Hlavní navigace

Názor ke článku ArchLinux - zopár postrehov z používania od Kenji - Používám Arch už pár měsíců, vše kompiluji ze...

 • 25. 6. 2009 20:58

  Kenji (neregistrovaný) 217.117.217.---

  Používám Arch už pár měsíců, vše kompiluji ze zdrojových kódů z ABS (a pár věcí z AUR) a celý systém mám upravený přesně podle svých potřeb (včetně init skriptů) na kryptovaném LVM o 13ti oddílech :-) (5 oddílů systémových a zbytek data).
  Kdyby někdo chtěl 951 balíčků, optimalizovaných na core2, stačí říct a klidně založím repozitář ;-)
  Jediné, co mi na Archu vadí je software management. Nelíbí se mi že se s ním počítá pouze coby s binary-based distrem => často se objevují chyby při kompilaci z ABS apod., zkrátka Arch není ideální distribuce pro někoho, kdo chce kompilovat software ze zdrojových kódů. Také se mi nelíbí rozdělení repozitářů, mnohem raději bych viděl repozitáře stable, testing, experimental jako v Debianu, pouze s tím, že experimental by byly rolling-updates. Díky tomu by mohl být Arch vhodný i na servery a na desktopy, kde je potřeba stabilita.
  Jinak na upgrade a kompilaci ze zdrojových kódů jsem si napsal vlastní frontend pro pacmana a upravený makepkg (http://aur.archlinux.org/packages.php?ID=26722), stále to ale není nejlepší řešení. Časem se chystám vytvořit plnohodnotnou náhradu za Pacmana a Makepkg, vhodnou jak pro instalaci ze zdrojových kódů, tak i z binárních repozitářů se spoustou vychytávek typu umístění databáze do MySQL a jiných externích databází, správu několika systémů najednou, apod.