Hlavní navigace

Windows Vista? Ne, děkuji...

7. 12. 2007 8:56 (aktualizováno) Michal Breškovec

V neděli mi konečně dorazil můj vánoční dárek (vzhledem k ceně si s ním budu muset zřejmě vystačit na několik vánoc dopředu), zbrusu nový notebook Lenovo (IBM) ThinkPad T61. Jeho nedílnou součástí byly i Windows Vista, bez kterých ho bohužel nebylo možno zakoupit. Dříve než ke slovu přišla instalace Kubuntu jsem se rozhodl, že si tento nový OS z Redmondu proklepnu. Pro zájemce, zde jsou moje zážitky…

Nejprve pár údajů. Notebook je v této konfiguraci:
CPU: Intel Core 2 Duo T7300 2.0GHz, vnitřně 800MHz, 4MBL2 cache
RAM: 2×1GB DDR2 667MHz
VGA: NVIDIA Quadro NVS 140M (128MB)
Display: 15,4" WSXGA+ TFT 1680×1050
HDD: Hitachi 100GB 7200 ot/min SATA
DVD: Multiburner LG GSA-U10N
WiFi: Intel Wireless Wi-Fi Link 4965AGN
LAN: Intel 82566MM Gigabit
Baterka: 9 článků Li-Ion
Audio: ADI1984
OS: Windows Vista Basic 32bit ENG (nejlevnější možná verze, jaká šla koupit)
Firewire, čtečka karet 4in1 – RICOH R5C843, čtečka otisků prstů, lampička, bluetooth + další HW vycházející z Centrino platformy.

Jak vidíte notebook není žádné ořezávátko, vlastně hravě strčí do kapsy mé desktopové PC a v Microsoftím performace ratingu dosahuje hodnoty 4 (maximum je zatím 5). Jaké pak bylo mé překvapení, týkající se výkonu Vist, ale to už předbíhám.

Ještě malá poznámka k mé osobě. Považuji se za člověka v oblasti IT poměrně znalého. S produkty Microsoftu pracuji od DOSu verze 5.0 a když nepočítám Windows 3.51 a ME, tak jsem si prošel vším, co MS kdy v oblasti OS stvořil. Potkal jsem se také s OS/2 3.0 (úžasný systém, nechápu, jak se vůbec mohl MS prosadit se svými WfW) a 4.0 a pochopitelně se kamarádím s Linuxem. Šest let jsem pracoval jako servisní technik IT a nyní jako síťař v jedné nejmenované velké mezinárodní společnosti. Doufám, že mě nyní nebude nikdo podezřívat z neschopnosti zacházet s počítačem a jeho SW výbavou.

Tak tedy leadership, tedy promiňte, Windows Vista. První zapnutí notebooku bylo barevné, jak je u operačních systému z Redmondu zvykem.
Očekávaný a MS tolik proklamovaný rychlejší start se však bohužel nedostavil. On tedy Windows naskočil poměrně rychle, ale po načtení plochy nastalo teprve to pravé loadování, div se hlavičky na HDD neutrhly. On vůbec HDD je ve Vistách dost v permanenci, ačkoliv RAMky je požehnaně. Placebo efekt s rychlejším startem než kdykoliv dříve MS opět nevyšel.

Jak už jsem zmínil, koupil jsem tu nejosekanější verzi Vist co vůbec šla, takže kejkle s Aerem nečekejte, ale po mé zkušenosti s během klasického 2D dektopu bych to snad ani nechtěl zažít. Design nových Windows není špatný (inspirace MacOSem Windowsu rozhodně prospěla), sice mi trochu nesedí lišta, hlavně nové tlačítko Start, ale to jsou kosmetické věci, které se dají změnit.

Horší je to už s přehledností. V MS změnili vše co šlo. Pokud hledáte nějakou nabídku tam, kde v XPéčkách a starších verzích, tak ji tam tentokrát nenajdete, a pokud už ano, tak bude mít zcela změněnou ikonu a název, takže stejně nepoznáte, o co jde. Časem se samozřejmě rozkoukáte, nicméně pocitu chaosu a nepřehlednosti jsem se nezbavil ani po delší době. Nemůžu nezmínit naprosto hrůzostrašné proklikávání milionem nabídek a wizárdů, ať už chcete změnit cokoliv.

Pozitivně vnímám snahu MS o zvýšení bezpečnosti, nicméně cesta kterou se vydali (myslím utilitu UAC – taky vám to něco připomíná?) mi moc dobrá nepřijde. Neustále vás otravuje nějaké idiotské okno, kde musíte něco povolovat. Nejprve si snad budete dávat pozor co děláte, ale nakonec bude frekvence odklikávání taková, že to stejně začnete dělat naprosto bezmyšlenkovitě, což je pochopitelně k ničemu. Tak tudy tedy ne, soudruzi, poučte se raději ze SUDO.

Bohužel musím říct, že celý systém se chová velmi líně a HDD se prakticky nezastaví. Počítač byl vyroben v říjnu a pouhé aktualizace zabraly několik dlouhých hodin. Systém aktualizací je ve Windows všech verzí opravdu příšerný, ale ve Vistách to dotáhli k „dokonalosti“. Něco tak zdlouhavého jsem ještě nezažil. Někde jsem četl, že Windows Vista si musí na počítači tzv. sednout, musí si ho osahat aby mohla využít své prediktivní mechanismy, apod. ale dámy a pánové, i kdyby se mi chtělo věřit, že se pak výkon opravdu zvedne, tak to co systém převádí po čisté instalaci je opravdu tragédie.

Abych jen nepomlouval, musím říct, že spouštění některých aplikací, které už předtím běžely je opravdu bleskové, ale to bych spíše než na vrub OS přičetl výkonnému HW a dostatku RAM.

Co tedy říci závěrem. Vista je jen další Windows (jaké překvapení) s celkem pěkným xichtem. Bohužel se nemohu zbavit dojmu, že tentokrát to v MS výrazně přestřelili s nároky na výkon HW, místo na disku, ale hlavně s nepřehledností a složitostí nastavování. Uživatelé Windows XP a starších, kteří hledají to své proklamované „Just works“ budou asi zklamáni. Osobně považuji za nejlepší OS od MS Windows 2000, který měl našlápnuto k velmi slušnému OS, pak se to ale cestou někde zvrhlo a výsledkem je Vista. Pro mě osobně bylo ve Vistách největším strašákem zacházení s tzv. prémiovým obsahem, k tomu jsem se ale zatím ani nepřiblížil, nicméně myslím, že až se HD video apod. začne pořádně šířit mezi lidem, Vista nás asi ještě (ne)mile překvapí. Zatím musím říct, že Windows Vista je brzda, která spolehlivě zadusí výkon vašeho nového, nadupaného stroje. Moji situaci naštěstí během 15 minut vyřešila instalace Linuxu, který si na novém noťásku spokojeně chrochtá. A co vy?

Na úplný závěr bych ještě přihodil k dobru takovou historku. Jak možná víte, ve Vistách je jakýsi postranní panel, do kterého lze umisťovat jakési miniaplikace (něco jako Superkaramba v KDE). Celkem šikovná věcička. Nastavil jsem si tam tedy pár věcí – obligátní hodiny a kalendář a také sledování počasí. Pokud jsem měl nastavené anglické locales (moje Visty jsou ENG verze) běhalo všechno OK, ale jakmile jsem je změnil na české, počasí mi sdělilo, že tato služba není pro daný jazyk podporována a byl jsem v troubě. Tak toto opravdu nechápu, vždyť celý systém je nadále v angličtině a i kdyby ne, tak o co jde.

Sdílet