Otevřený blog - Témata označená nálepkou Operační systémy

  • První kroky s tabletem

    Nakonec i já jsem se stal vlastníkem tabletu…
  • Ideapad S100 - netbook pro Linux (2/2)

    Pokračování V dokončení zápisku o Ideapadu S100 pro Linux se budu věnovat volbě a zprovoznění distribuce Linuxu, desktopového prostředí a obecně zkušenostem s jeho používáním po už takřka měsíci. Distribuce a prostředí Tady jsem váhal mezi několika možnostmi – Fedorou (kterou jsem historicky vzato používal – a používám – asi nejdéle), Slackware (jeho spartánský přístup mě před časem oslovil, viz starší zápisek), nebo nějakou z distribucí založených na Debianu (ideálně Debian jako takový)…
    17. 3. 2012 17:54 (aktualizováno)
  • Slackware na desktopu?

    Abstrakt Krátké a nenáročné zamyšlení nad tím, zda se tato konzervativní linuxová distribuce hodí pro využití na desktopu. Pár slov o mých motivech, dalších pár o postupu, několik rad a doporučení a i několik o tom jak jsem uspěl či neuspěl. Když se řekne Slackware … … tak si mnoho s GNU/Linuxem seznámených lidí vybaví termíny jako konzervativní, starý, popř. si povzdechne nad slovy „správa závislostí“. Nic z toho přitom nemusí znamenat apriori něco negativního, naopak…
    24. 7. 2011 16:00 (aktualizováno)
  • Dva smolné dny

    Abstrakt Když se nedaří, tak pořádně. Aneb příspěvek o vypalování CD, o modemech, napájecích adaptérech a jiných neduzích. Nepříjemnost první Je to několik dní, co vyšel CentOS 5.2. Na tuhle distribuci jsem byl zvědavý a tak jsem se ji rozhodl vyzkoušet, konkrétně na notebooku. Stáhl jsem instalační obrazy a posléze se pustil do samotné instalace…
    27. 7. 2011 23:56 (aktualizováno)
  • Výkonové porovnání

    Abstrakt Hrubé porovnání výkonu poměřované rychlostí vykonání programu v pythonu pod Debianem Lenny (32 i 64-bit) a Fedorou 8 a 9 (32-bit). Stručné přiblížení V minulém příspěvku jsem se předsevzal, že budu „ostatní distribuce sledovat minimálně o něco pozorněji než tomu bylo předtím“. Už dříve jsem trochu experimentoval s Debianem (nejpřesnější by bylo říci, že s ním průběžně experimentuji), takže byl také první volbou, kde jsem se rozhodl zjistit současný stav věcí (mluvím o větvi testing)…
    27. 7. 2011 23:56 (aktualizováno)
  • Nejen první dojmy z Fedory 9

    Abstrakt První dojmy a zkušenosti z reálného nasazení Fedory 9 „Sulphur“ a také trochu zamyšlení nad filosofií a dalších věcí okolo Fedory samotné. Úvodní slovo Přiznám se, že z blížícího se příchodu Fedory 9 jsem měl trochu obavy. O Fedoře se někdy s nadsázkou říká, že její uživatelé jsou betatestery Red Hat Enterprise Linuxu. I přes nevážný tón takových slov, to, že Fedora v každé nové verzi přichází s poměrmě velkým množstvím inovací (a to často jako první) je fakt…
    27. 7. 2011 23:55 (aktualizováno)
  • Optimální délka vývojového cyklu

    Abstrakt Motivem tohoto příspěvku není nic víc ani nic míň, než se dozvědět, jaký v tomto směru panuje obecný názor a také jak tato problematika může ovlivnit uživatele přecházejcího na GNU/Linux. Krátké zamyšlení Významná část distribucí vydává své stable verze zhruba v půlročních rozestupech, i když samozřejmě existují velké výjimky, jíž je např. Debian…
    27. 7. 2011 23:53 (aktualizováno)