Krypto měny jako Bitcoin, Litecoin, Namecoin, a jánevím jaký coin, se jeví jako možná budoucí náhrada peněz. V podstatě se od jiných platidel z principu neliší, defakto jde platit čímkoli, čeho je v oběhu nedostatek. Dřív lidi platili kakaovými boby nebo zlatem, a také první papírové peníze byly navázané na hodnotu zlata (například americký dolar byl definován jako 1/20 unce zlata). Toto navázání znemožňovalo vydávat nové ničím nekryté peníze, a udržovalo určitou měnovou stabilitu.
Při první světové válce jednotlivé válčící strany od zlatého standardu upustily a zavedli inflaci (uměle znehodnocovaly peníze tím, že tiskly nové papírky, za které pak válku financovaly). V podstatě je to určitá forma zdanění, která se dotkne naprosto každého, a většina veřejnosti o tom ani netuší. Z pohledu „koncového uživatele“ jsou virtuální měny tedy lepší než papírové peníze – neexistuje žádná rádoby autorita, která by mohla peníze tisknout, tak jako to s chutí dělají centrální banky dodnes.
Osobně si myslím, že některá virtuální měna se nakonec prosadí i do běžného života, ale podle mě to nebude Bitcoin (ani jeho odvozeniny; budu teď psát už jen Bitcoin, a bude tím myšleno obecně všechno ala bitcoin). Popíšu proč jsem toho názoru:
1) Je nutné počítání hashů, což žere reálné zdroje
Síť bitcoinu by nemohla fungovat bez minerů – tedy počítačů v síti, které hledají hashe. Matematicky moc do detailu do toho systému nevidím, ale jedno si dovolím tvrdit. Bitcoinová síť nedokáže fungovat bez minerů. A minery nemůžou fungovat bez lidí, kteří doufají že na těžbě něco vydělají, a nemůže fungovat bez elektřiny. Už teď je potřeba na spočítání jednoho bloku (a vytěžení 25 BTC) tolik elektřiny, že její cena je 6× dražší než současná hodnota 25 BTC (tohle info bylo na blockchain stats, teď to tam nějak nevidím), každopádně je obecně těžení ztrátovou záležitostí, viz network deficit, a to prostě nebude dlouhodobě fungovat.
2) Doba potvrzení transakcí
I kdyby bylo počítání hashů zadarmo, vidím v délce potvrzení transakcí u Bitcoinu dost problém. Dnes je průměr 8 minut, to znamená že spoustu transakcí trvá potvrdit mnohem déle. Samozřejmě to je stále bleskově rychlé oproti mezibankovním převodům, které mohou trvat třeba i pár dní, ale pořád je to moc na normální placení. Litecoin by snad měl mít potvrzování transakcí rychlejší, ale pořád jde o minuty, což je z mého pohledu při nákupu třeba online služeb (porno) strašně dlouhá doba.
Co s tím?
Podle mě je tu otevřený prostor pro vznik nové virtuální měny, kterou může někdo vymyslet (já to teda určitě nebudu). Je potřeba najít takový systém, který roděluje měnu mezi uživatele jinak než na základě výpočetního výkonu. Hledání hashů je v důsledku beztak jenom loterie, takže systém který náhodně přidá pár jednotek měny třeba k transakcím nebo jinak by byl v důsledku srovnatelný. A pokud rychlost potvrzení transakce bude okamžitá, v nejzažším případě max 10 sekund (doplňte si jakoukoli jinou dobu, kterou jste ochotni čekat v Kauflandu ve frontě za někým, kdo platí za nákup bitcoiny), bude mít taková měna šanci se rozšířit i do offline světa. Bitcoin nám ukázal, že i virtuální měna může fungovat k reálným obchodům, takže se těším, až to někdo vymyslí znovu a pořádně.
PS: pokud jsem něco z bitcoinové terminologie zjednodušil a možná i uvedl nepřesně, neberte mě prosím za slovo, snažím se tu sdělit nějakou myšlenku, bez ohledu na technické detaily.
1) Ono „počítání hashů“ je „proof of work“, na kterém je Bitcoin postaven. V podstatě jde o to, kdo má tu moc rozhodnout, která ze dvou konfliktních transakcí (které obě udělal majitel zdrojových adres) je platná a která ne. V původním návrhu od Satoshi Nakamota je sice jenom proof of work, ale mezitím se vymyslely další systémy: „proof of stake“ nebo „proof of burn“. Zejména ten první je zajímavý - rozhoduje ten, kdo má nejvíce peněz (což má spoustu kladných vlastností, včetně toho, že držení peněz nežere žádné zdroje jako počítání hashů, nebo ještě těžší možnost 51% útoku). Na tom jsou postaveny třeba Peercoin nebo Next. Akorát je blbý, že tak nelze udělat počáteční přerozdělení peněz, takže to je uděláno proof of workem (Peercoin) nebo tím, že na začátku drží měnu jeden člověk (Next; to považuju za naprosto zásadní fail).
Doporučuju proof of stake prostudovat :-)
2) Doba je závislá na příjemci, ne na síti. Těch 10 minut u Bitcoinu není o nic více nebo méně bezpečných než 10 minut u Litecoinu, prakticky nezávisle na tom, kolik bloků v síti mezitím vznikne. Proof of work je postaven na tom, že nikdo není schopen mít nadpoloviční většinu sítě *nějakou významnou dobu*. V krátkodobém horizontu - vzhledem k náhodnosti těžení - se ale může stát, že třeba jeden pool udělá několik bloků za sebou.
V praxi lze v klidu brát platby do několika tisíc i okamžitě úplně bez potvrzení, do několika desítek tisíc stačí 1 - 3 potvrzení, když budu chtít prodat jachtu, počkám si třeba na 20 potvrzení (bloků).
Ostatně, platbu ukradenou kreditní kartou lze údajně stornovat i po dvou měsících od zaplacení (!). Budete za někým ve frontě v Kauflandu čekat 2 měsíce, než bude mít obchod opravdu jistotu, že dotyčný platbu někde hned za rohem nestornuje? Samozřejmě že ne. Hotovost taky není bez rizika - na falešné bankovky se někdy přijde až za několik týdnů nebo měsíců. Z tohoto pohledu jsou bitcoiny pro příjemce velice bezpečná měna, dokonce řádově bezpečnější než cokoli jiného.
Jak říká [1], čekání na potvrzení není principiálně problém, protože čím menší transakce, tím kratší dobu musíte čekat aby se potenciálnímu útočníkovi již nevyplatilo provést 'brute-force' útok.
Jak jsem to pochopil, tak problém bitcoinu u malých transakcí je ten, že vyžaduje konstantně velký poplatek za transakci. Takže by asi bylo hezké, kdyby se podařilo vymyslet to tak, aby menší transakce vyžadovaly menší poplatek než větší (což teda možná nejde).
S tím, že bitcoin jako takový potřebuje pro svojí funkčnost žrát výpočetní výkon a elektřinu bych zas tak zásadní problém neviděl. Pořád je to oproti nákladům na provoz současných měnových systémů extrémně levné.
Kolem toho, zda se v současné době vyplatí těžba nebo ne, je spousta šumu, takže to fakt nevím. Ale bitcoin disponuje mechanismy jak tohle regulovat - a) transakční poplatky, b) variabilní obtížnost těžby v závislosti na počtu těžařů. Takže až se zájem o měnu stabilizuje, tak se stabilizuje i výnosnost těžby.
Ivorne: S tím, že bitcoin jako takový potřebuje pro svojí funkčnost žrát výpočetní výkon a elektřinu bych zas tak zásadní problém neviděl. Pořád je to oproti nákladům na provoz současných měnových systémů extrémně levné.
Pochybuji. Pokud clovek srovna odhady realnych nakladu na provoz cele bitcoinove site a prepocita to na pocet uskutecnenych transakci, tak vyjdou prumerne naklady na transakci minimalne o rad vyssi nez u beznych bankovnich prevodu.
Je treba si uvedomit, ze i tady plati TANSTAAFL - bitcoinove transakce nejsou skoro zdarma proto, ze by naklady na ne byly zanedbatelne, ale proto, ze jsou masivne dotovane nekrytou emisi novych bitcoinu. V soucasnosti dostanou mineri za zpracovani jedne transakce v prumeru 50-100 mBTC, coz je pri soucasnych cenach cca 750-1500 Kc. Je otazka, kolik z toho jsou realne (provozni a kapitalove) naklady a kolik je zisk, ale vzhledem k pruznosti nabidky 'tezby', strnulosti nabidky 'odmen' a variabilni obtiznosti se da hadat, ze dlouhodobe bude tezba a obtiznost rust tak, aby realne naklady zhruba pokryly vynos z 'odmen'.
> se da hadat, ze dlouhodobe bude tezba a obtiznost rust tak,
> aby realne naklady zhruba pokryly vynos z 'odmen'.
když odmyslím, že jde furt jen o věštění z koule, dovolím si tvrdit, že NIKDO nebude těžit jen proto aby POKRYL náklady. Každej kdo těží to dělá pro vidinu snadných zisků.
TomasM: dovolím si tvrdit, že NIKDO nebude těžit jen proto aby POKRYL náklady. Každej kdo těží to dělá pro vidinu snadných zisků.
Jiste - dokud bude tezba vyrazne vynosna, tak bude lakat nove tezare a obtiznost poroste az do stavu, kdy se dosahne rovnovahy. K tomu aktualne zrejme jeste nedoslo (narust ceny BTC byl relativne nedavno), takze nelze cekat, ze prumerne transakcni naklady vzrostly uz k te tisicovce, ale smeruje to k tomu (pokud nedojde mezitim k vyraznemu poklesu ceny BTC).
Zaprve AFAIK ten graf 'network deficit' ukazuje neco uplne jineho, nez co si myslis.
Zadruhe to, zda je tezeni ziskove ci ztratove co do provoznich nakladu, zavisi na tom, jak efektivni tezitko mas (zda na GPU s 2 Mhash/J, na FPGA s 20 Mhash/J ci na ASIC zarizenich s 100-1000 Mhash/J). Jaka je prumerna efektivita je dost tezke odhadovat (proto asi z blockchain.info zmizely prislusne grafy). Pro ty, kteri nasazuji ASIC zarizeni, je tezba porad znacne vynosna (alespon co do provoznich nakladu), proto take hashrate roste rychleji nez cena BTC.
eroplan: Mimochodem, ta poslední věta dobře pasuje i na zlato nebo kačku po >>zásahu<< čnb. Vlastně na všechny nekrytý měny typu dolar nebo euro.
Nevim, kterou vetu mas na mysli, ale bezne meny (ac vam priznivci zlateho standardu ci ruzni konspiracni teoretikove budou tvrdit opak) jsou kryte, alespon v beznem ucetnim smyslu - jejich emise je spojena se vznikem zavazku, takze nepredstavuje pro emitenta primy vynos, ktery by mohl klidne spotrebovat. Z tohodle hlediska je Bitcoin (a jine obodbne cryptocurrency) jedna z mala opravdu nekrytych men.
Dolar i koruna jsou kryte meny.
Kdyby BTC nevyvolal zlatou horecku, ktera zamlzila lidem mozky s vidinou velkeho vydelku, ktery sponuje cenu BTC, tak by BTC byl jen bezceny technologicky experiment, protoze cena BTC rozhodne neroste kvuli tomu jake ma BTC vyhodu jak to prezentuji jeho obhajci.
Štandardné meny sú "kryté" najmä štátnym aparátom. To je výhoda, ktorú nejaký bitcoin nedokáže prekonať.
Napriek všetkej kritike papierových peňazí sa štáty starajú, aby množstvo peňazí v obehu a ich výmenné kurzy ako-tak zodpovedali výkonnosti ekonomiky. Bitcoin je, hypoteticky, deflačný, čo aj samo o sebe predstavuje problém. Platidlo, ktorého držanie je výhodnejšie ako používanie, nie je platidlom - skôr sa podobá na akcie (neexistujúcej) firmy. Ostáva tam však ono "hypoteticky". Absolútne nič nikomu nebráni vytvárať ďalšie a ďalšie kryptomeny, takže časom sa môžu tieto meny ukázať ako hyper-inflačné.
Iste, dá sa namietnuť, že tie nové meny nebude nikto akceptovať. Lenže akceptácia meny do značnej miery závisí od štátneho aparátu. Štát má silové zložky a aj v prípade extrémnych problémov dokáže aspoň dočasne nútiť obchodníkov svoju menu prijímať a používanie (či dokonca držbu) cudzích mien zakazovať. U kryptomien nič takéto nie je. Kryptomeny nikto nechráni, takže sú ďaleko nepredvídateľnejšie. Po nejakej afére môžu stratiť hodnotu v podstate zo dňa na deň, bez akéhokoľvek prechodného obdobia a záchranných opatrení (napr. výmeny určitej časti úspor za novú menu).
> obecně [je] těžení ztrátovou záležitostí, viz network deficit,
network deficit skutocne ukazuje nieco uplne ine ako si autor blogu mysli:
https://bitcointalk.org/index.php?topic=100565.msg1100141#msg1100141
Zásadní otázka je proč by něco mělo nahrazovat současné peníze. Nechci tvrdit, že aktuální stav je neměnný, ale momentálně mě žádný důvod nenapadá. To, že bitcoin je virtuální (nebo možná spíš elektronická) záležitost, není žádná výhoda oproti současným pěnězům. Ty jsou virtuální (elektronické) dostatečně. Velká část, možná většina, pěněz, co jsem kdy vydělal a utratil, nikdy hmatatelnou podobu neměla a transakce s nimi jsem dělal bez problémů elektronicky. Další velký omyl je, podle mě, považovat bitcoin za měnu - mnohem víc je to komodita, vyměnit současné peníze za bitcoin by připomínalo návrat ke zlatému standardu, a to se jentak nestane.
Zajimave uvahy. Sit skutecne nefunguje bez mineru, ale
1. plati se transakcni poplatky a pripadnou minerum
2. po vytezeni vsech BTC proste obtiznost s odchazenicimi minery zase klesne a zustanou jen ti, kterym poplatky zaplati provoz (tzn. budou mit dostatecne efektivni HW, levnou elektrinu atd.)
Neni snad treba rikat, ze presuny a prepocty soucastnych men zerou vykon uplne stejne. Vetsina bank chroupa svoje ucty celou noc, k tomu to chroupa jeste clearing atd.
[15] +1 za komoditu
Btw nechapu lidi, kteri jsou tak strasne v hlave svazani s nasimi platebnimi systemy, ze permanentne maji potrebu porovnavat Bitcoin s menami. Priroda nepotrebuje zadny financni system - to je vymysl lidsta a jeste k tomu ten nas aktualni, celosvetove "uznavany" je navrzeny uplne spatne. Prosim, neporovnavejte zbrusu nove sobestacne systemy se starymi s myslenkou, ze se musi tyto nove sobestacne systemy nejak napojovat na stavajici brecku. Nemusi! Sobestacny Bitcoin nema ambice se vrtat v aktualni brecce. Ba naopak - fungovat paralelne a to klidne i po zaniku dnesni brecky.
Ohledne nakladu se obavam, ze se zde diskutuje pouze technicka stranka (a ackoliv i tam je provoz Bitcoin site mnohonasobne levnejsi nez provoz serveru, clearingovych center atd. vcetne mnohourovnovych redundanci), zapominame, ze Bitcoin u technicke stranky konci! Tedy, ze neni potreba absolutne zadna (!) administrace ze strany lidi (fyzickych osob) ani pravnickych osob. Mrknete kolik lidi dnes dela neco spolecneho s bankami nebo financnimi institucemi, ktere pracuji predevsim s prevody nebo komoditami a zjistite, ze tyto vsichni u Bitcoin nejsou potreba (napr. by byli nezamestnani, kdyby Bitcoin byla jedina existujici sit). IMHO zcela jiste vice nez polovina obyvatel z v nerozvojovych oblasti sveta jsou ekonomove nebo lide, kteri pracuji jenom aby svetovy financni system fungoval dal. Tito vsichni nejsou u Bitcoin potreba. A nyni prosim domaci ukol pro kazdeho: spocitejte si zhruba, kolik takova sit Bitcoin usetri oproti dnesnimu systemu!
V jednoduchosti je krasa. UNIX philosophy rulez!
Covex: Neni snad treba rikat, ze presuny a prepocty soucastnych men zerou vykon uplne stejne
dumblob: a ackoliv i tam je provoz Bitcoin site mnohonasobne levnejsi nez provoz serveru, clearingovych center atd. vcetne mnohourovnovych redundanci
Prectete si me posty vyse ([4]). Existuji dva zpusoby, jak odhadnout naklady na provoz bitcoinove site (bud pres hashrate a efektivitu mineru nebo pres odmeny a trzni rovnovahu minery). Oba odhaduji prumerne naklady na transakci radove vyssi nez u stavajicich 'klasickych' systemu.
dumblob: Mrknete kolik lidi dnes dela neco spolecneho s bankami nebo financnimi institucemi, ktere pracuji predevsim s prevody nebo komoditami a zjistite, ze tyto vsichni u Bitcoin nejsou potreba
Ale nesmysl. Bitcoin zajistuje pouze zuctovani transakci. To je relativne jednoducha, mala a na praci malo narocna cast soucasneho financniho systemu. Zbytek dela cinnosti, ktere by z velke casti fungovaly stejne nebo obdobne, at by bezely 'nad' Bitcoinem nebo stavajicimi menami.
> Kdyby BTC nevyvolal zlatou horecku, ktera zamlzila lidem mozky s vidinou
> velkeho vydelku, ktery sponuje cenu BTC, tak by BTC byl jen bezceny
> technologicky experiment, protoze cena BTC rozhodne neroste kvuli tomu jake ma
> BTC vyhodu jak to prezentuji jeho obhajci.
A protože žijeme ve světě, ve kterém pokročilé technologie mají svou cenu (internet, voip, p2p, paypal, google) a využití, tak bitcoin prostě jako první tu hodnotu má a tvoje kdyby prostě neplatí. Dosaď si za bitcoin firmu a za cenu bitcoinu cenu jejich akcií. A nebudeš se divit ničemu. Je to prosté. Takže dál ignoruj existenci rybníků, protože kdyby ryby žily v prdeli, tak by jich nebylo potřeba, ale na rovinu ti říkám, že se jednou budeš tlouct do hlavy.
Vo filme In time (2011) http://www.imdb.com/title/tt1637688/ je to prezradene. Platit sa bude casom.
Je bitcoin nějak principiálně odolný proti nalezení bezpečnostích děr v použité kryptografii? Resp. existuje nějaký plán, jak se tím vypořádat? Pokud by se bitcoin masově prosadil, tak investice do prolomení použité kryptografie budou ohromné a dá se očekávat (spolu s novinkami v oblasti teoretické matematicky, hardware apod.), že se v něm nějaká skulina za pár let (třeba 10, 15 let) najde. A to by mohl být solidní průšvih, pokud by to byla jedna z nejrozšířenějších měn na světě.
Bitcoin má hlavně úplně minimální počet transakcí.
Za poslední rok bylo denní maximum 102010 transakcí. Troufám si tvrdit, že tolik má transakcí za den běžně i FioBanka.
Prostě na provoz celého světa je to málo - o mnoho řádů.
Je to dáno zatím oblíbeností BTC, takže může to růst.
Problém ale je, že potom to prostě síť neutáhne - jsou tam chyby už v návrhu, které brání "zapomenout historii" a dát ji do "staré zálohy".
Bitcoin je slabý v tom, že musí být "čistý" klientský počítač, protože pokud je tam SW (vir...), který něco s Bitcoinem provede, tak už není žádná šance dostat se zpět k ukradenému.
Bitcoin je životně závislý na existenci funkčního internetu! Pohádky o tom, že přežije klasické měny jsou nesmysly. Pokud dojde třeba "jen" k válce mezi USA a Čínou a internet bude na pár dní oddělen, tak budou všechny transakce značně nejisté - nebude jisté, která větev po opětovném připojení vyhraje.
Stejně tak pokud padne USD, tak to ohrozí funkčnost internetu jako celku a ta je pro BTC podstatnou podmínkou.
Můžete si BTC vytisknout na kousek papíru a "bezpečně" ukrýt - klidně na několika místech. Jistotu ale mít nebudete - případnému zloději stačí papír ofotit.
Plán na pád BTC? Ten je přece jasný. Založí se další měna - Heslo: "Nevzdáváme to!" Ti, kdo v tom jedou a rýžují na tom, si průběžně prostředky vyvádějí.
Je jasné, že stát, aby se nezhroutil kvůli sociálním rozdílům musí distribuovat peníze mezi chudé. Jak je získá ?
1/ Inflací
2/ Zdaněním a zabavováním majetků bohatých
3/ Omezením vlastních výdajů, což je málo pravděpodobné kvůli bodu 2. stát si musí udržovat silnou pozici a represivní složky
Pokud stát svou úlohu nezvládne může dojít k scénáři Argenina nebo Somálsko. Pro případ Argentina transakční systém cryptoměn může úspěšně nahradit oficiální měnu. Pro případ Somálsko je lepší koupit zlato, zbraně a začlenit se do nějakého kmene nebo si vytvořit svůj.
Bitcoin (cryptoměny) mají oproti fiat měnám a zlatu několik podstatných výhod :
1/ Množství BTC je predikovatelné v čase, neurčuje to úzká skupina členů centrální banky.
2/ Hondota BTC je určována trhem, který distribuje BTC od těžařů a spekulantů mezi lid.
3/ Ověření transakce oproti zlatu je jednoduché.
4/ Všechny problémy technického ale i legislativního rázu jsou v budoucnu relativně jednoduše řešitelné.
Spekulativní hodnota Bitcoinu odráží jeho očekávanou budoucí hodnotu. Ti co obchodují na burzách odhadují hodnotu na dny a měsíce dopředu. Můj dlouhodobý odhad je, že hodnota BTC stoupne do 3 let minimálně 10x . Směnná hodnota Bitcoinu prodělala mnoho otřesů , ale Bitcoin se VŽDY vrací zpět na vyšší hodnotu. To znamená, že tomu projektu věří stále více lidí, kteří jsou ochotní vyměnit FIAT peníze za Bitcoiny.
Tomáš je autorem několika více či méně známých projektů jak z oblasti operačních systémů, tak internetu. V současnosti samozvaný expert na Linux, Bash, PHP a MySQL.
Přečteno 25 305×
Přečteno 23 660×
Přečteno 19 218×
Přečteno 17 988×
Přečteno 12 788×