Pavel Chalupa - blog - Témata označená nálepkou Internet

  • Optimalizace metodou pokus-omyl

    Při provozování vlastního webu a sledováním ostatních webů jako návštěvník, jsem přišel na pár věcí. A v neposlední řadě, nějaký HW a SW k tomu sám musím používat, jako každý. Rychlost načítání stránky Seberychlejší přípojka k netu nic neřeší. V první až druhé sekundě se na jedno spojení nedostanete výš než na 100KB/s. Odhaduji, že to je samotným principem TCP/IP a navyšováním rychlosti pokud to linka dovolí. Pokud prohlížeč naváže celkem 10 spojení už to je 1MB/s…
    29. 4. 2013 11:47 (aktualizováno)
  • Ubuntu pro smartphone: O tomhle už jsem kdysi psal...

    První zmínka byla v blogu Jak jsem snil o budoucnosti desktopu (10/2007). Tehdy se na běžnou flashku vešly tak maximálně konfigurační soubory. Později (12/2007) jsem objevil WizPy a Android byl v plenkách. Vývoj výkonu v mobilních zařízeních stoupal a já měl opět jinou představu o budoucnosti (08/2009), chtěl jsem všechno v jednom zařízení, cenově dostupné technologie už na to byly, alespoň co se týká kapacity úložiště s funkčností jako bylo WizPy v roce 2007 (akorát to nebyl mobil)…
  • HTML tabulky na web: jiný úhel pohledu

    Tady v článku na rootu je diskuze o použití CSS a tabulek pro layout. V žádném z příspěvků jsem však nenarazil na hodnocení z hlediska rychlosti, náročnosti datového přenosu a náročnosti na zpracování na straně klienta. Tabulky už se používají mnohem déle než 10 let. Myslím si, že kód, který v prohlížečích zpracovává tabulky bude dost možná optimalizovaný pro tehdejší výpočetní výkon.
    16. 10. 2012 17:35
  • Tribler - decentralizovaný bittorrent klient

    Dal jsem si na Googlu hledat „Tribler root.cz“ a není tu jediná zmínka o tomto softwaru. Root.cz jako odborný server by měl být mezi prvními, kdo o tom píše. První zmínka je na diit.cz 8. července a PC World 18. července. V zahraničí se o Tribleru psalo už v prosinci 2010 na Slashdotu. Tento klient pro bittorrent mi přijde docela převratný. Samotné torrenty je možné vyhledávat přímo v klientu a není nutný žádný prostředník a vyhledávač torrentů, vše je plně decentralizované…
    29. 7. 2011 18:34 (aktualizováno)
  • Google Chrome/Chromium - censored

    To opravdu nejde slušně napsat, kam se během vývoje tenhle prohlížeč posunul. Mám dvě instalace Lubuntu 10.04 a na nich používám Chromium jako hlavní prohlížeč. Na jednom PC je 1,3GB RAM a na druhém je jen 256MB. Tento druhý je víceméně jen na čtení webu a ještě nedávno to stačilo, mít 150MB volné paměti pro pár webových stránek. Pak běžel čas a přicházely aktualizace prohlížeče Chrome/Chromium…
  • Reklama na prohlížeč Google Chrome v TV

    Nechápu, jak se může v českém Googlu stát něco takového. Nedávno běžela v TV reklama na Chrome a v závěru jen nápis Chrome a nic. Kdybych nevěděl, co je Google Chrome, tak by mi ta reklama nic neřekla. Samozřejmě to nic neřikalo ani lidem a někdo si toho všimnul. Aktuálně běží reklama téměř identická a v závěru je proslov něco o novém prohlížeči. Je to sice zlepšení, ale cílová skupina běžného TV diváka možná ani netuší co je prohlížeč a že když jsou na netu, tak něco takového používají…
  • Detekce indexovacího robota

    Řešil jsem nedávno detekci indexovacího robota v php přes HTTP_USER_AGENT. Bohužel to je nedostatečné. Použil jsem klíčová slova jako ‚bot‘, ‚seznam‘, ‚google‘ apod. Stále však určité procento přístupů vykazovalo špatnou detekci. Ta špatná detekce byla pouze od serverů Googlu tohoto typu: IP: 66–249–68–65
  • Nečekané vlastnosti mého spam filtru

    Kdysi jsem tu psal o smíšených pocitech programátora při prvním zkušebním spuštění svého algoritmu ve hře Kameny a sám jsem byl poražen svým algoritmem. Po pár letech využívání svého spam filtru jsem však narazil na nečekané vlastnosti tohoto filtru, které jsou daleko zajímavější, než to, že vás porazí vlastní výtvor umělé inteligence.
    7. 5. 2010 9:51
  • Propagační kupony Google AdWords na 1000 Kč

    Určitě nejsem sám, kdo v nedávné době obdržel propagační kupon od Google v hodnotě 1000 Kč. A já říkám: tohle je klamavá reklama. Nejen že se ve vysvětlujícím dopise ohánějí 1000 Kč ZDARMA atd., ale vyloženě lžou a dělají ze mě osla. Pročetl jsem co se dalo a stejně jsem to pořádně nepochopil. Odeslal jsem dotaz na e-mail zákaznické podpory a odpověděli mi. Skutečnost je taková, že vstupní poplatek je 150 Kč. Dobré je, že si ho následně odečtou z kuponu, takže zbývá 850 Kč…
    3. 2. 2010 22:14 (aktualizováno)
  • Google DNS... co ještě Google nemá?

    Sleduji Google co všechno nabízí a tohle mě docela překvapilo, i když to při troše zamyšlení překvapující ani není. Google rozjel vlastní free DNS. Používám už dlouho OpenDNS a nemůžu si ho vynachválit. Chodím na relativně obskurní weby (které se týkají linuxu) a muj provider je v keši prostě nemá a po pár neúspěšných pokusech typu: „web nenalezen“ jsem skončil u OpenDNS. Providerovo DNS to našlo vždy až na druhý pokus, kdy se sám providerův DNS dotázal někde jinde.