To jsou mi ale věci…Kamarád dostal od svého známého notebook A… k doinstalování všeho potřebného, doladění systému atd. a když chtěl po něm instalační CD s OS (MS Windows XP Home), tak dostal jen nějaké záchranné CD A…
Sakra, říkal, když je zespodu nalepené licenční číslo, notebook je řádně zakoupený, včetně předinstalovaných Windows XP Home, tak kde je instalační CD??? Co se bude dít, když se systém zhroutí, třeba neodborným zásahem laika??? A co když se poškodí harddisk a bude potřeba ho vyměnit???Co když si ten člověk koupí harddisk s větší kapacitou???
Rozčiloval se kamarád oprávněně?
Příklad 1:
Chci si koupit nový notebook. Hledám takový, který bude hardwarově splňovat mé požadavky, ale ouha – výrobce ho dodává POUZE s předinstalovaným OS Windows XP. Já chci ale „železo“, na které si chci naistalovat takový OS a takový software, který mě vyhovuje a který CHCI JÁ! No, nic – udělám přece formát disku a nainstaluji si to, co mi vyhovuje. Proč ale musím platit navíc za předinstalovaný systém, který NECHCI?
Příklad 2:
Koupím si notebook. Vím, že za rok, dva si budu kupovat nový. Prodejce mi prodá notebook s předinstalovanými Windows XP, protože výrobce dodává notebooky jen s předinstalovaným OS. Fajn – vím, že za rok, dva budu notebook prodávat a přece jen se počítač prodává lépe, když ho může prodávající kupujícímu předvést v běhu. Chci proto po prodejci instalační CD s Windows XP…Nedostanu ho, protože prý „při potřebě přeinstalování mám použít záchranné CD nebo dát notebook do servisu“. Vysvětluji prodavači, že na notebooku NEBUDE operační systém od Microsoftu, ale když budu chtít počítač prodat, chci ho prodat se systémem, který jsem si zaplatil! Proto chci instalační CD. Nechápe…
Kde je chyba? Proč mi Microsoft nutí svůj výrobek? A když mi ho přeci jen vnutí, proč mi k němu nedá takovou základní věc, jakou je OS na CD? Já si přece za „zboží“ řádně zaplatím, tak mám právo na takové zboží, které je plnohodnotné a je mým vlastnictvím.
No, ještě že existují výrobci notebooků, kteří dodávají své výrobky bez OS. Popřípadě si může člověk u prodejce vybrat, zda ten konkrétní model chce s předinstalovaným operačním systémem nebo ne.
Nejsem právník, ale to, že si MUSÍM koupit majoritní OS, když si chci koupit jen "železo" mi připadá jako věc k prošetření Antimonopolním úřadem.
Navíc, když VÍM, že koncoví prodejci často předinstalovávají MS Windows jen kvůli zisku, byť od výrobce dostávají některé modely bez OS - ale tvrdí, že už to je takto předinstalované od výrobce. Nestojím o to, aby mi někdo přednastavil OS a já to pak musel celé překopat - takhle to dělám známým, když si koupí počítač. Nejprve jim zakážu spoustu NESMYSLNÝCH služeb, odinstaluji nepotřebné věci, přibalené k OS, pak jim počítač vyladím...
Ja mam takovy pocit, ze v nekterych zemich uz z toho mel M$ nemale problemy.
Ja si kupoval notebooka .. ty, ktere tak nejak odpovidaji potrebam 'bezneho' uzivatele, ktery je navic student a nemuze si priplatit, jsou povetsinou vybaveny WinXP. Ja dostal WinXP Home a jakesi 'zachranne CD', ktere podle vseho obsahuje image disku, ktery na disk nakopiruje (vcetne kancelarskeho baliku 602 a spousty dalsich hovadin (prominte to slovo), ktere dohromady zabraly silenych 30GB!). Vzhledem k tomu, ze ITkovi WinXP Home proste nestaci, nainstaloval jsem legalni Gentoo a (predevsim kvuli praci) WinXP Pro. Mam system, ktery jsem nechtel, ktery nepouzivam a ktery nemohu ani prodat (vzhledem k tomu, ze na CD de facto neni ani lidska instalace, ale jakysi balast, prodal bych to jen nepriteli).
Myslím, že v té licenci je napsáno, že operační systém se prodat nedá. Nekupujete si software, ale právo na jeho používání. Jinak ale souhlasím, že je to další kartelová praktika MS a dalších. Předinstalované Win jsou asi na všech značkových počítačích - jakou že značku jste si to vybral?
Licence softwarových produktů často porušují hned několik zákonů. Potom se jako směrodatná bere norma nadřazená, v tomhle případě občanský zákoník (dle mě). Tam se praví, že pokud si něco koupíš, vlastnictví přechází na Tebe. Potom můžeš klidně OS prodat někomu dalšímu. Krom toho licence je neplatná už proto, že není uzavřená písemně. Aspoň tím způsobem si to vykládám, ale taky nejsem právník.
Btw jsou tam velmi zajímavé odstavce o vadách výrobků. Myslím, že zde by Microsoft bodoval :)
Ad licenční číslo. Když si koupíte notebook s předinstalovaným OS a nedodají přitom instalační CD, nevadí. Důležité je, že máte licenční číslo. Potom si můžete stáhnout kopii z internetu a nemusíte se obávat postihu, protože licenci máte.
Asi jsem po ránu nějak mimo, ale prostě mi nadpis nesedí k obsahu článku, kde jsem se dočetl o podivných praktikách výrobců a prodejců PC. Vy máte nějaký důkaz, že je k tomu MS nutí a nebo je to jen vaše touha (představa)? Nechci se tu dohadovat, ale prostě mi to tak připadá.
[7] Prakticky každou smlouvu, licenci lze uzavřít ústně, ale těžko se to pak dokazuje.
předisntalovaná pc - je to věc prodejce a né MS. V eula pro oem instalovaný sw je to tak že uzavíráš smlouvu o dodávce os, technické podpoře atd. s tím kdo pc instaloval, potažmo prodal.
licenční číslo - samotné číslo včetně lepky na počítači ti je k ničemu. Nutnou a postačující podmínkou dokázání legálnosti sw je faktura.
[6] Já osobně mám štěstí, že mojí oblíbenou značkou je HP a ten tam Windows za každou cenu necpe, zákazník si může vybrat, zda chce notebook s OS nebo bez něj. Jinak řeč byla hlavně o značce Asus a Acer...
[8] Podivná praktika mi připadá, že výrobci a prodejci mají uzavřenou smlouvu s M$ a cpou do PC a notebooku jejich výrobek. A mě tedy nutí jistí výrobci, abych si koupil jejich výrobek s něčím, co v něm nechci a když se ohradím, tak mám smůlu, prostě si jejich výrobek bez OS nemůžu koupit.
[11] Jasně, já to chápu, ale jak už psal [6], jde zřejmě o nějakou kartelovou dohodu - proto píšu, že mi vlastně sám veliký M$ NUTÍ svůj výrobek.
Na druhou stranu si vezmi člověka, který si jde koupit svůj první notebook - jasně si vybral značku, kterou mu doporučili 4 z 5 kamarádů a chce na něm provozovat Linux, který mu doporučili další 4 z 5 známých. Pak stojí před problémem - i když i ten lze vyřešit zformátováním HDD a instalací nového OS. Ztratí při této operaci dvouletou záruku na výrobek? Když se mu něco pokazí a on to odnese do záruční opravy, co když ho odpálkují, že instalací jiného OS porušil smluvní podmínky a bude nucený za opravu platit? Vztahuje se záruka jen na HW nebo i na předinstalovaný OS? Já osobně to nevím, protože jsem si PC i notebook kupoval přes inzerát - nikoliv v prodejně.
Pokud ti vadi ruzna "obnovovaci" CD, tak si nekupuj notebook od smudlu, co to neumeji a kup si ho od nejakeho poradneho vyrobce. ACER jsem poslal do prdele jen proto, ze jejich predinstalovana WinXP Profesional jsou na FAT32!!! Proste NTFS neumeji... Argumentuji tim, ze si to muzes dodatecne prevest... Takze maji peska!
Kup si DELL... ten ti doda instalacni CD primo od MS nebo ti dokaze dodat i LINUX (nebo DOS 6.22). Fujitsu take dodava CDcka primo od MS a to dokonce WinXP MUI, takze si muzes i zvolit jazykovou verzi...
penize zaplaceny za OEM windows lze dostat zpet. afaik je to napsano nekde i na krabici/letaku/EULA/whatever. "pokud nesouhlasite blablabla, neotvirejte blablabla, nedelejte blablabla, vratte, penize dostanete".
prakticky to popisuje clanek:
http://community.linux.com/article.pl?sid=07/01/03/227237&from=rss
timto je pripad uzavren.
[11] Pak je dobré nakupovat u kvalitního prodejce, kde je většinou možné dohodnout se na případných úpracách před předáním zboží - tím nepřijdete o zároku a pravděpodobně i ušetříte. Vše záleží na ochotě výrobce a prodejce.
O kartel se s největší pravděpodobností nejedná - v takovém případě by muselo docházet k rozdělení trhu mezi MS a prodejci nebo k dohodě nacenách konkurenčních produktů.
[14]OEM licence se uzavírá tím, že otevřete krabici a na PC nalepíte štítek s licenčním kódem - pak už je produkt vázán s HW a jeho vrácení pravděpodobně nepřipadá v úvahu. Bohužel přijetí licence za vás většinou provede výrobce/prodejce.
Když jsem přečetl tento příspěvek, tak jsem se rozpálil do běla při vzpomínkách na to, co jsem s takto zmršeným notebookem před pár lety sám prožil. Pro přesnost podotýkám, že se jednalo o služební počítač, Compaq (blahé paměti...) koupený přes Autocont. K dosud uvedenému dodávám pár dalších perliček.
Aby i to záchrané CD vůbec fungovalo, výrobce rozdělil disk na 2 oddíly, přičemž Dčko (tehdy brachu cca 2,5 GB) bylo vyhrazené pouze na jakési záchrané soubory, bez nichž by ta obnova údajně vůbec nefungovala. To v podstatě vylučovalo jakékoli jiné rozdělení disku, nehledě na to, že disk s inzerovanou kapacitou 15 GB měl de facto využitelnou kapacitu pouze 12,5 GB (čert to vem). Daleko horší ovšem bylo, že při nabootování ze záchrané diskety ten hlavní disk (C:), na kterém byl mj. pochopitelně nainstalován systém, úplně zmizel a jako C: do zobrazovalo pouze oddíl s tím zálohovacím nesmyslem. Jednoho krásného dne jsem zhroutil (uznávám, byla to hlavně moje blbost) tak, že nešel vůbec spustit. Ze zobrazené chybové hlášky a z údajů, co jsem našel na internetu jsem pochopil, že k řešení problému stačilo pouze ve složce C:\Windows smazat pár .dat souborů (těch, co tvoří registry) a nahradit je jejich zálohami. Bohužel tahle vcelku banální operace byla naprosto neuskutečnitelná, s tím zku*veným záchraným CDčkem to šlo buď naformátovat, nebo nechat být. Mimo spousty jiných věcí jsem tenkrát mimochodem přišel o několik set stránek překladů (Jsem blb, měl jsem si je zálohovat, ale přece...).
Závěr: počítač bez origoš operačního systému NEVER MORE!!!!
P.S. Dík pisatelům o pár příspěvků výš za odkaz na firmy, které se chovají slušněji. Budu teď kupovat počítač, tak aspoň vím, kam se obrátit
a) OEM verze je pro nadnarodniho masoveho vyrobce pocitacu tak levna, ze navysuje cenu jen o 1000-2000, takze nema smysl premyslet o tom, ze by clovek pozadoval notebook bez OS nebo SW - proste to nestoji ani za jeden pohled do tabulky parametru,
b) na recovery CD je instalacka operacniho systemu, je to bootovaci CDcko, ze ktereho se vam automaticky nainstaluje OS, drivery k hardwaru a customizovana konfigurace od vyrobce - u notebooku je to rozhodne nejpohodlnejsi zpusob, jak instalovat; je divne se rozcilovat, ze vam prodejce nedava k notebooku instalacni CDcko, protoze on vam to CDcko dava - recovery CD je instalacni CD, k jeho spusteni nepotrebujete zadny OS a vsechno je skvele,
c) u nekterych lacinych notebooku (Acer) si s tim recovery CDckem neparou hlavu, daji vam jen jedno CD a instalaci ve skutecnosti ulozi do skryte partition na disku (zaplacne to ale jen nejakolik malo GB), takze az budete instalovat linux, musite si dat pozor, aby jste si ji nesmazli; rovnez nekteri vyrobci implementuji nejake ochrany, takze kdyz pri upravovani rozdeleni disku smaznete ty ochrane kody (napr. v nejake parmegove partitione, o ktere jste si rekli "nechapu, proc to tam je, tak ju smazu, noooo..."), nemuzete to recovery CD pouzit - reseni je zavolat na hotline vyrobce, oni vam neco poslou.
Celkove mi tenhle clanek prijde jako pubertalni vykrik (plny vykricniku a tucneho textu) od nekoho, kdo si o tom nezjistil zakladni informace nebo umyslne mate. Svadet vinu na MS, ktery s tim skoro nic spolecneho nema, je pak opravdu divne.
Je to otazka vyrobce a jak uz jsem rekl, pokud ma vyrobce na skladu maximalne 30 notebooku od kazdeho modelu, tak by tam statisticky mel mit 29.5 notebooku s Windows a 0.49 notebooku s Linuxem a 0.01 notebooku s FreeBSD - tak to odpovida soucasne poptavce. No a protoze notebooky se nedaji nakupovat spojite, ale jen po jednom, tak to samozrejme zaokrouhli na cela cisla.
[17] Křivdíte mi...rozhodně je tam více otazníků než vykřičníků :) ...a to zřejmě proto, že se ptám. Pokud jste nepochopil, že se jedná o "úvahu", ke které mě přivedl jeden rozčilující se kamarád, pak není o čem diskutovat.
Ad recovery CD - ne všechny tyto CD jsou s OS, protože image OS je uložen na skryté partišně. Pár notebooků jsem takto "spravoval", tak vím, o čem mluvím.
Ad cena OEM 1000-2000kč - za tuto cenu si mohu nabízený notebook rozšířit třeba o jeden modul RAMky nebo o větší kapacitu disku nebo o něco jiného. Opakuji, že nechci platit za něco, co nepotřebuji a NECHCI.
Ad statistika - to je trošku demagogické, protože kdyby již několik let výrobci nabízeli na trhu třeba notebooky půl na půl Windows / Linux nebo na třetiny Windows / Linux / BSD - pak by tato statistika vypadala jinak. A počet uživatelů jiných OS než majoritního MS by byl jiný - ale to je přesně ta věc, které se MS zcela oprávněně obává, proto uzavírá dohody, resp. si kupuje výrobce, aby do svých výrobků dávali pouze a jen jeho systém, resp. aby jejich výrobky podporovaly pouze a jen jeho systém. Nikdo mi nevymluví, že je to jasný úmysl Microsoftu - a díky bohatsví, které má si to může dovolit.
Zde opomíjím otázku, jak MS ke svému bohatsví dospěl - jistě ne svou vlastní prací. Ale to je již na jinou a podstatně delší diskuzi.
Mimochodem, jde u to svobodu rozhodování. Když si půjdu koupit notebook, tak ho chci s plnou diskovou kapacitou a bez OS, který si mohu svobodně vybrat, jaký chci. Když budu chtít Windows, tak si koupím CD s Windows XP za několik tisíc, když budu chtít nějakou distribucí Linuxu, tak si koupím nějakou distribuci Linuxu za tisícovku nebo si stáhnu ISO jiné zadarmo a vypálím si ji jako bootovací CD. Byl bych rád, kdyby toto rozhodnutí bylo zcela v mé kompetenci, nikoliv v kompetenci výrobce či prodejce HW.
Modelový příklad:
Zákazník si vybere v prodejně notebook za 25.000,-Kč a prodavač mu nabídne
a) Windows XP za cenu 3-5000,-Kč (Home nebo Profi)
b) Mandrivu 2007 za 1000,-Kč
c) Ubuntu 6.10 za 0,-Kč
Prodavač zákazníkovi popíše výhody a nevýhody všech nabízených OS, bude nestranný a hlavně mu poskytne řadu informací o podpoře a servisu. Zákazník si vybere podle sebe.
Je to utopie??? Kdyby tohle fungovalo již řadu let, myslím, že by situace na poli OS byla dnes jiná.
[17]Co se tyce tech lacinych notebooku, konkretne u Aceru muzete system nainstalovat z CD a nemusite mit partition na disku. Aspon to tak fungovalo u 2, ktere sem vlastnil (Aspire 1350 s WinXP Home a TravelMate 8102 s WinXP Pro). U obou bylo smazani partition 1. krok po koupi a reinstal z dodanych CD hned po tom.
Kvalita systemu po upravach ala Acer je vec jina a tam me to prislo celkem spatny(horsi stabilita, pouziti FAT32 ....), ale to jsem osobne vyresil preinstalaci za WinXP Pro z MSDN AA. Jestli se da pouzit klic z OEM verze od dodavatele notebooku pro instalaci systemu z original MS CD to netusim, ale myslim ze jit by to melo, o pravnich aspektech takoveho konani vsak nevim vubec nic.
Jinak souhlasim s tim, ze by bylo fajn kdyby si clovek mohl jednoduse koupit notebook bez OS nebo s Linuxem, ale bohuzel to tak zatim neni a velkou pricinou je krom tlaku MS i poptavka zakazniku, jak je napsano vyse, myt nachystany 0.5 Linux notebooku a 0.1 FreeBSD je asi nesmysl. Nemluve o tom, ze je zapotrebi aby system na tyto notebooky pripravil vyrobce a nikoli az nejaky prodejce, protoze naklady spojene se sprovoznenim veskereho HW notebooku pod danou distribuci mohou byt dost vysoke a prodejci, ktery by dodal nekolik kusu notebooku s predinstalovanym Linuxem se to asi nevyplati, navic by bylo dobre, kdyby vyrobce treba i do budoucna garantoval podporu novych verzi zvolene distribuce.
[20] Je to ideální stav a osobně bych byl pro, ale ideálni stavy bohužel neexistují. Ale musím říct, že osobně nemám problém s výběrem NB s Linuxem nebo bez OS: http://notebooky-a-pda.mironet.cz/AdvancedSearch.asp?PgID=1&SearchButt=1&CatId=1504&EXPT=&pn178=Linux&pn178=Ne&CatID=1504.
[15] co to je za nesmysl? licenci musite prijmout vy a nemuze je nikdo jiny za vas prijmout. je to take obvykle jedna z prvnich obrazovek, ktera se objevi pri spusteni takto predinstalovaneho pc. a i kdyby ten akt nebyl o kliknuti na "souhlasim", ale treba o lepeni stitku nebo o postaveni se na usi, dokud to neudelate, tak jste licenci neprijal a mate narok na vraceni penez za windows.
http://www.alza.cz/18843437/bez-os-a-linux.htm
co na to rict - 115 polozek skladem k dispozici - ani k jednomu s uvedenych notebooku neni dodavan OS a nebo jsou s nim dodavana CD linuxu
to co tu autor mele je pekna pic*vina - zas akorat linuxar rve do vetru protoze neumi hledat
rezna [25]: ty meleš, panáčku. Ono to totiž není o 115 položkách na alzasoftu (alze?), ale o tom, že některé (ty high-endovější) modely nejsou proste bez Win, takže musíš
a) zvolit značku, kterou nechceš
b) udělat nějaký kompromis v požadované konfiguraci.
Takže hledat možná umíš, ale analyzovat vyhledané údaje nikoliv :-)
S úctou...
[20] Jasne, u Winek ma support, ma bugfixy, ktere se instaluji sami, nikdy nebude muset konfigoruvat prakticky nic (a uz vybec ne zadne textaky), zadne doinstalovavani (maximalne kdyz jo bude chtit, hodi mu tam nekdo OO). U dalsich ma but velky kulovy, nebo si muze zkusit neco preprogramovat a zkompilovat.... :)
[30]Tak prosím, vysvětli, proč prodejci prodávají notebooky s předinstalovanýma Windows? On je k tomu někdo nutí? Nebo jim třeba Microsoft dává slevy, že. Potom třeba existují i dohody: Prodávejte výrobky s našimi Windows a budete mít z toho takové a takové provize. Tak mi neříkej, že za tím nestojí MS. Prostě tak typicky české a malé - nahrabat za každou cenu a Microsoft to ví. Ono totiž nestačí prodejcům, že už mají docela zajímavé rabaty ze samotného "železa".
Ano, vidím to na politiku Windows - za každou cenu protlačit svůj výrobek kamkoliv. Stačí si zjistit, za kolik dodávají prodejcům své OEM verze a o kolik se potom navýší konečná cena notebooku s předinstalovanými Windows.
[32] Tím máš na mysli Velkého Billa a jeho Microsoft, nebo spíše nyní ty trapné výpady Ballmera vůči opensource a linuxu. Oni jsou chudáčci, tak dlouho budovali (= vykrádali jiné firmy, kradli nápady i sw, atd) svůj monopol a všichni jim nyní házejí klacky pod nohy, že (viz Alcatel nebo EU)
Ta "skvělá" firma nikdy nepřišla s ničím novým, vždy vzali to, co už vymyslel někdo jiný nebo to prostě ukradli a pak vydávali za své (viz třeba MS Office, nebo nyní Aero ve Vista a příkladů je víc).
Vzpamatuj se a nepij tak dlouho do noci :) , pak nevíš, co píšeš za nesmysly.
[31] Nevšiml jsem si, že bych po instalaci Ubuntu musel něco překompilovávat nebo přeprogramovávat. Automatické aktualizace mám taky a support je zde prvotřídní. Navíc jsem měl při instalaci v notebooku vše, co jsem potřeboval, včetně kancelářského balíku, což u Windows neplatí. U Windows hlavně platí, že po instalaci se musíš několik hodin zabývat stahování servispacků a oprav a oprav oprav atd., dále musíš systém vyladit, zakázat spoustu nesmyslných služeb, které zbytečně zabírají systémové prostředky, musíš doinstalovat spoustu sw, aby jsi vůbec mohl jakž takž pracovat. A hlavně si musíš pořídit dobrý firewall, antivir a antispyware - bez toho si ani neprdneš. A všechny tyto programy ti zase užírají systémové prostředky. Tak to je ta dokonalost systému? Ten nejdokonalejší a nejbezpečnější operační systém na světě?
chapu, ze nekdo nechce nb s os win, nechapu ale pokud uz mam nb s os win (darovanemu koni na zuby nekoukej), tak si klidne nainstalim treba linux a az ho budu prodavat, tak natahnu pomoci recovery cd zpet os win, takze tuto cast stiznosti z clanku nechapu, zrovna ted tady tu samou vec delam :-)))
[37] Myslíš tím program jiného výrobce, který musím nainstalovat a nastavit??? Jako např. Sygate Personal Firewall nebo Sunbelt Kerio Firewall nebo Celý cca 150MB veliký balík od Symantecu??? Ne, tak takový firewall opravdu nemám.
Ono v linuxovém jádru je již takové řešení jaksi integrováno, proto de facto žádný firewall nepotřebuje. Můžu si doinstalovat třeba FireHOL, ale nemusím :)
[38] Onu tu jde o "zamyšlení", resp. "úvahu", jak jsem již psal. Mě osobně to je taky putna, jestli mi tam prodejce nacpe Windows - hned si je smáznu a HDD vyčístím od veškerého sajrajtu, který tam po tom zbyl :)
Jde o jinou věc. Když si půjdeš do krámu koupit 5 rohlíků za 10 korun , tak ti přece prodavač nebude cpát čtvrtku másla za 15 Kč, protože to tak musí být a on má na to máslo slevu od výrobce. Ty si vybereš, že ty rohlíky sbaštíš třeba s pomazánkou za 5 Kč. Asi by se ti nelíbilo, kdyby jsi na ceduli v krámě viděl, že rohlíky si můžeš koupit POUZE s máslem. Jinka máš smůlu.
Tady jde o ten princip. Chci si koupit hardware, ne hardware se software, který tam nechci a samozřejmě za vyšší cenu. To už je na mojí vůli, co si tam nacpu.
[39] o zpusob instalace ci velikost mi ani tak neslo, jako o to, ze ti take uzira systemove prostredky a taky si bez nej neprdnes (kdyz pouziju tva slova).
A pokud bych uvazoval stav, ze mi staci blokovat prichozi spojeni, tak integrovany firewall v XP by taky mohl postacit (uznavam, ze je to nic moc reseni).
Je to vec prodejcu pocitacu. Ja bych preferoval jedno CD - Instalacni CD Windows, Druhe CD - serepeticky od vyrobce notebooku. Vytvareni "servisnich" diskovych oddilu je jednoduse hruza, rozdeleni disku ma mit plne v rukou zakaznik.
A taky bych u NB ocenil snadno vymenitelnou klavesnici a polohovaci zarizeni.
[44] Apple - Mac OS X 10.0 - právě ti nejvíce upozorňují na totožnost obou prostředí.
Linux - Beryl nebo Compiz, zde se už používá taky dlouho.
Že by zase Ballmer řval, že jde o jejich intelektuální vlastnictví a že jim to vlastně Apple a linuxáci ukradli???
Stačí trošku hledat na netu :)
[49] Tak si ho sežeň, je to docela fajn film.
Jasně, u MS jde o marketing a Bill je (nebo spíše byl) v tom jednička - to mu nikdo nebere. Zářný příklad jeho skvělého marketingového tahu byl prodej OS, který ještě neexistoval, firmě IBM - Bill je přesvědčil, že takový OS má a pak, až byla smlouva uzavřena, ho začal shánět :)
To ale nic nemění na tom, že celý MS je postavený na vykrádání nápadů a de facto se za to ani nestydí - viz Ballmer...
Na trhu s PC - resp. PC s OS, má MS skutečně monopol a docela tvrdými technikami si ho vynucuje: "Buď budeš prodávat PC /NTB s naším výrobkem nebo si ani neškrtneš!" "Buď budete dělat takový hardware, který my potřebujeme, nebo si ani neškrtnete!" Je to tvrdé, ale je to tak. Jasně, byznys je byznys a MS se těmto výrobcům a prodejcům samozřejmě šťědře odvděčí - takže co jim vlastně zbývá. Buď budou dodávat své výrobky s MS, nebo budou dělat takový HW, který MS vyhovuje nebo si fakt neškrtnou.
A to je věc, která se mě dotkne v tu chvíli, když mi prodavač poví, že má NTB jenom s Windows a diví se, že chci NTB bez OS - to je věc svobody rozhodování, kterou tito prodejci nebo výrobci nerespektují, protože je jim to fuk - chtějí vydělat, nic víc.
[50] Ono záleží na tom, co přesně myslíš pojmem monopol - když uvážím všechny jeho formy a definice, tak mi tam MS nezapadá. Jinak je to logický, všechno je o penězích a všichni chtěj vydělat a MS je k tomu ta nejlepší cesta, ať už jde o to co píšeš nebo o sankce (viz. EU). I u opensource projektů je vždy v pozadí zisk (přesněji řečeno výnosy, protože o zisku se mnohdy mluvit nedá), je to třeba jen malá touha po dotacích, ale téměř vždy se něco najde.
asi je to postesk k nicemu, ale ted se peru s tim, ze mam dualboot na IBMku, windows jsem odrovnal po 3 mesicich, asi jsem je moc pouzival... ale nevadi, zvykl jsem si, ze pri me intenzite zkouseni sw a veci okolo to moc dlouho nevydrzi...
Ale co ted, kdyz pretahnu winy, tak jen cdckem ktere udela kompletni restore systemu
Kdyz nainstaluju winy s cislem na ntb, tak budu po vsech certech shanet ovladace a buh vi jestli je vubec sezenu... a nainstaluju, pac sata ve winech na instalaci nejak neni a disketu do toho nestrcim...
mno skoda, ze windowsy nedovolujou stahovat kazdych 6 mesicu aktualni versi systemu se vsemy sp a zakladnimi ovladaci ( sitovky, mb, cpu a rozhrani mb )
nevadi, zazalohuju partysnu s Linuxem a budu 4 hodiny preinstalovavat pocitac..., dalsi den to budu ladit, abych se dobral puvodniho stavu... CHJO
Kolego, po přečtení vašeho povzdechu a několika rozhořčených příspevků mi to nedá, abych sem také něco nenapsal.
1) Ať chcete nebo ne, Windows jsou nejrozšířenější OS na světě.
2) Ať chcete nebo ne, naprostá většina uživatelů preferuje Windows
3) Velcí výrobci HW (a tedy i notebooků) zaručují pro své výrobky servis a support. Proto se snaží držet standardně konfigurovaný HW + podporovaný OS.
4) Nikdo z velkých výrobců už několik let nedává instalační média. Vždy je HDD rozdělen na více particií - jedna je recovery a obsahuje instalační zdroje (tedy drivery, OS a bundlované aplikace), druhá je backup (protože všichni slušní výrobci vybavují své notebooky a PC softwarem pro zálohování) a třetí je určena pro uživatele. Pokud uživatel chce, může si instalační média (tvz. recovery set) vyrobit.
Vy jako uživatel si nekupujete OS. Vy si kupujete FUNKČNÍ notebook a jako výhodu při nákupu máte v ceně předinstalovaný OS Windows (shodneme se, že je nejpoužívanější, tudíž je pravděopodobné, že bude vyhovovat drtivé většině zákazníků). Nikdo nikoho NENUTÍ odsouhlasit při prvním zapnutí EULU a Windows používat. To je jako byste si koupil auto, byl jste "zdatný" mechanik/konstruktér a chtěl si tam dát jiný motor. Také byste chtěl auto bez motoru, případně byste si ho doma vymontoval a chtěl vrátit část peněz, ale přesto byste na něj chtěl mít záruku? Asi ne.
[54]Kolego...
ad 1) a 2) - ano, toho jsem si vědomý, vím to
ad 3) - toto souvisí se strategií MS, doufám, že tomu tak brzy již nebude (Nowell, Dell, HP ap.) a velcí výrobci budou podporovat i ostatní OS
ad 4) - nesouhlasím, např. FSC a HP dodává instalační OS na samostatném médiu a HDD není rozdělený na několik particií - tohle dělají spíše neznačkoví výrobci (např. Acer).
A tahle věta: "Vy jako uživatel si nekupujete OS. Vy si kupujete FUNKČNÍ notebook a jako výhodu při nákupu máte v ceně předinstalovaný OS Windows" - já ve své úvaze NEPÍŠI o nákupu OS. Já chci FUNKČNÍ notebook a domnívám se, že přítomnost nebo nepřítomnost OS nemá na správnou funkčnost vliv. Výhoda při nákupu - předinstalovaný OS Windows...To si děláte srandu? Právě předinstalovaný OS Windows VŽDY zvyšuje cenu notebooku o cca 2 - 3 tisíce (byť OEM verze je prodejcům či výrobcům dodávána zhruba za polovinu!!!)! Jestli to Vy berete jako výhodu, já to beru jako diskriminaci. Ale o tom jsem už psal výše.
Ad porovnání s auty - ale já mám u prodejce aut přece na výběr z několika motorů a z několika druhů výbavy. Tudíž si mohu SVOBODNĚ vybrat, co mi bude to auto pohánět a jaké pohodlí v něm budu mít, ne? Pokud by jste to chtěl brát v porovnání s auty, tak by museli všichni výrobci a prodejci montovat do různých značek jeden a ten samý motor a jednu a tutéž výbavu - pak by byla situace stejná jako u OS :)
Naprosto souhlasím s autorem článku. Bill Gates se snaží (nejen u nás) prosadit, aby se počítače prodávaly pouze s nainstalovaným OS. Na té myšlence by nebylo až tak moc špatného, kdyby člověk přišel do obchodu a mohl si vybrat, jaký OS chce.Gates ale měl na mysli Windows.
Někteří diskutující zde uvádějí, že za dva roky budou NB prodávat, předpokladám, že tedy i kupovat nový. V tom případě je zbytečné platit za další OEM licenci, když už jednu mají.
A co zákazníci, střelení podobně jako já? Já si přijdu (pravda většinou do bazaru) s bootovací disketou a živým linuxovým CD, vyzkouším si, co si vyzkoušet umím a potřebuji. Když mi PC/NB vyhovuje, koupím a instaluji až doma v klidu.
Každý z uživatelů má jiné potřeby. Já ráda experimentuju a jako koníčka mám dostat ze starého PC co nejvíce.
to Marp [55].
1), 2) jsme se shodli, o tom není pochyb.
U bodu 4) nevím, možná jsem přestřelil, Vámi uváděné značky neznám, nemám je rád a když jsem mluvil o velkých výrobcích, měl jsem na mysli IBM a DELL. Používám IBM (nic jiného nepovažuji za notebook :)), přistoupil jsem na jejich filosofii a jsem spokojený. Mimochodem, vy si ssebou k notebooku pořád nosíte instalační média? Co když se vám někde 200km od domova(kanceláře) ntbk podělá (jinými slovy nenabootuje), třeba kvůli viru, vašemu laborování s drivery atp. Hypoteticky. Já 3x kliknu a po několika minutách mám zpět funkční ntb. Vyhovuje mi to. Uznávám ale, že mohou být lidé, kteří takovýto benefit nepotřebují. Já na to nedám dopostit po příhodě, kdy jsem takto na dálku telefonicky "vyřešil problém", když byl user v Číně. Už vidím, jak bych se s ním domlouval, kdyby tam měl nějaký linux a k němu pakl CDček....:))
Skutečně nemůžu souhlasit s tím co říkáte. Linuxoví fundamentalisté neustále poukazují na potřebu volby, svobody ap. OK, ale opakuji, je VÁS málo. Z hlediska výrobce jste nepodstatná menšina a žádný výrobce se nemůže zabývat tím, že tenhle preferuje Debilian, tenhle SUSE, tenhle nějaké xBuntu atd atd. Jak poznáte bez naladěného OS (vč. správných driverů), že je ntb 100% funkční? Nějakou live distribucí? Co když zrovinka neobsahuje drivery? Jak poznáte, že fungují reprodukroty, BT, Wifi....? Myslíte si, že všichni uživatelé mají čas a chuť si koupit ntb a potom měsíc laborovat a shánět drivery, rekompilovat jádra ap.? Už vidím, jak zase budete nadávat, že konkrétní výrobce preferuje jako předinstalovaný alternativní OS třeba FreeBSD, nebo BeOS a vy přece víte, že nejlepší je xBuntu a milujete ho a nechápete jak vám někdo může nutit něco jiného....
Co se týče přirovnání k autům, tak samozřejmě stejně jako každé jiné přirovnání není přesné. Jinak by to nebylo přirovnání. Podívejte se na to tak, že každý výrobce vám sice dá na výběr, ale když se zamyslíte, tak jste stejně tlačen marketingem do konkrétního modelu. Také jde o to, že u aut se nabízí tak max 5-6 motorů (2-3 od každého typu benzím/disesel), takže stejně nemáte moc na výběr. Když se potom podíváte na pořizovací cenu, cenu pojištění ap, tak stejně většinou sáhnete po tom uniformním (nejvíce prodávaném) a marketingově (cenově) protlačovaném. Nikdo vám do Fóbie nadá motor 3.O V8, přestože vy jako zákazník byste ho tam strašně moc chtěl a dokázal byste si ho tam nabastlit....
Ve srovnání s výrobci HW má uživatel možnost si vybrat z desítek různých OS. V silách výrobce není udržovat support pro zájemce o minoritní alternativní OS.
to ivzez [56]
OEM licence je vázaná na konkrétní zařízení. Pokud prodáte HW, prodáváte i OEM licenci. Nehledě na to, že za dva roky už jsou nové OS a s novým ntb (PC) dostáváte nový OS. To je fakt.
Opět opakuji. Bazarový bastlíři (ať jsou šikovní sebevíc - to jim nikdo neupírá) prostě nejsou zajímavý zákazník, kvůli kterému stojí výrobci za to něco ladit.
Nevím, jak vaší live distribucí vyzkoušíte třeba wifi nebo pcmcia, BT, IRDA, repro atp.
Yeti,
[57] přiznám se, že jsem nevěděla, že se OEM licence vztahuje ke konkrétnímu zařízení. Myslím, že mezi XP a Vista uběhly víc než 2 roky.
Já vím, že nejsme typ zákazníka, pro který by se mělo něco ladit. Už proto, že nás právě to ladění baví, a měli bychom pocit, že jsme o něco přišli.
[54] To přirovnání s auty opravdu není příliš šťastné. Vymontovat a nahradit motor je jako odstranit část HW a nahradit jinou částí. Asi tomu až tak moc nerozumím, ale OS vnímám spíš jako typ pohonných hmot. Někdo chce jezdit na naftu, jiný na benzín, ... (Ani moje srovnání nevystihuje přesně, co mám na mysli.)
Ale nebyl původní článek o svobodě volby? Prodej PC/NB by podle mého názoru neměl být vázán na koupi OS.
Yeti[57]
"Používám IBM (nic jiného nepovažuji za notebook :))" - v tom pripade jste s notebooky zrejme skoncil, protoze IBM uz booky nevyrabi
"Vámi uváděné značky neznám, nemám je rád" - tohle je dobra veta:) asi netreba komentare
"Linuxoví fundamentalisté neustále poukazují na potřebu volby" - ja nejsem linuxovy fundamentalista, ale potrebu volby mam take - zrejme asi patrim k te male skupince renegadu:)
Ad srovnani s auty - no porovnani si kazdy najde takove jake potrebuje. Srovnavat OS s motorem auta mi prijde naprosto od veci. BTW. Myslim ze stale existuje vic tech uzivatelu, kteri si jsou schopni nainstalovat linux, nez vymenit motor v aute:)
Mimochodem zkuste se zamyslet taky nad tim, co tech vasich 95 % uzivatelu na tech windowsech pouziva? Pochybuju, ze "lama", ktera se nechce/neumi hrabat systemovych nastavenich apod.(coz chapu) pouziva nejaky specializovany software, ktery proste na linuxu potrebuje "nastavit+doladit". Jelikoz jsem pracoval ve firme, kde bylo vice nez 100 pc a 30 notebooku a na 90 % z nich bezela pouze kombinace - Win,Office,Internet - Opravdu si myslite, ze lama uzivatel by nebyl schopen nainstalovat napr. Open Suse, kdyby dostal CD a zacit pouzivat vyse zminene aplikace? Opravdu si myslite, ze je k temto cinnostem potreba kompilovat jadro a platit horentni sumy Msoftu?
Kdyz jsem sefovi predhodil cenu za 130 licenci windows s office, tak se mu protocily panenky a zacal hledat jine reseni..
Jak uz tu parkrat zaznelo - Microsoft je jednicka a klobouk pred nim smekam pouze v jedine oblasti. Tou je marketing.
Nemam Msoft rad hlavne proto, ze nemam rad pokrytectvi. A firma, ktera byla vybudovana na okopirovavani cizich myslenek(vyse zminene aero budiz dostacujicim prikladem z posledni doby), nyni proti piratum, kteri maji jeji produkt nelegalne, neni nic jineho nez jeden velky pokrytecky kolos.
Na zaver bych chtel podotknout, ze jsem primarne uzivatel Windows.
[58], [59]
:-) To jsou typické argumenty v podobných diskusích. Chytat za slovo, dokazovat na detailech, že dotyčný prostě NEMÁ, ale skutečně NEMÁ pravdu, protože napsal to oči ono nepřesně.... Víte, kdo chce, pochopí, nebo se alespoň snaží pochopit, co chtěl básník říci přirovnáním motoru auta a OS, myslím, si, že průměrně vzdělaný "ajťák" ví, že divize IBM přešla pod Lenovo loni, ale notebooky (tedy ty klasické) se vyrábějí stále ve stejné továrně, stále pod značkou IBM ThinkPad. Každý průměrně inteligentní pes ví, že do psaného textu není možno vměstnat úplně přesně to, co chce člověk říci a je na čitateli, aby byl k těmto "technologickým nepřesnostem" tolerantní. Ale to samozřejmě linuxoví fundamentalisté nejsou a právě v důsledku nedostatku tolerance je nazývám fundamentalisty.
Co se týče instalace SUSE + příslušné aplikace, to také není zcela triviální. A jestli jste dal ve firmě 120 lidem DVD se SUSE a bojujte jak umíte, tak to hovoří za vše. V "mých" firmách si může kdokoli sednout ke kterémukoli stroji, přihlásí se svým loginem a má k dispozici to na co je zvyklý (plochu, poštu, soubory ....). Nikdo si nic neinstaluje sám, všechno prostě funguje. Jednoduše, spolehlivě, centrálně.
Lidé chtějí dělat také jiné věci, než věčně čumět do googlu, manu a něco bastlit.... A vo tom to je, jenže to vy prostě nepochopíte.
Yeti [61], četl jste, co jsem napsala? Upozornila jsem na záměnu HW a SW a v závěru připomněla, že článek se alespoň z mého pohledu zabýval možnosti volby.
Netvrdím, že je lepší Linux nebo že jsou Windows špatná. Píšu, že by měl člověk měl mít možnost si vybrat.
Jak že je to s tím fundamentalismem?
[61]
Stejne tak vase argumenty jsou typicke - za pomoci obecnych vet a prirovnani se snazit kontrovat na fakticke namitky:)
Ve vasich firmach ma evidentne kazdy moznost prihlasit se do domeny:) Ovsem zase michate hrusky a jabka. Nikde jsem nenapsal, ze kazdy ve firme dostal CD se Suse a sbohem - nastaveni domeny bylo na me a mem kolegovi. Jenom mi tato distribuce linuxu pripadne naprosto uzivatelsky privetiva a intuitivni a kdyby byla mela za sebou takovou marketingovou masaz jako Windows, zrejme by jste se divil, kolik lidi by po ni sahlo a nainstalovalo na svuj desktop.
Snazil jsem se vysvetlit, ze neni potreba cpat vsude Windows za kazdou cenu, protoze kdyz jsem si obesel vsechny lidi ve firme a zeptal se jich jake aplikace pouzivaji ke sve praci, byl jsem prekvapen, ze drtiva vetsina opravdu potrebuje napsat email,udelat tabulku, poslat objednavku pres internet, stahnout novy katalog v pdf...
A kdyz mate na jedne strane dat 500 000 Kc za Windows na vsechny desktopy + 1 500 000 Kc za office nebo proste nainstalovat Linux a OO zdarma+dosemulator, aby fungoval uctarne program pod dosem (samozrejme par vyjimek, kterym se licence Windows musi koupit vzdycky existuje) tak jak se jako reditel firmy rozhodnete? Samozrejme to bude trosku vyzadovat znalosti od vaseho IT oddeleni,ale bezny uzivatel se s Linuxem srovna celkem bez problemu.
Administratorske ukoly jsou pod windows take netrivialni a pochybuju, ze ve vasich firmach jste rekl napr. ucetni, aby ve volne chvili nainstalovala domenu:)
Abych shrnul, co se tu snazim (byt zrejme kostrbate) vysvetlit:
1) Oba systemy (rozumej Win vs. Linux obecne) maji sve pro a proti. Ovsem jen windows maji sirokou marketingovou podporu. Bohuzel plati, ze kdyz se o produktu/firme nevi - tak prakticky neexistuje.
2) Windows jsou dnes na takove urovni, ze se na nich da postavit fukcni sit, linux je dnes na takove urovni, ze se da bez potizi pouzit na desktopu/notebooku.
3) Bezni uzivatele (kterych je samozrejme vice, nez IT advanced lidi) bohuzel nema dostatek informaci/moznosti a mnohdy tak zbytecne plati Windows tam kde by mohl dostat zdarma jinou alternativu. (Coz je voda na monopolni postaveni Msoftu)
4) Microsoft je si vedom, ze linuxove distribuce jsou pro nej velka hrozba, proto si zajistuje postaveni mimo jine i tim, ze protlacuje "standard", ze kazde pc potazmo notebook bude mit jeho OS, cimz naprosto potlacuje svobodu volby/zvysuje zbytecne cenu HW.
Opravdu si myslite, ze by mel Msoft zapotrebi tyto praktiky, kdyby si byl jist dokonalosti a neotresitelnosti a nenahraditelnosti sveho systemu?:)
Jen bych chtel podotknout, ze na svem desktopu pouzivam Windows(legalne) i Linux, ovsem na booku chci pouzivat jen Linux a prijde mi mrzke k notebooku za 11000 Kc bez DPH platit (odhadem 15 % navic) za Windows Home.
[63] Samozrejme mate pravdu az do bodu 4 a dále. Já si opravdu nemyslím, že Bill G. (jinými slovy Microsoft) tlačí na výrobce HW, aby na své výrobky předinstalovávali Windows. Máte takové informace podpoženy a ověřeny? Pochybuji. Já také nejsem MS fundametalista, s linuxem pracuji stejně jako s Win, nebo Freebsd, ale vytáčí mě takové názory, jaké zazněly v původním povzdechu blogera a potom v následných reakcích...
Mluvíte o potřebě volby OS. Windows vám nevyhovují, ok, na to máte právo, ale když řeknete A, měl byste říci také B. A to je v mém případě otázka, JAK si to tedy představujete? Říkáte že SUSE je desktopově použitelné. To bezesporu je. Dáte tedy jako výrobce do ceníku stejný model notebooku, jeden s Win, druhý se SUSE 10.1, protože v době, kdy připravujete výrobu, děláte prodejní plány a odhady, chystéte příručky, školíte hotline a programujete proprietální utility (jako třeba ThingVantage) je 10.1 nejnovější a nejpropracovanější. OK. Než se vám povede prodat první kus notebooku se SUSE 10.1, už je na světě měsíc SUSE 10.2. Za půl roku třeba SUSE 10.5, nebo dokonce 11. Jenže ve vašich objemech výroby prostě nestíháte reagovat na to, aby byly nové ntb vybaveny aktuální verzí, aby byly aktuální příručky, aby všichni pracovníci hotline byly proškoleni na aktuální verze suse. Abyste toho dosáhl, bude vás to jako výrobce stát značnou sumu peněz, které se vám nevrátí (pokud tedy nenavýšíte cenu celého ntb). Druhá možnost je, že sáhnete po komerční verzi SUSE, protože je delší vývojový cyklus, protože jsou jakési předem definovatelné a odhadnutelné vývojové fáze a máte zajištěnu spolupráci s výrobcem SW. Jenže to už potom zcela jistě nebude OS na notebooku zdarma a stejně to zaplatí uživatel.
A proč by se výrobce HW pouštěl do takové náročné akce, když potom stejně budou "zákazníci", kteří budou řvát o tom, že má Novell nekalé praktiky, protože SUSE je přeinstalované a že ONI nemají volbu, že ONI preferují to či ono. (že budou řvát o nekalých praktikách MS ani nepíšu, to je zde součástí folklóru).
Ptám se tedy, co zákazníhovi vyhovuje lépe - když dostane plně funkční výrobek (rozuměj, nemusí nic instalovat, nic nastavovat nic konfigurovat, kompilovat a já nevím co ještě), nebo dostane polotovar, který když zapne, tak to pípne a zahlásí něco jako boot error, please insert floppy diskete.....?
[66]
Prime dukazy samozrejme nemam:) Ovsem staci se ohlednout do historie. Uz kdyz Bill prodal MS-DOS firme IBM, tak dostal penize z kazdeho prodaneho pc. Nehlede na tom, co na nem potom bezelo.
Opravdu verite tomu, ze Msoft je cestny, ze nikoho do niceho netlaci (rozumejte nezvyhodnuje systemem dobre, tak vy prodavate notebooky, tak co kdybyste je zacali prodavat s Windows a my vam dame OEM verzi k ntb. s 50 % slevou), ze veskery svuj kod programuje nezavisle na ostatnich,ze jeho napady jsou jedinecne a neprevzate odjinud?:)
Nemam sice primy dukaz, ale indicii je mraky. Ja vidim Msoft jako firmu, ktera jde porad nejake 2-3 roky za ostatnim svetem. Podiva se, co se v it deje noveho a potom to implementuje do Windows a v rozsahle marketingove kampani si to osvoji stylem mame nove Aero skvela pruhledna okna, ktera jsou poprve k videni na desktopu WOW!:)
A uzivatele/vyvojari Mac OS X, potazmo Berylu si mohou rvat vlasy na hlave. Stejne tak explorer. Podivejte se na explorer 6 a na mozilu ci operu. A co bude v dalsi verzi exploreru? Hmm, best of mozilla/opera:) Ovsem v Msoftim kabatu.
Pointa toho, co se tu snazim vysvetlit je, ze microsoft podle meho nazoru pokulhava se svym produktem technologicky za ostatnimi a vzdy, kdyz jako posledni srovna latku, tak to musi podporit marketingem, jinak by se jeho produkt tezko prodal. A do "marketingu" pocitam i dohody s vyrobci HW.
Abych se dostal k reakci na vas prispevek - reknete mi, jake naklady bude mit vyrobce s tim, ze svuj produkt proda bez OS? Zadne. Bude to pro nej jeste levnejsi, protoze nemusi mit ZADNOU podporu. Ja nemluvim o tom, ze by vyrobce predinstalovaval cokoli. Mluvim o situaci, ze si clovek vybere notebook svych snu (treba mych Sony Vaio) a opravdu si chce vybrat, co na nem provozovat. Tzn. koupit si cisty notebook.
BTW. Vy si kupujete notebook, kde jsou windows nainstalovana? Ne. Windows jsou nahrane na disku a vy stejne musite souhlasit s licenci a potom se vam windows teprve nainstaluji. Tak jaky je problem pro vyrobce strcit do notebooku DVD napr. se zminenym suse a nastavit bootovani z CD? Uzivatel laik si proklika stejne nabidky v cestine jako pri instalaci Windows a je vymalovano (nainstalovano) stejne jako ve Windows...
Snazim se stale pochopit, kam ve svych prispevcich mirite, ale porad se mi to nedari.
Vite, zkuste se zamyslet nad tim, ze to, ze jsou notebooky prodavany "napevno" s Windows nediskriminuje jenom uzivatele jinych OS, ale i uzivatele samotnych Windows. Kolikrat si totiz vyberete svuj vysneny notebook a jako Windows fanousek si chcete koupit Windows Professional (uz treba kvuli tomu, ze se chcete v praci pripojit do domeny:) ), ale ejhle. Tahle verze ma pouze Windows Home! Nebo dneska Visty. Ale vy proste chcete Windows Professional! Takze zaplatite za home a potom jeste za upgrade/novy OS. A pokud sectete tyto uzivatele s uzivateli jinych OS, uz dostanete jine cislo...
Zkratka a jednoduse. Kazdy z nas je jiny a kazdy z nas ma jine potreby/volby/financni moznosti.
Tesim se na Vasi reakci. and35rew
[68]
Mate pravdu opet jen castecne. Ja nikde nerikam, ze MS je skvela firma jejiz kazdy pocin je cinen z ciste lasky k uzivateli. To jiste neni pravda. Ale ukazte mi nejaky komercni subjekt, ktery takto jedna. Nenajdete, protoze jakakoli komercni (cili vydelecna) cinnost vyzaduje generovani zisku. Pokud je zisk generovan v mezich zakona, je to vporadku. Me ty utoky ze strany lin. komunity (lin. fundamentalistu) pripadaji proste jen jako zavist a frustrace.
Nebudu se rozepisovat o vech bodech ve kterych s vami nesouhlasim, asi bych nedelal nic jineho, ale par komentaru si neodpustim.
1) Microsoft je moloch. To je bez diskuse. Jakykoli takovy moloch proste z principu musi byt nejakou dobu "pozadu". Otazkou je, jestli je vubec v zajmu uzivatelu aby byli "zaplavovani" novinkami jeste vice, nez v soucasnosti. Ja osobne mam pocit, ze vyvoj je mnohem prekotnejsi, nez by bylo zdravo. To je potom na ukor kvality a potazmo to odskacou uzivatele.
2) Dostal jste se na hranici diskuse o SW patentech. Aero vs. MAC a podobne veci vidim asi tak, ze nezalezi, kdo to vymysli, zalezi, kdo to proda. Jestlize pracuji na nejake "bombasticke" technologii, mel bych si svoji praci chranit a vydelat na ni. V pripade, ze to neudelam, je 100% jiste, ze to drive nebo pozdeji udela nekdo jiny. Beryl je hezka vec (pro linux je akcelerovanych WM vice), ale pokud se ted nepletu, vsechny jsou ve verzi 0.xxx.x a "obcas" padaji (testovano na tom vasem SUSE 10.1). To prece nemuzete dat sekretarce na stul! Ja budu mit radeji na stole "archaicke winodws", ale budou stabilni. Jo, uz slysim ten smich, ale rikejte si co chcete, Win NT, 2000 a XP stabilni jsou. Jestli na tom nekdo dela praseciny a pak mu to pada, jiste to neni problem Win. Zprasit a znestabilnet se da jakykoli system (tedy i linux). To se snad shodneme.
3) Hole notebooky. Tak to je for! Opakuji to neustale - jak budete resit reklamaci, kdyz vam nekdo do obchodu prinese ntb, ktery ma nainstalovany nejaky BeOS (nebo podobnou experimentalku) a bude vam tvrdit, ze to jde reklamovat, protoze se to blbe probouzi, ze to ma slabou vydrz na baterky, ze tomu nejde pravy repracek, nebo ja nevim co jeste. Co s tim provedete? Spustite tam nejake liveCD. Ze.
Myslite si, ze kdyz si koupite ntb svych snu (mimochodem, nechapu, proc zrovinka Vaio) bez OS, tak bude levnejsi? Proste se smirte s tim, ze dostavate kompletni funkcni vyrobek (a ne auto bez motoru).
Jak jsem uz psal nekde vyse - nemusite prece souhlasit s eulou, klidne si tam naisntalujte co chcete. Podle me je naivni si myslet, ze takovy ntb bude levnejsi. Ja tomu neverim.
A nakonec vam odpovim otazkou - kam svymi prispevky mirite vy?
Vite, ja jsem s Winodws spokojeny. Delaji co potrebuji a me zbyva cas na rodinu a ostatni konicky.
Take muzete jezdit poskladanym trabantem sehnanym zadarmo, ktery budete vecne opravovat , nebo si za penize koupit normalni nove auto, ktere vas doveze kam potrebujete a navic bude pohodlnejsi...
.... jen jeste doplnim. Nemyslim si, ze by uzivatele Windows byli nejak diskriminovani a kdyz to navazu na vas priklad Home vs. Professional, tak kdyz se podivam do ceniku, daji se najit dva HW stejne ntb s odlisnymi edicemi Windows. Netvrdim, ze je to u vsech notebooku, ale najit se daji. Ted s Vistami v tom bude chaos, uznavam, ale celou dobu se tady bavime o pravu volby, ne? :-o) Take si myslim, ze toto uz je uplne mimo misu, protoze o HW konfiguraci rozhoduje vyrobce HW a nainstalovanou edici Win predurcuje konkretni model do urcite sfery. S tim nema MS nic spolecneho.
Vy se porad divate na OS jako na stred sveta. Ja se na OS divam jako na prostredek, jak na pocitacu udelat co potrebuji. A jestli to udelam na linuxu, winodws, nebo freebsd je mi opravdu jedno.
[69] Yeti, všiml jsem si, že narážíte na lin. komunitu, resp. lin. fundamentalisty. Ano, pár takových frakcí, řečeno slovníkem politiků ap. v celosvětové linuxové komunitě je. Ano, kazí tím jméno... Ale takoví fundamentalisté a sektáři jsou i u Windows (mě stačilo pár sqělých videí s Ballmerem a připadalo mi to jako sjezd Svědků Jehovových nebo prezentace SkyLine...).
Tady se bavíme o svobodě výběru a nemyslím si, že holý notebook je jiný než notebook s předinstalovaným OS. Takový notebook musí jít do prodeje precizně vyzkoušený a jestli na tom běží ten či onen OS nemá vliv na reklamaci vadného HW - prostě vadný HW se projeví jak ve Windows, tak v Linuxu.
Nechápete, že má někdo notebook svých snů a divíte se, proč zrovna Sony Vaio...Aha, už si vzpomínám, jediná firma, která vyrábí notebooky je podle Vás IBM. No, není jediná, že... Tohle mi připadá právě windowsácky fundamentalistické. Třeba Toshiba a Compaq byli prvními výrobci normálních notebooků - to jen tak mimochodem... A třeba Sony vyrábí notebooky hoooodně precizně. Nic proti IBM, resp. Lenovo (nyní), je to kvalita, ale nejsou jediní. Trošku se právě v ntb vyznám a troufám si tvrdit, že kvalitní výrobci notebooků jsou třeba HP, Dell i Vámi opovrhovaný Fujitsu-Siemens. Ale tenhle blog není o noteboocích ani o hardware - je o operačním systému Ubuntu. taky tahle diskuze pod článkem není a priori o noteboocích, ale je to úvaha, ke které mě přivedl můj kamarád - mimochodem zarytý windowsák, kterého rozčililo, že fa Ac...r nedodává k notebookům OS na samostatném médiu jako pár dalších velkých výrobců (HP, FSC, Dell ap.).
V každém případě má And35rew logické argumenty, které nejste schopen vyvrátit a kroutíte se jako had - toť můj osobní názor.
Každý OS má své pro a proti, ale Linux nebyl, není a nebude nikdy Windows a ani se o to nesnaží. Linux je samostatný OS a není náhražkou za Windows - je jejím vážným konkurentem a toho se MS oprávněně bojí.
Mimochodem, aby mě někdo neobvinil z linux-fundamentalismu. Na mém notebooku (Compaq Armada E500) mám dual-boot.
Windows XP Professional a Ubuntu 6.10 EE.
Ubuntu používám pro běžnou práci a Windows mám jen pro (zatím) specifické aplikace, které (zatím) v Linuxu nejsou. Nebo se mi je nechce emulovat přes Wine.
Je to tak, prostě některé windowsácké aplikace nemají v Linuxu ekvivalent, stejně jako některé linuxácké aplikace nemají ekvivalent ve Windows.
Ale dlouholeté zkušenosti s MS Windows mě přesvědčily, že to není stabilní a bezpečný OS - bezpečnost je mým oborem již 14 let (i počítačová)... Tam (u Linuxu a Unixu vůbec) by se mohli chlapi z Redmountu učit...
[69]
K odstavci pred bodem 1. Plne s vami souhlasim. At si Msoft generuje zisk jaky chce. Je mi to vcelku jedno. O tom se nebavim. Ovsem at si ho generuje opravnene. Ja nechci platit zbytecne za neco, co nepotrebuji a na druhou stranu nechci zbytecne menit sve pozadavky jenom proto, ze z nekterych notebooku se plati nazveme to "windows dan". O tom to cele je. Ja se chci rozhodnout. Nechci, aby za me bylo rozhodovano.
1) Ano, ovsem takovy apple taky neni maly a zda se mi neustale o krok ci dva pred Msoftem. Mimochodem spolecnost ktera generuje nejvetsi zisk na svete by mohla udavat i technologicky krok a ne jit o dva kroky za nim, co myslite? Jinak na tempo vyvoje technologii ma kazdy z nas jiny nazor a ja respektuji, ze vam se zda tempo prekotne.
2) Ano, taky mam rad odzkousene veci a stabilni. Souhlasim, ze do firmy bych urcite sekretarce Beryl nenainstaloval. Ovsem doma mi to vyhovuje. Vite opet ovsem narazime na otazku marketingu a penez.
Ovsem citace "nezalezi kdo to vymysli, zalezi, kdo to proda" se mi prici. Samozrejme, ze zalezi, kdo to vymysli. A pokud nekdo prodava cizi myslenky, tak je to kradez. Podle vasi filosofie staci mit penize a potom je vlastne vsecko jedno, protoze muzu zaplatit reklamu, ktera ukaze, ze je to vlastne moje... Opravdu nechapu toto mysleni.
3) Holy notebook neni for. Legraci si snad delate vy. Copak kdyz se vam porouchaji sluchatka, tak k tomu potrebujete mit nainstalovane windows ci jiny OS, aby vam je prodavajici vzal do reklamace?:) Nejede CDROM, vezmu notebook, dam na reklamaci bez nainstalovaneho OS. Technik je tam od toho, aby si vyzkousel mnou popisovanou zavadu. Toto vase tvrzeni je holy nesmysl.
Kdyz mi v PC skoncil disk, tak jsem jej taky vymontoval a nenosil cele pc s OS. Pameti to same. Pokud budu laik uzivatel, tak donesu pc a popisu zavadu, ale OS at si tam nahraje technik a investiguje, resp. posle vyrobci na test. O cem je proboha tento bod?
Ano, opravdu si myslim, ze konkurence je na trhu HW v IT takova, ze vyrobce rozdil ceny s a bez Windows promitne do konecne ceny zbozi. Ja pokud bych chtel na trhu prezit, tak bych nejednal jinak..
Proc porad srovnavate OS s motorem auta? Motor je srdce auta stejne jako procesor je srdce notebooku/pc. SW je zcela neco jineho.
Co kdyz chcete Hondu bez benzinu, protoze prece muzete natankovat kdekoliv, ale prodejce vam nuti pouze Hondu s 1000 litry benzinu Shell "zdarma" s tvrzenim, ze bez pohonnych hmot preci nemuzete jezdit a vy vite, ze tato Honda je o 15 % drazsi, nez kdybyste si ji koupil bez benzinu. Pricemz pri prepocitani, kolik vas ten benzin zdarma stoji zjistite, ze sice kupujete kvalitni Shell, ovsem za 100 Kc za litr. Vam ovsem staci tankovat jiny typ za 30 Kc. Pujdete si koupit Opla, nebo vezmete Hondu s predrazenym benzinem "zdarma" nebo budete chodit pesky??? Me se libi Honda, pesky chodit nechci, Opla taky ne a nechci platit zbytecne penize za neco, co mit nemusim... Co mam delat?
Nicmene jsem se vcelku vzil do vasi situace a chapu vase reakce. Jste totiz spokojeny uzivatel Windows, takze vam takovato politika muze byt jedno. Jste rad, ze sva Windows dostanete levneji a mozna mate tolik prostredku, ze az bude prodavat svuj stary notebook a platit novou licenci za stejny OS k novemu notebooku, tak vam to bude jedno. Mozna se zacnete ozyvat, az budete chtit koupit notebook jako funkcni celek s Windows a oni vam budou nabizet pouze funkcni celek s Linuxem a to jeste s dvoutisicovym priplatkem. Fantazie? Mozna.. Ale prijme vas to podivat se na vec uhlem jineho cloveka s jinymi potrebami.
Ja uz sice nejsem chudy student, ale take nepatrim k ovcim, ktere se nechaji tahnout davem, nechaji si vsugerovat vse za kazdou cenu - proste pouzivam hlavu. Proste typicky zakaznik, ktereho Msoft nema rad:)
No, my se asi tezko filosoficky shodneme.
Ja nemam rad zaslepenost a fundamentalismus obecne. Je pravda, ze nektera vystoupeni vrchoneho managementu jsou vice nez usmevna, ale to neni jen Balmer. To je takovy stupidni amerikanismus, strojeny pozitivismus az mnohdy hranicici s fanatismem. To je bez diskuse a to se mi prici take. Ale ve vztahu k puvodnimu tematu to nema vubec nic spolecneho.
Puvodni povzdech byl takovy jaky byl (z meho pohledu vyznel fundamentalne) a ja jsem si dovolil predlozit nazor svuj. Samozrejme chapu, ze v takto pocetne omezene skupine lidi se stejnym nazorem se tezko najde nekdo, kdo by se mnou souhlasil, ale aspon jsem to zkusil.
Proste to vidim realisticky. Rozhodne nesouhlasim s tim, ze je spatne, ze se prodavaji notebooky s predinstalovanym nejrozsirenejsim OS, rozhodne nevidim nic spatneho na tom, kdyz se k notebookum nedodavaji instalacni media, ktera jsou na recovery particii, rozhodne nemam pocit, ze bych byl vyrobci HW, nebo microsoftem diskriminovan. Snazil jsem se vysvetlit proc jsou tyto veci tak jak jsou.
A co se tyce ostatnich vyrobcu notebooku, to by bylo na dalsi sahodlouhou vymenu nazoru s podobnym vysledkem. Reknu jen tohle - pokud nekdo pracoval na ThinkPadu, proste cokoli jineho uz nebude povazovat za ntb.... Nekomu se to nemusi libit, nekdo s tim dokonce nemusi souhlasit, ale to je asi tak jedine, co s tim nadela. A pokud se clovek pohybuje 14 let v oboru bezpecnosti, asi by nemel nic jineho pouzivat :-o)
[74]
Ano, myslim si, ze pokracovat v teto diskuzi je bezpredmetne. Vy prosazujete masovost a jednoduchost vykoupenou cenou. Ja mam rad spise individualni pristup a originalitu.
No, aspon zijeme v dobe, kdy si kazdy muze svuj nazor zverejnit a hajit, coz je dobre. Ja respektuji vas i kdyz ho chapu jen z casti.
Ad. IBM notebooky. No, pouzival jsem mimo jine IBM taky (T40) a zadny zazrak mi to teda neprisel. Rekl bych lepsi prumer ale rozhodne bych nerekl, ze jiny notebook uz nevezmu. Kvalita displaye se mi rozhodne nelibila, funkcne je dobry, ovsem parametry notebooku se v dnesni dobe moc nelisi. Velmi ocenuji pointer uprostred klavesnice. Ovsem pokud bych mel hodnotit i design, tak hruza a des. Nevzhledna cerna konstrukce.
Ovsem zase kazdy preferuje neco jine. Me se libi Sony Vaio ovsem rozhodne bych nerekl, ze neexistuje nic jineho...
Na IBM se mi libi prave ten "hrozny" design, ktery nepodleha zadnym modnim trendum. Kulatost hran a barevnost bedynky jsou opravdu to posledni, co od ntb cekam :) Ja chci spolehlivost, vydrz, odolnost a spoustu hezkych vychytavek, ktere mi pri praci na cestach ulehcuji zivot. Jednoduchy a konzervativni design IBM se mi libi, ale to je jen tresnicka na dortu. Ted treba pisu z asusu a je to des a bida. Kazdych 5 znaku preklep a myslim, ze to neni az tak moc rukama .... Klavesnice ma v ruznych mistech jiny zdvih, obcas trosku pritlacim a kurzor skoci uplne nekam jinam atd... A byl podstatne drazsi, nez moje R60.
Když už jsme u toho designu ntb, tak pro mě osobně je synonymem dobrého a ergonomického designu HP, zejména nyní již starší řady nc a nx 6... Klávesnice skoro totožná jako stolní (mimochodem klávesnice, na které nyní píši - tj. Compaq Armada E500 - je asi nejlepší notebooková klávesnice, na které jsem kdy psal), střízlivost, výborné displeje bez nyní módních lesklých LCD a širokoúhlých 15,4, které si, myslím, mají uplatnění jen u sledování filmů :)
Zobrazování internetových stránek s cca 5-6ti centimetrovým prázdným pruhem po obou stranách je hrůza. Také zabezpečení ntb HP je na výborné úrovni.
Samozřejmě že IBM je na stejné úrovni, co se týče ergomie, zabezpečení a střízlivého designu, ale není to jediná značka ntb, potažmo si netroufám tvrdit o žádné značce, že to je synonymum pro ntb a ostatní jsou jen náhražky...
No, nemyslím, že jako člověk pohybující se přes 14 let v oboru bezpečnosti bych a priori považoval IBM za vzor bezpečnosti v ntb.
:) kdybyste se stejne dlouho pohyboval i v oboru it, mozna by vam ten nyni vychvalovany design HP byl davno povedomy. Od IBM :-)
To co rikate je presne to, co mam na thinkpadech rad.
Mimochodem, IBM jako jedna z mala firem ma tovarnu na vlastni displeje, klavesnice a nektere dalsi konstrukcni prvky. Nekteri ostatni vyrobci je kupuji prave od IBM. Tedy alespon to tak bylo pod kridly IBM, jak je to nyni pod Lenovem nevim, ale myslim si, ze se nic moc nezmenilo.
Co se tyce bezpecnosti, tak vybrane modely maji maji aktivni ochranu HDD, ktera monitoruje prudky pohyb notebooku (pad) a stihne vcas zaparkovat, aby se data neposkodila. Smaozrejme je to totalne vychytane, takze se to da konfigurovat, uci se to automaticky rozeznavat pohyb, takze vam do neprakuje disk kdyz jedete treba vlakem, nebo autem a system detekuje otresy.... IBM to ma nekolik let, ostatni vyrobci to zacali implemetovat do vrcholnych rad az v poslednich cca 2 letech... Vybrane modely dale obsahuji security chip, coz je vpodstate HW podpora pro generovani klicu a sifrovani. Podle vyjadreni IBM dokaze data zabezpecena timto mechanizmem horko tezko ziskat pouze NSA....
...a lampicka ve viku dispeje je naprosto genialni :o-))))
4Yeti - ale jo, to IBM (Lenovu) nikdo nebere - osobně se mi taky ThinkPady moc líbí (a lampička je fakt geniální), ale jak už jsem psal - není to a priori synonymum pro notebooky. Nejstaršími výrobci notebooků byli Toshiba a Compaq - to jsou průkopníci a vlastně současný design a styl je vyvozen od výrobků těchto pionýrů.
V dnešní době je styl ntb už uniformní a až na pár výstřelků ve vzhledu se nic nemění - to je jasné, protože na tomto výrobku nic měnit ani moc nejde, musí být tělo, displej a klávesnice.
Pak už záleží na jednotlivci, co upřednostňuje - jestli funkčnost, ergonomii a bezpečnost nebo tyto položky jsou na druhém místě za designem.
Hodlám si v tomto roce pořídit výkonnější ntb, protože moje starší Armada už na některé věci nestačí a nelze ji již více upgradovat (přidal jsem paměti, nový HDD a DVD-ROMku). A nyní jsou dva výrobci, mezi kterýma se rozhoduji, jaký model si pořídím - je to HP a Lenovo... Ale nepohrdnul bych ani FSC, třeba model (z roku 2005/2006) Lifebook E8020 s 15ti palcovým displejem, gigovou Ramkou, dedikovanou grafikou a rámem a tělem z pevných a lehkých magnéziových slitin mě taky oslovil.
Samozřejmě, že bych tam ihned nainstaloval Ubuntu :)
Konvertuje se v náboženství :)
Operační systémy (jakékoliv) za náboženství nepovažuji - musel by jste mě PŘESVĚDČIT, ale to by bylo těžké. Jakožto dloholetý uživatel OS Windows a nový uživatel GNU/Linux srovnávám - bohudík (nebo pro Vás bohužel) mi z porovnání vychází lépe GNU/Linux...
Zejména mě uchvacuje ta svoboda a bezpečnost - to jsou ostatně mé priority i v práci :)
Politika MS, jeho mediální masáž a někdy drsný marketing mi , upřímně řečeno, vadí - pokud by to bylo trochu jinak a MS se nechoval tak "velikášsky", určitě by to softwarovému světu pomohlo... Zaměstnává jistě jedny z nejlepších odborníků, ale totalita jim nesvědčí :)
Nazdar lidi,, taky to tady ctu a docela s vami souhlasim.Znamy si koupil pc od Aceru s windows xp a windows xp instalacni cd nikde. Jen nejaky image cd,k certu s nim. Kdyz tam volal,kde ze je instalacni cd, tak ze mu ho poslaji ,ale prislo mu zase nejaky image a nejake ovladace. Proste jsou to sraci,kteri akorat kradou. Tu licenci zaplatil a nema nic. Tak si koupil novou krabici xp home,ted uz ma klid, ale zaplatil navic 2500 kc. Ja nevim ale mozna to je zalovatelny ,a kez by ty lidi a firmy ,co to delaji,aby na to doplatili.
Platit za nic se nevyplaci.
Martas preje vsem krasny den.
Kdysi jsem zjišťoval, proč tohle výrobci dělají, když to začal dodávat i jeden nejmenovaný český...důvod je prý relativní blbuvzdornost takové reinstalace.Prostě tam i laik vrzne image a je vymalováno. Holt kdo chce ručně instalovatekný a konfigurovatelný systém, poradí si nějak sám, neboť ví jak. Kdo neví, musí se smířit s více či méně povedeným "recovery".
Zajímám se o GNU/Linux, zejména o Ubuntu,Debian a Fedoru, dále se zabývám tvorbou webů a bojovým systémem Jeet Kune Do. V roce 2012 jsem vytvořil projekt LinuxMarket – moderní linuxový obchod, který jsem zrealizoval ve spolupráci s linuxovým serverem Linuxsoft.cz.
Přečteno 11 694×
Přečteno 9 609×
Přečteno 8 734×
Přečteno 8 200×
Přečteno 7 936×