Po delším používání linuxové distribuce Ubuntu 7.04 Feisty Fawn s desktopovým prostředím Gnome mi tento operační systém již natolik přirostl k srdci, že návrat zpět, k Windows XP již pro mne není. Byl by to vlastně i krok zpět, vzhledem k tomu, kolik let dělí tyto dva operační systémy.
Dlouho let jsem byl uživatelem operačních systémů i dalších programů od společnosti Microsoft a díky nim jsem se vlastně naučil ovládat počítač a pronikal jsem do tajů systémů a aplikací, chápal fungování programů a mnoho dalšího. Ale s počátečními krůčky v Linuxu přišlo další poznání. A hlavně další a další studium.
Těší mě stále rostoucí popularita Linuxu a dalších svobodných operačních systémů (viz zde), líbí se mi (konkrétně u Ubuntu) komunitní podpora a přátelství, snaha pomoct začátečníkům, poradit s problémy, podělit se o nové zkušenosti a znalosti. Fascinuje mě možnost pomocí jedné aplikace (Přidat/Odstranit Aplikace) nainstalovat jediným kliknutím a hned používat třeba 100 různých programů z oblasti grafiky, her, kanceláře, internetu, programování, zvuku a videa, aniž bych musel neustále restartovat. Líbí se mi, že svoje CD s operačním systémem mohu komukoliv půjčit, naistalovat z něj systém třeba padesáti lidem, aniž bych porušil nějakou licenci nebo zákon, nemusel se někde registrovat nebo posílat údaje cízí firmě či osobě. Líbí se mi, že se nemusím starat o nějakou ochranu proti virům a dalšímu spyware, že mám bezpečný systém a mohu bez obav brouzdat internetem. A tohle všechno mi poskytuje Linux.
Pokud někdy v budoucnosti budu chtít znova zkusit nějaký operační systém od Microsoftu, doufám, že bude na stejné úrovni, jako je dnešní Linux a budu doufat, že jako běžný domácí uživatel budu mít možnost jej získat zdarma, bez omezování, bez nějaké registrace. Ale to se již dotýkám sci-fi tématu :)
Jo, taky ten systém mám rád. ale závislosti na Windows se nikdy nezbavíte (a vy jako učitel už vůbec ne). Protože stále přetrvává dogma, že jediný správný OS je Windows, Office MS-Office (i s jejich uzavřenými formáty). Že archivy televize a různá další videa jsou ve Windows Media apod. svět IT je bohužel protkán snahy o to strhnout na svoji stranu monopol uzavřeným řešením. A tak čék nikdy neví, kdy k těm Windows bude donucen opět sednout.
Nicméně vám přeji ať vám vaše nadšení vydrží. A vy jako učitel máte v rukou velkou moc ve vzdělání další generace. Tím vás nechci nabádat k učení Linuxu (to by se neshodovalo s požadavky vašeho zaměstnavatele). Stačí ale když se o něm při výuce zmíníte jako o svobodné a v mnohém lepší alternativě. Nejhorší je totiž nevědomost.
Také jsem za Ubuntu linux rád. Konečně ho nabízejí i na počítačích. Linux se tak zase o něco více přiblíží lidem a zlepší se hardwarová podpora. Ještě jedna věc mě těší a to je, že konečně naplno využiji výkon svého počítače. Nežere mě ho žádný firewall, antivir, spyware a další balast :-)
Ahoj, jo, jo, Ubuntu je prima a Cannonical posunuje Linux kupredu milovymi kroky. Co se komunity tyce, nadseni bohuzel sdilet nemohu, protoze prave v Ubuntu komunite jsem se setkal take s mnoha i mene prijemnyma lidma, nemohu si pomoct. Ale to je samozrejme jen muj subjektivni pohled. Kazdopadne se tesim na PDAckovou verzi Ubuntu, verim, ze prave na PDAckach se Linux rozsiri primo enorme. Treba se pletu, ale rekl bych, ze to tak bude. Symbian uz tak nejak odchazi do vecnych lovist (rekl bych, nesleduji, ale pokud vim, ani unicode se tam nedockame), Windows mobile neni to prave orechove (nejsou sice uplne spatne, ale ... neni to ono). Linux zatim jak v cem, Familiar jeste zas tak slusne nebeha (aspon na mem iPAQu), ale OpenMoko mi prijde velmi slusne a verim, ze prave tato platforma se prosadi. Dale Maemo je taky opravdu super, ale budoucnost bych spise prorokoval prave OpenMoku.
Osobne jsem prave presel na Mac OS X, coz je <a href="http://www.root.cz/clanky/mac-os-x-je-taky-unix-1-historie/">taky unix</a>, akorat je jeste vyladenejsi a ma spoustu dalsich vyhod.
ja se pral na notasu s Feisty Fawn zrovna vcera a bohuzel instalace pres LiveDistro mym 256DDR proste nesvedci, navic pada Gnome deamon takze ISO slo do supliku. Je to ale skoda, pred tim jsem tam mel verzi 5.10 Breeze Badger a ta slapala naprosto v pohode. Take MDV Spring (kterou jinak mam na desktopu) i na notasu slapala vyborne. Ted se mi akorat dostahovalo Ubuntu v 6.06.1 Dapper Drake tak doufam, ze to bude lepsi nez v 7.04 :) Jinak pokud nechci jit cestou emulace (ci WINE) tak minamalne na jadnom stroji musim mit i system z Redmontu (XPx), protoze nektere aplikace proste v Linuxu nejsou (prikladem je treba specializovany car-soft atd.).
Co se tyce tech ppc, tam bych si zase tak moc jisty nebyl. Sice ano, je tady par desitek ppc za poslednich nekolik let, ktere byli velmi uspesne, tedy byly vysoce oceneny diky zpracovani, funkcim, cenne, nicmene se neprodavaji protoze na nich defakto nejsou aplikace. Zkratka rozsirenost OS na jakekoliv platforme dela prave podpora soft firem a ta se dneska zameruje predevsim na Windows Mobile a Symbian. Ikdyz teda Symbian dneska dela defakto uz jenom Nokia a WM se tlaci i do "beznych" smartu a na poli ppc, at uz klasicke pdacka, navigace ci kombinace ppc/navi/gsm nema WM konkurenci. Ono to totiz neni tak "simple" jako na PC, kde jsou defakto stejne architektury, u ppc a mobilnich zarizeni je kazde zarizeni uplne jine a pokud vyvojari OS nedostanou technicke specifikace, tak to potom pada a nebo jede jenom z usb hostu apod. :( Ale bylo by pekne, kdyby se darilo system na kterem stavi Linux sirit i do mobilnich zarizeni :)
[4] Já jsem se z nepřátelstvím komunity nějak nesetkal (pokud beru forum.ubuntu.cz či com). Samozřejmě jistí trollové v diskuzích jsou, ale ty najdete všude a nelze je házet do jedné skupiny. To bych skoro mohl říci, že nejstrašnější komnita je okolo Windows, protože co je na žive, to je ... Ale taky to není pravda. ty lidi, co ventilujou na živě (a občas i tady a na abclinuxu) jsou prostě prudiči. Takže nezatracujte komunitu Ubuntu. Ta mi přijde velice ochotná (stejně tak i abclinuxu a root komunita).
Martine, je vidět, že počítač nepoužíváš jako nástroj pro ne-IT věci. Až budeš pracovat na první implementaci informačního systému, fakt nebudeš mít čas se rýpat v systému. Budeš chtít, aby všechno co nejlépe fungovalo, a abys měl funkční nástroje typu MS Project, MS Visio apod. V současné situaci ale můžeš hrát, "objevovat", a zažívat iluzorní pocit, že tě to nějak přibližuje k chápání toho, jak počítač funguje. Zajímavé je, že ta iluze, že Linux tě přiblíží, co je pod pokličkou, u některých lidí přetrvává i po absolvování školy. Ve skutečnosti ti Linux přiblíží syntaxi nějakých příkazů, ovládání vi a skriptování v bashi.
[4] PDA s X11 je špatný nápad. Málo kdo chce provozovat vi, a ovládat ho stylusem. Samozřejmě Qtopia je něco jiného. I tam je ale řada problémů. PDA si běžně kupuje zaměstnaný člověk, který ho chce používat jako BlackBerry s lepšími možnostmi. Tedy čtení pošty, kontakty, plánovací kalendář, GPS navigace, slovníky, hudba a případně video, hry, sem tam nějaká zakázková firemní aplikace. Bohužel možností synchronizace Windows Mobile nebo BlackBerry s MS Exchange asi Linux příštích pár let nedosáhne, GPS navigace pro Linux není či není použitelná, slovníky jsou možná nějaké amatérské, atd. Ani velmi dobře připravené PDA s Linuxem (kvalitní PIM, lokalizace, podpora češtiny, dobré rozpoznávání písma) těžko může díky nedostatku aplikací konkurovat zavedeným systémům.
[9] Já spravuju 3 stroje s Ubuntu a jeden s Windows. Ten s Win mi dá tolik práce jako ty tři s Ubuntu dohromady. Udržet Win při životě je dost složité. Antiviry, antispywary... Když vyjde nová verze OO.org, Gimpu a kdoví čeho ještě, na Ubuntu strojích stačí apt-get update && apt-get upgrade. Šlo by to spouštět z cronu, ale já to radši udělám sám :-). Na Win musím stáhnout .exe, spustit a dávat next, next, next.
[11] Windows se dají při životě udržet velmi snadno. Antivirus se udržuje sám, stačí jej nainstalovat. Samozřejmě pokud člověk nespouští balast stažený z netu, nepotřebuje antivir, natož antispyware. Dále technicky by antivirus mohl být součástí systému (ano, tak daleko došel problém malwaru), ale EK by na návrh konkurentů MS management veřejně lynčovala ;).
Windows Update funguje hezky. Samozřejmě je škoda, že OOo, FireFox a další se neumí aktualizovat (technicky to problém není).
Na Linuxu je, jak jsem psal, problémem dostupnost aplikací, a nakonec i ovládání. No a instalace aplikace mimo věcí z repozitáře daného distra (samozřejmě správné verze distra) je takový porod, že to průměrný uživatel asi nikdy nezvládne.
To: KAATAWA,
Já psal o běžných uživatelých. Kdo z bežných uživatelů doma potřebuje Windows a MS Office. Tento kancelářský balík od Microsoftu je objektivně nejlepší, nicméně možná až desítkám procent lidí by OpenOffice.org vyhovovala, jako naprosto dostatečná (a navíc zdarma) alternativa. To samé s Gimpem lidé radši ukradnou Photoshop, který využije tak profesionální fotograf nebo grafik. Zatím používám doma dualboot, ale doufám jen dočasně. Nevím kde jste přišel na to, že firefox neumí automatické aktualizace http://www.czilla.cz/zpravicky/firefox-ma-nejlepsi-system-aktualizace/
Jsem běžný uživatel a nemám s linuxem žádný problém. S dnešnímy instalátory to zvládne nainstalovat i cvičená opice. Když se podaří linuxu rozumně rozšířit tak přijdou i další programy pro tuto platformu. Měl jsem tu čest vyzkoušet Windows Vista a po zjištění, že bych musel zbytečně zakoupit nové PC jsem tuto alternativu rychle zavrhl a nechal si Ubuntu Linux a winXP.
[13] Windows potřebuje doma každý, kdo počítačům moc nerozumí, ale přesto je chce používat. Pro připojení datového projektor k druhému výstupu videokarty nemusí editovat XF86Config (nejlépe stylově ve vi), ale vystačí s pár kliknutími. Koupená WiFi karta zřejmě bude fungovat bez několikahodinového přemlouvání profíkem. Živnostník najde účto a aplikaci pro vedení knihy jízd, hospodyně aplikaci na recepty, všichni najdou hromady her, mohou bez problémů přehrávat DVD, atd. Tomu se říká user-centric design.
MS Office potřebují ti, kdo chtějí bez problémů pracovat s dokumenty MS Office (ne, ODF ani OOXML to nezajistí), jsou na ovládání MSO zvyklí, mají slabší počítač (OOo je pomalý až hrůza), nebo mají home office (třeba překladatel, spisovatel, instalatér). Office 2007 pro nekomerční použití (domů) vyjde na CZK 3200, což mi přijde dost dobré za nejlepší Office na trhu. Pro komerční použití je Office 2007 OEM za 5000 Kč, což je třeba pro překladatele cena za pár stránek.
FF 1.0 zobrazoval ikonu typu "aktualizace je k dispozici" na systrayi; bohužel vždy ihned zmizela, takže většina uživatelů ani nevěděla, co to probliklo (já si to vygooglil). FF 1.x nenabízí novou verzi (třeba 2.0) jako aktualizaci, důvod nechápu. Mozilla Foundation preferuje nové stahování před updaty, takže když vyjde patch, můj FF ho dostane za pár dní (což může být pozdě). A už se FF naučil, že není nutné s každou malou opravou tahat celý FireFox znovu? Asi ne...
Jak jsem psal na začátku, jsi "běžný uživatel", který poslouchá MP3, brouzdá web, čte poštu, a občas něco napíše v C či jiném jazyce.
Vistu jsem zkusil v betě. Hezké, ale chce nový HW. V průběhu roku se k tomu určitě dostanu. Naštěstí .NET Framework 3.0 je i pro XP. Tam snad uznáš, že žádná relevantní konkurence dnes neexistuje. Pěkné jazyky (C#, VB.NET, Managed C++, cokoliv dalšího), bezkonkurenční šíře platformy, celkem slušný výkon, vynikající IDE a dokumentace... Linux se těžko podaří rozšířit, když je v řadě věcí o tolik horší (technicky, marketingově, podporou vývojářů, nároky na znalosti uživatele). Jo k instalacím - chceš mi říci, že instalace mplayeru je bez problému? V distru není, takže přidat repository konfiguráku, a instalovat ho odjinud. Když není jinde (ano, pro konkrétní distro a jeho konkrétní verzi, úděsné), je třeba instalovat ho ze zdroje, což je pro běžného uživatele noční můra.
pouzival jsem Ubuntu kolem 6 mesicu a pred tydnem jsem presel zpet na XP. Doma mam pocitac predevsim na video, muziku, internet, maily a hry. Nic jineho na nem nedelam. Vse se to odehralo na IBM T42
1 .Video na ubuntu byl problem. Neustale jsem mel probemy s chybejicim kodekem, pripadne s nekvalitnim kodekem. Na XP jsem si stahl jeden balik kodeku a od te doby prehraju vse.
2. Muzika. Na Ubuntu neustaly problem se zvukem. Nekvalitni vystup(basy chrcely, vysky bez prostoru) ze zvukove karty. Ovladani hlasitosti pro jednu aplikaci vetsinou ovlivnilo hlasitost pro vsechny aplikace. Na XP neni problem a po 6 mesicich jsem si opet poslechl sve MP3s v pekne kvalite.
3. Zde neni moc rozdil, jak na Ubuntu tak v XP pouzivam Firefox.
4. Maily to same jak bod 3.
5. Tuto kapitolu netreba komentovat. Hry pro linux jsou, nechci rikat ze ne, ale kvalitout a mnozstvim nemohou Win platforme.
Dalsi problem, ktery mi dost vadil, byla spatna odezva od Gnome. Na XP jsem zvykli jet s mysi za letu chytit okraj okna a treba si ho roztahnout. Na Ubuntu to proste neslo, musel jsem se s mysi zastavit, chytit okraj a pak roztahnout okno.
Spotreba pameti. Sice mam 1.5GB takze me to moc netrapilo, ale Ubuntu bezne bralo kolem 500MB, XP si berou kolem 300MB.
Nechci nijak utocit na Linux, v praci ho pouzivam na serverech a nemenil bych. Ale pro me pouziti na desktopu proste nevyhovuje.
[15] Dave: předposlední odstavec mě docela překvapil. Já s tímto problémy nemám a Gnome mi připadá celkově o dost svižnější než XP. Spotřeba paměti: v XP, když jsem je měl, tak mi v klidu bral systém cca 250-270MB, Ubuntu mi bere v klidu něco kolem 150MB!!! Na mém starém ntb (Compaq Armada E500) mám celkem 384MB RAM!!!
[9] Já třeba používám "výhradně" Linux (plus jiné *nixy) už asi 8 let doma i v práci (učím na VŠ sice technického směru, ale nijak nesouvisející s IT) a nějak mi ty Windows nechybějí. A rozhodně ho nepoužívám pro skriptování v bashi (ale přiznávám, pravidelně používám Vim ;-) ).
[10] Nevím, zda je Nokia 770 špatný nápad (má X11 a Gtk+), používám denně a jsem velmi spokojen (výhrady mám spíš k technickému provedení a parametrům hardware). Taky nechápu, jak s X11 souvisí vi.
Pokud jde o používání, tak e-mail je bez problémů, WWW v rámci možností Opery (desktopové! - v tom není nějaká ořezaná mobilní verze, ale prakticky neomezená stolní verze) taktéž, úroveň slovníků nedovedu dostatečně fungovaně posoudit. Hudba problém není (spíš naopak), video v rámci možností hardware (desktopový konvertor je samozřejmě k mání), specializovanou aplikaci není problém napsat (Gtk+ a C nebo Python).
Pokud jde o ty navigace, můžete, prosím, konkrétně uvést, co je podle vás na Navicore Personal špatně použitelného?
[14] Jaký je problém s instalací MPlayeru - v Ubuntu jsem zaškrt, že chci všechny repozitáře a normálně ho nainstaloval jako všechno. Jen se to zeptalo, jestli jsem si jist, že chci mít i divné aplikace, ale to je všechno.
[15] XP v klidu mi berou kolem 190MB (mam povypinane vsechny graficke efekty apod.) Ubuntu na tom byly podobne. Ale ja mam na mysli stav kdy mi bezi standard set aplikaci, FF, TB, IM(Gajim/Pidgin), RhytmBox/Winamp. Pak je to tak ze XP kolem 300MB a Ubuntu kolem 500MB. A Ubuntu alespon v mem pripade opravdu svizne nebylo. Malinko jim pomohl prelink, hodne pomohl swiftfox ale celkove bylo gnome proste pomale. Mozna oproti default XP sviznejsi, ale jak jsem uz psal v XP mam povypinane vsechny efekty a proste mi litaj hodne rychle.
[17] S MPLayer jsem nemel problem. Mel jsem problem s nekvalitou prehravani videa a s titulkama. Na rozchozeni prehravani vmw jsem musel lozit po forums.ubuntu a pak stejne neprehral vsechno. Dalsi problem mel MPlayer pri prehravani vice videi zarazenych ve fronte, nikdy si nepamatoval nastavenou hlasitost. Na XP pouzivam Windows media player classic a to je proste vyborne odladeny prehravac. Je mi lito mplayer na nej nema.
[17] Windows vám nechybějí, ale zkuste si třeba sehnat SW pro podporu project management, srovnatelný s MS Projectem. Takových věcí jsou tisíce. Dokud vystačíte s druhořadým OOo a SMTP emailem, nemusí to vadit.
X11 s vi nesouvisí. Nokii 770 bych s těmi rozměry a hmotností už nenezýval PDA. Navicore Personal je proti TomTomu o něco horší, a je k dispozici pouze pro dvě zařízení na Linuxu (Nokia 770 a 800; těžko ho dostanu na HP iPaq s Linuxem). Je to ale první "přibližně použitelná" navigace pro cokoliv Linux-based, o které jsem kdy slyšel, a to se počítá.
Specializovanou aplikaci pro linuxové PDA napsat můžete, jen to bude daleko drsnější, než psát pro WinCE ve visual Studiu.
Email je ve skutečnosti problém. Moje schránka má stovky MB, samozřejmě jí do PDA nesynchronizuji celou. Ten samý mail, kalendář, úkoly a kontakty mám na serveru, na desktopu, notebooku a PDA. Desktop a notebook mají lokální cache (kde je poslední kopie všeho), PDA má subset. Synchronizace probíhá na pozadí, a je velmi rychlá. Když si přeložím schůzku na PDA, během minuty se zaktualizují ostatní stroje (a opačně). Kdybych zkoušel něco podobného rozběhat na Linuxu, strávil bych tím týdny. A zcela zbytečně.
Pokud MPlayer (nebo cokoliv jiného) není v repository pro vaše distro (a jeho správnou verzi), máte problém. Tedy vy asi ne, a já po pár experimentech a vzteklých kopnutích do stolu také ne. Běžný uživatel ho má.
Každý, kdo doma potřebuje Windows si je může koupit nic mu v tom nebrání. Legální Windows má ovšem zakoupené jen velice málo uživatelů. Já mám legálně obojí a nestěžuji si. Každopádně vím, že žádný další OS a Office od MS si kupovat nebudu, nemám totiž jediný důvod stačí mě stávající. Dnes jsem si radši přikoupil operační pamět' do svého PC :-).
[18] Na čtyřech plochách mám standardně:
1. Firefox a Pidgin
2. Evolution
3. je pracovní, tj. různé aplikace (Nautilus, Gnome-Commander, GIMP ap.)
4. XMMS - spuštěné MP3 (Deep Purple a AC/DC :))
Vše běží, zrovna teď, a vytížení procesoru (600MHz Celeron Mobile) je od 14% do 28%, RAM 60%, tj. něco málo přes 220MB...
Spuštěné služby: Rychlé spuštění OpenOffice.org 2.2, gDesklets daemon, Vyhledávání (F12), Wallpaper Tray (změna tapet co 2 minuty), Email Notifikátor, Network daemon.
Takže mě fakt překvapuje těch 500MB.
Na přehrávání filmů používám Totem-xine, VLC nebo gxine, na DVD Ogle - vše bez problémů, vč. titulků. Přehrávám všechny známé formáty, tj. vč. WMV.
[21] no jo opravdu mi Ubuntu bralo kolem 500MB. Skoda, ze nemam screenshot jako prove. Premyslim, cim se ma distribuce mohla lisit. Jedine co jsem tam mel navic byly KDE knihovny a Berryl. Ale berryla jsem nepouzival. Zkusil jsem ho jak vypada, zjistil ze je to sice pekny, ale useless tak jsem pak pouzival zase default session.
Se zvukem, predevsim kvalitou vystupu byl opravdu problem, tak kvalita je ted nesrovnatelna. To byl zrejme problem s driverem, nevim.
Spousta wmv souboru mi opravdu nesla prehrat. Ale nenechme to prerust ve flame mezi windows a linux. Tech uz je na ruznych forech desna spousta.
Kdyz vam Ubuntu funguje a jste spokojen tak potom prima. Mne nefungovalo tak jak bych si pral a XP mi funguji.
:) ...ale mě XP taky fungovaly a perfektně. Ale Ubuntu je změna a myslím (z mého pohledu), že k lepšímu.
Ono to mohlo být i HW - mnoho lidí řeší různé problémy, ale asi jsem trefil na dobrý kousek, resp. jeden člověk mi vysvětlil, že zrovna Compaq Armada E500 je pro Ubuntu zcela bezproblémový notebook (ale Beryl nebo Compiz na něm nerozjedu, 3D jsem rozběhal v 6.10, v novém 7.04 už bohužel ne).
[20] "Díky" WGA má legální Windows čím dál více lidí. Nakonec při koupi počítače jsou OEM Windows celkem levná věc. Ohledně "současný OS a Office mi stačí, měnit nebudu": měníte auto, nebo mobilní telefon? Asi ano, jen to nějakou dobu trvá. Stejně tak byste mohl používat DOS a T602, s tím, že měnit nebudete. Po nějaké době přesto vyměníte (řada lidí jednu nebo dvě verze přeskočí).
[21] Je celkem sranda, že každý přehrávač na Linuxu umí jiné formáty. Proč neexistuje rozšiřitelný systém dekompresních komponent, které by používal každý přehrávač? Inspiraci lze hledat pro začátek u Video for Windows, což je 15 let stará technologie z Windows 3.1 ;), nebo u DirectShow, což je 11 let stará technologie.
[19] MS Project natolik neznám, abych ho mohl s něčím srovnat. U e-mailu jsem taky nikdy problémy neměl. Ale třeba mám méně dat.
Nokia 770 váží pod 200 g a je snad ani ne o půl centimetru delší než iPaq 3870 - ostatní rozměry jsou plus mínus stejné (teď jsem je měl položené na sebe). iPaq tedy není PDA?
Celkem by mě zajímalo, čím je psaní specializovaných linuxových aplikací "drsnější"? Dělal jsem to několikrát (konkrétně pro tu Nokii) a šlo to velmi snadno.
[26] Problém s MS Projectem je v tom, že ho ve světě komerčního SW lze srovnávat s jednotkami aplikací, a ve světě open source s ničím.
Nokia 770 váží 230g, rozměry 141 x 79 x 19 mm. Je to včetně krytu, tedy ve složeném stavu. Takovou věc nelze
nosit v kapse, a v brašně má člověk stejně notebook.
Čím je psaní pro Linux drsnější? Zkuste si psát ve Visual Studiu pro Windows CE. IDE, integrovaná dokumentace, emulátor HW. Pro Nokii 770 jsem nepsal, ovšem pro iPaq s Linux firmwarem lze sehnat tak leda vi/vim. Pokud se mýlím, předem děkuji za upřesnění.
[27] Můžete tedy uvést nějaké alternativy k MS Projectu, ať si můžu udělat nějakou představu?
I včetně krytu je Nokia770 jen lehce delší než iPaq, ostatní rozměry jsou srovnatelné. iPaq tedy taky nelze nosit v kapse? Těch 230 g se mi zdá být nadsazených, bez krytu je to pod 200 g určitě. Zkusím to někde zvážit. Mimochodem tu Nokii v kapse běžně nosím (na rozdíl od notebooku, který nosím jen opravdu výjimečně).
On existuje nějaký extra Vim pro psaní aplikací pro iPaq? To je mi novinka. Takže bych to vzal od konce: pro Nokie samozřejmě je emulátor HW včetně kompletního operačního systému (na bázi scratchboxu), dokumentace sice není integrovaná, ale je jí dost a je dostatečně dobrá (včetně tutoriálů, vzorových aplikací atd.), jako IDE jde použít třeba Eclipse (viděl jsem i nějaké specializované pluginy, ale nezkoušel jsem, necítě potřebu používat Eclipse). Opravdu nechápu v čem by měl být problém.
[25] WGA akorát otravuje uživatele legálních Windows viz.
http://radekhulan.cz/item/problem-aktivace-vista-a-ne-pravost-windows
http://radekhulan.cz/item/windows-vista-ma-problem-aktivaci
Windows jsou chráněna tak dobře proti warezu, že pro jistotu nefungují ani legálním uživatelům. Takových naštvaných lidí co museli volat na Microsoftí hotline znám hromadu bohužel, ale kdo chce kam pomozme mu tam.
[28] SW pro projektový management: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_project_management_software
V praxi se ovšem používá s velikou převahou MS Project. A protože potřebuji s ostatními spolupracovat (třeba upravit navrhovaný projektový plán), alternativy nepřipadají v úvahu.
Nokia udává 230g s krytem, 185g bez krytu. Viz http://europe.nokia.com/A4145105 . iPaq těžký 230g bych v kapse opravu nenosil.
Ano, systém lze postavit na Linuxu, a dodat k němu obdobu SDK. Ovšem srovnejte s SDK a Visual Studiem (plus se podívejte, co všechno platforma WinCE umí); mám za to, že Nokia neobstojí. Dále pokud si iPaq flashnu Linuxem, budu bez obdoby SDK (a bez podpory, záruky a aplikací).
[29] Aktivace funguje celkem spolehlivě, pokud je systém legální. "Celkem" znamená, že úspěšnost je minimálně třídevítková (99,9%), možná vyšší. Mám kole sebe spoustu lidí používajících Windows (nemluvě o firmě), ale problém s aktivací neřešil nikdo, s výjimkou nelegálních instalací.
Zajímám se o GNU/Linux, zejména o Ubuntu,Debian a Fedoru, dále se zabývám tvorbou webů a bojovým systémem Jeet Kune Do. V roce 2012 jsem vytvořil projekt LinuxMarket – moderní linuxový obchod, který jsem zrealizoval ve spolupráci s linuxovým serverem Linuxsoft.cz.
Přečteno 11 696×
Přečteno 9 610×
Přečteno 8 735×
Přečteno 8 200×
Přečteno 7 936×