Jde také o rychlost, s jakou je možno opravit případnou chybu. Až budete někdy hledat chybu v kódu, který napsal někdo před deseti lety a projevila se až nyní a zákazníkovi tečou prachy do kanálu, budete rád za jakýkoliv komentář, který jednak ušetří těch pár sekund, ale také může ukázat, že v komentáři je něco a v kódu něco jiného a pak to ukazuje na potenciální problém.
Pohled z druhé strany: Nejde se spoléhat na to, že když to pochopím já, pochopí to všichni. Mít geniálního kolegu (měl jsem), tak dle vašeho "pravidla" nemusí komentovat nic, protože ON tomu rozumí. A co ten "průměrný" zbytek teamu? Ten má pak problém.
Nakonec stručně: Komentáře se píší především pro kolegy, ale pro sebe jsou také užitečné.
Ano, tohle někteří lidé dělají. Během pár minut pochopíte, o co tam jde. Což mě obvykle strašně štve, protože mě nazajímá o co tam jde, ale o to, co to dělá a co ne. Chci vědět, jaké to má parametry a co to vrací. Chci, aby to pro mě byl black box.
Do kódu se chci dívat jen pokud mě zajímají nějaké corner cases. A i pak ocením, když jsou v kódu nějak explicitně zmíněné. Protože se mi už nejednou stalo, že jsem používal nějakou "feature", u které se časem někdo rozhodl, že jde o bug a opravil ho. Při code review to odchytíte a ptáte se stylem "Hele, když ti někdo jako student_id pošle null, tak ti ta procedura vyhučí na exception can't insert null into not null column. Je to úmysl?" Jenže je tu i balík legacy kódu, u kterého nevíte, zda je to chyba, nebo úmysl. A zatímco vy to berete jako úmysl a spoléháte se na to, že to vyhodí exception, tak někdo jiný uvidí bug, který obratem fixne.
Tomáš je autorem několika více či méně známých projektů jak z oblasti operačních systémů, tak internetu. V současnosti samozvaný expert na Linux, Bash, PHP a MySQL.
Přečteno 26 211×
Přečteno 24 106×
Přečteno 19 592×
Přečteno 18 368×
Přečteno 12 967×