovou záležitostí, viz network deficit, a to prostě nebude dlouhodobě fungovat.

2) Doba potvrzení transakcí

I kdyby bylo počítání hashů zadarmo, vidím v délce potvrzení transakcí u Bitcoinu dost problém. Dnes je průměr 8 minut, to znamená že spoustu transakcí trvá potvrdit mnohem déle. Samozřejmě to je stále bleskově rychlé oproti mezibankovním převodům, které mohou trvat třeba i pár dní, ale pořád je to moc na normální placení. Litecoin by snad měl mít potvrzování transakcí rychlejší, ale pořád jde o minuty, což je z mého pohledu při nákupu třeba online služeb (porno) strašně dlouhá doba.

Co s tím?

Podle mě je tu otevřený prostor pro vznik nové virtuální měny, kterou může někdo vymyslet (já to teda určitě nebudu). Je potřeba najít takový systém, který roděluje měnu mezi uživatele jinak než na základě výpočetního výkonu. Hledání hashů je v důsledku beztak jenom loterie, takže systém který náhodně přidá pár jednotek měny třeba k transakcím nebo jinak by byl v důsledku srovnatelný. A pokud rychlost potvrzení transakce bude okamžitá, v nejzažším případě max 10 sekund (doplňte si jakoukoli jinou dobu, kterou jste ochotni čekat v Kauflandu ve frontě za někým, kdo platí za nákup bitcoiny), bude mít taková měna šanci se rozšířit i do offline světa. Bitcoin nám ukázal, že i virtuální měna může fungovat k reálným obchodům, takže se těším, až to někdo vymyslí znovu a pořádně.

PS: pokud jsem něco z bitcoinové terminologie zjednodušil a možná i uvedl nepřesně, neberte mě prosím za slovo, snažím se tu sdělit nějakou myšlenku, bez ohledu na technické detaily.

Sdílet