Může vzniknout závislost na Linuxu? Na konkrétní distribuci? Konkrétně Ubuntu? To jsou otázky, které si poslední dobou pokládám…
Od té doby, co jsem si nainstaloval Ubuntu a začal jsem pronikat do tajů této distribuce, potažmo do tajů Linuxu, si připadám jako „nemocný“. Ve Windows jsem tohle nezažil, prostě jsem je bral a beru jako běžný (rozuměj nejrozšířenější) operační systém a nikdy jsem neuvažoval o tom, že by mě nějak ovládly, nějak mi změnily život.
„Nemoc“ se projevuje například tím, že po nabootování Ubuntu a spuštění internetového prohlížeče Firefox směřují moje první „kroky“ na fórum www.ubuntu.cz a procházím snad všechny témata, které jsou k dispozici. Jasně, mám tuto distribuci nainstalovanou, takže se to může zdát pochopitelné. Ale také se to projevuje tím, že začínám ladit vše do tzv. ubuntích barev – hnědé, okrové, oranžové. Dříve jsem vlastně hnědou nenáviděl, ale tady prostě patří. Ubuntu je hnědé! Tvořím si a stahuji různé složky témat – ikonsety, GTK, GDM, splashe, metacity, wallpapery všech různých stylů a barev, ale po nainstalování, úpravě a vyzkoušení se stejně vrátím k tradiční barvě a tradičním tématům – Human, Feisty…
Rozdílů mezi Windows XP a Ubuntu 7.04 je mnoho – ačkoliv po bližším pohledu jsou si dost podobné, Ubuntu Feisty Fawn mi připadá opravdu lidštější a ovladatelnější než Windows XP. Možná to je GUI prostředím Gnome, které mi připadá přehlednější (samozřejmě, že má svoje chyby, ale to se vždy s vyšší verzi spravuje) než GUI Windows. Jistě, mnozí namítnou, že Linux je prostě jiný než Windows – vím to a to je asi důvod, proč jsem v Linuxu raději než ve Windows. Mnozí zase namítnou, proč tedy ještě mám Windows – no, vlastně kvůli pár specifickým programům a kvůli několika hrám. Linux mám na vše ostatní…
Prostě mám Ubuntu rád a všem ho doporučuji… Pokud zde budou připomínky, že jde o flame, tak říkám otevřeně – ANO, jde o flame. Nikoho nenutím číst můj blog a jsem rád za každou připomínku a pokud je připomínka normální, vždy na ni odpovím. A těším se na den, kdy bude všeobecně Linux rozšířený natolik, že lidi budou moci vybírat (přímo v obchodě), jaký systém chtějí na svém počítači – bez omezování, předsudků a nenávistných reakcí.
Linuxu chybí všeobecně marketing a reklama – asi je to dáno tím, že distribuce jsou vyvíjeny a spravovány komunitou, nikoliv specializovanými firmami za peníze (až na pár výjimek) a to je největší problém. Lidi prostě nepochopí, že kvalita může být zadarmo. Lidi jsou „pohodlní“ pochopit, že za něco nemusí platit – nejsou tak vychovaní. Od malička je jim vštěpováno, že za „něco musí být zase něco“ – proto vše, co je jim nabízeno „zdarma“ považují za něco, co souvisí s nekvalitou, neznačkovostí a s podvodem… Ale spoustu věcí máme k dispozici zdarma a nemusíme platit a nemyslíme si, že to je něco špatného, jen to bereme jako samozřejmost. Proto berme Linux, jako samozřejmost, jako systém, který mi udělá stejnou práci jako systém, který si musím koupit. Mít možnost si nainstalovat systém na svůj počítač zcela zdarma nebo se rozhodnout, že si ten systém koupím – to není o kvalitě, ale o myšlení a o marketingové masáži našich mozků… „Zadarmo může být jen odpad, nekvalitní věc…Nikdo nebude přece dodávat kvalitní věc zdarma…“ – že je v tom jiné myšlení, to běžného člověka nenapadne…
Můžeme tohle myšlení změnit!
Ahoj Marpe,
K tomu "zadarmo", v nějaké diskuzi (možná někde jinde) jsem četl názor, že i když je něco zadarmo, tak v případě linuxu za to člověk zaplatí minimálně časem na instalaci a nastavení, a čas jsou jak známo peníze, s tímhle názorem se celkem stotožňuji.
Ragzid
P.S.: By mě zajímalo, co hraješ na hry na tom svém notebooku:-)
Mas pravdu, kdyz pises, ze lidi kdyz vidi neco zadarmo, tak tomu moc neveri. Je to zajimavy, ale ty dve nejlepsi veci jsou darmo. Linux a spaseni skrze viru v Jezise.
Nedavno jsem presel z Gnome na Ubnutu 7.04. Nebyl jsem schopny a castecne liny nastavit nektery veci v Gnome, tak jsem presel na Ubuntu a jsem nadseny. Vsechno mi moc pekne funguje. Jedina vec, ktera me trochu stve je, ze vyjimecne se system zasekne... asi neco s acpi nebo co. Windows jsem prestal pouzivat asi pred dvema lety - ze zacatku jsem porad citil, ze potrebuju programy z win, ted naopak vidim, ze kdyz musim na jinym pc pouzivat win, tak mi chybi programy a nastroje z Linuxu. Nedavno jsem zacal pouzivat dva programy pres wine - LanguageLab na anglictinu a E-sword, coz je elektronicka Bible a fungujou naprosto k plny spokojenosti a ani nepoznam, ze to je emulovany.
Spolubydlicimu, ktery pouziva muj pocitac jsem vytvoril ucet a je nadseny. Linux se mu moc libi a prijde mu jednodussi a prehlednejsi, nez win.
[4]Vojta: Je to zajimavy, ale ty dve nejlepsi veci jsou darmo. Linux a spaseni skrze viru v Jezise.
No s tim linuxem souhlasim, ale jako tahat sem toho zombíka (jak bylo hezky řečeno ve sběratelech kostí)? Ten s timhle nemá nic společnýho a je to jen mánie. Člověk sám je bůh, neb on sepsal ono "boží přikázání".
[4]Vojta: Nedavno jsem presel z Gnome na Ubnutu 7.04.
Ehm, gnome je desktop, tedy jen grafické prostředí s implementovanými programy pro pohodlnější práci. Ubuntu je distribuce, což je zase skupina programů a modulů s jádrem, které tvoří celek pod tímto jménem. Chce to více procházet net a číst si odbornou literaturu než si číst "Kladivo na Čarodějnice".
Jo ještě bych se mohl taky vyjádřit k článku samotnýmu :)
Taky funguju na "Divoký Srně" a jsem s pokojenej. Gnome teda nepoužívám a ani KDE, přijde mi to jako strašní mološi a cítím z toho, že bych brzo zlenivěl jako jsem byl vždycky líný ve woknech.
Proto jsem si Ubuntu nainstalil pouze s příkazovou řádkou z Alternate CD. Zbytek jsem si dotahal sám, za prvý vím tak přibližně co tam mám a co ne. Za druhý se více dostávám do tajů linuxu.
A ještě malej flame: Fluxbox Rulez! :)
Tyhle nadšený výlevy o kvalitě zadarmo vážně zbožňuju. Že můžete něco používat zadarmo ještě neznamená, že to roste na stromech. Někdo za to zaplatil za vás. Jak už R.A. Heinlein správně poznamenal: "Nic takového jako oběd zdarma neexistuje".
http://en.wikipedia.org/wiki/TANSTAAFL
Linux samozrejme cloveka zaujme daleko vice nez jakasi cerna skrinka Windows (mam na mysli technicky zamerene lidi - ty ostatni obvykle krome blbosti nezajima nic :-) ).
Mne se dnes libi na Linuxu treba i to, ze moderni distribuci clovek nainstaluje za chvili, ma - li podporovany hardware (rozumny na to da pozor a neni to tak tezke), vsechno ihned chodi a i pres to do toho je nadherne videt, je - li treba, nebo - chce - li se clovek jen neco naucit.
Jediny handicap dnes je nedostupnost nekterych aplikaci (tezko z toho ale vinit Linux). :-( Kuprikladu ja se mj. zabyvam 8bit. mikrokontrolery Atmel a jejich vyrobce dela vyvojove prostredi samozrejme jen pro Windows. Nezbyva nez pouzivat starsi verzi, ktera beha pod Wine, pripadne vzit za vdek nedokonalemu open source simulatoru, ktery bezi na Linuxu nativne. Bohuzel ten Open source simulator (simulavr) je typickym projektem, kde autorovi pocatecni nadseni po case vyprchalo :-(
Ale jinak si nemam na co stezovat.
To: Vojta
Pro Atmela 2313 je nejlepsi pouzit Assembler, takze s nim lze delat v pohode v AVRStudiu verze 3, .hex pak nahrajete do Atmela pomoci treba pomoci uisp.
Co je velky problem je vyvoj pro vetsi Atmely - treba rada ATMega. Pokud delate v Assembleru, pak neni problem - viz. vyse. Ac Assembler mam velmi rad, nekdy je prece jen pohodlnejsi delat v C (hlavne kdyz tam mate hodne aritmetiky) - a tady nastava problem - prekladac pod Linuxem je - vcetne knihoven (gcc-avr) - a to velmi kvalitni. Ovsem simulator - to je tragedie - simulavr je uz dlouho nevyvijeny nedodelek. Nastesti jsem nedavno objevil, ze lze velice levne zbastlit JTAG rozhrani - takze pak lze i v Linuxu ladit primo na cipu (pomoco Avarice), coz je asi nejlepsi :-)
Normalne do diskuzi (nebo blogu) neprispivam... asi jsem na to linej, ale tentokrat musim reagovat. Az po tomhle clanku jsem si uvedomil, ze jsem vlastne zavisly na Ubuntu taky (od 19.4. [7.04], driv to neslo, starsi jadro neslo nasadit na muj HW). Do te doby jsem fungoval na WinXP, ale tento OS zacne byt velice neochotny, pokud od nej chcete neco vic nez klikat v exploreru nebo psat ve wordu (coz jako programator opravdu potrebuju :-) ). Ubuntu jsem si nainstaloval na doporuceni kamarada a musim rict, ze ac jsem od nich hodne cekal, jeste me navrch velice prijemne prekvapily (pro cloveka, ktery prechazi z Win na Linux velice doporucuju).
Nekdo tady psal, ze to "zdarma" je vyvazeno casem stravenym nad ucenim se s Ubuntu (potazmo Linuxem). Sam mam na takovehle veci velice malo casu (skola + zamestnani ...), ale tohle stalo urcite za to. Priznavam se, ze kdyz uz musim prebootovat do WinXP (zapocet v .NET), jsem velice nervozni, kdy uz zase budu moct prebootovat do "meho" Ubuntu.
Ac jsem dost odbocil, muj prvotni zamer byla reakce na "zavislost" na Ubuntu - coz je na prvni pohled zvlastni, ale je to tak...
Je to nějaké divné, ale ježí se mi chlupy hrůzou když musím použít něco jiného než Linux. Na té závislosti něco bude. Musím konstatovat, že Ubuntu je po dlouhé době (DOS, W3.x, W95, WNT, W2000, RedHat, Fedora, Debian) systém, který se stará o mě a ne já o něj. Je mi jasné, že dneska už je asi i Fedora apod. v pohodě, a hodně lidí si chválí WXP (neměl jsem tu čest), ale já jsem spokojen s Ubuntu. Trochu mě dráždí, že začínám lenivět, a tak uvažuji o nějaké source distribuci. Na jedné akci mě zaujala SourceMage.
4 All: Děkuji Vám moc za reakce, opravdu mě potěšily a jsem rád, že nejsem jediný, který má tyto pocity. Dříve jsem vyzkoušel i jiné distribuce, ale tohle se mi stalo až u Ubuntu... Navíc nová verze se opravdu povedla a oproti 6.10 je vidět u 7.04 velký pokrok - skoro se nechce věřit, že jde jen o půlroční rozdíl.
[17] Vojta && [18] mm:
Pro Atmely je pod Linuxem dost nástrojů (cdk4avr.sf.net), není to sice jako avrstudio, ale já už jsem si zvyknul. Pro asm i C jsou kvalitní překladače a upload přímo do zařízení taky v pohodě (ponyprog funguje pod obojím). A připadá mi, že třeba komunikace přes sériový port je v Linuxu jednodušší. Schválně si zkuste naprogramovat ve windows posílání několika systémových informací na externí LCD (volná paměť, cache, swap, load, počet procesů...). V C++ pod Linuxem je to jen pár řádků.
Bezplatně přeci není totéž co zadarmo.
Bezplatně = nemusel jsem za to zaplatit penězi.
Zadarmo = dostal jsem něco jen tak, bez nutnosti směnit to za nějakou protihodnotu.
Linux je víceméně bezplatný, asi podobně jako sex v manželství. Ale zadarmo to není! :-) A neplatíte jenom časem.
[25] Hmmm...zajímavý názor. Můžeš mi tedy vysvětlit, proč jsem:
a) nemusel platit za Ubuntu nic, tedy ho mám bezplatně
b) dostal jsem ho vlastně jen tak, takže ho mám zadarmo
Nějaké názory výše, že za to platím časem a učením neberu - ostatně čas i učení věnuji mnoha činnostem, nejenom Linuxu.
No, když mi bude někdo tvrdit, že vlastně Ubuntu nemám zadarmo, tak ho budu považovat za blbce. A tento názor nezměním ;)
[28] Design sice není z nejlepších, ale taková tragédie to není. A nechápu kde jste našel spojení mezi marpem a otřesnou stránkou http://www.cepes.cz/. A i kdyby tam spojení bylo, tak někdy bohužel zákazníka nepřesvědčíte. Za blbce bohužel musím považovat vás.
[27] Asi by se to pojištění hodilo, myslím, že léčení poruchy osobnosti pojišťovna hradí :).
[28] Ad Čepes: zákazníkovi jsem poslal návrh pouze na změnu vzhledu - jinak se de facto nic nezměnilo - styl, obsah, resp. zákazník nechtěl nic zásadně měnit. Takže jsem pouze vyladil barevnost a oživil jejich původně zcela nudné stránky. Kdyby je jste viděl, tak by jste mluvil jinak...
Ad marps design: nehraju si na profíka a největšího znalce, je to koníček, baví mě to a myslím, že v jednoduchosti je síla...
Rád bych viděl Vaše stránky a návrhy webů - pokud jste takový odborník, který může kritizovat. Pokud nic nevytváříte, budu nuce považovat za blbce já Vás.
[29] Njn, je velmi obtížné přejít na stranu reference. Třeba jednou také budete schopný pracovat samostaně.
[30] Design cepes je příšerný natolik, že bych ani nezveřejňoval odkaz na sebe a svůj web. Nevím co mohl být, podle Vašich slov, nudnějšího a horšího než současný stav. Btw design vlastního (marps.wz.cz) webu řadím do stejné kvalitativní kategorie.
Webdesignem se nezabývám. Je to, mimochodem, jedna z nejhůře placených zaměstnání IT. Pohybuji se v zcela jiné, mnohem lukrativnější oblasti. To však neznamená, že nedokáži posoudit a ohodnotit kvalitu - zejména pokud webdesignera za jeho dílo platím. U Vašich "děl" však žádnou kvalitu nenalézám.
Btw. reagoval jsem na Vás, po Vaší reakci na příspěvek [25], kdy jste se prezentoval jako blbec i v jiné oblasti než webdesignu. Nepochopit rozdíl mezi zadarmo bezplatně není marginální. Tady to vypadá na únik cerebrospinálního likvoru.
[32] No, viděl jsem již příšernější designy webů a to dokonce od profesionálních firem a IT profesionálů. Možná to je tím, že máme (my lidi, ne jen my dva) rozdílný estetický vkus a co se líbí jednomu se nemusí líbit jinému. Pokud se webdesignem nezabýváte, tak posuzujete a hodnotíte kvalitu jen a pouze ze svého vlastního pohledu. Tedy Váš úsudek beru se značnou rezervou a tudíž platí to, co jsem napsal na závěr příspěvku [30].
A pokud tvrdím, že mám Ubuntu zadarmo, tak to tak je a že jsem za něj nic neplatil, tak to je taky pravda. Pokud tohle neumíte pochopit Vy, že některá distribuce může být a je zadarmo a nemusí se za ni platit (dokažte mi, prosím, že za Ubuntu něco, někde nebo někdy MUSÍM platit a že ji NEMOHU získat zadarmo), tak asi žijete v jiném světě...
P.S. - myslíte, že pokud sem hodíte výraz z medicíny, že mě to posadí na zadek?
Slib tvůrců Ubuntu
* Ubuntu bude vždy naprosto zdarma, a to i vydání pro firmy a bezpečnostní aktualizace.
* Ubuntu vychází s plnou komerční podporou firmy Canonical Ltd. a stovek dalších společností po celém světě.
* Ubuntu obsahuje ty nejlepší překlady a možnosti usnadnění, které komunita svobodného softwaru nabízí.
* CD s Ubuntu obsahují pouze svobodné aplikace - můžete je s klidem používat, upravovat a předat dále.
[33] Ano, máte pravdu. Je to jen můj subjektivní názor. Avšak oba lidi z této diskuse, kteří se na daný web dívali a hodnotili, oba hodnotili web jako odporný.
Zadarmo není ekvivalentem ku bezplatně (stejně jako hrušky nejsou ekvivalentem k jablkám) a platí to i v případě Ubuntu a jeho nasazení v komerčním prostředí. Pokud si myslíte, že je cena OS klíčovou položkou v celkových nákladech na provoz, pak se hluboce mýlíte. Cena samoteného OS zcela zanedbatelná.
Tohle není žádné slovíčkaření, to je prostě rozdíl.
To: [24]
CDK4AVR samozrejme znam. Jeho soucasti je i zmineny zoufale nepouzitelny simulavr.
Jak svuj kod ladite ? Delate to naslepo a pak to nahravate do mikrokontroleru v nadeji, ze uz to bude fungovat ? Nebo pomoci kontrolnich vypisu pres UART ? To je pak produktivita prace pomerne nizka.
Jak jsem psal - do jiste miry jsem to vyresil - ladim primo na cipu pomoci vlastniho bastlu JTAGICE (cena soucastek - 340Kc) ve spojeni s Avarice. To je opravdu dobre, ale samozrejme musel jsem trochu navic bastlit (mne to vubec nevadi :-)) a obcas opravdu neni k zahozeni simulace primo v PC...
[35] Ty "oba" myslíte Vás a Jenceka, který napsal:"Design sice není z nejlepších, ale taková tragédie to není."??? Já zase mám od svých známých i od neznámých, kteří můj web viděli, jiné reakce. Ale to je dáno asi tím, že Vy jste IT profesionál, byť se webdesignem nezabýváte, a ti ostatní jsou obyčejní lidé, kteří lezou na net a různé stránky za jiným účelem - jsou to holt neprofesionálové...
Prosím, vysvětlete mi logicky, bez slovíčkaření, rozdíl mezi ZADARMO a BEZPLATNĚ. A v případě Ubuntu berte, prosím, v potaz, že je to pro lidi - to je hlavní filozofie Ubuntu, tedy pro běžné uživatel a nikoliv pro firmy! Stále a od počátku tohoto blogu zde vystupuji jako zastánce tohoto OS pro běžné uživatele a ne pro nasazení ve firmách - to je totiž ono "jablka a hrušky"...
Opět Vás prosím, aby jste mi dokázal, že si musíte Ubuntu koupit nebo ho nemůžete získat zadarmo - jako domácí uživatel!!! Pokud ho nemůžete nikde koupit, ani nemáte možnost ho získat zadarmo, rád Vám jej na Váš komp ZADARMO a BEZPLATNĚ nainstaluji!
P.S. - A pokud jste myslel webové stránky Čepesu - tak to jsem zde již vysvětloval... Mohu Vám na email zaslat jejich původní obsah a vzhled, který mimochodem připravoval za slušné peníze profesionál, který vlastní firmu, zabývající se tvorbou webů!!! Já jsem pouze ten tmavěmodrý, zastaralý a nevzhledný design změnil barevně, přidal jsem trošku obrázků a aktualizoval texty - jak si přál klient, kterému jsem sice nabídnul zcela novou koncepci webu, ale to nechtěl! Asi je to taky dáno tím, že tato společnost není zrovna samostatně výdělečně činná a nemají peníze navíc.
Bezplatně prostě automaticky neimplikuje, že je věc zadarmo. Myslím, že pan Keblichar to řekl dostatečně laicky. Nevidím žádný důvod natolik obecné teze opakovat.
Jinak toto je z webu Ubuntu:
Firma Canonical Ltd., která sponzoruje distribuci Ubuntu, také nabízí placenou podporu tohoto produktu, vhodnou zvláště pro firemní zákazníky. Mimoto povzbuzuje i další firmy, aby nabízely služby v oblastech, kde zatím poskytovány nejsou. Placená podpora je k dispozici pro verzi na stolní počítač i server. Pro ceníky a další informace navštivte prosím oficiální stránky placené podpory.
Takže neříkejte hrušky když platí i jablka. Pokud si myslíte, že soukromá společnost nemá zájem na tvorbě zisku, pak jste velice naivní. Společnosti Canonical jde samozřejmně velice o firemní zákazníky. Bez penetrace mezi obyčejnými uživateli, by to šlo o mnoho hůře. Slovo "sponzoruje" z předešlého textu je velice úsměvné. Firemní zákazníky zcela jistě nikdo nesponzoruje. Je to asi tak jako zaznění hlášky "xxx sponzor počasí" v TV. Myslíte si, že jde primárně o sponzorování nebo o reklamu?
Btw toto je také z webu Canonical:
How does Canonical make money?
Canonical revenues come from its commercial support contracts and engineering services. Canonical offers global, 24x7 support services to customers ranging from Fortune 500 companies to schools and research institutes to governments.
Ale to Vy pletete jablka a hrušky - nikde nepíšu a ani jsem nepsal nic o komerční / placené podpoře Ubuntu pro firemní použití. Tohle mi stále předhazujete Vy.
Jak sem psal - vystupuji zde jako běžný uživatel Ubuntu, nikoliv jako podnikatel nebo manažer nějaké společnosti...
Jistě, že vím, že i Canonical Ltd. a jeji zakladatel chtějí a musí na svém nápadu vydělávat - ale pouze ve firemní sféře, nikoliv na běžných / domácích uživatelích - to je rozdíl oproti MS Windows.... Tak naivní zase nejsem ;)
Takže si ujasněme o čem tady vlastně mluvíme: Já mluvím a budu mluvit o Ubuntu pro běžné, domácí uživatele a Vy mluvíte o Ubuntu pro firemní klientelu!
Je to tak jasné???
Tak to jsou ty "jablka a hrušky", "nebe a dudy" a "já o voze a ty o koze".
Tak sem stále ty jablka netahejte, když zde mluvíme o hruškách.
P.S.: Všimněte si slůvka "také" v textu: "Jinak toto je z webu Ubuntu:
Firma Canonical Ltd., která sponzoruje distribuci Ubuntu, také nabízí placenou podporu tohoto produktu, vhodnou zvláště pro firemní zákazníky. Mimoto povzbuzuje i další firmy, aby nabízely služby v oblastech, kde zatím poskytovány nejsou. Placená podpora je k dispozici pro verzi na stolní počítač i server. Pro ceníky a další informace navštivte prosím oficiální stránky placené podpory."
Tzn. že distribuce Ubuntu je sponzorována a je tedy zcela zdarma a kdo má zájem, může si zaplatit podporu...
[12] Teď znova pročítám zase příspěvky :)
Připadá ti to jako nadšený výlev??? Je to jen konstatování skutečnosti a navíc se ve svém článku pozastavuji právě nad myšlením lidí, kteří si myslí, že "Zadarmo může být jen odpad, nekvalitní věc...Nikdo nebude přece dodávat kvalitní věc zdarma...".
Pokud tě štve, že něco máš zadarmo, tak proč to máš??? Není lepší, když budeš mít podobnou věc, se stejnými vlastnostmi, bez toho, aniž bys to musel zaplatit? Zkusil jsi se někdy zamyslet, kolik věcí v životě máš zadarmo??? A nemusí růst jen na stromech...
P.S. - Osobně jsem rád, že mohu mít operační systém a všechny programy, které potřebuji, zcela zdarma.
To marp: Snad už pan Robert Rosenberg pochopil, že mluvíte o Ubuntu pro běžného uživatele. K jeho argumentaci: To je stejné, jako by tvrdil, že vzduch je bezplatně, ale není zadarmo, protože přece musím vydat energii k tomu abych mohl vzduch užít. Domnívám se, že zadarmo je synonymum k bezplatně, a tudíž je celá argumentace toho pána nesmyslná.
K tomu webu Čepesu: přesně to jsem si myslel, že si firma nenechala vymluvit stávající stav stránek. Vaše stránky jsou celkem v pohodě, ikdyž osobně mi vyhovuje jiný styl, což však neznamená, že se takový styl nemůže líbit jiným lidem.
[12] Samozřejmě, že to někdo obvykle "zaplatí". Třeba mě za vývoj pro Open Source platí firma. Ale nemusí tomu tak být vždy, někteří lidé opravdu platí jen svým volným časem. Třeba za toto tlachání mi nikdo nezaplatí, ale já zaplatím SME za elektřinu a internetovému lumpovi za připojení na síť.
Nicméně s tím obědem je to divné. Pokud mi k obědu stačí houba (některé se dají jíst i syrové) pak pro oběd stačí zajít do lesa, což bych třeba stejně udělal kvůli procházce a další vklad neexistuje. Takže některý oběd může být zdarma.
:) Trošku jsem zjednodušil svoje stránky - jsou to přece jen informace a takhle mi to postačuje.
Ad Robert Rosenberg (to je ten slavný český pornoherec, ne?) - jj, to mi připomíná: "Když je člověk bohatý (myslíme tím penězi), pak si zvykne, že za vše musí platit. Ale když bohatý není, najednou zjistí, že je spousta věcí zadarmo." Proto bohatý člověk posuzuje kvalitu podle ceny: Co je drahé, to je kvalitní a co je levné, to je póvl! Ale ne vždy tomu tak je :)
[36] mm:
No já zatím programuju v assembleru a nejsou to žádný velký projekty, takže to jde. Vhodným umístěním debug kódu, což je buď jednoduchá LED nebo výpis na LCD displej, se dá celkem dobře zachytit zdroj chyby. Jiná věc je třeba určit proč to dělá a jak to opravit. Ale když mám nastudovaný manuál k danému procesoru tak to jde celkem rychle. (naposledy jsem řešil, že mi každé SLEEP spouštělo AD převod a následně jeho přerušení po ukončení převodu, což se projeví při zapnutém ADC)
Kdyz se mluvi o zavislosti, tak bych trochu rozlisil zavislost na Windows (resp. Microsoft) a zavislost na Linuxu. U sebe pozoruju zavislost na Linuxu, ale jenom proto, ze me to vsechno stourani a vylepsovani bavi. Zavislost na W je diky hram (ja je nehraju) a hlavne diky penezum, ktery kazdy do toho vrazil, proto se toho nechce vzdat a pokracuje. Kdesi sem cetl nejakyho chlubilka, ktery vyhlasoval, ze on za W platit nemusi - staci mu Warez stranky atd....Kdysi jsem sel stejnou cestou, ale s prominutim - je to na omrdani. Clovek si chce usetrit, tak si napali cracklej W, da tam nejakej gratis antivir (avast, avira, avg,...) a pohoda. Bohuzel jenom chvilku. Cracklej W ma totiz vypnuty aktualizace a antivirus zadarmo jenom ceka na zdarily utok placenych antiviru. Jsem totiz presvedcenej o tom, ze tvurci viru jsou jedna ruka s vyrobci placenych antiviru! Nikde jsem to necetl ani neslysel, ale pripada mi to nanejvys logicke. Neni prece z obchodniho hlediska lepsi zpusob, jak prinutit uzivatele gratis antiviru, aby presel pod kridla "spolehlive" a PLACENE znacky. Bohuzel ani potom si uzivatel nemuze byt jisty bezpecnosti, protoze mezi Pandou, Nortonem, Kasperskym...atd je obrovska konkurence, tak urcite i tyhle giganty mezi sebou vedou spinavou valku z cilem zasadit ranu tam, kde je u konkurence slabe misto a pritahnout zakazniky na svou stranu.
Ja jsem to resil furt crackama a odrbavkama a byl jsem samozrejme pripravenej kazdeho pul roku formatovat...Takze pouzivani W je jedna obrovska nejistota a nervozita.
Prave v tomhle ohledu vidim nejvetsi duvod k tomu, ze se stale vic lidi pousti do Linuxu, snazi se neco naucit a zbavit se jednou pro vzdy te manipulace ze strany MS a jeho lokaju. Taky ta financni stranka veci je velice zajimava - je jen otazka do kdy tomu tak bude.
U nas doma mame MAC (ten maji deti) Ubuntu (ja) a W (moje zena). Na W musim jedine tehdy, kdyz mi zena rekne, ze to a ono se blokuje, nejede atd...tak to musim zase nejak vyresit...Ale uz i zena se "lame" a zacina koketovat z mym Ubuntu, takze brzy to supnu i na jeji PC a bude klid...ale asi tam dam Kubuntu, anebo SAM, aby to bylo u nas pestrejsi :)
Kazdy ma konicka, kteremu vicemene propadne. U pocitacu je to celkem bezne. Ja treba spoustu casu stravil praci na http://www.profi-bazar.cz a ani nevim jake blbosti jsem tam byl schopen delat.
Reakce na článek (ne na diskuzi zde ;) ) - já jsem taky víceméně závislý na Ubuntu a vůbec mi to nevadí, spíš naopak jsem tím získal. Díky Ubuntu se nyní na OS dívám jako na organismus, který lze stále vylepšovat, což mě velmi baví. Člověk tu je od toho, aby se bavil a poznával, což je defacto smyslem jeho života. Neříkám, že chci zasvětit život zkoumání GNU/Linuxu, ale je to zajímavý aspekt. Myslím si, že "zdravá" (a nepřeháněná) závislost na čemkoliv neškodlivém (kromě drog a jiných sajrajtů) nikdy nebude na závadu, projevuje se tím osobnost člověka. Kdo nikdy nebude mít potřebu zkoumat, jako by ani nebyl a nemá smysl jeho bytí (to si přeberte jak chcete). Přiznám se bez mučení - Windows nemám rád, protože mě hrozně svazovaly a defacto mi nedovolovaly s čímkoliv si pořádně pohrát či vylepšit. Nikomu je však už nevymlouvám. Ani já nemám čas dlouhé hodiny vysedávat a s něčím si hrát, ale na zajímavé věci si čas udělám (jako každý zdravý člověk).
Co se týče instalace Ubuntu - je celkově extrémně rychlejší než u Windows. Nedávno jsem známé instaloval Windows a Ubuntu. Nejprve jsem naistaloval Windows, pak si asi 3 - 4 hrál se systémem (instalace potřebných programů, ovladačů a dalších nemožností, co chtěla), už jsem z toho byl otrávený (grafický adeptér Windows nerozpoznaly a dodávané ovladače jednoduše selhaly kvůli nekompatibilitě, což prý měly řešit speciální ovladače dodávané na disketě, jaké ale bylo překvapení, když jsem nenašel disketovou mechaniku!) a už jsem ani neměl jsem náladu ještě instalovat Ubuntu. Pak jsem si to ale rozmyslel, pustil CD, dal instalovat (mezitím jsem si zahrál Sudoku) a po cca hodince jsem měl nainstalovaný funkční (!) systém, stačilo aktivovat ovladače (automaticky se stáhly) pro grafiku, doinstaloval jsem pár programů navíc (cca 10 min díky balíčkovacímu přehlednému programu) a hotovo. Co je tedy lepší a časově výhodnější?
Ještě si dovolím reagovat na zde probíhající diskuzi (bohužel jsem jí nepřečetl celou). Linux je zdarma a bezplatný (slovíčkaření jistého pána zde je opravdu úsměvné a zavání jistým podivným marketingem). Linux si z internetu mohu zdarma a bezplatně stáhnout - defacto zaplatím jen za připojení (když musíme jít tak do extrému) a za instalační médium. Firmy si pak mohou připlatit za komerční podporu, ale kdo je k tomu nutí? Existuje početná linuxová komunita, která poradí s většinou problémů. Avšak uznávám, že může nastat situace, kdy se vyskytne problém jiného rázu, ke kterému je potřeba řešení placené podpory. Tato situace především nastává, pokud firma přechází z Win na Linux, doufám, že v budoucnu budou přecházet firmy pouze mezi distribucemi linuxu či jiných použitelných a nekonfliktních systémech jako je např. Solaris apod.
Ještě se vyjádřím k tomu, že něco za něco - převážná většina lidí vyvíjejích linux má jiné myšlení, než na jaké jsou zvyklí materialisti. Oni chtějí poskytnout něco, co pomůže a je většinou je jim jedno, že za to nic nedostanou. Ono je to o tom, že vědí, že pomohli dobré věci a to zahřeje. Neříkám, že nejsem materialista, ale podobně myslím také. A na živobití si vydělám jinde ;).
Cílem tohoto příspěvku není vyvolat flame, ale popsat můj názor na věc, myslím si, že jsem to napsal objektivně. Flame je ale přirozená věc, díky které se společnost postupně vyvíjí, jen někteří lidé to více prožívají ;).
Zajímám se o GNU/Linux, zejména o Ubuntu,Debian a Fedoru, dále se zabývám tvorbou webů a bojovým systémem Jeet Kune Do. V roce 2012 jsem vytvořil projekt LinuxMarket – moderní linuxový obchod, který jsem zrealizoval ve spolupráci s linuxovým serverem Linuxsoft.cz.
Přečteno 11 696×
Přečteno 9 610×
Přečteno 8 735×
Přečteno 8 200×
Přečteno 7 936×