Hlavní navigace

Proč Ubuntu a jaké aplikace pro práci a zábavu?

7. 3. 2007 22:47 (aktualizováno) Marek Pszczolka

Po delším, běžném používání Ubuntu začínám zjišťovat, že tato distribuce splňuje mé požadavky na bezpečný, stabilní a uživatelsky přívětivý operační systém.

pinguin

Nejčastěji používám kancelářské aplikace, včetně emailu a internetu. Zde není co řešit – již v základní instalaci je tu OpenOffice.org, Firefox a Evolution (aplikace velmi podobná MS Outlook). Přidal jsem si AbiWord a Gnumeric. Sháněl jsem také nějaký dobrý anglicko/český slovník a objevil jsem pDict – je to malá aplikace s mohutnou slovní zásobou.

Pro práci s grafikou používám GIMP a Inkscape – pravda, v obou jsem začátečník a teprve je poznávám. Pro běžnou úpravu fotek a obrázků (ořez, vylepšení, efekty a převod mezi formáty) mi postačuje gThumb. Na filmy v .avi, .mpeg, .wmv ap. i pro DVD používám VLC Media Player. Někdy, nevím proč, mi některé videa nejdou ve VLC přehrát, tak použiji gxine nebo Totem. Hudbu přehrávám hlavně v aplikaci XMMS, která se nejvíce podobá WinAmpu.

Správce souborů ála Total Commander/Norton Commander – zde padla volba na Gnome-Commander, funkčně i vzhledově velmi podobný TC.
Tvorba HTML a webových stránek je mým koníčkem a dlouho jsem hledal v GNU/Linuxu aplikaci podobnou Macromedia Dreamweaver. Bohužel bez výsledku. Na různých fórech mi radili, že mám Dreamweaver rozběhat pod Wine, ale to jsem se ani nepokoušel, protože na několika diskuzích popisovali, že buď je s tím problém nebo se Dreamweaver seká, padá, jde pomalu. Ve Windows jsem rád používal NVU a ten je právě i v Ubuntu – hned jsem ho naistaloval a počeštil. Dalším nástrojem je Screem a BlueFish – zde je práce již v kódu a zejména BlueFish se mi jeví jako výkonný editor se spoustou funkcí.

kill

Nebudu zde samozřejmě popisovat všechny aplikace, které mám v Ubuntu naistalovány – je jich dost. Smyslem je přiblížit dalším zájemcům tuto distribuci a hlavně bych jim chtěl říct, že přechod z jednoho OS na druhý může být zcela „bezbolestný“ a že pro běžnou práci (třeba ve firmě) i zábavu je tento systém ideální. Žádná aplikace není na ovládání složitá nebo nějakým způsobem rozdílná oproti programům vyvíjeným pro Windows.
Celkově mi připadá ovládání Ubuntu (GUI Gnome) přehlednější a uspořádanější než u majoritního OS.

desktop

Pokud chcete vyzkoušet Ubuntu, tak se mrkněte na


Sdílet