Hlavní navigace

Jak pojmenovávat při programování

14. 4. 2010 7:03 (aktualizováno) Murděj Ukrutný

Jo to je otázka nad kterou premýšlím už nějaký čas k napsání tohoto příspěvku mě nakoplo vydání článku Jak psát hezký kód I na zdrojáku. Když jsem začínal programovat tak jsem to mastil jako prase s postupem času jsem ale musel, abych se ve svých kódech vyznal, začít používat nějaký ten coding style.

Posledních několik let dělám v PHP, začínal jsem s PHP3. Zvykl jsem si používat podtržítkovou syntaxi. Hlavní důvod byl zobrazování chyb. PHP totiž zobrazovalo v chybových hláškách názvy funkcí malými písmeny bez ohledu na to jak byla funkce definována. Takže pro mě bylo lépe čitelné nejaky_dlouhy_nazev_funkce než  nejakydlouhynazevfunkce.

Takto jsem si spokojeně pojmenovával proměnné, funkce, třídy v php, sloupečky v mysql než přišel:

Zend Framework

Ten pojmenovává trochu jinak. A dá se na to i zvyknout

$anyVariable
anyFunction()
class AnyClass {

Zobrazování chyb je také už lepší.

Problém je s databází běžně se používá podtržítkový coding style. Ano dá se to kombinovat, co je z db je s podtržítky co ne tak psané velbloudem ale občas se něco co původně v db nebylo najednou v db musí být a co potom? Opravovat hromadu kódu. Další možnost je změnit coding style do nejblíž db vrstvy – to je ale zbytečný kód navíc.

Proto u nových projektů používám velblouda i u db. S nějakými omezeními se dá MysqlWorkbench nastavit aby uměl velblouda. Nevím jestli je to ten nejlepší a „správný“ způsob ale mě vyhovuje nejvíce.

A teď námět do diskuze co používáte vy a hlavně proč?

Jaký používáte coding style

Sdílet