Pro dnešní generace jsou již zcela běžné výkoné stanice, rychlý internet, hry a aplikace na DVD, multiuser a multitasking systémy, a další vymoženosti dnešní doby. Ano, nic jim nezávidím, technika je mocná a je to dobře, usnadňuje nám to život. Vždy ale tak rád zavzpomínám na takové ty počátky (nemám teď na mysli ty úplně z doby kamenné), kdy jsme po kapsách tahali 3,5" diskety, zpočátku ještě s kapacitou 720kB. První počítač, na který jsem přesedlal, z takové té dostupné české klasiky ZX Spectrum – Didaktik – PMD-85, byla Amiga, bylo to na jednom počítačovém kroužku. Ten stroj tam prostě byl, okolo něj jenom samá PMD-85 (jo Maník, to bylo tenkrát hra – 2 barvy, grafika z textových symbolů, nahráno z kazety), a nikdo s ním neuměl nic dělat. Dokonce k němu byla připojena 24 jehličková tiskárna Epson a největší guru byl ten, kdo dokázal, aby vůbec něco z té tiskárny vylezlo. Netrvalo to dlouho a byly nám zabaveny veškeré dostupné čisté papíry v okolí. Jenže pro nás to byla zábava, takže se začaly sešity, do kterých jsme si pečlivě psali poznámky a rady učitele, ztenčovat – na něco se přece tisknout muselo ;-) No a co takhle práce na PC 286 s černobílým monitorem – Prince of Persia (prince megahit – moje první cheatovaní, pak ještě Wolfenstein 3D – ILM a Prehistorik – pre2trn.com). Byla to skvělá léta, takové to zlomové období, kdy se všechno strašně krásně a rychle změní a pěkně se na to vzpomíná. Klávesnice přes DIN konektor, myš přes COM, ISA, EISA (kdo měl PCI byl king)… stačilo, prostě je krásné si občas vzpomenout na to, jaké to bylo.
K tomuto zápisu jsem se odhodlal poté, co jsem shlédl videa na youtube. Nikdy jsem tento systém neviděl na vlastní oči, ale jako reklama a demonstrace toho, co se s Lisou dalo dělat, to je skvělé.
[youtube G3HmB_sJGqI]
[youtube 1ZrRBKbgZjg]
Mám stejné vzpomínky.. Na ZX-Spectru si vzpomínám na supr hry Cyclone, Bruce-Lee(tu jsem mastil fakt dlouho, protože tenkrát neexistovalo něco jako save pozice, takže kdo chtěl dojít až na konec, musel se prodřít množstvím kol bez chyby). Vzpomínám si na své první programy v BASICu, své první dávkové soubory pro DOS, první EXE, COM.. :-D Moc rád na to vzpomínám a dodnes mám tyto vzpomínky doma a občas neodolám a pustím si své oblíbené PC-XT a zapařím kačery z kačerova.. :-D
You fucking retard! >>> To máš docela dobrý nick, ale máš tam gramaickou chybu - protože to dáváš jako svojí přezdívku a prezentuješ tak sám sebe, správné znění je takové: (I'am fucking retard!).. No jinak k Tvé chytré poznámce - já se snažím spoustu věcí si počeštit, protože většině ani název Duck Tales nic neříká, když ale řekneš kačeři z Kačerova, většině se vybaví Kulík, Bubík, Dulík, Rampa, Skrblík, Hamoun a Rafani.. ;-D
"výkoné stanice, rychlý internet a multitasking" byly k dispozici již na začátku 80. let - v porovnání se stroji od Symbolics, LMI nebo Xeroxu byla Lisa spíš hračka. ;-) Ostatně kdyby to nebyla hračka, tak se na na na trh dostala, stejně jako mnou zmíněné stroje. Jejich jediným problémem tak byla šestimístná cenovka (v dolarech)... ;/
jj, obcas se take obcas zastavim a zavzpominam cim vsim uz jsem prosel a jak nyni nadavam na vykon stroju, ktere maji takove parametry, o kterych by mi pred par lety nenapadlo ani snit. Moje historie probehla zhruba po teto ose - ZX Spectrum, Sinclair QL, Amiga 1200 - pozdeji rozsirena o procesor 68040/40MHz, PC. V te dobe kolem roku 1990 mi prisly pocitace s 500kB pameti a 7MHz procesorem jako super vykonne stroje. Pozdeji u 486@100MHz jsem pochyboval jestli to nekdy vyuziju ... pak jsem si jako jeden z prvnich koupil Athlon XP2000+ a cekal, ze mi ten vykon urve i stul a dnes je to vse historie :-) I kdyz jsem se tedy postupne i diky praci stal trochu otraveny z premiry techniky kolem mne a dnes uz mam jenom jeden prumerny notebook na kterem delam svoji praci a snazim se prezit se zdravim rozumem situace kdy si lednicka nebo telefon zacinaji myslet, ze jsou chytrejsi nez ja.
Problém je, že všechen ten výkon jde o ozdobných okýnek a vůbec všech možných vizuálních záležitostí. Přes všechny ty GHz a x-jádra se pořád stává, že člověk klikne, zaskroluje a ono chvilku nic, případně je třeba kliknout znova...bez ohledu na OS. Důsledek toho, že velká část programátorů dnes vůbec neví ,co se děje uvnitř....
[16]:
Mate bohuzel velkou pravdu :-(
Kdyz nebudu pocitat profesionaly, kteri potrebuji vykon treba na pocitani nejake grafiky, dojdu k zaveru, ze spouste uzivatelu je rychlost dnesnich PC vcelku k nicemu. Vpodstate na nich delaji porad to same, jen ty pocitace maji daleko vetsi spotrebu energie. Maximalne si tak pusti nejake video - ale i na to je dnes vetsina PC predimenzovanych.
Ano, aplikace se pisi stale hure, programatoru, kteri nemaji temer tuseni, co se v PC deje je cim dal vic, spousta z nich nema ani poradne technicke vzdelani...a podle toho to vypada.
[9] Ano, ale pro bezne domacnosti ne prilis dostupne... v nasich koncinach ani nemluve.
[17] Tem lidem co je dnes tolik, kdyz ty jsi mel svoji prvni 286 ;-) Rostou proste do neceho, co berou jako fakt, nedokazi si predstavit, ze to nekdy bylo jine, rekl bych dokonce... tak krasne ;-)
to, ci si pametame take veci zavisi skor od lokacie ako od generacie. mam 21 a vyrastal som v malej dedine blizko madarskych a ukrajinskych hranic. na zakladke bolo nieco ako pocitacovy kruzok a pred desiatimi rokmi nasa pocitacova ucebna vyzerala takto:
4 PMD-85
2 PP-01
a jeden comodore 64 (kto dokoncil zadany projekt mohol sa na nom hrat)
a doma som bezal na Atari 800XL (kamarat mal Atari 130XE, co malo cca 130kB pamete namiesto mojich 64kB takze som sa ku nemu chodil niekedy hravat hry co mne nebezali. taktiez mal lepsiu kazetovu mechaniku, takze hry ktore moj kazetak neprecital sa hravali tam)
internet neexistoval, 486ky boli v okruhu 30km mozno dve tri.. na okresnom urade a v nejakych vacsich firmach.
No když se psal rok 1985 tak já se narodil, takže sem ještě žádný "IQ" neměl:) ale na co nemůžu zapomenout je jak mi kamarád dal k jedněm narozeninám super pařbu na 2 disketách: Dunu 1, to bylo radosti:) A pak přišla Duna 2 a z toho sem se málem -----, hlavně 8 disket!!! To sme měli doma 386, šílenou mašinu, otec měl v tý době firmu a makal občas doma, ani už nevim kolik moc to stálo. Bohužel amigu už moc nepomatuju, to sem byl asi dost malej, ale strejda měl 486 ještě větší dělo a tam sem k němu pořád chodil hrát uplně nepředstavitelný pařby. No a pak přišlo období kdy už sem přestával hrát a začal se v tom trochu hrabat, to už byla doba P-1, ale to už smě neměli, to už měl otec služební notebook. Takže já seděl neustále před tou 386 a snažil se do ní nacpat 95ky a pak 98, to bylo práce, 4MB ram, 120MB disk. žádný věci jako boot z CD apod, sem to tam musel nastrkat z disket a pak pěkně různě řešit problémy s pamětí, uf no vim že sem s tim strávil věčnost:) No a nakonec přišel DIALUP, a já navyšoval pomalu o litr účet za telefon:) Jo kde sou ty doby kdy otec na koleně v dílně postavil "grafickou kartu" (v dnešní době by se tomu mladý asi smáli co to umělo) do počítače jako diplomku, no jenže za pár chvil to už japonci začínali prodávat na mikročipech, takže ta naše kotlinka byla trochu informačně zaostalá :)
Teda, vyjmenované hry hraji velmi často pod Dosboxem stále. Dvě 386 se mi tady válí a jsou funkční, a 24 jehličková tiskárna Epson LQ-100 je dokonce momentálně zapojená (ale tiskne dost nekvalitně). A disket (jak velkých, tak malých) mám plný šufle, dokonce mám v PC zapojenou 5,25" mechaniku. Začínám chápat, proč mě mají lidi za blázna... :)
nepodařilo by se někomu rozbalit úplně tyhle soubory?
http://www.applerepairmanuals.com/lisa/software/LOS_archives/
...pro emulátor lisaem
http://www.whoopis.com/howtos/lisaem-howto.html
http://www.vintagemacmuseum.com/images/LisaEmG5.jpg
OT: Dnešní generace?
Vy se nepovažujete za dnešní generaci? Copak už nejste naživu? Nebo snad máte na mysli ty, co se právě narodili? Ti asi nemají o počítačích ani ponětí a až budou, tak už půjde (zase) o něco úplně jiného.
Generace jsou "všichni (lidé), kteří se narodili nebo žijí ve stejnou dobu". IMO myslíte nejspíš nikoliv "dnešní generaci" ale "generaci devadesátých let" ve smyslu "ti, co se tehdy narodili".
Keď si uvedomím, že dnes mám na stole 30x rýchlejší počítač so
160x väčšou pamäťou a 333x väčším diskom ako pred deviatimi rokmi a
nové programy na tom dokážu fungovať úplne rovnako ako vtedy, je to na
zamyslenie.
A keď si predstavím, že jedna operácia dnes trvá procesoru
cca. 0,000000001 sekundy, že počas mrknutia oka dokáže 80.000.000x
presunúť čísla medzi registrami, spočítať a odčítať ich,
počas toho súčasne 85x prekresliť všetkých 995.328 bodov na obrazovke a ešte
si ich 130.000x overiť, či som medzitým náhodou nestlačil kláves alebo
nepohol myšou. Tak sa potom proste musím opýtať:
-- Čo ten Excel už dve minúty do piče robí ???
Ano presne tato. Zopar fotiek http://leteckaposta.cz/282841071 - zdroj vl. vyroby, kable vl. vyroby - vtedy nic nebolo dostat, ani obycajny 9-pinovy konektor. A este som nasiel "turbo-loader", alebo ako sa to volalo.
Na Lise jsem sice nikdy nedelal, ale na jednom z prvnich macintoshu (MacSE,m68000@8MHz,4MBram,50MB scsi disk) jsem este v roce 2000 delal kancelarskou praci do skoly, protoze to pentium bylo maximalne na hrani, pracovat se na tom nedalo a i dnes obcas pustim vic jak desetilety ClarisWorks, kdyz potrebuju slusne vypadajici dokument...
From you bolg I learn a lot. It is my horour to see your blog, I am agree with you, I think it is very successful, I am a just graduate from school,I very happy can see you blog,I Think it can make us more want to study, and I will call my friends to see it. DO you want to I do that, If you can, Iwill thanks you very much.
What a find photo, thanks for dreaming up this website. What's not to love about a review of knitting needles that features comments such as determined clear clicking. If rosewood is the soprano, then this is alto. Or even the fact of a review in the first place. Who would have thought that "craftiness" could be so articulate. I must steal time to peruse the rest of this site soon!
lanvin shoes on sale
lanvin shoes online
replica lanvin shoes
111没有该品牌,暂时不发balmain shoes sale
balmain shoes on sale
balmain shoes online
pierre balmain shoes
replica balmain shoes
fake balmain shoes
111没有该品牌,暂时不发polo boots on sale
polo boots cheap
polo shoes on sale
polo shoes wholesale
replica polo boots
fake polo boots
wholesale polo boots
discount polo boots
replica polo shoes
Thank you for this website. Thats all I can say. You most definitely have made this into something thats eye opening and important. You clearly know so much about the subject, youve covered so many bases. Great stuff from this part of the internet. Again, thank you for this website. :-D
Tomáš Kavalek pracuje jako webdeveloper na volné noze a věnuje se vývoji aplikací pod OSS. Občas má střeštěné úvahy a nápady, a proto bloguje. Domovská stránka pro nekomerční projekty a blog je kavalek.net a pro komerční projekty kavalek.eu. Profil má na LinkedIn.
I am nerdier than 93% of all people. Are you a nerd? Click here to take the Nerd Test, get nerdy images and jokes, and write on the nerd forum!
Přečteno 16 938×
Přečteno 15 659×
Přečteno 14 120×
Přečteno 13 997×
Přečteno 13 284×