Poslední dobou se velmi řeší věci jako ACTA, SOPA, PIPA a kauza Megaupload, a to je správné, protože tato témata jsou velmi důležitá a dotýkají se nás všech, včetně těch, kteří o tomto tématu netuší, nezajímá je to, či jen prostě nechápou o čem je řeč. Velmi často se pak diskuze stáčí ke sdílení děl chráněných kopírovacím monopolem na Internetu a dopadu těchto aktivit na jednu, či druhou stranu sporu.
Osobně se domnívám, že se jedná o problém marginální a ve své podstatě nedůležitý. Proč? Jednoduše pro to, že se neděje nic neobvyklého, co by zde již mnohokrát v historii nebylo. Vlivem technologického pokroku a s tím spojeným vývojem společnosti prostě starý model umírá a plynule jej nahrazuje nový, který odpovídá nově nastoleným podmínkám. To, zda a kdo na tom bude profitovat, či ztratí, závisí čistě na subjektech daného trhu, toho, jak jsou schopny se novým podmínkám přizpůsobit, přicházet s inovacemi, novými službami svým zákazníkům atd. To je naprosto běžné ve všech průmyslových odvětvích, proč by tedy „zábavní“ průmysl měl být výjimkou.
Téma, které pokládám v souvislosti se zmiňovanými zákony, smlouvami a kauzami za mnohem podstatnější je otázka zachování občanských a osobních svobod, média a Internet bez cenzury a soukromí nás všech. Všechny tyto principy jsou v současnosti ohroženy ve prospěch nadnárodních skupin disponujících obrovským kapitálem, prostřednictvím kterého tlačí (lobbují a uplácejí) na zástupce vlád a zákonodárce, aby ochránili svůj (vlastní vinou) skomírající byznys.
Pochopitelně některé vlády zemí zmítaných ekonomickými problémy a nepokoji (např. USA) utahování šroubů a větší kontrolu nad obyvatelstvem vítají a rády tyto praktiky podporují a maskují je za boj s piráty, terorismem, dětskou pornografií atd. Přiznám se, že jsem velmi nemile překvapen, že v naší zemi, kde desítky let vládl totalitní komunistický režim, jsou hlavními zastánci těchto totalitních zákonů, smluv a praktik hlavně zástupci a příznivci takzvané pravice, očekával bych spíše přesný opak, tedy boj za svobody občanů, volný trh a konkurenční prostředí s rovnými podmínkami.
Nicméně se snad konečně blýská na lepší časy. Vypadá to, že občané celé Evropy se probouzejí z letargie a začínají o sobě dávat vědět. Dokonce média (alespoň ta veřejnoprávní a méně vázaná na kapitál nadnárodních korporací) už pochopila, že je něco špatně, pomalu mění striktně protipirátskou rétoriku a dávají větší prostor k diskuzi zástupcům obou stran, kde se konečně začínají ukazovat polopravdy i vyslovené lži, kterými nás tu zástupci různých protipirátských organizací a lobbistických skupin léta krmili.
Nezbývá než říci, jen houšť a větší kapky.
A keby ste vedeli, čo sa deje okolo ACTA na Slovensku! Tri parlamentné strany (SMER, SDKU-DS a SaS) sa vyjadrili proti ACTA. A predložiť na rokovanie vlády to má minister hospodárstva z SaS, ktorá je asi najhlasnejším a najdôveryhodnejším odporcom. Možno to ani nepredloží na vládu, to by bolo zaujímavé.
možno je tých petícii už priveľa, ale predsa pridám link na slovenskú petíciu, adresovanú slovenským europoslancom:
http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=639811&rXn=1
Čekat od pravice boj za svobodu občanů je naivní. Pravici jde jen o ty svobody, ze kterých pár velkopodnikatelů může vytřískat velké prachy. Když z toho koukají prachy, tak za "svobodu" prohlásí i monopol (aneb argumentace pro kopírovací monopol svobodou chudáků autorů vydělávat peníze na tvorbě, kterou jim ve skutečnosti dávno vyfoukly vydavatelské korporace).
Doplnění informací
http://www.votewatch.eu/cx_vote_details.php?order_by=euro_vot_valoare&order=ASC&last_order_by=euro_parlamentar_nume&id_act=1189&euro_tara_id=6&euro_grup_id=&euro_vot_valoare=&euro_vot_rol_euro_grup=&euro_vot_rol_euro_tara=&vers=2
Pro ACTA bylo 306, proti 322 z 654 přítomných!?
Předseda Výboru pro zahraniční obchod Vital Moreira: Když řekneme "ne", proces končí a dohoda je mrtvá.
http://www.europarl.europa.eu/news/cs/headlines/content/20120130STO36537/html/Vital-Moreira-o-ACTA-Co-bylo-dovoleno-z%C5%AFstane-dovoleno
Žiji a pracuji v Ostravě. S OS GNU/Linux jsem se poprvé seznámil v roce 1997 na VŠB, následně se moji první distribucí stal RedHat 5.2. Ve stáji červeného klobouku jsem vydržel až do verze 8, kterou na půl roku vystřídal Mandrake. Poté jsem nainstaloval GNU/Debian. Po čase jsem cosi zaslechl o nějakém úžasném systému postaveném na Debianu, a tak se na mém PC objevilo Kubuntu 5.04. Od té chvíle se datuje mé poznání, že Linux je již zralý pro Desktop a Windows nadále nepotřebuji. Od Kubuntu 5.10 jsou tedy mé počítače zcela bez oken a zatím zůstávám stále věrný Kubuntu.
Od července 2009 jsem členem České pirátské strany v Moravskoslezském kraji.
Moje Bitcoin adresa: 19L6XxtSAVYmD2SJatBaHFgjYDC8GvgKWb
Přečteno 38 283×
Přečteno 29 654×
Přečteno 29 459×
Přečteno 25 453×
Přečteno 22 904×