Nemohl jsem si pomoci, ale po přečtení komentářů některých jedinců na článek
Mikroformáty nám nabídnou v budoucnu mnoho nových možností a abych zde neplácal jen tak do vzduchu nalezl jsem pár věcí, které by nám v budoucnu mohly zpříjemnit život:
Vyhledávače
O tom jak budou perfektně vyhledávače v budoucnu vyhledávat bylo napsáno již mnoho a nemá cenu to zde opakovat
Kalendáře
Klasická věc, která napadne každého: na stránkách je datum koncertu, kliknu a mám ho v kalendáři. Super, ale daleko více se mi líbí představa, že si budu moci jedním kliknutím stáhnout do svého kalendáře rozvrh na celý semestr nebo datum zkoušky (pro uživatele jménem freshmouse: ano znám vCalendar ale ten prstě nikdy nebude součástí webu a vždy zůstane jen externím souborem). Nebo ještě lépe. Kalendáře, které má každý umístěné ve svém počítači, bude konečně možné sdílet v rámci nějaké skupiny on-line (ne že by to dosud nešlo, ale rozhodně ne napříč programy).
Obsah už ne jen pro browsery
V tuto chvíli je možné prohlížet obsah pomocí browserů a vyhledávat jen fultextově pomocí vyhledávačů. Ale ať mám Google seberadši neřekne mi kde naleznu nejlevnější monitor 19' s odezvou 4ms (pro rejpaly: vím, že existují portály srovnávající ceny na trhu, ale ty prohledávají vždy jen určité zdroje – rozhodně ne všechny). Utopie? Možná ne. Určitě se dočkáme několika ať už on-line nebo pevných aplikací, které budou prohledávat internet za účelem vyhledání určitých věcí. Ať už to bude nějaký univerzální E-shop prohledávající univerzálně všechny e-shopy (informace, ceníky) na internetu nebo třeba kulturní průvodce.
Samozřejmě mikroformáty nejsou jedinou věcí, kterou představuje Web 3.0. Ale rozhodně je pokládám za velký krok dopředu. Protože pro mě jsou formáty vCard a vCalendar pouhým přežitkem. A myslím si že se na mikroformáty těší i výrobci mobilního SW, protože je asi také práce s vCard a vCalendar už moc nebaví, jelikož je to dost omezená věc.
Mikroformaty su podla mna krok dopredu. Mne vsak vadi nazov "Web x.0", co to je? Pripomina mi to take tie byznis nazvy ako "Hyper Mega Super (Java/Microsoft/Windows/Linux/...) Busyness nazov(najlepsie nejake zname slovo) Professional" Samozrejme kazda spolocnost ma na tu istu vec iny nazov.
Mikroformáty jsou takovou splácaninou. Například, proč se třída root elementu té adresy nejmenuje nějak jako "mf-address" a jen "adr"? vždyť to bude kolidovat s kdoví kolika již existujícím styly.
Stejně tak, mnohem hezčí by bylo něco jako:
<mf-address>
<mf-address-street>...<mf-address-street>
</mf-address>
a definici xml připojit do xhtml, kde je použita.
Pěkné pojednání. Takhle fungující kalendář bych taky bral.
Na straně druhý je fakt, že něco bude i na připomínce [3], stejně jako souhlasím s názorem [2]. Web X.0 mi též připomíná marketingový výkřiky stylu DHTML.
Obecně jsem ale fanda všech zlepšení tímhle směrem a mikroformátům držím pěsti. Horší je, že spousta lidí to zavrhne, než by si dala práci zkoumat, co je na tom třeba dobrýho (nebo špatnýho) - hold lenost vládne světu :-).
> Docela mě zaráží nevole lidí, k novým věcem. Mikroformáty jsou stále ve vývoji, ale už se nacházejí lidé, kteří je shazují a odsuzují. Nedokážu pochopit, co je k tomu vede. Ať už je to nevole k všemu novému nebo čistě jen averze k evoluci Webu jako takového.
Nebudu tu znova dlouze opisovat, co proti mikrovlnkám mám, psal jsem to do diskuze k tomu odkazovanému článku, je to celkem dost řádků, a tak jen stručně: 1. používání atributů class k určení obsahu, 2. ztráta sémantiky, 3. špatné možnosti zobrazení.
Navrhl jsem i (podle mě) zajímavé řešení, které by problémy výše nemělo (a které by vyřešilo i ty tvé kalendáře). Rozhodně nelze mluvit o tom, že bych byl proti pokroku. Čtěte opět v té diskuzi.
> Zdálo se mi, že všichni raději Webem 2.0 opovrhují, než aby se zamýšlely nad jeho potencionálním využitím. Ale dosti bylo Webu 2.0.
Webem 2.54.18.0.578.9 nikdo neopovrhuje, jako spíš tím šílenstvím kolem něj. Do webu 2.0 to byl prostě jen web a nikdo nešílel po tom, jaké jsou užity technologie a komu je web určen. Pak někdo přidal hodně barev a blikání, napsal slovo komunita, dal tomu všem nálepku -- a bylo to!
Vezmu párek v rohlíku, dám mu číslo 28.0 a všichni si sednou z toho zbrusu nového vynálezu na zadek a budou se těšit na další verze...
> Určitě se dočkáme několika ať už on-line nebo pevných aplikací, které budou prohledávat internet za účelem vyhledání určitých věcí. Ať už to bude nějaký univerzální E-shop prohledávající univerzálně všechny e-shopy (informace, ceníky) na internetu nebo třeba kulturní průvodce.
Obávám se, že aplikace, které "budou prohledávat internet za účelem vyhledání určitých věcí" již je pozdě vynalézati...
Nehledě na to, neřeší to vůbec nic, jelikož to opět budou jen stroje, co budou bloudit sítí a hledat data dle ne-skutečně-inteligentních pravidel. Já bych si mohl udělat stránku, kam bych dal monitor 50" za tři koruny dvacet a celý slavný stroj ti bude na prd.
Univerzální internetové nástroje jsou kapitola sama pro sebe... Jak bys to prosímtě realizoval? To už je logičtější nějaké standardní API (což některé obchody mají) než mikroformáty (což ovšem stále trpí problémy v odstavci výše, jen je to pohodlnější pro tvůrce těch univerzálních nástrojů...).
Mikroformáty jsou určitě skvělá věc, stejně jako sémantický web. Ale spíš bych to uzavřel kvůli prohlížečům do nový tag, třeba něco jako <MF CSS="yes"></MF> resp. <MF CSS="no"></MF>, aby prohlížeči bylo jasné, že se jedná o Mikroformát a jestli ho má stylovat podle CSS nebo ne. Otázka zní, jaké chovámí by mělo být jako starndardní pokud by atribut CSS nebyl uveden.
Když už sem píšu tenhle příspěvek, nedá mi to poznamenat jednu věc. Jsou lidi, kteří se bouří proti používání tabulek pro formátování textu, třeba proto, že tím budou zmateny hlasové čtečky a že je to nesystémové a různé takové věci. K tomu mám jenom to, že tabulky původně vznikly pro formátování textu. Protože existuje spousta webů, které kvůli tomuto nikdo měnit nebude, bylo bb dobrým řešením přidat nový atribut tagu TABLE třeba TYPE. Mohlo by to vypadat třeba <TABLE TYPE="data"></DATA> pro opravdu datovou tabulku a <TABLE TYPE="format"></TABLE>, příčemž výchozí stav by byl TYPE="format". Sučasně s tím by mohl existovat ekvivalent <DATATABLE></DATATABLE>, který by byl totožný s <TABLE TYPE="data"></DATA>.
[7] freshmouse
v ohledu tveho řešení plně souhlasím s komentářem pod tím. Nemá cenu vyčleňovat informace do externích souborů (nebo duplikovat data do nich). Navíc ještě nabídka externích souborů ako je vCard nebo vCalendar je velice omezená. Velice soulasím s komentářem [3], zpřehlednění by mikroformatum rozhodně neuškodilo a navrhované řešení má hlavu a patu.
S těmi aplikacemi prohledávající web na bázi obsahu (nemyslím tím fulltext) bych docela rád viděl. Pokud nemyslíš tedy porovnávače cen. Pokud nějaký znáš napiš odkaz velice by mě to zajímalo.
Mikroformáty NE!
Nemám nic proti označování obsahu na stránce podle jeho významu (ba naopak, velice se na to těším), ale propánaboha mikroformáty jsou úplně vedle. Nevím jak to vzniklo, ale pro široké použití je to k ničemu. Názvy tříd nemají hlavu a patu, samotný fakt že se to definuje jako třídy je v dnešní době patrně neprůchozí (i když původní myšlenka atributu class se s mikroformáty částečně ztotožňuje).
Větší perspektivu v nejbližší době vidím v externích XML souborech (Sitemaps, RSS, ...)
[12]
jenže problem RSS nebo sitemap je ten, že nedefinuje plně obsah na stránce. Je to zase o tom, že řeší jen nějakou část toho co by měly řešit mikroformáty. A asi nejsem jediný, který bude radši, když specifinakce obsahu bude probíhat pomocí jenoho standardu než to baslit z 5 jinech.
[10] Jde o to že obecně je odklon od toho formátovat text (obecně cokoliv) prostředky html (elementy). Klidně tvrďte že tabulky byly odjakživa primárně určeny k formátování textu, ale podstatné je, že v době mobilních zařízení už nikdo o formátování textu pomocí html elementů nestojí. Takže se formátuje se např. pomocí CSS, html elementy naopak mají roli sémentického členění dokumentu. Podle mne je to jedině dobře! Tabulky fuj :)
Po prvotním shlédnutí mikroformátů musím konstatovat, že se mi libí samotná myšlenka i způsob jak jsou realizovány. Můžeme samozřejmě diskutovat o názvech jednotlivých tříd, ale jinak toto vypadá jako velmi dobrý mezistupeň mezi sémantickým webem a současným webem (ať už si mu kdo chce jak chce říká). Občas se vrtám v sémantickém webu a musím se přiznat, že jsem po dvou letech občasného zkoumání dospěl k závěru, že bude ještě hodně dlouho trvat než se sémantický web dostane mezi normální lidi. Je dokonce možné že "umře" podobně jako SGML. Oproti tomu mikroformáty mají šanci se prosadit, protože jsou jednoduché. Pokud by se podařilo standardizovat (přijetí zejména majoritními vyhledávači) názvy tříd a vznikla k těmto třídám i nějaká ucelená vícejazyčná doménová ontologie (nebo i několik), pak není co řešit a na hodně dlouhou dobu bychom si s mikroformáty vystačili.
Mikroformaty jako samotna myslenka se mne zdaji velice dobra. Co se tyce jejich implementace nevidim zadny problem ve stejnem zapisu jako dosavadni html tagy ale je mozne, ze kolize s dosavadnimy styly je mozna. Nevim jestli je primo stastne pro mikroformat volit zapis prez class oproti tomu zapis pomoci jineho parametru v tagu by uz bylo dalsi psani navic. Mozna by bylo zajimave reseni, kdy pokud by hrozila kolize s nasili jiz existujicimi styly, by se v adresari webu vytvoril soubor napirklad aliases.mf kde bych mohl vytvorit pro jiz existujici mikroformaty sve vlastni aliasy a ty pak ve svem webu mohl volne pouzivat a zaroven bych zde zvolil jaky styl se pro daty mikroformat ma pouzit. Cili defaultne by to fungovalo takto a pri vytvareni nvych webu by se s timto pocitali a nevidim v tom problem, pokud se rozhodnu jiz existujici web prizpusobit mikroformatu, mohu nechat sve tridy tak jak jsou, jen do noveho souboru nadefinui sve aliasy a pro jakekoli aplikaci i vyhledavace pak nebude problem nejprve nacist tento soubor. Co se tyka rozdelovani do nekolika souboru nacitani z XMLka a podobne, to uz je podle mne moc hardcore .... v jednoduchosti je prece sila.
[15] Ať je odklon jakýkoliv, nikdo nedonutí předělat starší funkční webové stránky, jenom proto, že jejich kód už není moderní. Takže aŤ je myšlenka sémantického webu jakkoliv hezká, musí být ve finále schopná fungovat i s nesémantickým webem, který je formátován pomocí HTML tagů a kde se i případné CLASS odpovídající tzv. Mikroformátům mohou využívat jiným způsobem.
Co mě se na současné situaci v prohlížečích nelíbí, že všechny porušují jednu ze základních specifikací <!DOCTYPE>. Podle W3C specifikace totiž polížeče na tento Tag nesmí reagovat, tento tag je určen pouze pro validátor. Ale pokud vím, tak snad všechny prohlížeče podle tohoto tagu přepínají způsob vykreslování. A když se zavedou mikroformáty bez zavedení nového tagu, označující, že jde o mikroformát, nejspíš to způsobí přidání dalšího vykreslovacího režimu (beru v úvahu mikroformát/neberu v úvahu mikroformát).
Přečteno 15 002×
Přečteno 14 417×
Přečteno 12 770×
Přečteno 9 817×
Přečteno 9 217×