Můj 2GHz Celeron s 512MB RAM už má odkroucené 4 roky a nějakým extra výkonem neoslnil ani v době pořízení. Že to nebude to pravé ořechové na kompilaci OpenOffice, která zde trvá i šestnáct hodin, mi došlo už dávno, ale ani kompilace Firefoxu není to pravé a tady se už hůře uhýbá, když o Gecko se opírají i další aplikace. On ten výkon při troše dobré vůle stále stačí a nemálo lidí doteď funguje i na počítačích v řádu stovek MHz, ale nějak už to není ono. Se stále zrychlující se konektivitou přibývá i panelů v prohlížeči, kde flashové přehrávače videí a podobné ptákovinky dokážou nepříjemně zatopit pod chladičem a graf zatížení procesoru se stále častěji přibližuje maximu.
Náročnější věci, což typicky znamená 3× do roka přechroustat nějaké video do MPEG4, nebo využít výhod virtualizace a při testech si nerozdrbat normální PC, dělám na notebooku s Core 2 Duo T5500 a 1,5GB RAM. Výkonnosti rozdíl je zde patrný a i běžné věci, které tak nějak i ten stařičký Celeron zvládne, zde běží tak nějak příjemně plynuleji a s „chladnou hlavou“. Notebook bohužel nemá DVI a ani dokovací konektor, který by ho jeho prostřednictvím mohl DVI „naučit“, takže jako náhrada za desktop je z mého pohledu nepoužitelný.
Už docela dlouho toužím po PC, které moc nežere. Malá spotřeba, méně odpadního tepla, méně hluku při chlazení, úspora na elektřině a hlavně takový ten dobrý „ekologický“ pocit, že jsem přispěl svou troškou do mlýna.
Mé srdce zaplesalo, když jsem náhodou narazil na základní desku MicroStar 945GT Speedster-A4R, která je určená právě pro „Tečkové“ procesory Core 2 Duo. Bohužel se ukázalo, že si poradí jen s procesory, které mají FSB 533 či 667 MHz, které mi dnes připadají už poněkud za zenitem a navíc jsou proti 800MHz mladším bratříčkům i nepříjemně drazí. Navíc jsem několikrát narazil na kritiku přibaleného ventilátoru, který je údajně příliš malý a aby i mobilní procesor s maximem u 34 W uchladil a tak nabírá i 5k otáček. Mobilní Core 2 Duo jsou relativně drahé a tak mne experimentování s jinými chladiči na procesoru bez ochranného kovového pouzdra příliš nebere.
Mé další myšlenkové pochody se ubíraly k obyčejnému desktopovému Core 2 Duo. Maximum mají u 65W, což je zhruba stejně jako můj dosavadní Northwood, který mi Arctic Cooling dobře uchladí i při nízkých otáčkách a tedy bez zbytečného hluku. Při sáhnutí třeba po E6850 bych dosáhl velmi dobrého poměru výkon/příkon a kdybych šel do levnější varianty, tak si klidně můžu přiznat, že na tom ušetřím patrně víc, než kolik by mi časem ušetřil desktop postavený na mobilní platformně na elektřině, poněvadž ho používám tak 2 hodiny denně. a o víkendu řekněme 12, ale pouze v zimě. V letě je to stejně notebook a venku. Bohužel bych zde přišel o ten dobrý pocit, že mám úsporné PC.
Další myšlenkový pochod směřuje k AMD. Zde je to spíše „náboženský problém“. Co jsem kdy v minulosti sáhl po AMD, tak z toho byl problém a i když vím, že většině jeho uživatelů slouží dobře, beru ho spíš jako zdravou konkurenci pro Intel, která je dobrá pro cenu. Ke „kacířské myšlence“ zkusit zase AMD mne přivedl procesor AMD Athlon X2 BE-2350. Desktopové dvoujádro za směšnou cenu se spotřebou 45W. V tomto směru před AMD smekám. Udělalo na mne dojem. Nějaká slušná deska by se taky jistě našla a tak by to nakonec nemusel být špatný kompromis.
Jako poslední alternativa se mi jeví koupit hotovou „sestavu“, jakou je např. Fujitsu Siemens Esprimo Q5020. Klasický PCčkovský následovník Apple – Mac mini, který má 16,5×16,5×5 cm a v útrobách T7250, tedy cpu s 800MHz sběrnicí, 1 GB RAM, 120 GB 2,5" SATA disk a vypalovačku „bez jazyku“. Příjemný prcek, který nepřekáží a u kterého časem nebudu muset uvažovat kam s ním, protože až mu jednou dojde dech, tak si ho z nostalgie schovám do skřínky a klidně zas jednou vytáhnu. No řekněte, nezasteskne se vám někdy třeba po vaší 386ce, co jste měli před 15ti lety? Nevýhody jsou taky docela jasné. Minimální rozšiřitelnost. V současném PC mám třeba dva TV tunery, které zapnu maximálně na pár minut měsíčně, ale zapnu. Musel bych pořizovat něco na USB. Dále si nejsem jistý teplem. Přeci jen relativně živý procesor svádí ke kompilací i těch OpenOffice, Gentoo nový počítač nemine a zde si nejsem jist, co udělá těch 34 W v prťavé krabičce při několikahodinovém zápřahu. Hluk chladiče já nerad. Jistou nevýhodu vidím i ve vyšší ceně, ale tohle beru spíš jako podružný problém.
Poslední variantou je pak přímo Apple – Mac mini. Zde platí v podstatě totéž co u předchozího prcka, jen bych měl navíc i Mac OS, který by nejspíš stejně nahradilo Gentoo, i když kdo ví. :o) Železo od Apple se mi hodně libí a kdyby notebooky od Apple neignorovaly PC MCIA či spíše dnes nastupující ExpressCard, tak jejich notebook už dost možná mám.
Takže teď babo raď, nebo raději Vy, když už jste to dočetli až sem.
Ja som mal pri upgrade PC tieto kriteria:
- ticho
- LPT out
Tak som si kupil 3GHz Celerona, k tomu 2GB Ram. Dosku od Asusu aj s integrovanou grafikou (bez ventilatora) a som plne spokojny. Teplota procaka (target temperature) v biose nastavena na 59C, tak je ticho. A som spokojny. Kvoli TV vystupu som si este zohnal NVIDIU grafiku, nejaku staru 7100, bez ventilatora.
Casom vsak stary zdroj odisiel a vymenil som ho za novy, ktory ma uz namiesto 8cm vent. 12cm a huci ako sprosty. Neubehli sice ani 2tyzdne od kupy, ale vybodnem sa na zaruku, pocuvat ho nechcem, tak sa bude rozoberat.
Pokud si to můžete dovolit, tak s C2D nemáte šanci sáhnout vedle.
Pokud byste měl rozpočet opravdu našponovaný, tak ani AMD A64 X2 není špatná volba (ale C2D je lepší).
Jak vidím, spousta lidí vám doporučuje zůstat u Celeronu 2 GHz ... no asi takto ... ti lidé evidentně netuší, jak mizerný procesor to je ... což mne přivádí na další možnost - pokud byste někde sehnal starší Pentium 4 do vaší základní desky, tak by přírustek výkonu byl rovněž doslova hmatatelný (do vaší desky jde zapojit u Pentium 4 HT, což je opravdu solidní "boost" - a to i kdybyste HT ani nepoužil).
Dokonce, ve vašem případě by i "prostý" Celeron D znamenal značný pokrok (je až neuvěřitelné, co udělá dalších 128 kB L2 cache a rychlejší FSB).
Jako vždy, je to o penězích ...
Pro C2D bych volil desku od Asusu nebo Gigabyte postavenou na chipsetu P35, případně X48 (ale ta je podstatně dražší).
To AMD je sice levnější, ale bohužel patice AM2 je mrtvá, kdežto u Intelu 775 má další možnosti pro osazení jiným procesorem.
Zrovna řeším podobný problém, jako vy doma mi dožívá 1,1 Ghz Duron, 784 MB Ram, 80 disk. Stále jsem na vážkách, co koupit, rozhoduji se mezi stolním počítačem a notebookem. V práci mi to vůbec neulehčili, protože jsem vyfasoval Dell D520 (podle mě skvělý pracovní NB, škoda jen, že tam jsou XP :). No asi to bude tedy stolní počítač, ale ať konfiguruji, jak konfiguruji furt se dostávám na cenu o kolo 15 tisíc a přitom bych to rád pořídil o 3 tisíce levněji. Hol je to tím, že chci mít kvalitní komponenty.
S tím že je AM2 mrtvá bych až tak nesouhlasil ... Phenom, pokud se to tedy někdy dočkáme (což by bylo samo o sobě námět pro diskuzi), je AM2 kompatibilní a nezbývá než doufat, že se v AMD dostatečně poučili z maléru s paticí 939, kdy si o své vůli dobrovolně odstřihli celou generaci uživatelů od dostupného upgrade.
Intel na LGA775 sice "na povrchu" moc nesahá, ale pod povrchem více či méně platí že nová generace CPU = nová generace LGA775, takže co se možností budoucího upgrade týče, je to zhruba plichta.
Právě řeším úplně totéž. Po více než 4 letech mi už PC také výkonově nedostačuje (Duron 1300 MHz, 512 MB RAM - 266MHz DDR I).
Nakonec jsem se ustálil na variantě AMD Athlon BE-2350 (z úplně stejných důvodů - spotřeba, nízká cena + ideální výkon pro mé potřeby). S AMD mám jinak dobrou zkušenost, onen Duron mi celou tu dobu a bez potíží věrně sloužil (počítáno od momentu, kdy jsem ho dokázal uchadit :-))
Jako desku jsem zvolil ASUS M2N, s chipsetem nForce 430 (opět dobrá cena), bez integrované grafiky.
Jako grafiku bych pořídil nejspíš něco od nVidie, pravděpodobně GF 7100GS/7200GS (pasivně chlazená - herní stroj to v žádném případě nebude).
Jen váhám jestli pořídit 1 nebo 2 GB RAM, i když vzhledem k cenám to vidím spíše na druhou možnost.
Ja jsem podobny problem vyresil na jare koupi notebooku s dokovacim konektorem a samozrejme s dockinou (takze mam i DVI), konkretne HP nc8430 (c2d 2 GHz, 1 GB RAM, 100 GB hdd), ke kteremu jsem (hlavne kvuli pokusum s virtualizaci) posleze prikoupil jeste 2 GB RAM :-). Je podle me mnohem pohodlnejsi mit jeden notebook, nez notebook + workstation...
Ale pokud uz bych si mel vybrat z toho nad cim premyslite, sel bych do toho MacMini - a nemyslim, ze by ten MacOS nahradilo Gentoo ;-). A nebo - co takovy <a href="http://www.apple.com/imac/">iMac</a>? ;-)
Zdravim, ja som si kupil asi pred mesiacom AMDX2, 4000+, dosku biostarku, jednu s tych lepsich, 2GB ram, a linux mi slape ovela lepsie ako na predchadzajucom pentiu 4, alebo na mojom notebooku s core 2 duo.
Som spokojny, do ceny 11 000Skk, som zohnal grafiku s pasivnych chladenim, tichucky chadic na procak, a peknu krabicku.
Mám doma 6.4 let Athlon 1200MHz, 512MB paměti, 80GB disk. Je tam Debian, nekompiluju, a jsem spokojený :)
Ad nekompiluju - viděli jste někdo rozdíl mezi kódem pro P4/Athlon/... a 486? Je zhruba stejný jako rozdíl mezi 686 a 486 ;), konkrétně použití conditional instrukcí. Instrukce ala SSE3/3dNowXX (případně float instrukce) používají dohromady hry a multimedia aplikace, a ty na ně stejně mají specializovaný kód, který se volí podle procesoru v runtime.
Takže sorry, ale kupovat si nový stroj kvůli rychlejší kompilaci OOo/Firefoxu mi přijde být poněkud úsměvné ;)
Nevim jak jsou na tom nove Mac-mini s CoreDuo, ale ja si svuj MacMini G4 nemuzu vynachvalit. Je zapnuty 24/7/365 a pokud zrovna nekompiluje nejaky mastodontni projekt (napr SecondLife) tak jedina znamka ze vsechno jede je bila ledka na prednim panelu. Pri beznem provozu ( nahozene KDE, Apache a Mailserver ) mi wattmetr ukazuje spotrebu 12W.
Ahoj,
nevim, proc vsichni uvazujete k AMD nforce, podle me jsou AMD/Ati sady k AMDcku jasnou volbou.... Pokud nehodlas taktovat, tak je AMD s pomerem cena/vykon perfektni.
Pokud hodlas taktovat, tak je C2D lepsi.
A rozhodne pri dnesnich cenach pameti doporucu nejmin dva GB - urcite pujdou za chvili nahoru......
Ale mozna, kdybys zkusil dokoupit ram k celeronu a trochu ho poskadlit, tak by moh stacit dal - ale je otazka, jestli SDRAM k celeronu nebudou drazsi nez celej novej pocitac (2GB pameti 1000,-, slusna AMD/Ati deska na AMD se da sehnat za 1500,-, no a procesor od peti set...)
Hezkej den,
Logik
Tento problem jsem řešil je to tak 3 tydny zpět. Už jsem nakoupil. Vzhledem k dnešním cenám, kdy se nakupilo několi výprodejů a obměn generací byla volba poměrně jednoduchá:
AMD X2 4400EE
MSI K9N NEO V3 (pouze kvalitni japonske kondenzatory s pevn. dielektrikem)
4x1GB Adata DDR2 800/CL5
Všechno je tak neskutečně lené, že je naprostá krávovina jít do intelu. Koupil jsem své první AMD a jsem maximálně spokojen.
Dík, za rady, takže postupně.
[4] Že má Pentium 4 ve srovnání s tímhle Celeronem relativně solidní výkon mi je jasné a tenhle procesor by pro mne nebyl vůbec žádný problém sehnat i zadarmo, ale Prescotta už z principu domů nechci
[10] iMac se mi moc nelíbí. 37k Kč už není zrovna málo a počítač v monitoru mne taky moc nebere. To jsem spíš nedávno někde viděl docela pěkného prcka, jehož case měl v těle 4 díry ve stejných místech jako používá VESA standard pro uchycení LCD na zeď, takže ho šlo připevnit "na záda" takřka libovolnému LCD.
[15] Samozřejmě to není jek kvůli OOo a Firefixu. Nové PC je nové PC. 20 let stará Škoda 120 taky pořád zaveze na místo určení a taky to není to pravé ořechové.
[16] Toho jsem si taky vědom a proto bych pořád raději nějaké to "mobilní řešení"
[18] Mám tu teď DDR1, takže cca 1000 Kč/GB, ale do toho se mi už investovat nechce. Beru to jako mrvou věc.
[19] Peníze v zásadě nejsou problém a proto se mi příliš nechce do obyčejného Core 2 Duo a jsem ochotný si připlatit.
[21] 32b, jsem líný řešit zbytečné problémy. Možná za nějaké dva roky, jak i Adobe a podobní snad už konečně přestanou 64b ignorovat, ale zatím se mi do toho nechce.
Cau,
Kdybys koupil mac mini, tezko bys tam daval gentoo, nebot Mac OS je proste bozi a je to vlastne taky linux .. Akorat ma o mnoho lepsi podporu ... :-D Vyzkousej ... Taky jsem si myslel, ze MacBook nahradim linuxem, ale prikazovou radku mam takze linux a Windows nemam ani v parralels ...
K tomu MacBooku, macbook SAMOZREJME ma PCMCI (express) , ale pouze vetsi MacBook Pro, klasicky macbook je maly a uprime receno picmice je tam celkem zbytecna ...
Jak macbook tam mac mini je slast na multimedia, ale jak rikam vyzkousej ...
Reaguju ne proto, ze jsem dealer, ale protoze jsem tuto otazku taky resil a dnes uz mam absolutne jasno jak v HW, tak v SW ....
To logic: HW se zabyvam leta, jak prodejem a servisem a ver mi, ze zatim kombinace ATi/AMD nic moc ...
Lepsi je kombinace AMD/nForce - od te doby, co nVidia koupila ULi company, tak se naucila delat slusne a HLAVNE studene chipsety ... takze pohoda a da se to dobre taktovat ...
Jinak AMD jsem mel leta a spokojenost, ale ted jsem chtel hlavne vykon tak jsem koupil Core2duo a je taktly ... Ale pouzivam to jen na hry a video ...
pozeral som si teraz chvilu co ponuka AMD na ich webe a tak som dosiel k zaveru ze vobec nieje dobra doba na kupu pocitaca. dokonca ani na vymenu jeho utrob ;) pokial to nieje pod £30.
ja mam napriklad A64 3200+ uz ho ani nevyraba ;) uz iba 3500+ a vyssie. ale v tej dobe to bola naj alternativa cena/vykon. a pamate mam iba 333 DDRI ale mam 3Gb, ten stvrty mi maticna nechcela prijat ;)
Chapem tvoj problem s 16 hodinovou kompilaciou ale nekompilujes kazdy druhy den, ak ano tak by si sa mal nad sebou zamysliet, alebo niesi potom uzivatel akym sa vykreslujes.
ja by som ti odporucil zohnat 1,5 Gb ramky na vrch. skus si od niekoho pozicat na 2 dni gigovy modul ze ci pocitis zmenu. podla mna ano.
a mozno prehodit grafiku, neuviedol si aku mas. ak mas poriadne staru, tie co boli lepsie od nej sa dnes uz mozu predavat za naozaj lacny peniaz. ak riesis video tak nieco tym smerom
co by to museli byt za programy aby mali potiaze na obycajnom 2Ghz???? ja sa nechystam upgradovat skor ako v 2010. myslim si ze to nema vyznam, sadol by som si za novy komp a vytesoval sa z neho... a co?
mam gf7900GTX takze na grafiku si nemozem stazovat. na 1280x1024 32 zriesim hocico. a ked to uz bude zle, kedze mam na doske 2x PCI express kupim k nej 8900GTX ked ju vydaju ;) a prepojim cez SLI a to ma este potiahne pekne pekne daleko heh. aspon vyuzijem to co by som inak musel zahodit.
ale naco menit procak a s nim dosku a pamat. usetri peniaz a chod radsej na nejaku 5* all incl. dovolenku v lete s peknou zenskou ;) a vydrz az pride uplne nova rada procakov s niecim uplne novym ;) snad...
[23] Přiznám se, že jsem na ten svůj Celeron MacOS nainstalovat zkoušel, protože jsem byl hodně zvědavý. Nikdy jsem na Macu nedělal. Po pár hodinách jsem se zase přehodil disky a spokojeně nabootoval do Gentoo. Možná je pár hodin moc krátká doba a ani jsem si zvykat nechtěl, protože z licenčních důvodu to nemělo perspektivu, ale nějak mi to nesedlo.
[25] S tou kompilací to fakt není tak hrozné. Jestli jednou, dvakrát týdně syncnu a pak pár hodin kompiluji, tak to je OK. Většinou to jsou jen desítky minut, pokud to není jako teď, kdy Mozilla vypouští novou verzi co pár dnů. Ono to vážně v zásadě stačí, pokud zrovna nezapomenu ve Firefoxu 30 otevřených záložek, což se mi tedy stává docela často. ;o)
Spíš mám chuť si pořídit nové PC, něž že bych ho nutně potřeboval a na tomhle mi docela vadí že žere minimálně 2x tolik co můj notebook i s LCD a výkonnostně toho ještě za stejnou dobu stihne nerovnatelně méně.
[17] No, to je ten rozdil mezi PowerPC a x86 - Jedno min zere a ma lepsi vykon, a to druhe... no, na tom slapou Widle...
Ja jsem ted taky resil problem s novym kompem, nakonec jsem si poridil Efiku (spotreba >1W), ale to asi nebude nic pro tebe, protoze po pretaktovani (vymene oscilatoru za rychlejsi) ma 500MHz, a vykonem je tak na polovine toho tveho.
Řešil jsem toto nedávno, podmínkou byla cena a minimum tepla, tedy ventilátorů. Můj ATHLON XP na 1,4 GHz sice postačoval na vše, ale ne na pravidelný převod videa na DVD (z kamery).
Nakonec jsem šel do AMD64 X2 4000+ k tomu 2G DDR2 a nVidia 8500 pasiv.
Procesory se teď "flákaj", ale když potřebuji výkon, tak tu je. Navíc v OS LINUX využívaní 2 procesorů je perfektně podporováno, takže klidně vypaluji, stahuji video z kamery, u toho stříhám video a poslouchám muziku.
Urcite uvazujte o CPU Pentium Dual Core E2180.
Podle mych poznatku je to to nejlepsi co dal kdy Intel na trh pokud bereme ohled na pomer cena/vykon.
Cena je velmi nizka - cca 2300 Kc, "vykon" v naproste vetsine aplikaci temer shodny jako s drazsim procesorem Core2Duo E4400 a jen o malo nizsi nez s E4500. Neni divu - jadra tech procesoru jsou naprosto shodna, E2180 ma "pouze" 1MB cache.
Spotreba energie je velmi prijemna, jak je u nove rady Intelu zvykem a procesor se da bez problemu a dlouheho laborovani pretaktovat k 2.4GHz (normalne bezi na 2GHz). Taktovat lze samozrejme i vyse, ale tam je uz treba dat pozor napr. na napajeci napeti. Uprimne receno je vsak vykon tohoto CPU natolik dostatecny, ze pretaktovavani neni ani treba.
tak aj ja sa pridam. ak chcete novy pocitac, tak si ho kupte. (ja by som isiel asi do nejakeho slusneho setriaceho amd).
ale ak len potrebujete zvysit vykon pre beznu pracu, bez zbytocnych nakladov, rozhodne staci viac pamate. doporucujem 2GB, ale vyrazne pomoze aj 1GB. Mozno sa Vam to nezda, ale bude to rozdiel, ktory vidite, aj citite :-)
Ja som si nedavno postavil pocitac na prehravanie DivX, obcasnu konverziu filmov a nahravanie z TV tunera na AMD AMD Athlon X2 BE-2400. Ako dosku som pouzil ASUS M2N VM DVI ( integrovana NVidia 7050 ). Pocitac je tichy, bezi na nom Ubuntu a MythTV, je pripojeny k LCD TV a nativne rozlisenie 1360x768 ide automaticky a bez problemov. Spotreba cca. 40W v idle a 100W maximalne. Stroj je tichy.
Ono jde skutečně o to na co se počítač používá. Doma mám AMD 3000+, 1 GB RAM, v Práci C2D na 3GHz, 2G RAM a protože pracuju převážně s databázemi, tak jsem zůstal štajf z toho že např. při převodech dat - 15 mil řádků do XML a naopak mé domácí PC dá stále intelu nafrak. A to jak v Xp tak v linuxu (Centos). Ale například v převodu MPEG to už tak není.
Jestli chcete mít tiché a úsporné PC, tak si dejte pozor na základní desku. Některé žerou jako kráva - zkontrolujte si testy. Bohužel to platí i (hlavně) o opěvovaných Intel čipsetech.
Druhá věc, kterou vám poradím, je nekupovat dedikovanou grafiku a použít integrovanou. Proč? +-30W spotřeby navíc (většinou i v idle), u výkonějších karet ještě víc - 60,70W a téměř to nezná mezí. Opakuju, že 40-70% elektřiny to žere i v idle režimu.
Doporučuju asi to A64 X2 - nestojí to skoro nic, spotřeba nízká, výkon imho dostačující, když koupíte AM2+, tak do toho seženete upgrade CPU ještě v roce 2009 (čtyřjádro, 45nm).
Intel sice drží socket 775, ale s každou druhou revizí cpu se musí vyměnit bord, protože to Intelu vyhovuje. Takže podle mě se to AMD ekonomicky vyplatí.
Mám doma jako server s Gentoo
A64 X2 3800+ s TDP 65W
2x1GB 667MHz RAM
MB Abit s nF570ultra
a k tomu všemu několik disků.
Spotřeba je dle mě velmi příjemná. Škoda, že jsem CPU nekoupil cca o měsíc později, kdy byly na trhu 3800vky s TDP35W.
Dle mě super sestava, hlavně při dnešních cenách pamětí a procesorů.
Nedávno jsem to taky řešil a nechtěl jsem utrácet za integrovanou grafiku, ale využít původní PATA HD s DVD ano. Výsledek je mb Asrock ALiveSATA2-GLAN, AMD 64 X2, 2 GB A Data, SATA Samsung 320 s původní grafikou GWD 7600GS, PATA HD SGT 160 a DVD. Je to tiché , chladné, levné, svižné a v Ubuntu stabilní řešení. V 64 v chybí snad jen flasch. XP bere Zaklinače na 1024.
A co takhle:
Asus P2-M2A690G
- relativně malý barbone (Mac Mini to sice není, ale 91x275x357 mm je pořád lepších než obvyklý miditower)
- integrovaný Radeon X1250 (bohatě stačí) s HDMI výstupem
- drobný mínus jsou jenom 2 paměťové sloty (ale zvládne 2×2 GiB)
Athlon X2 BE-2300 - dvoujádro s TDP 45 W
2×1 GiB DDR2-800
disk Hitachi Cinemastar - tichý?
No ja osobne (no flamewar) bych doporucoval urcite to reseni postavene na Core 2 Duo, pokud to pouzivate i trochu vic, tak Core 2 Quad (ma to TDP kolem 100W), cena obou je taktez vic nez prizniva a pokud to skloubite s Intel chipsetem, mate celkem zaruceny bezproblemovy chod. O AMD bych moc neuvazoval, TDP to ma v dualcore verzi podobne (cca 60-70 kW), jasne, ze je to trochu drazsi, ale zase podle toho, co pisete, si to nekupujete na 14 dni, takze bych se vubec o neco malo vetsi investice nebal, ta kvalita se vyplati.
Jinak co se tyka snizovani spotreby, tak mne se ze vseho nejvic zatim osvedcilo zapnout to, aby se pocitac, co idli dele nez 30 minut, suspendnul do RAM.. Je to v podstate hloupost a malickost, nicmene obnoveni je za chvili a celkem vyrazne to setri energii (alespon pokud jako ja zapominate vypinat pocitac kdyz jdete spat nebo casto odbihate).
Co se tyka hlucnosti, tak doporucuji rozhodne nepouzivat vetracek od vyrobce, ale koupit si nejaky silent coolermaster chladic, chce to taktez kvalitni zdroj (to je obecne vec, co se nevyplati podcenovat tak ci tak) - dobrou zkusenost mam treba s Xilence nebo Coolermaster extreme series (mam tu v pocitaci 500W Xilence a prakticky neni slyset). DAle je dobrou volbou graficka karta s heatsinkem bez vetracku - pokud nepotrebujete vykon, tak vyber je velmi siroky treba v 8kove a 7kove rade od NVIDIE - treba 8500GT poskytuje docela zajimavy kompromis mezi cenou, vykonem a to cele doplnuje velmi prijemne pasivni chlazeni u nekterych vyrobcu.
[32] Dík, za názor, ale o E2180 určitě uvažovat nabudu. Jak jsem říkal, chci, ať to žere co nejméně a má rozumný poměr výkon příkon. Kdyby se to nepovedlo s příkonem, tak alespoň ten poměr a pak bych to viděl na E6850, v případě Intelu.
[34] [40] Paměť na tomto PC bych moc neřešil. Nechce se mi valit peníze do technologie na ústupu. DDR1 už stojí zhruba 2x tolik co DDR2 a není to žádné dlouhodobější řešení. V nějaký nárůst výkonu vlastně moc nevěřím ani z krátkodobé perspektivy. Zrovna včera si u mne Gentoo řeklo o aktualizaci Firefoxu a dalších věcí, já si řekl o aktuální SVN verzi WebKitu a na swap jsem v podstatě nesáhl. Na notebooku jsem přidával RAM jen kvůli virtualizaci, ale tu zde stejně nepoužívám kvůli nízkému výkonu CPU.
[38] S integrovanou grafikou spíše počítám. Pokud bych šel do Intelu, uvažoval bych o něčem jako <a href="http://support.intel.com/products/motherboard/DQ35JO/index.htm">Intel® Desktop Board DQ35JO</a>. Variantu s AMD jsem zatím moc neřešil.
[41] Kdyby to mělo 35W, tak to zní víc než zajímavě. Bohužel co jsem tak letmo proletěl pár eshopů, tak u A64 X2 3800+ vidím 65W nebo status nejsou a nebudou.
[45] Miniaturizace není tou hlavní podmínkou. O Q5020 nebo Mac mini jsem začal uvažovat hlavně kvůli nedostupnosti rozumné klasické základní desky pro mobilní C2D, takže pro barbone asi není důvod.
[46] Čtyřjádra jsou u mne mimo hru kvůli spotřeby, >100W procesor nechci ani omylem. Grafiku bych neřešil, integrovaná mi stačí, pokud má DVI.
[47] brk
Moc nechapu. Jadra E2180 maji prikon stejne nizky jako ostatni nova jadra od Intelu - jsou totiz temer identicka. Pouze cache je mensi (mozna diky tomu prikon jeste trochu poklesne). Prakticke zkusenosti ukazuji, ze co se tyce "vykonu", je na tom E2180 velmi dobre a pokud nepotrebujete zrovna PC pro simulace rozlozeni teploty v epicentrech jadernych vybuchu :), jde o velmi dobrou volbu, ktera vam setri penize.
Ale jsou to vase penize, jak s nimi nalozite je mne samozrejme naprosto fuk :-)
Podla mna je jednoznacne najlepsou alternativou AMDcko, ci uz s doskou MSI alebo inou. Pouzivam Athlon Xp1800+ (msi6380e, fsb 333MHz) uz 5rokov a na beznu pracu staci, este ma nesklamal, akurat som vymenil ventilatory, disk a zvacsil RAM DDR1 na 1.5GB ;) . Je to aj o fajnovosti mat novy pc. Cize pomer cena/vykon urcite AMD. Vela stastia :)
Pokud chces pocitac s nizkou spotrebou, tak bych volil notebook. Muj notebook s Core2Duo ma spotrebu priblizne 24 W (2 hod 15 min na 4800 mA baterku), coz neni moc :). A vykon je slusny, napr. OpenOffice je zkompilovany za necele 3 hodiny a firefox za 16 minut.
Popravde receno, za chvili nemas co kompilovat ;).
Gentoo mam zkompilovane na 64 bitu, a vsechny aplikace funguji bezproblemu, pouze flash se instaluje jako 32 bit.
Poridil jsem si amd x2 3800 EE, takt ma 2Ghz, mam nastaveny snizovani frekvence (umi jenom 1, 1.8 a 2GHz), tak 95% casu jede na polovicni frekvenci. Naplno jede jenom pri batch ulohach napr. prevod fotek z rawu do jpg. Psalo se, ze by novejsi procaky meli umet za behu vypinat cely jadra, tam bych videl se snizovanim frekvence budoucnost snzovani spotreby. Tim, ze se nehreje procak, tak se vetrak prepina mezi 0 a 750 otackama/minutu. Nevim jak je to s sestrenim energie u grafickych karet.
Autor pracuje ve společnosti spravující počítačové sítě a používá Gentoo. Má rád otevřená řešení, pořádek v systému a sklenici vychlazeného piva.
Přečteno 28 875×
Přečteno 16 470×
Přečteno 13 334×
Přečteno 12 678×
Přečteno 10 636×