Na webu je Flash něco jako Microsoft ve světě operačních systémů. Dlouho neporazitelný, dlouho nenahraditelný (ano, bez reklamy by Internet byl podstatně chudší a to i informačně). Flash všechny štval, ale byla to technologie, která všem pomáhala dělat web zajímavější a hravější. Byl prostě akceptován jako standard (však i do Linuxu se Flash plugin instaloval nakonec velmi lehce).
Dlouho se zdálo, že Macromedia a potom Adobe mají neohrozitelnou pozici. Sice se občas někdo drápal na jejich pozice a snažil se je ohrozit zprava nebo zleva, ale k ničemu to ve finále nevedlo. Prostě jsme si zvykli, že když se načítá stránka obohacená o pár „cool flash“ efektů, roztočí se všechny větráky v širokém okolí a v Temelíně musí přitopit pod kotlem.
Útok přišel ze strany, ze které to snad ani nikdo nečekal. Apple a Adobe byly vždy firmy, co měly nadstandardní vztahy. Přece jenom Photoshop je program, který byl dlouho primárně k dispozici jenom pro Apple a pro nikoho jiného.
Dlouholeté přátelství asi pomalu končí. iPhone a hlavně iPad se staly nečekanou kudličkou v zádech. Apple nevzal Flash na palubu a byl z toho malér. A dokonce stále tvrdošíjně Flash odmítá a nenabízí žádné kompromisní řešení. Adobe najednou tahá za velmi krátký konec provazu. Ne proto, že by už si iPad koupilo tolik lidí, ale jde o to, jací lidé si iPad koupili. Ti, co mohou utrácet a jsou citliví na oslovení reklamou. A najednou – by ji prostě na stránkách neviděli a odešli by bez zásahu o dům dál.
Velké weby začaly s uvedením iPadu spouštět nové verze svých webů bez Flashe. A světe, div se, ono to funguje. Flash není třeba a HTML5 najednou úplně stačí.
Čeká nás snad nová internetová revoluce? (Mimochodem, všimli jste si, jak si v poslední době začínají dávat přes hubu firmy, co dlouho společně táhly proti Microsoftu?)
To s tou spolupracou Adobe a Apple je trosku inak:
http://innerdaemon.wordpress.com/2010/04/10/sorry-adobe-you-screwed-yourself/
A tohle je jeste lepsi ;)
http://daringfireball.net/2010/04/iphone_agreement_bans_flash_compiler
Nemam rad flash a vubec mi na iPhone/iPad nechybi. Snad Google Analytics, ale na to jsou lepsi specializovane aplikace.
Když čtu podobné články, vždycky si říkám, že to vyloženě sedí na server, kde je velké procento lidí, kteří si téměř pořád na něco stěžují.:D
Nechápu, co všem na Flash vadí.
To, že zatěžuje procesor? Vždyť jde krásně zablokovat.
Že ho mnoho lidí využívá pro tvorbu reklam? Mnohem těžší je blokování reklamy v textu.
Že se instaluje jako plugin? Upřímně řečeno, kolik lidí z místní komunity využívá jako primární prohlížeč Firefox bez jakéhokoliv pluginu.
Osobní zkušenost mám hlavně s Flex (Flash na formuláře) a musím připustit, že když to srovnám s vývojem stejné věci na php+html+css+javascript, tak Flash vyhrává na celé čáře.
Neříkám, že je správné dělat celé webové stránky ve Flashi, ale vkusně a smysluplně navržená komponenta ušetří spoustu námahy a času.
Ale tak, co bych zde čekal. Místní diskuze se až příliš často podobají spíše honu na čarodějnice než konstruktivním připomínkám a diskuzím.
Napadlo vas, ze jednou z vyhod flashe je prave to, ze se necha zablokovat ci vypnout? To jsem zvedav, jak budete blokovat reklamy (ci jine animovane weby) v tom skvelem HTML5/CSS3.. Uz jsem mel tu cest na par takovych narazit a spotreba vykonu cpu je casto mnohem vyssi nez u flashe.
Nemyslím si, že nepodpora Flashe ze strany Apple v Iphone/pad os je dobrá cesta a tento Jobsův joke mi připadá jako sociální inženýrství kapitálních rozměrů (tedy já velkomožný Steve jsem se rozhodl zatnout Adobe tipec, a protože Iphone/pad mania est, tak to udělám). Flash se docela dlouho a pomalu vyvíjel do současné podoby v konkurenčním prostředí do současné vysoce kompatibilní i když rozhodně ne ideální podoby a je svobodnou volbou milionů lidí. Pokud existují jiné lepší varianty (nepochybně ano) ať se ukáží na volném trhu a nevyužívají neférovou forsáž od prožranýho jabka.
Autor je postarší pán z Prahy, co se profesionálně věnuje řízení lidských zdrojů (alias personalista), strategickému řízení odměňování (to zní dost dobře, což?), fotí věci a lidi pro radost svou (a čistě jen svou), pracuje na Windows Vista, doma si odskočí na Mac OS X (uff, to je vždycky úleva) a snaží se doučit i něco málo o Linuxu.
O jeho stáří svědčí to, že jeho ICQ numero je pětimístné (soudruhu, slyšíte, tady paní má dvoumístné číslo členské průkazky). Pravda, už na to ICQ vlastně ani nešáhne, jen to číslo prostě pořád má.