Po delším, běžném používání Ubuntu začínám zjišťovat, že tato distribuce splňuje mé požadavky na bezpečný, stabilní a uživatelsky přívětivý operační systém.
Nejčastěji používám kancelářské aplikace, včetně emailu a internetu. Zde není co řešit – již v základní instalaci je tu OpenOffice.org, Firefox a Evolution (aplikace velmi podobná MS Outlook). Přidal jsem si AbiWord a Gnumeric. Sháněl jsem také nějaký dobrý anglicko/český slovník a objevil jsem pDict – je to malá aplikace s mohutnou slovní zásobou.
Pro práci s grafikou používám GIMP a Inkscape – pravda, v obou jsem začátečník a teprve je poznávám. Pro běžnou úpravu fotek a obrázků (ořez, vylepšení, efekty a převod mezi formáty) mi postačuje gThumb. Na filmy v .avi, .mpeg, .wmv ap. i pro DVD používám VLC Media Player. Někdy, nevím proč, mi některé videa nejdou ve VLC přehrát, tak použiji gxine nebo Totem. Hudbu přehrávám hlavně v aplikaci XMMS, která se nejvíce podobá WinAmpu.
Správce souborů ála Total Commander/Norton Commander – zde padla volba na Gnome-Commander, funkčně i vzhledově velmi podobný TC.
Tvorba HTML a webových stránek je mým koníčkem a dlouho jsem hledal v GNU/Linuxu aplikaci podobnou Macromedia Dreamweaver. Bohužel bez výsledku. Na různých fórech mi radili, že mám Dreamweaver rozběhat pod Wine, ale to jsem se ani nepokoušel, protože na několika diskuzích popisovali, že buď je s tím problém nebo se Dreamweaver seká, padá, jde pomalu. Ve Windows jsem rád používal NVU a ten je právě i v Ubuntu – hned jsem ho naistaloval a počeštil. Dalším nástrojem je Screem a BlueFish – zde je práce již v kódu a zejména BlueFish se mi jeví jako výkonný editor se spoustou funkcí.
Nebudu zde samozřejmě popisovat všechny aplikace, které mám v Ubuntu naistalovány – je jich dost. Smyslem je přiblížit dalším zájemcům tuto distribuci a hlavně bych jim chtěl říct, že přechod z jednoho OS na druhý může být zcela „bezbolestný“ a že pro běžnou práci (třeba ve firmě) i zábavu je tento systém ideální. Žádná aplikace není na ovládání složitá nebo nějakým způsobem rozdílná oproti programům vyvíjeným pro Windows.
Celkově mi připadá ovládání Ubuntu (GUI Gnome) přehlednější a uspořádanější než u majoritního OS.
Pokud chcete vyzkoušet Ubuntu, tak se mrkněte na
Já jsem zkoušela Ubuntu a Kubuntu, ale ani v jednom se mi nepodařilo rozchodit internet (4G T-Mobile). Tak jsem nainstalovala Mandrivu a jsem s ní velice spokojena.
Stejně jako Vy používám nejčastěji Open Office, pro html a css editor Joe (pod Windows používám Metapad) a s grafikou se teprve učím.
Distribuce Ubuntu/Kubuntu se mi moc líbila. Škoda, že mi nešel ten internet.
Na pár počítačích jsem měl celkem velký problém s ubuntu, v pohode jsem ho nainstaloval, zkusil jsem s easyubunu nainstalovat ovladace pro nvidii a nějak nenaběhla grafika, a to ani když jsem obnovil původní konfiguraci X furt to blábolilo že nemůže zapisovat /tmp ikdyž práva tam byly pro každého. Nepomohlo nic. Druhá instalace, teď už automatix a nvidia drivery a zase to same, takže nakonec jsem tam hodil Mandrivu.
Vsechny ty programy by meli fungovat ve vsech distribucich stejne (nebo hodne podobne). Ja jsem nainstaloval Ubunut a byl jsem velice spokojeny. Narozdil od SuSe je to velice rychla distribuce s bezvadnym balickovacim systemem. Po par tydnech jsem se ale vratil ke Gentoo, ktere mi vyhovuje o neco vic.
Zdar.
Ubuntu sem zkusil a vypada az prilis privetive, tak ze ten desktop vleze pod kuzi, ale jake bylo zdeseni, kdyz jsem v domeni, ze jde o system zalozeny na Debianu provedl klasicke: apt-get update && apt-get upgrade
Pri upgrade napsalo 7 balicku chybu a to prosim byla cista instalace. Tak jsem to dal neresil a dalsi den na me vyskocilo klikatko na update systemu a v tu chvili jsem nechapal jak tomu nekdo muze rikat system zalozeny na Debian-u.
[6] A upravil sis před:
~ sudo apt-get update
zdroje v > Systém > Správa > Zdroje softwaru a sources.list v /etc/apt/sources.list???
"Klikátko" na update systému vyskakuje automaticky, pokud jsou ve zdrojích nové aktualizace.
Doporučuji, pro každého, kdo naistaluje Ubuntu poprvé, aby postupoval podle návodu na:
http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce_po_instalaci
...potom taková situace nemusí nastat.
Dobrá zpráva:
http://www.latribune.fr/info/L-Assemble … ticles.nsf
Francouzské národní shromáždění si zvolilo Ubuntu za operační systém pro pracovní počítače všech 577 poslanců a jejich asistentů.
Ubuntu... nuž, mne sa ho doma na mašine nepodarilo nainštalovať a na českom fóre Ubuntu si tak akurát srandu robili.... takže neviem... tento prístup sa mi nepáči...
Ubuntu vyzerá dobre a je naozaj vhodný pre začiatočníkov, ale ja naozaj nemám čas bojovať s inštaláciou... takže počkám na novú verziu, tam to snáď už bude opravené a inštalácia zbehne, inak pre osvetlenie, nemám nič exotického v kompe, iba 2xSATA a 2xIDE + IDE DVD-RW a loader GRUB sa dal nevedno kam... takže po inštalácii mi znova nabehli len XP a Ubuntu nikde :o)... pre úplnosť ... SuSe si s tým poradil bez problémov :o)
[9] Ta podělaná instalace mě překvapila jen jednou, když jsem si chtěl naistalovat Ubuntu s vlastním rozdělením - to je experiment. Pak jsem zjistil, že je lepší nechat instalátor Ubuntu to udělat na tzv. "největší spojité místo" a pak to funguje perfektně - takto jsem instaloval Ubuntu sice jen párkrát, ale po prvním neúspěchu jsem to nechal na automatice a vždy v pohodě :)
Takže pro začátečníka, pokud nebude chtít experimentovat a nechá to na Ubuntu samotném, tak nebude mít s instalací problémy.
tak tenhle ten prográmek je skoro jkao winamp jednoduchý a rychlý. já jsem taky velký příznivec winampu, ale jenom verze 2.95. http://bmp.beep-media-player.org/index.php/BMP_Homepage
Zajímám se o GNU/Linux, zejména o Ubuntu,Debian a Fedoru, dále se zabývám tvorbou webů a bojovým systémem Jeet Kune Do. V roce 2012 jsem vytvořil projekt LinuxMarket – moderní linuxový obchod, který jsem zrealizoval ve spolupráci s linuxovým serverem Linuxsoft.cz.
Přečteno 11 694×
Přečteno 9 609×
Přečteno 8 734×
Přečteno 8 200×
Přečteno 7 936×