Dlouho jsem to odkládal, pořád jsem neměl odvahu a už jsem byl tak zvyklej na Ubuntu, že se mi nechtělo měnit zaběhnuté. Ale poslední léta na Ubuntu byly docela ve znamení velkých změn, což se spolu s hektickým vývojem a svérázným přístupem fy Canonical ke komunitě Ubuntu podepsalo na tom, že jsem začal hledat spíše stabilitu a jistotu než neustálé novinky a změny.Je pravda, že si člověk zvykne, jak se říká „i na šibenici“, ale jednou je něco stabilního, lidi si zvyknou, ale vývojáři v Canonicalu si řeknou ne, my to chceme jinak a podle nás a názor komunity, běžných uživatelů nás nezajímá a prostě to tam dáme a basta. Mohl bych jmenovat mnoho věcí v Ubuntu, které se za poslední dva roky totálně změnily a ostatně to všichni, co používají Ubuntu ví.
Začalo mi vadit u Ubuntu, že co půl roku vychází nová verze a běžný přechod na vyšší verzi je čím dál tím nestabilnější a nakonec se více méně osvědčilo (jak pozoruji na fóru Ubuntu.cz) před příchodem nové verze (duben či říjen) vše zazálohovat externě, pak stáhnou novou verzi Ubuntu a provést čistou instalaci… A to je špatné. Pravda, lze zůstávat jen na LTS verzích, ale tohle mi nevyhovovalo – chtěl jsem mít systém vždy nejnovější.
Jak stárnu :-) tak se přikláním k té stabilitě a jistotě a hlavně k tomu, aby systém fungoval a já mohl pracovat. Takže rozhodnutí padlo dne 14.10. kdy vyšla nová verze stabilního Debianu 7 Wheezy, konkrétně verze 7.2. Stáhnul jsem 3 DVD ISO s touto verzí a vypálil…a čekal na 17.10., kdy vycházelo nové Ubuntu (tou dobou jsem už sice měl na svém notebooku Ubuntu-GNOME 13.10, ale dcera měla na minibooku Ubuntu 13.04). Stáhnul jsem, přes Unetbootin nainstaloval na SD kartu. Vzal jsem starší notebook HP ProBook 4510s a nainstaloval (nefunguje mi tam mechanika). OK, vše v pořádku. V pátek 18.10. jsem udělal upgrade u dceřinýho minibooku Acer One – neočekávaně to proběhlo korektně. No a teď jsem měl dilema – mám si nechat na současném notebooku Lenovo IdeaPad B590 Ubuntu-GNOME 13.10 a čekat půl roku na další verzi a čekat, co se zase v Canonicalu vymyslí? Nebo vzít ten Debian a nainstalovat ho? Zvítězilo to druhé.
Instalace Debianu 7.2 Wheezy s Gnome-Shellem 3.4.2 sice probíhala oproti Ubuntu neskutečně dlouho, ale nakonec jsem díky tomu množství softwaru, co je na 3 DVD nemusel stahovat z netu ty aplikace, které do Ubuntu po instalaci dodávám.
Jediný problém, který jsem ale zdárně vyřešil pomocí dotazu na fóru debian.cz, byl, že se mi po startu nespouštěla numerická klávesnice – jsem zvyklej zadávat heslo (znaky a čísla) na jeden zátah, aniž bych musel mačkat klávesu NumLock. Teď už to funguje a s Debianem jsem spokojený.
Jediné, co mi trochu vadí je trochu již zastaralý vzhled defaultního GTK3 tématu Adwaita. V novém GS 3.10 už vypadá mnohem moderněji, ale ať jsem zkoušel cokoliv, nedostanu tam pomalu žádný novější vzhled. Jen ty defaultní ikony jsem musel prostě změnit – je to děs a hrůza. Takže tam mám Faience Azur, které vypadají moderně… Ale co, operační systém není přeci o vzhledu, jsem si řekl. Jen jsem si trošku upravil gnome-shell.css (hlavně typ a velikost písma), vyladil si písmo systému a písmo v Iceweaselu, upravil si aspoň tapetu a už to řešit nebudu ;)
[gallery link=„file“ columns=„4“]
Teda nic ve zlym, ale stahovat 3 DVD a vypalovat to (a doufat, ze vznikne citelne DVD) by se mi opravdu nechtelo. Debian jsem instaloval 2x (a nasledne leta akorat updatoval a presypaval na novy HW), ale vzdy z nejakeho minimalniho CD a zbytek stahnul podle potreby z netu. Aspon to clovek nemusi stahovat 2x, protoze pouzivam testing a kdyz to clovek jeden den stahne a za tyden nainstaluje, uz tam muze byt hafo novych baliku.
Stahovat 3 dvd je opravdu zbytecne, netinstall ma 200mb a zbytek tahat pres net je zkratka pohodlnejsi. Navic velikost balicku s gnome3 je neco pres 1gb, takze v dnesni dobe snesitelna velikost. A k tomu upgradu, stejne to funguje i na debianu, data dat bokem, nahodit cistou instalaci a data vcetne konfiguraku z /etc dat zpet. Muzete samozrejme udelat dist-upgrade na vyssi verzi, ale s tim mam spatne zkusenosti, pokazde prestane neco fungovat, radeji se drzim osvedceneho postupu;-)
Samozřejmě jsem studoval na fóru debian.cz návody na instalaci pomocí netinstall ISO, ale chtěl jsem mít "jistotu" a nainstalovat vše, aniž bych musel napojit noťas na LAN - takhle jsem pak jen až po instalaci přes drát stáhnul firmware pro wifinu a zbytek jsem stahoval už přes ni. Pro příště už budu zkušenější v tomto ;)
Ad.3: stacilo by stiahnut iba netinstall ISO + firmware k wifi?
ja takto instalujem pomocou netinstall ISO uz dlho (ISO subor ma cca 200MB, nestahuju sa hluposti, ktore nevyuzijem,...)
kedysi som to robil ako ty (stiahol si komplet sadu DVD a napalil na media), ale to uz nerobim, lebo to je uplna zbytocnost, je to vhodne pre stroje, co nie su, alebo nemozu byt pripojene k internetu
No, já se ale nedivím ;) mě naopak po každé instalaci Ubuntu fungovalo vždy vše. jen jako moderátor fóra ubuntu.cz vidím, jaký s tím mají nováčkové problémy. Ten článek není o tom, že mi něco na Ubuntu nefunguje, ale že mě nebaví přecházet co půl roku na vyšší verzi, kterou zase změní Canonical (nikoliv uživatelé) dle svého.
Ideální na instalaci je netinstall a instalovat z usb flashky. Je to rychlejší a navíc to ISO je udělané tak, že pro vytvoření bootovací flashky stačí dd.
@Fantomas osobně upgraduju už několik verzí a nikdy s tím nebyl větší problém. Na serveru skoro bez zásahů a na desktopu stačilo promazat konfiguraci gnome apod. v gnome adresáři (a to musíš po nové instalaci udělat stejně). Připadá mi zbytečné ztrácet čas přeinstalací, tohle není windows.
To karel: tak to mas stesti, me se to parkrat podelalo a od te doby jedu klasicky. Navic jaky rozdil v case bude, kdyz udelas po dvou letech dist-upgrade a budes stahovat tisic balicku? Jedine co usetris je cas u konfigurace instalatoru, tato ztrata za jistotu, ze to bude fungovat, mi stoji. Tech masin mam kolem sebe desitky, udelam jednu a do ostatnich to jen kopiruji. Windows neminim komentovat, to by byla teprve ztrata casu.
marp -> Já na Debian přešel z Ubuntu v roce 2008 a na tvém příkladu se ukazuje pravdivost toho, co tvrdím. A to, že uživatelům Ubuntu nemá cenu Debian nutit, že si musí sami časem přijít na to, že Debian je daleko lepší než Ubuntu...:-) Jinak já už nějaký ten pátek používám pro každodenní použití na notebooku Lenovo B560 Debian Sid (unstable).
[14] A co je na tom prostředí tak návykového? Spouští programy, stejně jako jiné prostředí, nebo dělá něco navíc o čem nevím? Pro mne osobně je nejrychlejší ALT+F2, a to lze nastavit i v obyčejných xkách. Co je na distribuci tedy nejdůležitější? Určitě počet aplikací, to je totiž to, co uživatele nejvíce omezuje.
Pro me je to neco jako UX, ergonomie. Napr mi zabira naprosto minimum mista na vysku (pouze hlavni menu a nic vic). alt+F2? Proc, vse co potrebuju mam vlevo v launcheru na jedno jedine kliknuti. Pocet aplikaci? Nic zajimavyho mi jako tvurci webu nechybi. Vlastne jo, teda chybi mi jeden program - Fireworks. Ale tam to nezalezi na distru(a pravdepodobne kvuli Adobe baliku pristi HW bude ten od apple)
Zajímám se o GNU/Linux, zejména o Ubuntu,Debian a Fedoru, dále se zabývám tvorbou webů a bojovým systémem Jeet Kune Do. V roce 2012 jsem vytvořil projekt LinuxMarket – moderní linuxový obchod, který jsem zrealizoval ve spolupráci s linuxovým serverem Linuxsoft.cz.
Přečteno 11 694×
Přečteno 9 607×
Přečteno 8 734×
Přečteno 8 195×
Přečteno 7 933×