Otevřený blog

  • Linuxový notebook (I. Hledání a výběr)

    Abstrakt První část článku o hledání nového notebooku pro provoz pod GNU/Linuxem. První část shrnuje kritéria pro výběr a samotné hledání a porovnání možných kandidátů, zkušenosti s provozem a notebookem jako takovým budou tématem části druhé. Potřeba změny Když jsem zhruba před rokem pořizoval svůj první notebook IBM ThinkPad T23, měl jsem celkem jasnou představu o jeho využití – surfování na internetu, kancelářský balík atd. – multimédia v ní byla zastoupena nejvýše občasným přehráním filmu či
    27. 7. 2011 23:56 (aktualizováno)
  • Dva smolné dny

    Abstrakt Když se nedaří, tak pořádně. Aneb příspěvek o vypalování CD, o modemech, napájecích adaptérech a jiných neduzích. Nepříjemnost první Je to několik dní, co vyšel CentOS 5.2. Na tuhle distribuci jsem byl zvědavý a tak jsem se ji rozhodl vyzkoušet, konkrétně na notebooku. Stáhl jsem instalační obrazy a posléze se pustil do samotné instalace…
    27. 7. 2011 23:56 (aktualizováno)
  • Výkonové porovnání

    Abstrakt Hrubé porovnání výkonu poměřované rychlostí vykonání programu v pythonu pod Debianem Lenny (32 i 64-bit) a Fedorou 8 a 9 (32-bit). Stručné přiblížení V minulém příspěvku jsem se předsevzal, že budu „ostatní distribuce sledovat minimálně o něco pozorněji než tomu bylo předtím“. Už dříve jsem trochu experimentoval s Debianem (nejpřesnější by bylo říci, že s ním průběžně experimentuji), takže byl také první volbou, kde jsem se rozhodl zjistit současný stav věcí (mluvím o větvi testing)…
    27. 7. 2011 23:56 (aktualizováno)
  • Nejen první dojmy z Fedory 9

    Abstrakt První dojmy a zkušenosti z reálného nasazení Fedory 9 „Sulphur“ a také trochu zamyšlení nad filosofií a dalších věcí okolo Fedory samotné. Úvodní slovo Přiznám se, že z blížícího se příchodu Fedory 9 jsem měl trochu obavy. O Fedoře se někdy s nadsázkou říká, že její uživatelé jsou betatestery Red Hat Enterprise Linuxu. I přes nevážný tón takových slov, to, že Fedora v každé nové verzi přichází s poměrmě velkým množstvím inovací (a to často jako první) je fakt…
    27. 7. 2011 23:55 (aktualizováno)
  • Alternativní přístupy

    Abstrakt O umělcích, kteří se rozhodli k distribuci hudby přistoupit jinak. Alternativně. Nekonvenčně. Pár slov o internetové komunitě Jamendo – aneb svobodná hudba, zdarma, legálně a neomezeně. O cestách, díky kterým i linuxový uživatel nebude diskriminován. Na začátek Na internetu je často slyšet volání o změně přístupu ve způsobu distribuce hudby. Od velkých vydavatelství přichází změna jen pozvolna a v malých krůčcích, jako například opatrné osvobozování hudby od DRM…
    27. 7. 2011 23:55 (aktualizováno)
  • Vykreslování písem

    Abstrakt Následující příspěvek je krátkým zamyšlením nad vykreslováním písem pomocí knihovny freetype za (či naopak) bez použití bytecode interpreteru. Úvodní slovo Na diskuse na toto téma, resp. na téma vykreslování písem, jejich „tenkosti“ a použitelnosti toho či onoho nastavení povětšinou ve webových prohlížečích, jsem narazil už několikrát. I proto jsem se rozhodl, že si udělám malý test a jeho výsledky zde zveřejním.
    27. 7. 2011 23:54 (aktualizováno)
  • Informovanost o GNU/Linuxu

    Abstrakt Následující příspěvek není ani tak o samotné informovanosti o GNU/Linuxu v populaci, jako o tom, co je s tím možné dělat (primárně ve školství) a nakonec – co se v tomto směru snažím dělat já. Dvě slečny na úvod Asi před měsícem jsem byl při pravidelné cestě autobusem svědkem zajímavého rozhovoru (za předpokladu, že zajímavé a – z jistého pohledu, který nikomu nepodsouvám – i smutné je možné stmelit do jednoho celku) mezi dvěma slečnami. A světe div se, bavili se o GNU/Linuxu…
    27. 7. 2011 23:54 (aktualizováno)
  • Čtyři příběhy

    Abstrakt Čtyři příběhy, kterých bylo vlastně pět či podle striktní logiky šest aneb DRM a jiné nekalosti ve světě GNU/Linuxu a digitální hudby. Něčím se začít musí DRM je poměrně velkým zaklínadlem dnešní doby. Hudební vydavateství (a nejen ta) si od něj slibují zamezení nebo alespoň omezení nelegálního šíření nahrávek. Praktická realita však spíše svědčí o tom, že mnoho uživatelů tato vymoženost od případného nákupu odradí a jiným, typicky např…
    27. 7. 2011 23:54 (aktualizováno)
  • Optimální délka vývojového cyklu

    Abstrakt Motivem tohoto příspěvku není nic víc ani nic míň, než se dozvědět, jaký v tomto směru panuje obecný názor a také jak tato problematika může ovlivnit uživatele přecházejcího na GNU/Linux. Krátké zamyšlení Významná část distribucí vydává své stable verze zhruba v půlročních rozestupech, i když samozřejmě existují velké výjimky, jíž je např. Debian…
    27. 7. 2011 23:53 (aktualizováno)
  • IT, normy a legislativa

    Abstrakt Krátké zamyšlení nad potřebou legislativy ohledně norem v IT odvětví. Je třeba stanovit zákonem normy v oblasti datových formátů a komunikačních protokolů? Jaké by byly ekonomické (a jiné) dopady? Co mě inspirovalo Stručně řečeno – Evropská komise a její zásahy vůči Microsoft Corp., ohledně integrace přehrávače Windows Media Player jako součásti Windows. Zpětným pohledem můžeme právě až nyní říci, že se její opatření zcela minula účinkem…
    27. 7. 2011 23:53 (aktualizováno)