Závislost na Linuxu?

31. 10. 2012 12:12 (aktualizováno) Marek Pszczolka

Může vzniknout závislost na Linuxu? Na konkrétní distribuci? Konkrétně Ubuntu? To jsou otázky, které si poslední dobou pokládám…

Od té doby, co jsem si nainstaloval Ubuntu a začal jsem pronikat do tajů této distribuce, potažmo do tajů Linuxu, si připadám jako „nemocný“. Ve Windows jsem tohle nezažil, prostě jsem je bral a beru jako běžný (rozuměj nejrozšířenější) operační systém a nikdy jsem neuvažoval o tom, že by mě nějak ovládly, nějak mi změnily život.

„Nemoc“ se projevuje například tím, že po nabootování Ubuntu a spuštění internetového prohlížeče Firefox směřují moje první „kroky“ na fórum www.ubuntu.cz a procházím snad všechny témata, které jsou k dispozici. Jasně, mám tuto distribuci nainstalovanou, takže se to může zdát pochopitelné. Ale také se to projevuje tím, že začínám ladit vše do tzv. ubuntích barev – hnědé, okrové, oranžové. Dříve jsem vlastně hnědou nenáviděl, ale tady prostě patří. Ubuntu je hnědé! Tvořím si a stahuji různé složky témat – ikonsety, GTK, GDM, splashe, metacity, wallpapery všech různých stylů a barev, ale po nainstalování, úpravě a vyzkoušení se stejně vrátím k tradiční barvě a tradičním tématům – Human, Feisty…

Rozdílů mezi Windows XP a Ubuntu 7.04 je mnoho – ačkoliv po bližším pohledu jsou si dost podobné, Ubuntu Feisty Fawn mi připadá opravdu lidštější a ovladatelnější než Windows XP. Možná to je GUI prostředím Gnome, které mi připadá přehlednější (samozřejmě, že má svoje chyby, ale to se vždy s vyšší verzi spravuje) než GUI Windows. Jistě, mnozí namítnou, že Linux je prostě jiný než Windows – vím to a to je asi důvod, proč jsem v Linuxu raději než ve Windows. Mnozí zase namítnou, proč tedy ještě mám Windows – no, vlastně kvůli pár specifickým programům a kvůli několika hrám. Linux mám na vše ostatní…

Prostě mám Ubuntu rád a všem ho doporučuji… Pokud zde budou připomínky, že jde o flame, tak říkám otevřeně – ANO, jde o flame. Nikoho nenutím číst můj blog a jsem rád za každou připomínku a pokud je připomínka normální, vždy na ni odpovím. A těším se na den, kdy bude všeobecně Linux rozšířený natolik, že lidi budou moci vybírat (přímo v obchodě), jaký systém chtějí na svém počítači – bez omezování, předsudků a nenávistných reakcí.

Linuxu chybí všeobecně marketing a reklama – asi je to dáno tím, že distribuce jsou vyvíjeny a spravovány komunitou, nikoliv specializovanými firmami za peníze (až na pár výjimek) a to je největší problém. Lidi prostě nepochopí, že kvalita může být zadarmo. Lidi jsou „pohodlní“ pochopit, že za něco nemusí platit – nejsou tak vychovaní. Od malička je jim vštěpováno, že za „něco musí být zase něco“ – proto vše, co je jim nabízeno „zdarma“ považují za něco, co souvisí s nekvalitou, neznačkovostí a s podvodem… Ale spoustu věcí máme k dispozici zdarma a nemusíme platit a nemyslíme si, že to je něco špatného, jen to bereme jako samozřejmost. Proto berme Linux, jako samozřejmost, jako systém, který mi udělá stejnou práci jako systém, který si musím koupit. Mít možnost si nainstalovat systém na svůj počítač zcela zdarma nebo se rozhodnout, že si ten systém koupím – to není o kvalitě, ale o myšlení a o marketingové masáži našich mozků… „Zadarmo může být jen odpad, nekvalitní věc…Nikdo nebude přece dodávat kvalitní věc zdarma…“ – že je v tom jiné myšlení, to běžného člověka nenapadne…

Můžeme tohle myšlení změnit!

Sdílet