Každý to poznáte, zavolá vám zákazník, známy alebo váš sused, že mu nejde počítať. Vy sa tam vyberiete, pozriete to a zistíte, že je niečo prestavené, prepísané alebo zmazané. Škaredo sa na neho pozriete a on bezmocne hovorí „… ale ja som nič nerobil… nemenil… nenastavoval… nemazal…“. Klasika, v duchu zanadávate a či už Windows alebo Linux dáte dohromady, prípadne urobíte nastavenia aby sa to v budúcnosti neopakovalo. Ja som si tiež myslel, že je to vždy chyba používateľa, až pokiaľ som nenarazil na zákazníka, kde sa mi začali diať zvláštne veci…
Cca od roku 2000 mám zákazníka, kde chodím s pravidelnosťou cca 1 krát za 2 až 3 mesiace. Zo začiatku to boli štandartné preinštalovávačky a nastavovačky Windows a siete. Všetko som dal dohromady a fungovalo to bez problémov. Vždy sa však po čase niečo objavilo, že som musel znova isť k nemu. Vždy situáciu zhodnotil vetou „ale ja som nič nerobil…“. Neveril som mu a vyhádzal som mu vždy nejaké tie spyware a zo začiatku aj vírusy. Potom si zakúpil na moje doporučenie antivírak. Takže začal byť pokoj aj s vírusmi a dokonca spyware, keďže dával pozor aj na tie. Pravideľnosť mojich návštev sa však nezmenila. Po tých rokoch sme si už aj potykali a stal som sa ich „dvorným“ správcom počítačov a siete. Posledné udalosti ma však utvrdili o tom, že jeho výrok „ale ja som nič nerobil“ bol pravdivý.
Prvá divná vec.
V outlooku som mu nastavil predvolený účet iný ako mal a to z dôvodu zmeny nastavení. Prvý som nechal ako zálohu, keby som sa potreboval vrátiť. Po 2 mesiacoch mi volá, že mu nejde odosielať pošta. Čo myslíte, ktorý mal nastavený ako predvolený? Tušíte správne, ten záložný. (Musím povedať, že daný človek je obyčajným užívateľom a o nejakých nastaveniach účtov síce tuší, ale nevie ich nastavovať a ani meniť). Dobre, mohlo sa ta stať nejakým prestavením pri update z MS…
Druhá divná vec.
Rozbiehal som mu s kamarátom WiFi sieť. Všetko šlapalo ako hodinky. Nastavenia WiFi routera sú pravdaže schované za heslom, ktoré on nevedel (môj zicher). Vlastne ani netuší ako sa k nim dostane. Jedného pekného dňa mi volá jeho manželka, že im nejde WiFi… cca 1,5 mesiaca po rozbehaní. Tak som sa tam vybral. A čo myslíte sa stalo? WiFi router mal vypnuté WiFi v nastaveniach. Áno, mohla to byť búrka, guľový blesk alebo výpadok prúdu. Odvtedy sa to už nestalo a je tomu cca 6 mesiacov dozadu.
Tretia divná vec.
Jeho manželke sa stále sekal notebook do modrej obrazovky. Áno tipujete správne, má tam Vistu. Po testoch a reinštalácií som zistil, že je vadná pamäť. Po reklamácií NB chodí v pohode, ale… znova problém s WiFi… nedalo sa z NB pripojiť na WiFi. Skôr ako som tam šiel (nemal som hneď čas), mi pani volá, že sa jej to už rozbehlo… zničoho nič. Áno Vista je záhadná. Toto mohlo byť užívateľom alebo Vistou.
Štvrtá divná vec.
Dnes mi volal, že mu nejde počítač. Vyzbrojil som sa preto hneď zdrojom, ktorý som mal v zálohe, tušiac, žeby sa mi mohol zísť, veď už som raz zdroj menil u neho. Zdroj to nebol. Odišiel disk, hlavičky zaklepú, ale BIOS disk nepozná a pravdaže nejde nabootovať. Chlapík sa skoro zrútil, keďže nemal zálohy. Počítač mal v záruke, takže som ho ani neotváral a hneď sme spolu išli do predajne, kde ho kúpil. Chlapci v predajni neriešili nič, dali ho rovno na reklamáciu. Keďže majiteľ nemal záručák pri sebe, musí ho náisť, tak som mu prízvukoval aby si vyžiadal pokazený disk naspäť, predsa len sa z neho možno bude dať niečo vytiahnuť, pokiaľ neodišla elektronika.
Tých podivných zásahov bolo pravdaže viac, ale spomenul som len tie najzáhadnejšie.
Aby som to ešte spresnil. Jeho manželke vydrží mobil cca mesiac a potom sa pokazí… nezáleží na výrobcovi :). Dosť často sa jej pri tlači tlačiareň zasekne, aj keď ostatným tlačí v pohode.
On má také fajnové auto, veľký tereniak, s rôznymi elektronickými vychytávkami. Všetko funguje tak ako má, až do chvíľe, keď si jeho manželka nesadne do auta, v tom momente, systém vyhlási chybu a je ho nutné resetovať (napríklad nastavenie sedadla, rádia a podobne).
Ja viem, že za všetkým hľadaj ženu :)
Aby som danú situáciu aspoň nejako riešil, dohodol som sa s ním, že keď sa mu vráti počítač z reklamácie, preoreme kompletne nastavenia a pripravím mu aj systém zálohovania počítača na externý disk (dúfajúc, že niečo z toho vydrží :) )
Je tu, ale ešte jedna vec, ktorú som nespomenul. Ich dom je prerobený starý mlyn, takže ak sa začneme baviť o geopatogénnych zónach, tak sme blízko.
Už sa začíname na tom s majiteľom a jeho ženou baviť, pretože, to už presiahlo normálnu mieru poruchovosti a zásahov :)
Z môjho pohľadu tu ide o fenomén „starého mlynu“ s energetickými schopnosťami jeho manželky, čo spôsobujú tieto anomálie.
A čo vy, stretli ste sa s niečim podobným, podarilo sa vám to vyriešiť? :D
[1] Jeste lepsi je, pokud rozhovor pokracuje:
"Jak mam vedet, ze sem nemel mackat na ANO? Ja vzdycky mackam na ANO, tak proc sem ted mel zmacknout NE? Jak to mam vedet, ja na to nemam cas neco cist!" To jdu potom opravdu do kolen :D Ale jeden cas sem mel pocit, ze podobna "antienergie" je i ve me, kdyz pocitac v servisu fungoval, ale me doma se prehrival. Az po 1 mesici sem pri nahlednuti do case zjistil, ze mi do case dali zdroj tak, ze vetrak od zdroje a vetrak od CPU sali proti sobe, takze se pocitac proste prehral :D
"nic sem s tim nedelal, prisaham, opravdu ne"
= "pri sledovani fekal fetis pornostranek se mi zacaly otvirat nejaky divny stranky a nez sem to zavrel tak zacal hodne hrabat disk a cely to bylo pomaly. Pustil sem k tomu svyho kamose z hospody kterej tvrdil ze s tim kompjutrem umi zazraky a ze mi to za panaka ferneta spravi. Chvili se v tom hrabal a pak se to posralo uplne."
[1] a [2]: tyhle lidi přesně znám, zásadně nic nečtou, potvrzují dialogy, instalují věci z webu a neví co a pak se hrozně diví, že něco nejede. Nakonec ještě vynadají, jako bych já za to mohl, že jsou oni takový ... stylem "já na to nemám čas tyhle kraviny řešit, honem s tím něco udělej aby to fungovalo, to jsem si myslel, že s tímhle novým počítačem už tyhle problémy nebudou atd.." Teď mám jednoho, který si nechce nechat vysvětlit sdílení (ale chce si kopírovat data mezi pc), nechápe co vlastně kam ukládá (co je vyzdílený), ale hrozně nadává, když data nenajde tam, kam si myslí, že je dal. Docela boj, oni nic nechtějí vědět, nic si nechat vysvětlit, oni chtějí "aby to fungovalo".
Mám tu zkušenost, že JAKÝKOLI operační systém "dokážu" do pár dnů seknout (od instalace/koupě s počítačem/...) :-D
Malý výčet (datuje se to od r 2005):
Windows XP: sek do dvou dnů, do půl roku nutná reinstalace
Mandriva 2006 Free: totální rozbourání systému do 3 hodin od standardní instalace na čistý disk, za týden nutnost další reinstalace (to jsem viděl Linux poprvé tehdy a nehrabal se v něm)
blíže neurčený Debian: padání Xek a tuhání kernelu při různých kombinacích spuštěných programů.. ty kombinace jsem našel tak za 3 dny:D
Windows Vista: tam první úspěšná instalace vydržela až do násilného přemazání Linuxem v plném zdraví, zato instalačka se vzpouzela asi 2 týdny v kuse
Ubuntu Linux: Vždycky najdu zrovna tu blbou kombinaci, při které se to sekne... Naposledy v 9.04: Spustit beagled, do toho spustit rhythmbox, zasunout firewire disk, vysunout firewire disk, zasunout firewire disk :-D Jinak se to nesekne
Windows Mobile 5: no, do DRUHÉHO hard resetu to vydrželo, pravda, 14 dní... Po roce a půl se mi záhadně povedlo, že to samo od sebe bez mého vědomí posílalo maily z outboxu cizím lidem jako SMS (!!!! doteď nechápu, ale ti lidi byli hodně zmatení)
Mac OS X Leopard: Reinstalace, pravda, až po celém TÝDNU
obyč. Sony Eriscsson bez OS: Jak ho zaseknout jsem omylem "zjistil" asi po dvou týdnech
To mi připomíná, že tachometr na kole se ještě drží :-D :-D :-D
Já bych taky mohl vyprávět ... jak si tak vzpomínám, pro počítače v mém okolí má spíš nepříznivý vliv moje nepřítomnost.
Doma se o rodinné počítače (jakožto nejzběhlejší) starám já, a to víte, že se mi stalo (už i na jiných pc), že se v xpčkách něco samo přenastavilo, bylo to na tři kliknutí, ale i když mezitím u toho počítače nebyl, kdo by s tím hnul.
Můj osobní hardwarově vetchý (libovolný SATA disk na něm do 2 měsíců odejde, ale tváří se, jako že je tím diskem (takže to jdse reklamovat ;) ) .. např.) vždycky něco udělal, když jsem byl na víkend z koleje doma. Přijedu po víkendu, večer, chci se mrknout na internet ... a bác. GRUB nenajel. Jednou stačilo přeinstalovat GRUB, porduhé to byl odešlý disk...
Haha to je story :) Fakt dobry s tema geopatogenima zonama, ja sem to tusil, ale fakt si me dostal :) Ale nevedel jsem, ze se vyskytuji u mlyna - proc zrovna u mlyna?
belzebub [3]: :)) presne.
Ja jen dekuji bohu, ze nemusim resit tyhle problemy s windows desktopy :) Windows desktop PC, to je nejhorsi zlo - neschopny hw, neschopny sw, uzivatel ehm ehm.
Paja [5]: Presne. Behem zivota jsem prisel na skutecnost, ze nektere lidi technika proste "ma rada" a nektere proste "nema rada". Neumim si to jinak vysvetlit... pocitac, ktery je sunka, herka,rozbity, nic nefunguje a kdovi co jeste. Sednu k nemu, 10 minut na nem COKOLI delam a on pomalu zacne fungovat fajn.
Nechapu to. Zkusenost je velice mimo statistickou odchylku mereni... proste to tak funguje. Temer vzdy. Pak si k pocitaci sedne puvodni uzivatel a do deseti minut je po nem.
Kdo mi to vysvetli?? kotaba na gmailu.
Pro tyto lidi počítače prostě nejsou. Na to, aby s nimi pracovali prostě nemají - PC není a nikdy nebude televizor či lednička, protože se může nacházet v obrovském množství stavů, které bez alespoň elementární znalosti nejde zvládnout. To, že jim některé firmy v rámci masového prodeje tvrdí opak na věci nic nemění.
Jsem dokonce přesvědčen, že řada těchto lidí by byla daleko produktivnější, pokud by PC nepoužívala.
[17] nerozmýšľal si o pozícii testera? :) Pohybujem sa v tejto oblasti a ty si zrovna človek, ktorý je na niečo také ako stvorený :) Mal som kolegu, ten už síce odišiel do zahraničia, ale tiež fungoval tak ako ty, čokoľvek zobral do rúk, tak tam našiel chyby, ktoré tam boli už niekoľko rokov a nikto (ani zákazník) si ich nevšimol :D
No něco podobného, ale v menší míře se stává i mně. Windowsy (v práci) musím přeinstalovat do půl roku, ostatním drží několik let. Některé instalace Windowsů jsem shazoval do 30 minut, dokonce jsem shazoval i (jenom jeden) počítač s unixem (teď nevím, co to přesně bylo zač). Občas se stává, že když k přijdu k počítači, něco se pokazí (a to na nic nechytám). Zajímavé je, že kromě toho jednoho případu mi různé unixy (a Linux) fungují dobře.
[18] z mých zkušeností dobrý tester nemusí být člověk mág jako je Hgr [17], stačí být trochu pečlivý a mít představu, kde všude může programátor nasekat chyby. Ale mám dojem, že takový člověk brzo zběhne do vývoje.
[20] no, ohľadne testera máš len čiastočnú pravdu. Poznám kolegov, ktorí sú naozaj "pečliví", ale neodhalia chyby, ktoré odhalí taký človek ako je môj bývalý kolega, viem o čom hovorím, je to ako pri programovaní, jeden má pre to cit a druhý, aj keď to spraví dobre, nie je to ono, napríklad je kód dlhší, pomalší a podobne :D , tak je to aj s testermi, niekto má cit na to tie chyby nájsť hneď a niekto ich vôbec neobjaví :D
Také si ze své praxi vzpomínám na pár případů, kdy počítač fungoval bez problémů všude jinde, než na jeho místě u zákazníka.
Nebo klasika jsou počítače, které rády jezdí na projížďky - naložíte ho nefunkční u zákazníka, přivezete do officu, zapnete, všechno OK, takže otestujete, odvezete a pár měsíců o něm nevíte. Následně se vše opakuje.
Nebo případy, kdy vyměníte prakticky všechno a pořád to nefunguje, dokud nevyměníte case (bez zdroje pochopitelně).
Takových nevysvětlitelných záhad je spousta :-)
Pekny clanek, pripomnelo mi to par prihod z meho zivota..
Ale jeste k testovani..
Tester musi byt clovek, co standartne dela veci, ktere normalniho cloveka nenapadnou, zpusobem, ktery je naprosto nelogicky.. :) Standartni veci a zpusoby si prece programator vyzkousi sam, ne? :)
[23] programátor je zaťažený tzv. "vlastnou chybou", t.j. vie ako to má fungovať tak to aj tak skúša, to by si sa divil, čo dokážu u nás programátori vyprodukovať za chyby, človek len krúti hlavou ako to mohol prehliadnuť, ale to môže byť dané aj vonkajšími okolnosťami, napríklad návalom práce, krátkymi termínmi a podobne :)
Nekteri lide by radsi meli travit dny ctenim knih a doufat pri tom, ze se ta kniha neporoucha, napr. nevypadnou z ni pismenka. A pokud uz musi delat neco jineho, meli by to delat na papire a s pomoci pocitadla, jako v japonskych obchodech. Pokud maji takovou manzelku, jako zmineny zakaznik, meli by jezdit Wartburkem nebo Vejtraskou, tam zadna elektronika neni. Napriklad 8. by k pocitacum nemeli poustet a pokud je nutne, aby byl pritomen v mistnosti s pocitaci, tak jedine svazany do kozelce.
Existují tři typy lidí. Ti, ke kterým technika nemá žádný zvláštní vztah, pak ti, které technika nemá ráda a dělá jim naschvály a pak ti, kterým technika raději ustupuje (buď je má ráda, nebo se jich bojí).
Ti první to mají jednoduché, mohou dělat jakoukoliv práci naprosto bez problémů. Ti druzí to naopak mají těžké, protože jakmile se k nějakém počítači nebo stroji přiblíží, začne to celé padat na neidentifikovatelné a nereprodukovatelné chyby.
Ti třetí mohou svůj "dar" velmi dobře použít, ale přeci jen nemají takovou šířku možností jako ti první. Sám, bohudík, do té třetí kategorie patřím. Mohu používat počítač s MS Win 98 pět let bez nutnosti reinstalace, program na sto řádků zkompiluji napoprvé atd. Problémy nastanou až ve chvíli, kdy mám dělat podporu někomu jinému, nedej bože někomu z druhé kategorie. Začínalo to tím, že "mně to prostě fungovalo". Za ty roky nejistoty a nedůvěry ("co on to tam mačkal, že mu to prošlo?") jsem se pak naučil, že když mně někdo zavolá, že něco nefunguje, tak to nezkouším - jen se jdu podívat a požádám, aby to oni zkusili znovu. Kolikrát já už slyšel "ale já to zkoušel už několikrát a nic, tak jaktože teď to funguje?" nebo "tak teď jsem za blbečka, ale ono to před chvílí vážně nefungovalo!" Drbou se za uchem, nechápou a já stojím v uctivé vzdálenosti tak, aby mně nikdo nemohl nařknout z toho, že jsem něco udělal. Jen se dívám a věci fungují. Potíž je, že občas se problémy vrací a já pak musím linky/počítače navštěvovat opakovaně, než problém vymizí (sám od sebe).
32: Naprosto s tebou souhlasím. Znám také pár lidí z druhé kategorie. Jednomu z nich jsem kupoval notebook Asus. V tom notebooku mu postupně přestalo fungovat Wifi, LAN, kamera, music jack, u mě vše fungovalo bez problému. Ale chtěl to prostě poslat na reklamaci, tak jsem tedy notebook poslal. Tam žádnou závadu nenašli a tak aspoň vyměnili panty. Po pár měsících mi ho zase donesl, při zavírání obrazovky se mu zasekl spodní pant a vylomil se z těla notebooku. Notebook už v záruce nebyl, takže se oprava prodražila. Vždy si připadám jako amatér, co mu blbě poradil.
Já mam stejný notebook, jen o měsíc starší a až na to, že se mi někdy po zapnutí nezapne LCD, tak je v pohodě.
Já to bych to viděl na špatnou auru. :o))
Trochu z ineho sudka.
Je to este fenomen kde si "brovsoval".
- Ono mi to vyhodilo ze chce instalovat Active X ci co a neslo do zavriet.
- A na ktorej stranke to bolo?
- Uz si nepamatam len tak som si pozeral seznam.cz
Tak pozriem Historiu a tam kazdy druhy URL kde je sex, porno, a pod.
[18] Inu, přemýšlel, ale tady na primitivním, chudém a divokém severu o něco takového asi hned tak nezakopnu. :-)
[23] Já nevím, jestli něco dělám nenormálně, nebo jestli prostě mám "smůlu". Uvedu příklad. Potřeboval jsem cosi provést s pár stovkami obrázků, a řekl jsem si, že si zkusím knihovnu IM, co se dá používat z Lua a co vypadala, že je docela malá, rychlá a šikovná. Potřeboval jsem vyříznout z každého obrázku dva výřezy (v zásadě šlo o rozdělení gray JPEG skenů dvojlistů na stránky a nějaké to zpracování - zjistit histogram, utnout kontrast, uložit do TIFF G4 - asi poměrně stupidní, ale to PDFko pak vypadá líp :-))
Inu, jak udělám výřez z obrázku? Nu asi potřebuju funkci im.ProcessCropNew, která vezme starý obrázek, souřadnice xmin, xmax, ymin a ymax a vrátí výřez. A jéje, proč to vrací obrázky s tak divnou velikostí? To jsem přeci nechtěl. Po hodině a půl hledání chyby ve vlastním kódu a v dokumentaci ("takovou blbost by přeci nikdo neudělal, a přeci nejsem první, kdo něco takového zkouší?") mě napadne podívat se do funkce im.ProcessCropNew a zjišťuji, že nový obrázek (jako datová struktura) pro výřez se alokuje s rozměry (xmax - xmin) x (xmax - ymin).
WTF? To jsem fakt první, kdo to používá? Ono se ukázalo, že im.ProcessCropNew je psaná v "pure Lua" - API téhle jinak moc pěkné knihovny se mírně liší v C a v Lua (v C API knihovny IM člověk musí dělat explicitní alokace cílových obrázků a všechny processing funkce přijímají argument "již alokovaný cílový obrázek") a možná jsem skutečně první, kdo v IM ořezává obrázek z Lua, ale vždyť číslo verze je 3.4.1...?
No, mohl bych jim už konečně poslat ten patch. A zaptat se jich ještě, jestli *opravdu* chtějí, aby crop nedovoloval ořezávání pouze v jedné dimenzi (jestli si dobře pamatuju, protestovalo to, že cílový obrázek musí být menší v obou rozměrech, takže rozdělit něco pouze svisle na dvě půlky není tak jednoduché).
No a dnes jsem třeba našel cosi shnilého v deserializaci regexpů v Ruby 1.9.1:
hgr@lamarck:~$ cat testcase.rb
#!/usr/bin/env ruby
# coding: utf-8
s = "kukačka"
r1 = Regexp.compile s
r2 = Marshal.load(Marshal.dump r1)
p r1, r2
p r1.encoding, r2.encoding
p r1 == r2
p r1.match s
p r2.match s
hagaer@laplace:~$ ruby testcase.rb
/kukačka/
/kukačka/
#<Encoding:UTF-8>
#<Encoding:UTF-8>
true
#<MatchData "kukačka">
testcase.rb:10:in `match': incompatible encoding regexp match (ASCII-8BIT regexp with UTF-8 string) (Encoding::CompatibilityError)
from testcase.rb:10:in `<main>'
hgr@lamarck:~$
Opět jsem asi první, kdo se pokouší používat deserializovaný regulární výraz v UTF-8. :-) Vždyť ten r2 o kus výše tvrdí, že je v UTF-8? Ale na tohle se budu muset zanořit hlouběji, abych tu chybku našel.
Tak mě napadá jedna věc: zeptejte se paní, co nosí za spodní prádlo :) Myslím to vážně - statická elektrika je svinstvo. Pokud paní nosí nějaké plastové modely, nemusí být divu, že to udělá v elektronice čurbes, zejm. v ntb. Co vlhkost vzduchu v mlýně? Taková přestavba se dá zvorat a můžou mít příliš suchý vzduch. Za zmínku stojí i podlahová krytina. On plastový koberec s vysokou smyčkou nabíjí celkem slušně. A tak by se dalo pokračovat...
32.: Prvni a treti typ to maji naopak velmi tezke, protoze je porad nekdo zavaluje automatickymi pracka, vysavaci a kde cim, nejenom pocitaci.
35., 38.: Tak schvalne zkuste spustit strace gyachi. Me se spolehlive kousne desktop, nereaguje na nic, i kdyz nekdy jezdi mys. Obcas se mohu zalogovat pres ssh a rebootovat, obcas je to totalne mrtve. A ted, babo rad.
Pokud si chcete zaexperimentovat, repo na GyachI je tady:
# Launchpad- GyachI:
deb http://ppa.launchpad.net/loell/ppa/ubuntu jaunty main
#deb-src http://ppa.launchpad.net/loell/ppa/ubuntu jaunty main
Zdravím,
na tato témata bych mohl vyprávět desítky příběhů a všechny, ač pravdivé, zní naprosto neuvěřitelně. Tak jen pár těch z poslední doby:
1) Fenomén "žena a technika": Moje žena se s technikou snáší celkem dobře, dokud není nervózní. Jakmile znervózní, např. proto, že spěchá nebo jí na něčem záleží, věc, na kterou upírá svoji pozornost, prostě selže.
- Při tisku delší sestavy se zavaří tiskárna.
- Při vypalování CD/DVD crashne mechanika.
- Při hledání něčeho na mapě záhadně přestane jít přístup na mapy.cz, pro přejití na google maps přestane fungovat přístup i na ten. Zbytek internetu samozřejmě jede.
- Chce-li něco nahrát z TV (používáme počítač coby TV), DVB signál je z ničeho nic tak mizerný, že to ukazuje jen kostky a zvuk jen škytá. Jakmile skončí její kýžený pořad, obnoví se plná kvalita signálu.
Nejhorší případ této kategorie byl, když ve svém adresáři velmi nervózně hledala dokument a nemohla jej najít. Zavařil se diskový (ještě ATA) řadič tak, že disk totálně vymršil. Ten FS corruption jsem pak fixoval asi 2 hodiny a půlka souborů z jejího ~ už nešla zachránit vůbec. Na tom disku byly totálně promíchány sektory - v inodech byl text, v textových souborech bitmap či inode... I na poměrně hodně recentní e2fsck to bylo silné kafe a restartoval od začátku, Jako zázrakem systémové oddíly vyvázly skoro bez chyb.
2) Já a technika: Jelikož mám techniku rád, má ona ráda i mne. Proto se mi také stává jak zde bylo popsáno i v jiných příspěvcích, že jako opravář mám ztíženou pozici tím, že občasnou závadu se v mé přítomnosti prostě nepodaří vyvolat. Mám ale tu vlastnost, že to většinou funguje i nějakou dobu po mém odchodu, takže někteří mí přátelé mne občas pozvou na "preventivní opravu" svého zařízení, když se začínají projevovat různé nestability, a poté, co zařízení prohlédnu a např. jen vyfoukám prach, vše začne znovu na pár měsíců fungovat bezvadně. Nejhorší ovšem je, že někdy krátce fungují i programy, které napíšu a které by fungovat neměly, neboť v nich je fatální chyba. Vzpomínám na případ, ještě z 8bit éry, kdy jsem zapomněl v asm před RET dát POP HL a tedy RET skákal na náhodnou adresu, danou tím, co zrovna bylo v HL v okamžiku vykonání PUSH HL na začátku rutiny. Ten program jsem řádově dny používal, aniž mi crashnul - v HL vždy bylo něco neškodného, na co když se skočilo, nic zlého neprovedlo a pak to vykonalo další RET a tím se to vrátilo, kam mělo (a ani nevadilo, že HL se neobnovilo). Ale nikomu jinému, komu jsem ten program hrdě nahrál, nefungoval! Všem se hroutil. Pak už se hroutil i mně a musel jsem do debuggeru najít příčinu :-). No nevěřil jsem vlastním očím, fakt.
3) Jiní lidé a technika: Ze svého okolí jsem znal člověka (z VŠ), který měl přezdívku "hasič". Proč ? V jeho okolí prostě nehořelo. Byl to schopen i částečně vůlí ovládat tak, že byl schopen např. zastavovat běžící spalovací motory. Jednou se loučil na nádraží s dívkou a vadilo mu, že už musí dívka odjet. Tak vypnul diesellokomotivu, kterou nenastartovali, dokud on k tomu nedal milostivě souhlas :-). A elektronika v jeho blízkosti selhávala fatálně (to ovládat ani nemohl), nemohl se spolehnout ani na obyčejnou kalkulačku. Často v jeho blízkosti explodovaly žárovky nebo zářivky.
Můj závěr: Vliv lidské psychiky na hmotný svět mám během svého živoat prokázán tolika případy (to, co jsem tu uvedl, byla fakt jen špička ledovce), že o tom prostě nemohu pochybovat. Pokud by to vše, co se mi už stalo nebo se stalo mým blízkým, měly být náhody, pak tedy nezbývá než to formulovat jinak - že psychika má přímý vliv na zvýšení pravděpodobnosti výskytu náhody :-).
Zdraví Pavel
stretol som sa zo zaujimavym pocitacom, kde sa pokazila pomaly aj podlozka pod mys. uplne blbol disk, pamete, monitor, no uplne vsetko. robilo to take extremy, ako napriklad zapojenie tlaciarne do USB portu. od vtedy sa pocitac neda vypnut normalnym sposobom, stale sa restartuje :D
Windows stale pri kazdom spusteni musel spoznavat mysku (klasika PS/2 genius), pevny disk sa zmensoval a zvacsoval (raz kapacita 18GB, potom 15GB, po tretom restarte 17GB), RAM vyhlasila 3 chyby pri prvom teste, pri druhom ani jednu. Atd atd atd. zazracny stroj :D
Vo Windows mu isiel na velkych detailoch Warcraft 3 (a to tam 256MB RAM, zdielana grafika, pomaly disk, procesor celeron 700MHz)...
[24] Přesně tak, programátor něco napíše a pak to ozkouší podle toho, jak to napsal. Kdežto tester tam nejdřív nahučí to nejhorší možné a teprve, když to nespadne (a že to někdy spadne!), tak dělá to pečlivé testování. Mými oblíbenými triky byly chyby "+1" a zvláštní znaky (například nacpat do řetězce jednoduchou uvozovku a podívat se, jak proleze do databáze - generoval jsem tak krásné error logy). Podle vlastní zkušenosti si myslím, že dobrého testera aby s lampou pohledal, těžko se odlišuje, když v kódu nejsou chyby od toho, kdy se tester prostě fláká.
[24,49]: To ale není výsada pouze programátorů. To musejí dělat redaktoři, překladatelé, matematici...všichni, co nad něčím duševním (článkem, překladem, paperem) stráví nějakou dobu a než se od toho sami "odpoutají" a budou schopni se na to kriticky podívat sami, uplyne nějaká doba a je lepší to hned předat někomu jinému (druhému redaktorovi, korektorovi, kolegovi matematikovi, co na to půjde trošku jinak).
Ano, psychika ovlivnuje hmotu a deni kolem nas. A zeny jsou prirozene "citliveji" nastaveny, tj. maji pronikavejsi schopnost ovlivnovat chod techniky, avsak ponevadz ji nerozumi, tak jako my technikove, zadrhava se jim pred ocima. Vse je pouze o emocich: kladne zpusobuji spravny chod techniky i lidi, zaporne zasmodrchavaji.. ;o) Zkuste se podivat po knihach Psychotroniky Oldricha Valka (Oldřich Válek). Odborne a velmi zajimave cteni.
Cus, Pietro
Btw., muj otec me natolik zboznuje coby sveho, jak vyse bylo receno, "dvorniho" administratora jeho domaci site s Mikrotikem na router boardu, PC a NB a iPhonu, ze jakmile od nej odjedu po nejake te IT oprave, tak ihned ci nejpozdeji do 24h mi hlasi nejakou dalsi, ZCELA NOVOU zavadu!!! ;o))) Nenudim se ani na chvili!!! :-D)))
Jak tady popisujete podivne se chovajici PC - docela se mi osvedcilo nechat memtest bezet aspon den nez neco pustim z ruky (zvlaste u starsich stroju). Kdyz pamet selze v jednom bitu za hodinu tak to prave dela tyhle divne veci.
Taky si ted vybavuju zvlastni vec - od ledna do dubna kdykoliv jsem vstal ze zidle tak jsem proti cemukoliv zemnenemu hazel 5mm jiskru. Doslo to tak daleko ze jsem mel po ruce pripravenu nejakou kovovou vec - vybiti pres neco co drzite v ruce neboli a Pavlov byl hajzlik. V kvetnu to prestalo. Zidle stejna, obleceni, obuti stejne, ... Je fakt ze jsem v PC vymenil MB a CPU.
Posledni zazitek taky nechapu. Mame takovy firemni srot - starsi Vaio. Mi to dycky chodilo. Pak si ho nekdo pujcil na prezentaci a po par minutach se mu rozsypal obraz. Tak jsem to testnul - opravdu, po chvili se sypnul obraz. Dal jsem mu jinou RAM, chvili bezelo ale pak zas. Po tom co se sypla uz to blblo hned po resetu. Jasna teplotni zavislost. Rozdelal jsem to, vyfoukal, slozil. A po par minutach se to opet rozsypalo. Tak sem ho vzal do serverovny (klimatizace) a nechal ho tam dve hodky bezet. A bezelo cele dve hodky. A od te doby uz ho nedokazu primet aby se obraz opet rozsypal.
PRÍBEH POKRAČUJE:
včera mi volala pani, čo pracuje pre nich, že jej zblbol notebook, začal z ničoho nič pípať v pravidelných intervaloch a začalo sa to, keď pri ňom bola majiteľka s "energetickými" vlastnosťami :) Moje doporučenie bolo reštartovať :) nepomohlo, tak som dal doporučenie vypnúť a že dnes ráno sa tam zastavím. Dnes všetko išlo v poriadku :)
Zdravim vsechny. Patrim rozhodne do treti popisovane skupiny resp. elektronika me posloucha podstatne vic jako lidi kolem me a setkavam se stim celej zivot. Jako priklad bych uvedl moje stare PC: ABIT KT7 Raid, Duron 650, GeForce2 440 mx 32Mb, 128 SD Ram. Vysledek byl Warcraft 3 (1024x768x32 75Hz max. co dal monitor) full detail setting - plynule, stejne nastaveni u hry Halo - 75fps stabil - to mi neuveril nikdo dokud to sam nehral ma mem PC. Chladic na graficke karte byl jenom pasiv, protoze to byla grafarna z prvni rady GeForce2. Ten se samozrejme u hry Empire Earth (na spominananem nastaveni) odlepil a padnul na (Realtek) zvukovku, kterou v zapeti vyskratoval. Neakym zazrakem ji opravili ovladace na novejsi model te zvukove karty ktere tam winXP opravdu nechteli instalovat, protoze nebyli pro danou zvukovku. Tuhle zpravu, pisu taky z WinXP na Notebooku, akorat ze ten winXP, byl puvodne instalovanej na Notebook sice te same znacky (HP) ale s jinou zakladni deskou, grafarnou, bezdratovou sitovkou a procesorem. Jedine co zustalo ze stareho byl HDD a RAM. Opravdu jsem se divil kdyz starej system poprve nabootoval na novem HW a divim se do ted protoze uz to takhle bezi rok a bez jedine chyby. Teda az na zazraky, kdyz se mi povede napojit se na bezdratovou sit kolegovho routru bez zadani zpravneho hesla, tak ze mi funguje internet a na rootru neni muj notasek ani videt a ani zadnej provoz paketu. Navzdory tomu u me vsechno funguje. Rovnako to bylo pak i s novym PC, ze i veci ktere fakt fungovat nemeli bezeli bez problemu. Az dokud se nestala jedna vec. nAstala Vista!!! V tom momentu me moje PC zacalo doslova nenavidet. Jeho nazor jsem sice trochu ovlivnil pozdejsim dual bootem s Linuxem, ale mam takovej blbej pocit, ze se to do normalu nevrati pokud tam bude co jen stopa po Viste. Sleduju to chovani elektroniky k lidem uz docela dlouho a musim rict, ze se elektronika chova k lidem stejnym zpusobem, jako se chovaji lidi k ni. Jakoby veskera elektronika byla jenom jedna obrovska inteligence z databazi vsech lidi, coz je docela absurdni.
Ja mel na VS kamaradku, ktera mela oficialne dekanem fakulty zakazan vstup do pocitacovych laboratori. Stacilo aby prosla mistnosti a vsech tech snad 30 pocitacu s windows 98 (tenkrat v roce 99 novinka) spadlo do modre obrazovky. Uvedeny jev byl pozorovan nekolik krat, vzdy za pritomnosti svedku, jednou i se zaplym spectrum analyzerem, merakama na sit, RF scannerem a dalsimi meraky ktere sme sehnali a do laboratore nanosili. Zadnou zjevnou pricinu padani jsme neobjevili. Proste holka vesla dovnitr a pocitace padali do bluescreenu, jak kolem nich prochazela.
Dotycna nemohla vubec pouzivat mobil, mela problemy i v elektronicky rizenym vytahu (zajimave, ze ve vytahu na koleji - poctiva releovka z padesatych let - problem nemela). Pokud se v jeji blizkosti ocitlo cokoli rizene slozitejsi elektronikou, nastal vypadek. Po jejim odchodu a restartu zas vse slapalo normalne... Zblbnout dokazala i sprosty blikac s 4011 a ctyrmi LED diodami.
Holka nakonec skolu vzdala, nasla si fajn chlapa a dneska maji biofarmu nekde v Jesenikach, kde jedina elektronika v okruhu par kilometru je radio na baterky...
Něco podobnýho jako slečně popisovaný v [57] se mi asi čtyřikrát povedlo na základce. Vždycky to vypadalo tak že když jsem prošel učebnou, všechny PC v okruhu 3m ode mne "zmodraly". Vzhledem k tomu že projít se dalo jen středem učebny , vytuhly obvykle všechny stroje v místnosti. Krom toho na kterym jsem dělal já.
Vypadá to tak, že moje počítače si na mě zvyknou, ale jak přijdu k jinýmu bejvá problém. Nejvíc se to projevuje když jsem nevyspalej. Třeba v práci, na PC kde jsme prohlíželi tech. dokumentaci výrobků často běžel jen spořič obrazovky, "hodiny". Kdykoliv jsem přišel do práce nevyspalej, nebo s blbou náladou, vytuhnul ve chvíli kdy jsem vlez do dveří ...
Kdysi u zákazníka byl server (Slack 7 nebo 8) umístěn v nižším přízemí rohu místnosti, krytky neměl (nějaký starý case) a začal se sekat, někdy samovolný reset. Tak sem koukal na obrazovku a nechápal, prostě jak když se rozhodili písmenka v dosu když padla aplikace. Kontrola paměti nic další utility ok. Tak sem se nakonec odhodlal a otevřel ho, a oni myši si v něm udělali hnízdo :) Tak sme ho vyklepali (doslovně) pořádně zakrytovali a odtehdy ok.
Tak panove, zrovna jsem zazil zcela typicky priklad ovlivneni systemu moji psychikou. Posudte sami:
Instaloval jsem na chalupe pocitace pro sve deti, aby zitra mohly prijet na prazdniny (me deti uz nikam, kde nejsou pocitace, nejedou, ale to je jina kapitola). Po zapojeni posledniho a jeho korektniho nabootovani jsem se jal rekonfigurovat sit, kdyz vtom jsem ucitil silny zapach spaleniny. Suspendoval jsem vim a dal sensors - CPU temp 113C, sys temp 97C. I v teto chvili jsem to vydrzel a pozadal o korektni shutdown. Nedobehl, v puli vybehl nejaky zcela atypicky oops (jakoby selhala pamet nebo CPU) a tak jsem uz vyrval sitovou snuru. Po odkrytovani stroje jsem osahal chladice, zda dobre drzi a jakou maji teplotu, ale nezdalo se mi nic podezreleho. Zapojil jsem zase sit a zkusil boot. Po kazdem stisku PWR se na chvilku rozsvitila LED, venty sebou cukly, ale hned se to zase vypnulo. Hmm, tak uz jsem to nezachranil. Ale cim to mohlo byt ? Snazim se cichem najit, odkud to smrdelo - smrad byl vsude stejny. Zkusil jsem jeste parkrat power - ani omylem. Vysel jsem ven se uklidnit na cerstvy vzduch. Cerstvy ? Omyl! Smrdelo to tam mnohem vice nez vevnitr! Soused palil odpadky, to byl ten smrad! Tak jsem zase zalezl dovnitr a rikam v duchu te masine: Tak to ne, holka, konec simulace, nemas duvod stavkovat! Pustim power, naprosto perfektni boot, lognu se, dam sensors - CPU temp 29C, SYS temp 33C... I ten editovany soubor sel recoverovat :-). A stroj od te doby bezi naprosto perfektne jako vzdy predtim (je to dost spolehliva masina).
Zdravi vas vsechny Pavel Troller
Zdravim,
Jeste pridam jednu vzpominku ze ZDS :-). Meli jsme ve tride zarivkove osvetleni. A jiste vsichni zde vedi, ze zarivka ke sve cinnosti potrebuje starter. Tehdy byly startery dosti poruchove a tak se stavalo, ze tak tretina zarivek ve tride nesvitila vinou vadneho starteru. Zjistil jsem, ze kdyz takovou zarivku uprene pozoruji, zacne ve trubici problikavat slaby vyboj. Cim vice se na pozorovani soustredim, tim je ten vyboj silnejsi a nakonec se zarivka naplno rozsviti. Postupne jsem se naucil to vyvolavat cilene a po nejake dobe jsem umel rozsvitit takovou zarivku tak behem 10 minut :-). Ucitelka se porad zlobila, proc nedavam pozor a porad cumim na ty svetla :-).
Schvalne jsem pokazde zkousel jinou zarivku, abych vyloucil nahodu. S nekterymi jsem ale "nehnul" a pak jednou prisel behem vyuky elektrikar a vsechny nam opravil a ty, co mi nesly, nemely vadny starter, ale nejakou jinou poruchu :-).
Zkousel jsem to zase nedavno, schvalne jsem si vyndal starter, zda se mi to podari, a po asi 15 minutach bez jakehokoliv efektu jsem to vzdal :-). Asi uz nemam ten spravny vykon, nebo jsou dnes ty zarivky nejake mene citlive :-).
Zdravi Pavel Troller
Pridam tiez nieco.
Na univerzite moja spolubyvajuca nemohla nosit na ruke
ziadne hodinky ani mechanicke ani digitalne.
Vsetky jej zacali po case meskat. Opisovala nam ako to skumali
s jednym hodinarom, ktoremu bolo divne ze mu reklamuje stale
ine hodinky s tou istou vadou a pritom u nho vzdy vsetky funguje.
Nakoniec vyskumali, ze hodinky nesmie nosit na ruke ale zavesene
na retiezke na krku.
Aj tak bolo a pokial viem, dievca dodnes chodi po svete s hodinkami na krku.
Jev ktery autor clanku popisuje je znamy pod nazvem BAD INFLUENCE (cesky SPATNY VLIV). Za svou patnactiletou karieru jsem se setkal s nekolika jedinci, kteri trpeli timto jevem ve vetsi ci mensi mire. Jednu zakaznici jsem mel primo ukazkovou . Nepomahala ani vymena PC. Uvedeni jedinci jsou zpravidla nervozni az hystericti lide, kteri maji nejvetsi problemy s elektronikou, kdyz jsou pod tlakem, ci maji spatnou naladu.
Jeste bych zde zminil jeste jeden priklad. Vsiml jsem si, ze pokud je hezke a slunecne pocasi, pocitace u zakazniku se tolik nerozbijeji, napriklad v obdobi prazdnin a dovolenych, coz je logicke, ale myslim i zakazniky, kteri neodjeli na dovolenou. Pokud je osklivo, zejmena na podzim a v zime, se zavady primo mnozi!
Tak sa tiez pridam so svojou troskou do mlyna. Pred davnejsim casom (okolo 1992) som dostal do ruk dve uplne identicke RISC-ove masiny. Jednu som zapojil do elektriky v jednom kute kancla, druhu v druhom kute, ku obom som pripojil konzolu cez seriovy kabel "zo suplika", strcil instalacnu pasku do mechaniky a zacal instalovat. Obe sa rozbehli, vypisali na obrazovku uvodne komentare, zacali citat image z pasky, otestovali si RAM a potom jedna normalne bezala v instalacii dalej a druha ostala zatuhnuta. Po restarte to iste. Najprv som navzajom vymenil instalacne pasky - nepomohlo. Potom som navzajom prehodil paskove mechaniky - nepomohlo. Navzajom som prehodil zdroje /boli to uplne identicke konfiguracie serverov) - nepomohlo. Stale bola jedna a ta ista masina v poriadku a druha po chvili zatuhla. Tak som sa pusti do systematickej vymeny. Vzdy som vymenil navzajom iba jeden kus niecoho a vyskusal instalaciu (a bol som dosledny - isiel som doslova po jednom kuse, vratane prepajacich kablikov). Stale to malo rovnaky efekt - stale "lavy" stroj v poriadku a "pravy" stroj po chvili zatuhol ...
Takto som sa po niekolkych hodinach dostal az do stavu, ze povodny som mal uz len kovovy ram skrinky a stale nic. Vtedy jeden kolega zo srandy zapotil, ze mam prehodit monitory. Kedze seriovy kabel na strane monitora som mal priskrutkovany (so serverom som stale sachoval, na tej strane som ho mal len zastrceny bez pripevnenia), tak som monitory prehodil aj s kablom. A cuduj sa svete - zrazu zatuhol lavy stroj a pravy isiel dobre!!! Tak som po niekolkych hodinach zistil, ze nie kazdy "null modem" je urobeny poctivo - oba seriove kable boli iba trojvodicove, ale zatial co jeden mal poctivo urobene aj skraty v konektoroch na oboch stranach, druhy to mal len na jednej strane - samozrejme na tej od monitora a nie od servera. Server pocas instalacie vyslal signal na pin 4 a cakal na odozvu na pine 5 (konektor Canon 25) - dockal sa iba u jedneho kabla ...
Vlastne teraz si presnejsie spominam (je to predsa len uz 17 rokov) - kolegova rada nebola vymenit monitory, ale vymenit navzajom stroje z jedneho kuta do druheho a ono to bolo tak, ze vzdy stroj v "lavom" kute isiel a stroj v "pravom" kute nesiel. To dalsie sachovanie s monitormi a kablami bol uz len dosledok.
Nic to ale nemeni na tom, ze o ziadnu ducharinu neslo, aj ked sa to tak spociatku javilo ...
Zdravím pánové, moje zkušenosti s PC-fluktulanty mi hlavně potvrzují slova Pajy [52]. Zjistil jsem, že pokud je vadná RAM nebo její řadič, počítač může udělat cokoliv z množiny (nic - totální nefunkčnost). Občasné chyby, 'záhadné' přenastavení a podobné věci jsou uprostřed této množiny. Nevím přesně do jaké míry jde testovat tyto komponenty už při výstupní kontrole, ale určitě ne dostatečně, aby se tyhle chyby nemohly objevit. Chybu na disku odhalí už snad i BIOS nebo SMART test, stejně tak chybu monitoru/tiskárny vidíte, zvukovky slyšíte, zdroje většinou cítíte.. Ale chybu RAM nebo řadiče RAM nepoznáte žádným smyslem. A stejně je na tom i software, který prostě jen předpokládá že RAM je stoprocentní. A že těch bitů RAM, které nemusí být zrovna ok dnes je, co? Zdraví Peťa
Myšlienky majú určite nejaký dopad na realitu, a myslím, že z "vedeckého" hľadiska to má najbližšie ku kvantovým javom.
A predsa len, čím ďalej, tým je tá technika jemnejšia. Napriklad vo vesmíre sa dlho nepoužívali výkonnejšie počítače než 486, pretože čokoľvek vyššie už bolo príliš náchylné na poruchy kvôli kozmickému žiareniu.
Mam take jednu prihodu podobneho razeni.
S kamaradem (Dzzzinem) timto te zdravim :), jsme obcas poradali soukrome parby u nej doma a bylo to v dobe, kdy se 486ka povazovala za nadstandardni pocitac vyssi tridy a ten kdo mel 586ku byl king. Nicmene my meli vyse zminene 486ky. Dzzzin mel DX40 a ja DX33. Pro nepametniky jen uvedu ze oznaceni DX znamenalo ze to melo matematicky koprocesor a cislo za nim byla rychlost cpu v MHz. No a jednou na nasi soukrome lance (parilo se pres kabely s rozebranych mysi, protoze sitovky v te dobe byly drahe a byly vysadou zamoznych jedincu, mezi nez jsme my rozhodne nepatrili), se stalo, ze Dzzzinuv stroj nefungoval. Jako spravny ajťák (v te dobe spis haluzak :)) )jsem se rozhodl ze proste budeme vymenovat komponenty jednu po druhe, abysme tak eliminovali pripadne vadne soucasti. Zazacalo to pameti, cahce pameti, pak grafickou kartou, dale procesorem, radicem, zdrojem. Zkouseli jsme to i s vyndanym koprocesorem a vyndanou cache pameti. V momente, kdy byly vsechny me komponenty v jeho pocitaci (krome zakladni desky), pocitac nabehl. Zacali jsme tedy zase postupne menit jednotlive soucasti za ty jeho puvodni, az tam mel vsechno jako na zacatku. A pocitac fungoval. I po nekolika resetech naprosto bez problemu. O to vetsi prekvapeni bylo kdyz jsem slozil zpet ten svuj. Uz nenabehl. A pak ze se nemoci prenaseji jen mezi zivymi :))
A jeste jedna poznamka: v te dobe se jeste nepouzivaly tzv. soft tlacitka na spousteni pocitacu ale pouzivaly se klasicke kolebkove dvoupolove spinace (jsou dodnes na vsech vypinacich prodluzovacich kabelech s vice zasuvkami) a ty maji 4 kontakty, resp dva zdvojene. A ze zdroje vedly 4 draty tusim ze modry, bily, hnedy a zeleny a ty se musely spravne zapojit, jinak se vam po vyzve "nahoď to" misto nabehnuvsiho pocitace podarilo vyloudit v prepinaci krasny krizikuv oblouk a vyhodit pojistky ne jen u sebe ale v celym baraku :)
ps: Esli to Dzzzine budes nahodou cist, tak ver ze na ty chvile strasne rad vzpominam a klidne bych je vratil zpet a ozelel ty nabusene stroje co mame dnes. Preci jen ta doba byla tehdy uplne jina, takova lepsi....
mne zas pri jednom skrate v pc odisli fungel nove ramky kingston a nVidia 4600ti...ramky som reklamoval a grafika vyhorela..zrazu po pol roku som sa nudil, nahodil ju a to ma poser ona ide XD XD inac par ludom spravujem pocitace z dobrej vole a taketo vyhovorky velmo dobre poznam....btw tie visty su fakt zahadne :) clovek sa to boji mat vobec na hdd
1986–1990 ZX Spectrum
1990–1994 SHARP MZ-800
1998 > PC
CP/M> MS DOS> Win3.11> Win95> WinNT> Win2000> WinXP+Linux> WinVista+Linux
Přečteno 10 218×
Přečteno 9 453×
Přečteno 8 981×
Přečteno 8 374×
Přečteno 7 547×