Do oblasti GNU/Linuxu jsem vkročil počátkem roku 2006, kdy jsem rozmrzelý neustálými problémy s MS Windows hledal alternativu. O Linuxu jsem věděl již dříve, ale nikdy nebyl v zorném poli mých zájmů až do jara 2006, kdy jsem navštívil prodejnu Linuxsoftu na Žižkově (kde tehdy sídlila) a zakoupil jsem si za pakatel svou první linuxovou distribuci – 4CD s Fedora Core 4. Díky mému novému zájmu o tento operační systém, ale hlavně proto, že mě Linux oslovil, jsem pročítal různá fóra a recenze a v říjnu 2006 jsem si poprvé nainstaloval Ubuntu 6.10 s Gnome 2. Od té doby mě Ubuntu víceméně provází stále, i když jsem jistou dobu zkoušel i jiné distribuce – openSUSE a opět Fedoru. Ovšem díky výbornému a hlavně stále žijícímu fóru Ubuntu a rozšířené komunitě jsem se vždy dokázal vrátit k této distribuci.
V Ubuntu jsem používal téměř výhradně Gnome. KDE jsem si vyzkoušel taktéž a to jak v odnoži Kubuntu, tak v openSUSE. KDE mě ale stále připomínalo Windows a tehdejší Gnome 2 bylo naprosto ve vzhledu nepřekonatelné, lépe konfigurovatelné a díky značnému množství vzhledů, ikon a dalších doplňků ze serveru gnome-look.org se dalo kouzlit tak, že můj desktop, včetně přihlašovací obrazovky, byl naprosto totožný jako např. Mac OS X Leopard.
S příchodem Unity do Ubuntu nastaly trable. Tato novinka, která nešla v počátcích jakkoliv konfigurovat mě, slušně řečeno, vykolejila. Zvykal jsem si, ale furt to nebylo to pravé ořechové… Do doby, než vyšlo Gnome 3 s Gnome Shellem, které jsem vyzkoušel a už u něj zůstal. Takže při každé nové instalaci Ubuntu na můj notebook ihned instaluji GS.
Gnome Shell mi pro práci vyhovuje naprosto dokonale. Stejně jako v případě Unity, či KDE má i GS svoje zastánce a odpůrce. Ono každé desktopové prostředí má své plusy i mínusy, ale když převažují plusy, je u mě rozhodnuto.
A proč jsem si tedy oblíbil Gnome Shell? Hlavně z těchto důvodů:
Žádné jiné desktopové prostředí mě neoslovilo tolik, jako Gnome Shell a ať si kdo chce, co chce říká – intuitivnější prostředí pro moderní desktop jsem ještě nenašel.
Ukázka mého současného desktopu:
[gallery link=„file“]
Video:
http://www.youtube.com/watch?v=uZEvxwyg8Ww
Krome toho ale obsahuje spoustu vlastnosti, ktere mu zrovna na dobre povesti nepridaji.
- integrace facebooku/dalsich socialnich sracek opravdu nezvysuje nici produktivitu
- pro prepinani oken je potreba vykloubit si ruku (je rychlejsi 5x zmacknout alt-tab nez 2x alt-tab + 1x alt-`)
- nepochopitelnym zpusobem skryva notifikace
- levy horni roh je na dotykove obrazovce meho notebooku temer nedosazitelny (na kraji obrazovky je hrana)
V mate tyto veci funguji defaultne lip a neni potreba nic dalsiho doinstalovat.
Ano, integrace fb ap. je ale věcí Ubuntu, nikoliv GS. Přepínání oken je pro mě rychlejší najetím do levého horního roku a kliknutím na dané okno - ano, jsem klikař :-) GS ve verzi od 3.6 již notifikace neskrývá, zůstávají stále v dolním panelu. No, pro dotykové obrazovky to je zřejmě fakt průser - nemám možnost to vyzkoušet.
Zrovna o víkendu jsem shodou okolností zkusil stáhnout demonstrační ISO z GNOME 3.6 z webu gnome.org. Vydržel jsem v tom asi dvě hodiny a z toho hodinu jsem hrál solitare. Celé to prostředí mi přišlo naprosto nelogické a obtěžující.
Kdykoliv mi myš ujela do levého horního rohu, tak ne mne vyskočilo nějaké pitomé menu. Probohoha proč? Mi nedělá problém jeden klik navíc, ale to samovolně vyskakující menu mi vadilo silně.
Menu aplikací staženo mimo okno podobně jako na Macu. Nevím, jak na tom jsou klasické programy mimo GNOME, protože jsem si chtěl primárně prohlédnout právě GNOME, ale ty z GNOME v tom menu neměly skoro nic, jak to bylo očesané. Třeba Nautilus. Tam těch funkcí snad ubývá, než přibývá, jak vývoj postupuje.
Dynamické plochy. To je zas co za půovina? Takhle vím, že na na 1. ploše mám IM klienta, hudební přehrávač, na 4. prohlížeč, na 5. pošťáka, 3. a 6. plocha s terminály. V GNOME to bylo zabité.
Chválíš, jak je GNOME3 efektivní, co se týče využití plochy. Nemám 640x480, ale víc než FullHD a nějaký panel mi nevadí, ale budiž. Zkusil jsem spustit nějaký program na správu virtuálů Boxes a sice to bylo přes celou obrazovku, ale umělo to kulové. Nesmyslně velké ovládací prvky a v zásadě to jen mrhalo místem na ploše.
Od GNOME2 jsem utekl v 2005 k Xfce, nicméně GNOME 2 považuji za nepřekonané na pracovním desktopu. Když někdo neměl licenci na Windows a maximálně požíval poštu a občas něco napsal, tak jsem to vykryl bez problému něčím s GNOME2. Dnes mám problém.
Doma mám stále Xfce a v práci na desktopu Unity. Původně jsem měl i v práci Xfce, ale ze zvědavosti jsem si ho chtěl prohlédnout a nakonec mi na rozdíl od GNOME3 přišlo docela použitelné, tak mi tam zůstalo. Xfce považuji za praktičtější, ale Unity je hezčí. ;o) Stejně v práci dělám skoro všechno v terminálu, tak mi tam Unity nevadí. Na firemním notebooku už mám ale zase Xfce. Chce to velký display, jinak je Unity nepohodlné.
Proto říkám, že každé desktopové prostředí má svoje plusy a mínusy. Píšeš, žes zkoušel GS 2 hodiny. To je myslím málo na sžití se s ním, vyzkoušením všech fičurin ap. Nikomu samozřejmě GS nevnucuji - píšu zde svoje více než roční zkušenosti s tímto desktopem a proč jsem si ho oblíbil. Došlo to až tak daleko, že i ve Widlích jdu automaticky do levého horního rohu :-) bezúspěšně... Ale jak říkávála moje babička: widle patří do hnoje...
Taktéž jsem považoval Gnome 2 za nepřekonané a je věčná škoda, že se nevyvíjelo dál. Resp. ono se vyvíjelo a vzniklo Gnome 3, ovšem bez prostředí na které byl kdekdo zvyklý. Jelikož jsem Xfce nezkoušel - vůbec se mi nelibí vzhledově a používal jen Gnome Shell nebo Unity, vybral jsem si pro mě přijatelnější Gnome Shell, ač nepopírám, že Unity je hezké pracovní prostředí, bohužel pro mě nepraktické.
Čo sa týka prostredí, tak každému vyhovuje niečo iné. Používal som aj KDE aj GNOME2 dosť dlho (redhat, mandrake, opensuse, debian). Gnome2 bolo naozaj dobre vyladené a dobre použiteľné. No, odvtedy ako prestalo byť Gnome2 podporované, tak som hľadal náhradu. Unity som sa snažil používať dlhšie ale pri častom prepínaní okien sa mi dosť zle použiteľné na môj vkus. Vadila mi aj, že lišta je odelená od okna (niekomu sa to môže páčiť). Tiež som skúšal XFCE, ale tiež som s ním rýchlo skončil vzhľadom na podľa mňa nelogickú inštaláciu pluginov - napr. klávesnice a okrem toho sa mi nepáčilo rozhranie. Okrem toho sa mi nezdalo dosť robustné. Kedže som chcel ostať pri Ubuntu, tak som nemohol mať Cinnamon a MATE, ktoré sú distribuvané s Linux Mint distribúciou. A tak som ich neskúšal. Respektíve skúšal ako LiveCD. V Linux minte Cinnamon oproti GNOME2 nemal konfigutovateľný panel. V gnome2 som bol zvyknutý na pluginy do panelu - napr. monitorovanie teploty, otáčok. To mi v Gnome 3 chýba.
Čo sa týka prostredia, tak podmienkou bolo čo najštandarnejšia inštalácia a čo najmenej poinštalačných úprav a tak som zostal pri Gnome3, ktoré mi na klikanie a na vyhľadávanie medzi aplikáciami, ktoré chcem spustiť zdá sa najpoužiteľnejšie. Buď cez ALT+F2 spustím priamo aplikáciu ako v shelli alebo spustím, klávesa Windows :) a možem písať začiatočné písmená aplikácie alebo ľavý horný rok a ukáže sa spúštač, kde mám najčastejšie používané aplikácie. Tiež ALT+Tab funguje. Aj keď treba niekedy niekedy viackrát ako v Gnome3. Opačným smerom ALT+Shift+Tab. Ťahaním ikony v spúštači sa ikona dá pohodlne premiestniť. Gnome shell je žial nie súčasťou Ubuntu a tak ho treba doinštalovat. Problémom je, že cca. 2x denne stuhne, ale nie celkom. Zostanú okná, nachvílu zamrzne a potom naskočí okno aplikácie, ktorá bola spustená ako prvá. Keby nemrzol, tak by to bol celkom super správca okien. Linux používam zhruba od roku 1997. Niekde som čítal, že by problémom mohol byť Kompiz. Mám notebook s hybridnou grafickou kartou, no bumblebee nepoužívam ani nvidia najnovší driver, lebo mi nešiel rozšírený diplej na projektor.
pavolmaria: na monitorování teploty je plugin > https://extensions.gnome.org/extension/82/cpu-temperature-indicator/ na frekvenci CPU > https://extensions.gnome.org/extension/444/cpu-freq/ a tento plugin System Monitor zobrazuje i otáčky větráčku > https://extensions.gnome.org/extension/120/system-monitor/
Souhlasím s autorem taky jsem si gnome-shell oblíbil. Bohužel na zařízeních kde je dotyková obrazovka to asi nebude tak dobré ale pokud svůj stroj primárně ovládáte klávesnicí tak je GS super.
Nejvíce se mi zamlouvá "fullscreen" systém menu oproti Gnome 2 a ostatním kde si to všechno mastí v jednom menším okně (rámečku,...) a kombinace ovládání klávesnicí je to prostě pecka.
Lidi kteří na GS nadávají ho z valné většiny neumí oválad, protože kdo by chtěl dělat tak zdlouhavou procedůru jako je: Vzít myš, přejet přes celou obrazovku na "tlačítko start" (a ještě kliknout), kliknout na nabídku programy, kliknout na druhou: internet, konečně po 5s hledání ve změti 30 dalších programů jsem našel firefox tak ho konečne můžu spustit. A ještě mi to zdržují přiblé animace,.. Když v GS to jde tak snadno, dám ruce mám na klávesnici zmačknu klavesu super napíši "fire" hit enter a firefox mi běží. :-)
Taky se chystám ho vyzkoušet, alespoň ve virtuálu, ale připadá mi, že ty vychvalované featury nejsou nic, co by KDE4 neumělo. Už jsem ho jednou zkoušel a oproti Gnome2 mělo lepší grafiku a vykreslování fontů možná ještě lepší než KDE4.
@ Vzít myš, přejet přes celou obrazovku na "tlačítko start" (a ještě kliknout), kliknout na nabídku programy, kliknout na druhou: internet, konečně po 5s hledání ve změti 30 dalších programů jsem našel firefox tak ho konečne můžu spustit. A ještě mi to zdržují přiblé animace,.. Když v GS to jde tak snadno, dám ruce mám na klávesnici zmačknu klavesu super napíši "fire" hit enter a firefox mi běží.
V KDE4 prece můžu použít Alt+F1, Alt+F2. Proč prohledávat menu, jsou tam oblíbené položky, Naposled použité atd.
@ V Unity zabírá celou levou stranu docela široký Launcher (opět lze tento pomocí dalších aplikací nastavit, aby místo ikon 48px byly ikony menší - 32px a také, aby se automaticky skrýval, ale opět to není v defaultním nastavení)
Můžu mít panel nalevo, napravo, nahoře, dole, skrývající se i pevný, s libovolnou velikostí.
Další důvod je ten, že GTK integrace v KDE4 není úplně dokonalá a třeba Inkscape mi neskutečně žere paměť.
Zkouším teď GS na účtu, co mám pro internetbanking, pár týdnů a čím dál víc mě to sere. Např. se mi v aplikacích (bez nějakých obskurdních doplňků) neobjevuje terminál (přitom normálně nainstalovaný je). WTF? Jsem zvyklý dělat polovinu věcí v terminálu.
Věci, které m s gnome2 šly perfektně, a kde jsem si mohl jednoduše prostředí upravit ke svému obrazu, nejdou v gnome3 téměř dosáhnout.
xyrfa: no tak to je fakt zvláštní, protože Terminál je pevnou součástí každé linuxové distribuce. Zkus ten Terminál vyhledat pomocí klávesy Super a napsáním do vyhledávacího okna a když se zobrazí tak pravým myšítkem dej Přidat mezi oblíbené, jestli se ti přidá na levý panel rychlého spouštění...
Pro úpravu GS je utilita gnome-tweak-tool a pro pluginy do GS je zase web: https://extensions.gnome.org/#
Podle mého GS ulehčuje hrozně práci ... Levý horní roh je zbytečnost, protože proč jezdit myší někam nahoru doleva když stačí jen zmáčknou tlačítko Start ... Pro spodní líštu je to zase Start+M pro přepínaní oken Ctrl+Alt a šipka nahoru/dolu. Pro mě je zbytečná i plocha, která mi slouží pouze a jen jako obrázek. Po stisknutí Start můžu hned začít psát co hledám (program a po přidání doplňku i soubory). V GS mi příjde zbytečné používat myš, není proč. Rozšířitelnost GS pomocí doplňků je obrosvká, ať to přidá nové funkce nebo zjednoduší stávající. Unity je pro mě prostě nehezký paskvil.
Mám dotaz na Marpa - jak jste z tray oblasti odstranil ikonu usnadnění, která tam "by default" je? Nějak na to nemůžu přijít.
Jinak k tomu lepšímu využití plochy - na ntb s rozlišením 1280 x 800 mi Unity lišta široká 32px (ano, musel jsem si ji zmenšit sám, ale menší se mi i víc líbí..) příliš nevadí, zatímco v GS nahoře ona "úzká" lišta + horní border okna mi zmenší využitelnou plochu např. prohlížeče výrazně víc. A hlavně v Unity se maximalizované okno zaintegruje do horní lišty (pokud to aplikace podporuje) a to je na displeji s výškou 800px prostě bomba. Tohle mi v GS chybí..
Rozšíření z https://extensions.gnome.org/ > Remove accessibility
chozetm: Ono i tech 32px mi pripada strasne moc (a kdyz jsem Unity zkousel, tak min dat neslo). A mit listu vlevo proste nezkousnu (vim, da se zmenit, ale principialne, pokud mi autori neumozni ani tak zakladni vec, tak mam pocit, ze je nekde vazna chyba). Za me - Unity ne! (Jedina vec, ktera se mi libila, bylo zmacknuti klavesy Win a nasledne prepnuti okna cisly. Hledani tehle schopnosti me nakonec dovedlo az k Fluxboxu a za tohle Unity dik.)
"rychlost a stabilita" - Unity (Ubuntu 12.04 LTE) používám v práci na třech strojích (Dell, HP), doma na lapťopu Lenovo a stolním postarším HP s různým druhem aplikací (i s Wine), ale na nestabilitu či pomalost jsem zatím nenarazil. Tím neříkám, že mne z počátku Unity nadchla. Byl to bolestivý přechod v ovládání a ještě dost věcí je pro mne proti srsti (nedokázal jsem přemístit Launch dolů z boku).
Vždycky, když čtu podobný článek, přemýšlím, o co vlastně přicházím, když nepoužívám žádné desktopové prostředí. Ratpoison a jednoduchý panýlek mi plně dostačuje. Asi používám PC nějakým divným nestandardním způsobem nebo co :( Osobně mám pocit, že by se klidně všechna ta energie věnovaná na vývoj všech těch 'wow' DE, mohla byužít lépe..
marp ďakujem za info.
Tu popíšem moje skúsenosti, možno niekomu pomôže.
Súhrn monitorovacích doplnkov
CPU Temperature Indicator - Ide v pohode, už som mal naištalované predtým. :)
CPU Freq mi nejak nefunguje. Asi nemá môj procesor na desktope nemá škálovanie frekvencie. Skúsim na notebooku.
system-monitor
Dosť roztiahnuté grafická indikácia. No dá sa povypínať, čo je na lište. Vec vkusu a názoru. V Gnome 2 som používal Gkrellm a monitorovací applet, ktorý bol usporný na priestor a veľmi dobre konfigurovateľný. Všetky teplotné a výkonové indikátory krásne prehľadné usporiadané, zobrazovanie číselnej a/alebo grafickej reprezentácie hodnôt teploty a pod. Gkrellm mám samozrejme nainštalovaný. No asi chýba plugin do Gnome Shellu. :( Verím, že len dočasne.
Nvidia GPU Temperature Indicator
Ide v pohode.
Gkrellm - v Gnome 2 som používal Gkrellm monitorovací applet, ktorý bol usporný na priestor a veľmi dobre konfigurovateľný. Všetky teplotné a výkonové indikátory krásne prehľadné a jednoduché.
CPU Temperature Indicator
https://extensions.gnome.org/extension/82/cpu-temperature-indicator/
Treba inštalovať balík lm-sensors
sudo apt-get install lm-sensors
Na detekciu senzorov treba spustiť sensors-detect
sudo sensors-detect
CPU Freq
https://extensions.gnome.org/extension/444/cpu-freq/
Treba inštalovať balík lm-sensors
apt-get install cpufreqd
system-monitor
https://extensions.gnome.org/extension/120/system-monitor/
Treba inštalovať balíky gir1.2-gtop-2.0 gir1.2-networkmanager-1.0
sudo apt-get install gir1.2-gtop-2.0 gir1.2-networkmanager-1.0
Nvidia GPU Temperature Indicator
https://extensions.gnome.org/extension/541/nvidia-gpu-temperature-indicator/
Gkrellm
sudo apt-get install gkrellm
nou: Pro vas je to vyhoda, pro me je to nejen nevyhoda, ale nervy drasajici hnus. Neberu nikomu, ze chce mit panel vlevo/vpravo/uprostred, ja ho chci mit dole/nahore. Misto na sirku vyuziju velmi snadno a nikdy ho nemam dost. Na vysku se taky hodi, ale vetsinou staci co mam (pokud tam samo nemam 48px panel z Unity:(). Navic dole/nahore je mozno panel skryvat (do teto oblasti mysi nezajizdim, leda bych sel primo po tom panelu), ale vlevo/vpravo neustale neco delam a pak mi skryty panel vyjizdi a hrozi zniceni mysi ci klavesnice. A to nemluvim o skutecnosti, ze do panelu na boku se vleze mene ikon/textu, nez do panelu dole/nahore. Mne napr. v Unity nikdy mnozstvi ikon viditelnych na panelu nestacilo (a rolovani je v zapalu prace nepouzitelne).
Výhoda Linuxu a vícero desktopových prostředí je nesporná - každý si může vyzkoušet a vybrat, co chce a co mu nejvíce vyhovuje a není nucen používat "jediné" GUI, s minimálními možnostmi vlastních úprav.
Osobně nezatracuji žádné desktopové prostředí, resp. se nevyjadřuji nějak neslušně o kterémkoliv. Jen napíšu, proč mi to které prostředí nevyhovuje a proč mi tamto vyhovuje.
V tomto je svoboda Linuxu ;)
Tak isto ako viaceri som skusal GS aj UNITY, ale pouzivam Gnome panel/klasik to mi vyhovuje najviac.
Nevie mi niekto prosim poradit ako vyriesit aby po zatvoreni notebooku nevyplo externy monitor? (Ubuntu 12.04 Gnome3 panel/klasik)
Standardne cez "Nastavenie systemu - Napajanie - Pri zavreti veka: Nespravit nic" je to neucinne.
Dakujem za radu
Zajímám se o GNU/Linux, zejména o Ubuntu,Debian a Fedoru, dále se zabývám tvorbou webů a bojovým systémem Jeet Kune Do. V roce 2012 jsem vytvořil projekt LinuxMarket – moderní linuxový obchod, který jsem zrealizoval ve spolupráci s linuxovým serverem Linuxsoft.cz.
Přečteno 11 899×
Přečteno 9 742×
Přečteno 8 874×
Přečteno 8 388×
Přečteno 8 118×