Čtyři příběhy, kterých bylo vlastně pět či podle striktní logiky šest aneb DRM a jiné nekalosti ve světě GNU/Linuxu a digitální hudby.
DRM je poměrně velkým zaklínadlem dnešní doby. Hudební vydavateství (a nejen ta) si od něj slibují zamezení nebo alespoň omezení nelegálního šíření nahrávek. Praktická realita však spíše svědčí o tom, že mnoho uživatelů tato vymoženost od případného nákupu odradí a jiným, typicky např. uživatelům GNU/Linuxu, ho čistě technicky znemožní.
V tomto příspěvku bych proto rád přiblížil svoje zkušenosti, které (nejen s) DRM mám. A zamyslel se nad několika dalšími věcmi, které s tím souvisí,
Bylo nepříjemné a částečně zapříčiněné mou hloupostí, to je nutné si přiznat. Psal se tehdy rok 2003, což byl zároveň rok vydání alba „Let It Be… naked“ od The Beatles. Ve velkém očekávání libového remasterovaného zvuku jsem album zakoupil. Co je DRM jsem tehdy nevěděl (bylo mi 14 let, snad mne to trochu omlouvá) a tak jsem byl velmi nepříjmemně překvapen tím, když jsem si CD chtěl přehrát na mém osobním počítači (tehdy ještě pod Windows 98).
Při prvním spuštění se chtěla nainstalovat jakási utilita, která měla posloužit k přehrání CD, budiž tedy instalaci jsem provedl. Nicméně byl jsem zvědavý jak se CD bude chovat budu-li ho chtít pustit v mnou tehdy používaném Winampu. Výsledek? Během přehrávání se každých několik sekund ozvalo při přehrávání hlasité cvaknutí. Nepříjemné.
Poctivě jsem se tedy vrátil k dodanému přehrávači, kde mě čekalo další překvapení – nebyla to CDA stopa, kterou tento software přehrával, ale ve 128kb/s kvalitě komprimovaný zvuk neurčeného formátu (patrně AAC, ale nemám to ověřené), uložený na nosiči spolu s obyčejnou audio stopou.
Dnes již vlastním stolní CD přehrávač, jehož se toto omezení pochopitelně netýká, ale zkušenost to byla nepříjemná. Vtipnou perličkou byl pozdější pokus o přehrání pod GNU/Linuxem, zde DRM ochrana jednoduše nefungovala. Tolik první střet.
Tento příběh je mnohem mladšího data. Když byl s velkou pompou spuštěn server i-legalne.cz nabízející legální stahování hudby (jaká ironie – v zemi, kdy to až na drobnou právní výjimku, jíž je neadekvátní zásah do práv autora, jinak než legálně nejde). Podívejme se na tuto problematiku z dvou možných pohledů.
Jako uživatel GNU/Linuxu nemám co řešit, hudbu si sice mohu zakoupit a stáhnout, ale již ji nemám kde přehrát, jejikož poskytovaný formát wma s DRM je úzce svázán s přehrávačem Windows Media Player 10+. Dobře tedy přesuňme se k případu druhému.
Uživatel MS Windows má situaci o poznání lepší. Lepší, nikoliv však ideální. Hudbu stáhne, přehraje a dokonce si ji může vypálit na CD. Cena je o něco nižší než v případě kamenného obchodu. Nižší je ale i kvalita, a nedostaneme také žádné médium (o booklet nemluvě).
Nabízí se otázka, pro koho tato služba je? Člověk, který si potrpí na kvalitu hudby si koupí CD (nebo případně jiný kvalitnější formát). Dostane za to poměrně velkou porci přidané hodnoty (právě kvalitní médium, booklet atd.). Jaký však má důvod k nákupu člověk, používající výměnné sítě? Ne nezbytně takový člověk musí porušovat zákon (sdílet autorsky chráněné soubory), takže stojí před volbou – legálně za peníze nebo legálně a zdarma?
Třetí příběh je nejmladšího data. U nejmenované firmy jsem si objednal CD (Mike Oldfield – „Songs of distant earth“). Udávaná doba doručení: 14 dní. Po uplynutí této doby jsem byl informován, že se lhůtu nepodaří dodržet, a dotázán (zkrátím-li to na kostru samotného sdělení), zda počkám týden. Tedy – čekal jsem. Po týdnu přišel mail s informací, že se CD bohužel doručit nepodaří, a s dotazem zda chci objednávku stornovat. Zklamán jsem objednávku nakonec skutečně zrušil.
Uplynul měsíc. Na příhodu jsem takřka zapoměl, když mi přišel lístek z pošty. K mému překvapení se jednalo o stornovanou zásilku! Protože jsem CD stále ještě nezakoupil, zásilku jsem převzal. Shrnutí? Doba dopravy: 2 měsíce (A to ještě nemluvím o poškrábaném obalu CD).
Výše jsem mluvil o přidané hodnotě, jak možná ale vyplynulo z minulého příspěvku, ne vždy je tato hodnota „tak vysoká jak by měla být“. Opět v obchodě s hudbou (tentokráte kamenném) jsem zakoupil CD (David Gilmour – „On An Island“). Překvapení první: Prodavač mě požádal zda by CD (patřičně zabalené v příslušné průhledné folii) mohl rozbalit, „protože se stává, že tam někdy média nejsou“. Udiveně jsem mu vyhověl. Ještě lepší bylo, že CD tam skutečně nebylo.
Mohl jsem jen děkovat za jeho prozřetelnost a fair přístup, smutnější však bylo, že CD, jež jsem dostal náhradou bylo škráblé.. A to ani nemluvím o dalších případech, kdy byl poškrábaný obal (což je takřka pravidlem). Závěr je zřejmý. Kdo na takovém přístupu tratí také: platící zákazník.
V kontextu všeho výše zmíněného se pak naprosto rozumím běžnému uživateli, který (např.) onu výměnou síť použije. Ani nemusí porušit zákon (viz. příběh druhý.) Takový člověk pak těžce chápe, proč by měl za hudbu platit. Pokud si potrpíte na kvalitu, pak však u valné většiny titulů nemáte jinou možnost.
Nabízí se ještě jedna myšlenka: Nakolik jsou případy, o nichž mluvím, specifické pro české prostředí? Před půl rokem jsem z jistého amerického e-shopu objednával DVD (ano článek je o hudbě, domnívám se však, že analogie je zde postačující). I s dopravou vyšlo na 22 USD (při tehdejším kursu cca 18,50 CZK / 1 USD), z toho samotná doprava vyšla na 7 USD. Zásilka dorazila za necelé tři týdny, tzn. s třídenním předstihem vůči udávanému datu. Zabalena byla v obalu, který budil až úctu – vystalaná krabice, uvnitř které si hověla samotná krabička s médiem, zabalena v „bublinkatém“ igelitovém sáčku. Tato krabička (v další folii) se tkvěla asi třemi pečetěmi.. Že DVD dorazilo v pořádku, asi netřeba říkat..
Zakončím optimisticky. Je vidět, že to jde i jinak. Stejně jako Česká republika není celý svět (jakoliv mám náš kraj z duše rád), tak DRM tu není na věčné časy a objevují se i snahy o prodej hudby bez ní. Jak se na tento problém díváte vy?
Určitá vlaštovka by tu byla http://www.root.cz/zpravicky/dvd-jon-obesel-drm-ochrany/
Nebylo ti 14 kdyz si tenhle vyblitek psal?
1) Zjevne ani netusis co DRM je
2) Prvni pripad nejspis zadne DRM ani nemelo, jenom klasickou ochranu proti PC mechanikam co se resila prelepenim
3) zbytek o poskrabanych CDckach a dodaci lhute 2 mesice s DRM souvisi jak? No, nijak, ale kdyz nevis co je DRM (viz 1), tak to celkem chapu....
[4] Nejlepší by bylo, kdyby DRM se neprodávalo a setkalo se s absolutním nezájmem kupujících. A pokud by ho někdo náhodou koupil, žádal by v reklamaci okamžité vrácení peněz plus nákladů na reklamaci - což se už v mnoha státech stalo a omezilo tak DRM chutě vydavatelů poměrně dost podstatně.
[5] Obcházení ochran není nic jiného, než udržování DRM při životě. Ono totiž jde stále vymýšlet další a další DRM ochrany, záleží jen na fantazii tvůrce ochran. A uživatelé se tak naučí, že ochrany se časem prolomí - tedy jsou ochotní si médium, či soubor s DRM koupit a nereklamovat - čímž dávají vydavatelům signál, že DRM ano, a že ho uživatelé budou kupovat.
Ale uživatelé sami dávají signál, že DRM chtějí - byť z vlastní blbosti. Vezměte si, kolik třeba teď je nadšených lidí těšících se na BluRay disky - což je médium, kde několikanásobná ochrana je POVINNÁ už z technického printipu celého média. Od BD-ROM mark přes AACS až hlavně po BD+, což není nic jiného, než virtuální mašina interpretující program, přičemž specifikace BD+ jsou tajné a bez něho médium nepřehrajete. Je to o to geniálnější, že každé BluRay médium už z principu spouští program v BD+ na počítači, nebo přehrávači, přičemž nikdo netuší, jaké jsou jeho možnosti BD+ - jen se ví, že se spouští program "napsaný vydavatelem disku".
To [7] Několik poznámek k Vašemu příspěvku.
ad 1) Prosím přečtěte si definici DRM. Dle wikipedie: "Digital Rights Management (DRM), které je možné přeložit jako 'Správa digitálních práv', je zastřešujícím pojmem pro technické metody, jejichž účelem je kontrolovat či omezovat používání obsahu digitálních médií." Domnívám se proto, že mé použití tohoto termínu je zcela správné.
ad 3) Prosím přečtěte si abstrakt, píšu ho právě proto abych rozsah článku jednoznačně vymezil. Tento příspěvek není zdaleka pouze o DRM. Domnívám se, že článek se do jím nastíněného rámce vešel.
Pár slov ohledně věku. Článek jsem psal právě dnes, kdy mi je krásných 19 let. Jaký je Váš věk prosím?
Ohledně "výblitku" musím říci jedno. Je mi líto, že hodnotíte můj příspěvek tímto výrazem, prosím však zachovejme meze slušnosti. Nejsem žádný cenzor a Váš názor ctím, ale zvolte (když už) prosím méně emočně zabarvený termín.
Ohledně tykání. Nezlobte se, ale při celkovém tónu hovoru, který vedete, se musím vůči tykaní z Vaší strany ohradit.
nakupovani CD v kamennych nebo i eShopech je v Cechach trosku problem, mam stejnou zkusenost. Pri nakupu pres "amazon" mam presne stejnou zkusenost, dorazilo to vcas, dorazilo to precizne zabaleno a vystlano. "vltava" potazmo "mall.cz" maji tak trochu jine jednani. Bohuzel to neni jen u audio nosicu ale obecne....
O tom ze CD v ceskych kramech chybi a prodavac ani nema tu slusnost nabidnout slevu za poskrabane cd nebo obal...ci poskozeny plast.. fakt nasrat....u amazonu to klidne lze vratit.
jinak o DRM toho v tom clanku fakt moc nebylo....:))
zvlast kdyz ted se od DRM ustupuje, je to mozna vykrik do tmy po narozeninove oslave :)
Již jsem se na toto téma několikrát rozepsal, takže to nebudu opakovat, ale tady je relativně čerstvý článek jednoho z uživatelů Oink (největší music BT tracker na světě) - v reakci na zátah RIAA.
Je to delší čtení, ale každé slovo bych vyvážil zlatem. Mluví mi z duše, jsem na tom stejně a mám na věc identický názor:
http://www.demonbaby.com/blog/2007/10/when-pigs-fly-death-of-oink-birth-of.html
Řekl bych, že vy k tomu při nejmenším nemáte daleko.
Musim se priznat ze jako dlouhodoby uzivatel oink.me.uk mi tato sajta chybi, drive jsem obcas kupoval nosice ale po zkusenosti z Oiknu kde clovek sehnal opravdu vsechno a rekneme temer okamzite v kvalite jakou si pral (patril tam velice casto format FLAC), jiz absolutne vynechavam jakykoliv kamenny obchod, system a cena hudby se musi zmenit (snizit), divim se ze jeste nekdo nakupuje.
Dalsi vec je ze pokud clovek posloucha zanr ne zrovna mainstreamovy je velice tezke ho sehnat.
No kazpopadne doufam ze se oink2 brzo objevy v plne sile!!
to [8] Ano, je to uzavřený koloběh. Každopádně zajímavý názor - takový smutně pravdivý.
to [10] Vidím, že nejsem sám se stejnou zkušeností. Jinak, jak jsem již psal, DRM je jen jedno z témat tohoto článku (byť dá se říci, že hlavní), ale díky za věcnou připomínku. Příště to zohledním a zaměřím se (u nějakého příbuzného tématu) úžeji. Takhle na DRM samotné skutečně vybylo jen málo místa.
Od DRM se ustupuje, to je fakt, jsem optimistou, přece jen si ale myslím, že na oslavu je přece jen ještě brzo :-/
to [11] Díky za tip, až budu mít klid, rád si to přečtu.
Neni nahodou DRM uz tak trosku mrtve? Vsechny major labely prodavaji hudbu bez DRM na Amazon MP3. Behem letosniho roku ma byt tenhle eshop celosvetove dostupny, ne jen USA. Mne se zda, ze prumysl konecne pochopil, ze kdyz si koupim fyzickou knizku, tak ji muzu pujcit kamaradum, a neni duvod, proc bych to same nemel mit moznost udelat s elektronickou_knizkou/mp3...
Pronajem videi je neco trosku jineho - ani v klasickych pujcovnach DVDcek lide neocekavaji, ze mohou pujcene DVD dale pujcovat. Nicmene jakmile se nekde vyskytuje slovo "koupit" a nikoliv "pujcit", nesmi tam byt zadne technicke omezeni (u slova "pujcit" at si klidne kdokoliv omezuje cokoliv).
[15] Ano a velká filmová vydavatelství podpořila HD formát nejvíce prodchnutý DRM ochranami - BluRay. Dokonce i HD DVD, dokud ještě byl - musel tvrdě zvýšit DRM ochrany aby zaujmul velká filmová vydavatelství. Kromě toho třeba Windows Vista mají DRM ochrany zabudovány přímo v kernelu včetně dost komplikovaného mechanismu kontroly, aby nešifrovaný signál nešel ani kabely a kontroly hw přímo v driverem, abyste třeba neodebírali pirátský signál přiletováním drátu na grafickou, nebo zvukovou kartu.
Ve skutečnosti DRM nemizí, ba právě naopak - vydavatelství přišla na neúčinnost běžných DRM a podstatně přitvrdila - a jsme v době, kdy se zabudovává DRM jako nedílná a povinná součást médií, hw i elektroniky. Díky intervenci velkých vydavatelství nemáte šanci tomu moc uniknout - vždyť i dnešní hw karty do PC obsahují šifrované výstupy, dnešní HD média mají DRM jako pevnou povinnou součást a to jsem teprve na začátku celého příběhu.
Je velká naivita si myslet, že DRM ustupuje - naopak. Jen se přesunuje a přeskupuje na jinou úroveň. Řekněme, že v hudbě to je znát méně, ale nebuďte naivní. Třeba DluRay přehrávače dokonce prošly upgradem na zvýšení ochran a starší přístroje bylo nutné nechat uprgradovat firmware.
Hlavní změna je ta, že minulá DRM byly hračky pro malé děti, dnešní DRM, která se připravují jsou tvrdší oříšek.
[18] Na iTunes das taky typicky za album pres 200. Ukazuje se, ze obal a fyzicke medium lidi zas tak nezajima. Navic se dostavame do doby, kdy normalni CDcko ani vetsina lidi nechce prehravat (do mp3 prehravace CDcko nestrcite, musite to konvertovat a to je otrava). Plus tu jeste mas vyhody, ze si muzes koupit tech par pisnicek, ktery chces, a navic nemusi chodit ven. Kupovani hudby po internetu vubec nemusi byt nutne levnejsi.
[12] hele, ale OiNKv2 se už rozjíždí, mají komplet zálohy ze dne před zátahem, takže bych to jako problém neviděl. Jen se přeskupili... myslím, že teď si ale zajistili server v Německu.
Všem členům by každou chvíli měla přijít pozvánka na mail, který měli registrovaný v době zátahu. Jestli jsi byl v tu dobu ještě členem, tak jsi vykrytý. Já jsem se tam měsíc nepřihlásil a přišel jsem tak o účet - asi dva měsíce před zátahem. BOHUŽEL. Kdyby jsi se tam dostal zpátky, poslal bys mi invite? Asi to nepůjde hned, teď mají invite system v rukou čistě oni, ale až jo... Byl bych ti vděčný! Pro každý případ (že jsem narazil na spřízněnou duši), tohle je můj email :))
tukan0208(o)gmail(.)com
Měj se a případně dík a ahoj na trackeru. :-]
diky :)
Na to, že zátah byl 10. měsíc v 2007, tak aktivita minulý měsíc vypadá dobře. Čtyři měsíce ticho, teď to snad začali dávat dohormady. Prý to chtějí mít na více serverech, takže "zclusterování" trackeru taky zabere nějaký čas. Nejřív snad brali dárce, uvidíme jak se to vyvine. Je ale taky možný, že to je scam a nějací chytráci se snaží z lidí dostat prachy! :)
Student učitelství ICT na PedF UK se zájmem o open source, Python, Scratch, HTML5, výuku programování a mnoha dalších – ne IT – věcí, jako je hudba (Pink Floyd), literatura (G. Orwell) nebo film (S. Kubrick).
Přečteno 16 244×
Přečteno 15 885×
Přečteno 15 322×
Přečteno 13 260×
Přečteno 8 364×