Možná také patříte k lidem, kteří se někdy pokoušeli získat informaci od technické podpory nějakého výrobce – něčeho, nebo poskytovatele nějaké služby. Možná také vy jste zjistili, že to nemá žádný smysl, protože člověk po pár mailech nebo telefonech získá dojem, že musí mluvit hotentotsky nebo nějakým jiným nesrozumitelným jazykem. Pokud prostě potřebujete získat konkrétní informaci, nemáte šanci. Díky svému novému zaměstnání už naštěstí nemusím přicházet do styku s technickou podporou Microsoftu, která je svou neschopností už téměř pověstná, také jsem vzdal jakékoliv dotazy na Vodafone, dříve Oskar (díky bohu za jejich vynikající Samoobsluhu) ale nemůžu se nepodělit se svým posledním zážitkem s českou podporou firmy Nokia.
Před časem jsem si koupil slušný mobilní telefon Nokia E60 se kterým jsem, až na pár malých mušek (co je dokonalé, že), velmi spokojen. Důvody proč jsem si ho koupil nejsou pro tento článek podstatné, kromě jednoho – kvalitní reprodukce hudby. Naivně jsem se domníval, že moje nová E60ka + sluchátka Koss Porta Pro a hudba v kvalitně udělaných MP3 nebo (díky Symbian OggPlay) Vorbis OGG = slušný hudební zážitek. Chyba lávky, v této rovnici totiž chybí ještě jeden prvek a to redukce z konektoru Nokia na jack 3,5mm Nokia AD-46.
To co z toho leze se dá nazvat různě, ale kvalitní hudební přednes rozhodně ne. Dlouho jsem bádal, kde může být problém, dokud jsem si od kamaráda nepůjčil sluchátka Nokia HDS-3, které mají přímo Nokia konektor. Tyto „špunty“ nejsou samy o sobě nic moc, ale s tím co se ozývalo z mých Kossek se to nedalo vůbec srovnat, byl jsem překvapen jak velký rozdíl v kvalitě to je. Najednou byly slyšet basy, neprojevovalo se žádné šumění a podobné nepříjemné ruchy, se kterými jsem se musel zatím smířit.
Vzhledem k tomu, že můj další kamarád se stejnou výbavou jako já dosahuje stejných neuspokojivých výsledků, rozhodl jsem vznést dotaz na podporu firmy Nokia v České republice.
Vylíčil jsem jim své trable s kvalitou zvuku a požádal je o vyjádření. Jejich odpověď zde uvádím bez úprav:
Dekujeme, ze jste kontaktoval/a NokiiHelpline
Sluchatka Koss Porta Pro nezname, nejedna se o sluchatka Nokie. Spatna
kvalita je tedy zpusobena zrejme tim, ze tato sluchatka nejsou kompatibilni
s tel N60. Redukce bude zrejme v poradku. Headset HDS-3 jsou sluchatka
urcena k tomuto telefonu, tz. kompatibilita je zde zarucena, proto je i
kvalita zvuku normalni, dobra.
Ve své odpovědi na tento e-mail jsem se pokusil vysvětlit, že se snad v tomto případě nemůžeme bavit o nějaké kompatibilitě a požádal je o nějaké charakteristiky výše zmíněné redukce. Následující odpověď mě pak úplně dorazila:
Dekujeme, ze jste kontaktoval/a NokiiHelpline
Na redukci s oznacenim AD-46 jsme doposu nemeli zadne stiznosti, o
prislusenstvich, ktere nejsou vyrobkem nokia ale vime, ze casto s Nokiemi
nefunguji. Bylo by asi dobre vyzkouset redukci s jinym kompatibilnim
zarizenim. ( jinymi ale kompatibilnimi sluchatky Nokie). Takto by jste
zjistil, zda se jedna o zavadu s redukci nebo o nekompatibilitu zarizeni.
Jak vidno není možné vysvětlit, že když do jejich redukce strčím libovolná sluchátka, musejí prostě hrát dobře, protože je jedno jestli jack 3,5 mm vyrobí Nokia, nebo Franta z Horní Dolní. Jejich odpověď by se dala interpretovat i takto: „Na naše hřebíky jsme doposud neměli stížnosti. Pokud vaše kladivo nezatlouká tak jak má pořiďte si kladivo od nás“.
Svou další odpověď jsem vzdal, protože mi to silně připomnělo Dona Quichota a jeho pověstný boj s větrnými mlýny.
Možná se nyní ptáte, fajn je to blbé, ale jakou to má spojitost s Linuxem?
Jednoduchou, udělal bych si tu redukci klidně Home Made, nepotřebuji v ní ani funkci handsfree, ani anténu pro rádio (které stejně v telefonu nemám), chci jen aby to dobře hrálo, ale tyto redukce v sobě mají nějaký „šváb“ který se stará o to, aby telefon do redukce poslal místo mono – stereo signál. Takže i když jsou vývody Nokia konektoru zdokumentované, jsem nahraný. Je to ukázka nechutně proprietárního, uzavřeného systému, s mizernou podporou. Jak vás jednou lapí, jen solíte a dostáváte zboží mizerné kvality s pěkným pozlátkem, bez možnosti volby.
Já osobně bych po nich chtěl technické parametry jejich hands-free sluchátek. Pouze podle nich je možné jednoznačně posoudit, jestli jsou 'kompatibilní' (fuj, u sluchátek je to fakt otřesný výraz), nebo možná, nebo ne.
S technickými parametry v ruce Vás nepřeválcují.
Ale rozumný předpoklad samozřejmě je, že je něco s redukcí. Jestli ještě dostanete odvahu na NokiaHelpline napsat, buďte tvrdší.
Btw. věta "Sluchatka Koss Porta Pro nezname" zní fakt vesele ;))
:) úsměvné. Sluchátka (stejně jako jakékoliv reproduktory) mají vlastnost zvanou impedance (řekněme odpor, byť to není přesné). "Standardní" sluchátka mají impedanci okolo 32 ohmů, "špunty" nižší - okolo 11-16 ohmů. Studiová sluchátka mají 300 ohmů i více. Jinými slovy to není jen věc redukce. Zesilovače mohou v závislosti na svých parametrech vykazovat zkreslení nebo (celkem logicky) změnu hlasitosti, pokud má připojená zátěž (sluchátka) jinou impedanci, než na kterou je zesilovač stavěný.
Doporučení: podívejte se na impedanci sluchátek Nokia, a zkuste nějaké s podobnou impedancí. Zřejmě nejlépe budou hrát nějaké "špunty". I ty mohou mít slušný zvuk.
K2[5]: Ano Porty Pro sice mají impedanci 60 Ohm, přece jen ty měniče mají slušnou velikost a jisté zkreslení, které by tím "mohlo" být způsobeno tu slyšitelné je, s určitou degradací jsem samozřejmě počítal, ale hlavní problém je spíše takové divné škvrčení u některých skladeb. Těžko se to popisuje.
Jinak samozřejmě s vašimi závěry souhlasím, zvuk může být lepší (sytější), nicméně zkreslením není možné omluvit vše.
Ještě zkusím upgrade firmware, na některém fóru jsem se dočetl, že by to mohlo pomoci (že by chyba v kodeku?).
Žiji a pracuji v Ostravě. S OS GNU/Linux jsem se poprvé seznámil v roce 1997 na VŠB, následně se moji první distribucí stal RedHat 5.2. Ve stáji červeného klobouku jsem vydržel až do verze 8, kterou na půl roku vystřídal Mandrake. Poté jsem nainstaloval GNU/Debian. Po čase jsem cosi zaslechl o nějakém úžasném systému postaveném na Debianu, a tak se na mém PC objevilo Kubuntu 5.04. Od té chvíle se datuje mé poznání, že Linux je již zralý pro Desktop a Windows nadále nepotřebuji. Od Kubuntu 5.10 jsou tedy mé počítače zcela bez oken a zatím zůstávám stále věrný Kubuntu.
Od července 2009 jsem členem České pirátské strany v Moravskoslezském kraji.
Moje Bitcoin adresa: 19L6XxtSAVYmD2SJatBaHFgjYDC8GvgKWb
Přečteno 38 285×
Přečteno 29 655×
Přečteno 29 462×
Přečteno 25 456×
Přečteno 22 909×