V predchádzajúcom príspevku som neskrýval nadšenie s ArchLinuxu. S odstupom času (zatiaľ síce nie dlhého), som sa už dostal do štádia užívania tohto systému a pravdaže prvotné nadšenie už opadlo. Tým, ale nechcem povedať, že som s ním nespokojný, práve naopak. Zatiaľ všetko šlape tak ako má. Dokonca ma vie koľkokrát aj príjemne prekvapiť. Napríklad update na novú verziu Pidgin bol o deň skôr ako na root.cz vyšla o tom správička :) . Človek sa však musí mať na pozore, čo sa mu aktualizuje a čo pri aktualizácií píše aktualizačný proces. Napríklad pre jednej z aktualizácií sa zmenilo umiestnenie konfiguračného súboru a tak pri štarte systému začalo vyskakovať varovanie o jednom súbore, pravdaže, ten tam už nemal byť, tak stačilo len jeho odstránenie a bolo všetko v poriadku (on už medzi tým bol v inom adresári :) ).
Kapitola sama o sebe je ovládanie ventilátora na mojom notebooku Toshiba L300, a ako som sa na webe dočítal, tak s tým majú problémy všetky distribúcie, a je to ten efekt ako som písal v príspevku o Ubuntu, že vetrák sa rozbehne na maximum a nevypne sa ani pri ochladení procesora. Tak som chvíľu bádal v čom je problém, nainštaloval podporu senzorov a pokusil sa to nakonfigurovať, pretože fan control je zavislý od toho čo mu vrátia senzory. Bohužiaľ, sensors nerozpoznal fan, takže mi vie vrátiť iba teplotu dvoch jadier procesora, čo som hneď využil a dal si to ako applet do gnome panela. Hrabal som sa po webe, ale nezistil som nič konkrétne, čo by mi pomohlo. Niečo sa však udialo v konfigurácií Archu a ono to funguje uspokojivo, ventilátor sa nerozbehne na maximum a teplota jadier sa drzi do teploty max 56 stupňov a po chvíli pekne ide dole na cca 43–49 stupňov. Zabudol som spomenúť, že som si pravdaže nainštaloval podporu pre prepínanie režimov procesora cpufreq aj s appletom do gnome panela, takže mám pekne všetko pod kontrolou. Síce neviem čo spôsobilo, že ventilátor sa už chová korektne, ale momentálne som s chovaním spokojný.
Do gnome som si doinštaloval to čo som potreboval a aj keď mám nutkanie si ešte niečo nainštalovať, vždy skončím s konštatovaním, že je to zbytočné :)
Jednu vec som zatiaľ nerozbiehal a to sú tlačiarne. Síce som už pozeral návod, ale keďže tlačím iba sporadicky a tlačiareň mám zavesenú na inom kompe (Vista), tak som to neriešil. Keď budem potrebovať, tak budem riešiť :) Pravdaže sieť a konekt na zdielané adresáre Vista je bezproblémový :)
Takže môžem skonštatovať, že som zatiaľ s týmto systémom spokojný (čakám na nejaký zúrivý update, ktorý to môže zmeniť :D ). Je rýchly, jednoduchý a mám stále systém „čerstvý“. Či je to výhoda alebo nie, to je vec pohľadu. Mne to zatiaľ takto vyhovuje. Niekto ma rád „LTS“ verzie, aj keď v ponímaní Ubuntu, sú updaty len bezpočnostné a naozaj po 1/2 roku sporadické. Uvidím ako sa Archlinux bude chovať z pohľadu „LTS“, t.j. dokedy mu to vydrží :D
Momentálne som sa zmenil z inštalátora Archlinuxu na jeho užívateľa.
PS: Vistu na notebooku som nebootoval už aspoň 2 týždne :)
Ja mam Arch v praci na produkcnej masine (webdevel - HTML/CSS/PHP) uz asi 4-ty mesiac a stale funguje vyborne. To je pre mna znakom, ze "rolling updates" distro je v pripade Archu dostatocne stabilne riesenie. Aktualnost systemu je skvela vec. Napr. v kancli som prvy co ma jadro 2.6.30 a pod. A ako vravim - stabilita vyborna.
Na notebooku mam Arch, pouzivam ho ako jediny OS pre osobne pouzitie.
Ten isty notebook s tym istym OS pouzivam na pracu uz cca 2 roky. Web development, ale aj C++ development nie je problem. Mam tam vsetko potrebne na development, aj kancelarske baliky atd. SVN, HTTP, FTP, SSH, POSTGRESQL, MYSQL, IPTABLES, vsetko funguje ako ma. Ani po niekolkych rokoch nepreinstalovania OS to bezi svizne - teda ziadny "MS WIN reinstall effect"
monzo :) napr. lan siet prehladavam aj bez nainstalovanej samby, mozno ju pojde úrehladavat resp. najst sietovu tlaciaren v system-config-printer-gnome aj bez nainstalovanej samby, neviem presne ci to takto fungovalo v praci so zdielanou laserovou tlaciarnou, skus uvidis, ak nie jednoducho ju doinstalujes
jj Arch je pecka mám ho jako jediný na PC někdy od listopadu nebo tak nějak a zatím minimum problémů, teď sice při 2.6.30 nechtěl při bootu mountovat USB disky co mám v fstab, psal že neexistují, a ještě alsa hlásila fail (ikdyž zvuk přitom šel), ale oba problémy sami zmizely a to bez jakýchkoliv aktualizací :D. Ještě ho mám i na netbooku od listopadu a taky bez problému jenom tam mám problémy s připojováním k zašifrovaným sítím netcfg scripty sem připojí jen k nezašifrovaným sítím wicd přidává ještě wep, wpa nedá a k Eduroamu sa připojuju z konzole :D
Když už mi něco v Archu nefungovalo, tak jsem většinou našel řešení na http://wiki.archlinux.org
Arch používám třetím nebo čtvrtým rokem k naprosté spokojenosti a až na jedinou vyjímku, a tou byla změna verze KDE3 na KDE4 v repositářích. To byl největší šok jaký jsem kdy s Archem zažil.... Je něco šíleného, když používáte počítač k práci, se systémem jste max.spokojeni, a najednou po aktualizaci máte systém funkční ze čtvrtiny a všechno je jinak a navíc nestabilní - to určitě popularitě nepřispělo, díky bohu za kdemod3 repo :-)
Jak jsem ale psal, jsem max. spokojen.
tiskarny:
1.) nainstaluj cups (pripadne dalsi ovladace nebo klikatko cups manager do gnome)
2.) pust cupsd (pripadne ho pridej do DAEMONS v rc.conf, aby se pustil pri startu)
3.) klikni na http://localhost:631/
4.) udelej si co potrebujes
5.) tiskni! ;o)
ja mam tyhle balicky, pravdepodobne ale vsechny nevyuzijes:
0 ;) harvie@harvie-ntb ~ $ pacman -Qs cups
local/cups 1.3.10-3
The CUPS Printing System
local/cups-pdf 2.5.0-1
PDF printer for cups
local/gnome-cups-manager 0.33-6
A CUPS manager for the Gnome Desktop Environment
local/gtklp 1.2.6-5
Tools to use and administrate CUPS
local/hal-cups-utils 0.6.13-1
Cups management via HAL UDIs
local/libcups 1.3.10-2
The CUPS Printing System
local/libgnomecups 0.2.3-4
GNOME cups library
local/pycups 1.9.45-1
Python CUPS Bindings
local/system-config-printer 1.1.7-3
Pygtk CUPS Configuration
local/system-config-printer-gnome 1.1.7-3
Pygtk CUPS Configuration
Používám Arch už pár měsíců, vše kompiluji ze zdrojových kódů z ABS (a pár věcí z AUR) a celý systém mám upravený přesně podle svých potřeb (včetně init skriptů) na kryptovaném LVM o 13ti oddílech :-) (5 oddílů systémových a zbytek data).
Kdyby někdo chtěl 951 balíčků, optimalizovaných na core2, stačí říct a klidně založím repozitář ;-)
Jediné, co mi na Archu vadí je software management. Nelíbí se mi že se s ním počítá pouze coby s binary-based distrem => často se objevují chyby při kompilaci z ABS apod., zkrátka Arch není ideální distribuce pro někoho, kdo chce kompilovat software ze zdrojových kódů. Také se mi nelíbí rozdělení repozitářů, mnohem raději bych viděl repozitáře stable, testing, experimental jako v Debianu, pouze s tím, že experimental by byly rolling-updates. Díky tomu by mohl být Arch vhodný i na servery a na desktopy, kde je potřeba stabilita.
Jinak na upgrade a kompilaci ze zdrojových kódů jsem si napsal vlastní frontend pro pacmana a upravený makepkg (http://aur.archlinux.org/packages.php?ID=26722), stále to ale není nejlepší řešení. Časem se chystám vytvořit plnohodnotnou náhradu za Pacmana a Makepkg, vhodnou jak pro instalaci ze zdrojových kódů, tak i z binárních repozitářů se spoustou vychytávek typu umístění databáze do MySQL a jiných externích databází, správu několika systémů najednou, apod.
[16] Tu otázku si taky často pokládám :-) Dříve jsem Gentoo používal, je to výborný systém, ale v té době byly dost zastaralé ebuildy, co si pamatuju, tak i věci, co byly v Debian testing byly v Gentoo ještě masked anebo vůbec nebyly. Dalším důvodem je zvyk, dost dlouhou dobu jsem chodil od jedné distribuce k jiné, abych jich poznal co nejvíce, teď mi jedna začala vyhovovat a zůstal jsem u ní poměrně dlouho, tak se mi nechce hned zase chodit "o dům dál" :-).
Každopádně se chystám až bude čas opět zkouknout Gentoo a zjistit co se změnilo...samozřejmě že ze stage 2 nebo rovnou 1 ať se při tom moc nenudím :-)
Dvakrát jsem prošel Odysseu přechodu na Arch ze Slacku, ale vždycky jsem se pokorně vrátil zpátky. To neustálý řešení problémů, kdy se po aktualizaci něco rozsypalo nebo chodilo jinak mě přestalo bavit. Nevím pro koho kromě hračiček, testerů nových verzí nebo lidí s nadbytkem času a nálady tyhle věci řešit je tahle distribuce určena.
Stačí se podívat na ArchLinuxí fórum kolik lidí volá po stabilní větvi, ale vývojáři na to nemají zdroje nebo na to kašlou :-(
[19] FreeBSD mám velmi rád a to ho dokonce nikde trvale nepoužívám - právě kvůli nepodpoře hardwaru. Líbí se mi na něm ta komplexnost a větší Unixovost - žádné GNU.
[20] Nejspíš kvůli času - na vytvoření stabilní větve by bylo potřeba dost času a lidí. Také jsem uvažoval nad tím, jestli bych se nepokusil vytvořit něco jako stable Arch, ale při představě práce a času, který by na to byl potřeba, kdybych to dělal sám, mě nějak přešla chuť.
[20], [21]
Na druhou stranu rolling release je proste zakladni filozofii Archu jako distribuce. Na server se to moc nehodi, ale tam clovek s Archem ani nejak nepocita. Myslim, ze distribuci, ktere delaji totez je jiz dost. Takze na server nebo pokud touzim po stabilite a nezalezi mi na aktualnosti klidne dam Debian. Nemyslim si, ze by vsechna distra mela mit "stable", "desktopovou", "pro pokrocile uzivatele", "serverovou a cert vi jakou dalsi verzi. Dokonce je mi takova vseobjimajici strategie docela protivna. Delejme jenom jedno, ale delejme to co nejlepe - to se mi libi mnohem vice.
[22] Pokud bereme Archlinux jako binary-based distribuci, tak těch je stabilních dost, ale kolik source-based distribucí je vhodných na server? Bohužel nula. Gentoo má taktéž rolling-updates a v Lunar Linuxu a SourceMage se nějak nevyznám ... Když jsem je zkoušel, tak jedno se mi nepodařilo ani nainstalovat přes ten instalátor a druhé nemělo ani fungující 64bit verzi, kromě toho mají taky rolling-updates pokud vím.
Na produkcni server? Dost riziova zalezitost... Treba toto:
http://www.archlinux.org/news/452/
Arch linux pouzivam tiez, som s nim maximalne spokojny, ale par krat sa mi stalo, ze som vytiahol asi po pol roku nejaky starsi pc, kde som mal arch, isiel som updateovat a velmi to uz nerozchodil ... teda polovica veci prestala fungovat ... vzdy bolo rychlejsie potom nanovo tam nahodit cely system, ako to "opravovat". Takze doporucujem pravidelne aktualizovat, alebo rovno cele preinstalovat.
1986–1990 ZX Spectrum
1990–1994 SHARP MZ-800
1998 > PC
CP/M> MS DOS> Win3.11> Win95> WinNT> Win2000> WinXP+Linux> WinVista+Linux
Přečteno 10 325×
Přečteno 10 012×
Přečteno 9 553×
Přečteno 8 537×
Přečteno 8 106×