Na začátek miniseriálu zmíníme hlavní motivační důvody k přechodu od ICQ k Jabberu
Příští díly seriálu:
1. Pro koncového uživatele irelevantní.
2. AOL je velká společnost, která poskytuje určitou záruku, nehledě, že na icq docela vydělává. Takže to nevidím jako chybu. Pokud by někdo zpoplatnil icq, byla by to jiná...
3. Blbost - Mám jak v Linuxu tak Win ICQ spuštěné pořád a spadne tak jednou za měsíc a to ještě díky chybě netu.(Nepočítám výpadky serverů icq)
4. Blbost - tohle se mi stávalo jen u starých verzí klientů - Gaim, Kopete. Po nainstalování nové verze vše v poho. Na win jsem neměl jedinou ztrátu icq zprávy.
5. Zbytečné, pokud nikoho na Jabberu neznám.
6. Na co? :)
7. viz 1.
8. A ICQ snad jo? Pod Win i Linux existuje spousta kvalitních klientů. Gaim,Kopete, Sim, Licq, Miranda, Qip, Trillian ...
9. ? :-)
10. :)
[6] - no s tim klientem je to takove pochybne - ICQ 6 vypada na to ze blokuje opet kvalitne vsechny alternativni klienty tim ze jim zpet neposila informaci o doruceni zpravy
ale jinak souhlas - tyhle vykriky s prechodem na jabber uz tu byly x krat - a vzdy jsou spis fanaticke nez opravdu poucne a podlozene - je to stejne jako se skype
Už se těšim na pokračování 4. dílu seriálu, zřizujeme Jabber servr.
Používal jsem JabberD na Windows (jen sem ho tak testoval), běžel naprosto v pohodičce. Byla to ale starší verze která ukládala uživatele do XML souborů, Pak jsem si zřídil server a na něm Linux (Gentoo) a nainstaloval nejnovější JabberD - suprová věc ukládá vše již do SQL darabáze, jenže tady je i kámen úrazu. Veškerá dokumentace co jsem byl schopnej vygooglit je v anglině, kterou neovládám a tak se mi ho nepodařilo funkčně nastavit. Tak tu snad bude podrobnej návod
Jinak ten server neni dostupnej z netu, je jen pro místní síť, sice tu už jeden Jabber server je, ale proč si neudělat vlastní, že, oni se spolu domluvěj a já budu moc využívat SSL (to tu nebylo zmíněno, Jabber standartně podporuje posílání šifrovanejch zpráv pomocí SSL), který na existujícím servru neni.
[6]
3. o vypadky serveru tu jde predevsim
8.
Restrictions on Use
You agree not to (1) create or use any software other than the Software provided by ICQ or by America Online, Inc., or any affiliate thereof, to enter your ICQ number and password or to access the ICQ Services, without the express written authorization of ICQ;
Doporučil bych ti pročíst články na jabber.cz , protože na Jabberu se prozatím zprávy mohou ztrácet, pokud klientovi spadne konektivita v době doručování zprávy, ale mělo by zbývat jen implementace do serverů a klientů potvrzování zpráv a bude po tomto problému. Navíc mnohé důvody proč přejít jsi neuvedl.
Většina lidí používající ICQ si neuvědomuje, že souhlasila s pravidly v níž dovolují zaznamenávat veškerou komunikaci a používat jej pro marketingové účely.
Je celkem zbytečné "duplikovat" články o zřizování účtů Jabber. Spíše by přišlo vhod přesvědčovat okolí a pomoci jim. Když jsem přecházel na Jabber, tak jsem všem okolo oznámil, že budu dostupný jen na Jabberu a zájemcům jsem pomohl s vytvořením a nastavením účtu.
VÝZVA: jestli používáte jabber + transporty. Zkuste jeden den v týdnu odpojit ICQ a MSN a být jen na jabberu.
Postupně můžete počet "čistých" dní zvyšovat. Když se vás bude někdo ptát, proč nejste na ICQ, řekněte, že teď býváte častěji na jabberu. Nemusíte ty lidi prvoplánově přemlouvat, stačí, když jim toto oznámíte jako fakt. Časem na to přijdou sami.
Právě jsem vypnul svůj účet s transporty a do pátku budu jen na jabberu :-)
Jestli si chcete založit vlastní server, nebo si to jen tak vyzkoušet, tak doporučuji OpenFire (dříve Wildfire) http://www.igniterealtime.org/projects/openfire/index.jsp
Zprovozníte ho snadno, má hezkého průvodce a konfiguraci přes www, české rozhraní, může si ukládat data do vestavěné DB nebo do PostgreSQL, MySQL...
Dokonce ani není těžké napsat si vlastní plugin :-) Takhle jsem si vyrobil doplněk, který ukládá všechny zprávy do DB. Chtěl bych vytvořit webové rozhraní, aby si uživatelé mohli číst svoji historii (a prohledávat ji) odkudkoli (historie na serveru). Bohužel teď nemám čas nazbyt.
Body 1 a 7 je stejný, stejně tak jako 4, 10. Nevím, že by mě ICQ násilně nutilo používat jen jeden klientský program. Miranda je asi jen takový přízrak. Vypadá to, že tento pamflet psal laik mající potřebu obsáhnout všechny prsty na rukách. Jsem přesvědčen i o tom, že autor by při "fundovaném" podání uvěřil, že má prstů 11.
[15] - dik ze OpenFire - uz bezi ;)
[18] - to mas z toho ze si neumis ICQ nastavit - staci si dat web-aware a nebyt videt online z webu - hned tech spam-botu ubude - navic je i vyhodne nastavit si nebyt viden vubec mimo kontakt list - spammeri pravidelne pisou pouze on-line uzivatelum
[19] - tak to ale bude se vsim - az pojede aspon 25% lidi na linuxu, taky zacnou viry, protoze linux je stejne deravy jako windows, akorat nikdo nema naladu kvuli par blaznum co na nem jedou psat viry
mimojine uz treba na firefox zacina vychazet spousta exploitu protoze je proste pouzivany
[21] představ si, že jsi firma a chceš využívat IM pro komunikaci se zákazníky. Dovolil by ses spoléhat se na něco takového jako ICQ? Jestli ano, tak jsi nesvéprávný hazardér nebo o tom vůbec nic nevíš :-)
Tady je jasnou volbou jabber. Můžeš si založit vlastní server, což je práce na pár minut. Nebo můžeš použít veřejný server. Díky šifrování se k tvé komunikaci nedostane nikdo kromě tebe a tvého zákazníka.
Navíc tím získáš možnost komunikovat s kýmkoli, kdo má jabber, bez ohledu na to, na jakém serveru je. Můžeš si psát s lidmi z jiných firem, kteří mají vlastní servery, nebo se zákazníky, kteří používají veřejné servery, ať už jsou na jabber.cz, jabber.ru nebo jabber.org. Je to něco jako e-mail, tam si taky můžeš dopisovat s kýmkoli, ne jen s lidmi, kteří jsou na stejném serveru nebo mají účet u stejného poskytovatele.
Přesto těch 10 Tondových bodů nepovažuji za nejšťastněji vybrané. Spíš bych to řekl takto:
1) možnost komunikovat s kýmkoli, bez ohledu na server na jakém je zaregistrovaný
2) bezpečnost - šifrování komunikace, hesla jsou v bezpečí, jde šifrovat zprávy tak, že je nemůže číst ani provozovatel serveru, ani kdyby chtěl. Open Source je zárukou bezpečnosti (v tom smyslu, že kdokoli může provést audit systému a zkontrolovat, jestli neobsahuje chyby)
3) jabber je budoucnost - nebudu muset mít na počítači několik klientů pro různé sítě, nebudu muset navazovat síťové spojení se servery několika poskytovatelů, nebudu závislý na jedné nebo dvou firmách. Je to svoboda a moderní technologie
4) Bezproblémová čeština a další jazyky, všechno jede jen a pouze v UTF-8. Doba, kdy lidé ze strachu psali cesky bez hacku a carek je naštěstí pryč, patří do minulého století.
5) doplňkové služby. Jabber.cz je vzornou ukázkou toho, jak se to má dělat, co všechno jabber může poskytovat.
[24] Dávat do firmy Skype mi osobně připadá jako naprosto nesmyslné rizkiko, ale asi jsem fanatik.
[21] Škodu komunitě děláty vy tím, že se ze své lenosti/nevědomosti/blbosti nejste schopen smířit s tím, že ICQ na GNU/Linuxu legálně používat nelze (kromě ICQ2Go). Jasně, řeknete, že to nikoho nezajímá, ale mi osobně připadá cpaní se do prdele firmě, která o mě nemá zájem jako přinejmenší podivné chování. A to je jenom nejmenší důvod k přechodu.
Věřím v to, že díky otevřeným formátům a protokolům si budou mít lidi plnou svobodu vybrat si svůj operačn systém, ať už svobodný nebo proprietární. Dřív nebo později k tomu dojde a žádní Honzové tomu nezabrání.
[24] Skype bych se ve firmě vyhýbal jako čert kříži! Skype je řešení maximálně pro "nějakého obyčejného člověka" který odjede na dva měsíce do USA a potřebuje si občas zatelefonovat s rodinou.
Ale ve firmě to nemá co dělat. Jednak to není alternativa k IM, ale v první řadě telefonování. A jednak, když budu chtít ušetřit na volání, pořídím si robustní VoIP řešení od některého důvěryhodného místního poskytovatele. Ušetřit se dá hodně možností je taky víc než dost.
Firmám doporučuji Jabber místo ICQ v první řadě kvůli bezpečnosti. Skype je na tom stejně mizerně jako ICQ, jako firma neovlivníš, kudy poteče komunikace a kdo všechno bude moci hovory s tvými zákazníky odposlouchávat.
[6]
ad 3) výpadky serverů - viz [12]
ad 4) Při nejmenším např. zprávy, které obsahují link :-) A rozhodně o tom nedá odesilateli vědět...
ad 5) Zbytečné to není... je to možnost! Máš snad možnost si z ICQ klienta povídat s lidmi z jabberu? A ano, může se zdát, že je zbytečné přecházet na jabber, pokud tam nikoho neznáš, ale pravdivé to je jen pokud si skutečně myslíš, že ICQ je hyper cool a megasuper a prostě lepší IM síť něž jabber. Pokud se ti zdá jabber alespon trochu lepší, přechod má smysl už jen kvůli narušení "síťového efektu" - aneb, někdo musí přejít na druhou stranu jako první ;-)
ad 8) ano, viz [12]
[14]
Takhle to praktikuju s ICQt už nějaký čas - zapínám ho opravdu jen když potřebuju něco od lidí, kteří jsou jen na ICQ hned teď... Prostě jsem došel k názoru, že když oni mě nutí pro IM komunikaci s nima používat ICQ, tak já je budu nutit používat jabber, protože mi to tak prostě vyhovuje.
[20]
ad spam - nevím jak na tom je ICQ, ale jabber má na tohle různé metody filtrování např. ignore list apod. ;-)
ad viry na Linuxu - to je ale přesně ukázko toho, že heterogenita systémů, pokud si navzájem budou rozumět je skvělá věc - kdyby byly kompatibilní formáty (jabber má standardizovaný protokol) a žádný systém by nebyl dominantní (v případě jabberu různorodost klientů), bude velký problém najít bug/napsat vir, který by měl opravdu masový dopad.
[22]
Jo takhle nějak by ten článeček měl vypadat :-)
[24]
Hm, po tom, co jsem četl pár článků o tom, jak se Skype chová - čtení BIOSu motherboardu (informace, kterou ten program z žádného objektivního důvodu nepotřebuje) a vůbec chování Skypu (vytváření supernodů z jednotlivých klientů), které jsem zažil na vlastní kůži... po tomhle všem a z mnoha dalších důvodů, si ho už v životě na počítač nenainstaluju... a snažím se koukat do budoucna na další vývoj jingle a masouvou implementaci, propojení se SIP a mnoho dalšího, co se samo nabízí...
[22] Díky :-) Trošku jsem to ještě vylepšil a dal do svého blogu: http://www.abclinuxu.cz/blog/xkucf03/2007/4/5/175469
[24] Ty praktiky Skype jsou opravdu ošklivé a ještě horší je, že do toho není vidět, kdyby to aspoň bylo open source, abys věděl, co se tam opravdu děje a mohl posoudit jestli to je nebo není přijatelné.
Na druhou stranu ten koncept super-uzlů je docela zajímavý - Skype ti dává něco zadarmo - ty místo abys platil, tak poskytneš část svého přenosového pásma, aby mohli volat i jiní. Je to něco jako P2P sítě. Ono kdyby to bylo open source, tak by to bylo pro některé lidi i snesitelné. Ale pro firmy je tento koncept tak jako tak nepřijatelný. Takže Skype nepoužívat.
[29]
V otázkách bezpečnosti prostě nevěřím uzavřeným řešením, je sice hezké, že někdo řekne, že je to šifrované, ale...
IM funkce jsou u Skype druhořadé a podle toho to taky vypadá, když budu chtít chatovat, je pro mne mnohem lepší volbou jabber.
Když budu volat jednou dvakrát měsíčně na slovensko, tak prostě zavolám přes mobil a vůbec to nebudu řešit. Firma ale často potřebuje telefonovat v rámci podniku, z jedné kanceláře do druhé - pak je normální nasadit VoIP telefony a firemní ústřednu s Asteriskem. A tuhle ústřednu můžeš napojit do veřejných sítí přes některého VoIP poskytovatele. Tomu říkám robustní řešení. Každý má na stole jeden telefon, když volá v rámci firmy, je to zadarmo, a když volá ven, účtuje se to u poskytovatele. A je jen na tobě, jestli si vybereš paušál, nebo budeš mít nulové fixní náklady a budeš poskytovateli platit jen provolané minuty ven. Stačí si to spočítat.
[30] minuta na slovensko je kolem 25,- Kc - kdyz je kolega dvakrat do mesice na slovensku je to +- 3-4 hodiny hovoru co je treba resit - 3 * 60 * 25 = 4500 . znam lepsi zpusoby jak tyhle penize vyuzit.
navic rozjet na siti u zakaznika cokoliv jineho nez skype je v 99% nemozne.
takze tady vidim u skypu velke plus.
tvoje paranoia proti uzavrenym resenim je normalni paranoia vsech open-soucaru - do ceho nevidim to smrdi.
[31]
1) ano, je to paranoia :-) A v otázkách bezpečnosti odmítám věřit jakýmkoli uzavřeným řešením. Když si mohu vybrat, tak si samozřejmě vyberu to lepší řešení.
2) Zkoušel jsem nedávno google talk, je postavený na jabberu, takže textová komunikace funguje s kýmkoli bez ohledu na jakém je serveru. Hlasová komunikace funguje dobře, stačí, aby oba měli účet na Gmailu. Oba jsme měli zapnuté firewally a telefonování fungovalo. Google talk / jingle sice není ještě dokonalý, ale je u něj slušná šance, že se z něj stane standard.
ad rezna, nemyslím si, že podstata opensource spočívá v tom, že si osobně přečtu všechny zdrojáky
btw, nevím, k čemu je zpochybňovat výhody opensource na rootu.
a pak je tu jiná věc, opensource je hezká věc... ale otevřené protokoly jsou věcí dost zásadní, stojí na nich internet, e-mail a další věci..... a jen díky otevřenosti protokolu lze psát e-maily z jedné firmy do druhé nebo z jedné veřejné služby na druhou. V oblasti instant messagingu to mezi usavřenými protokoly nejde.
Ale mezi těmi, kdo podporují mezinárodní IETF standard pro komunikaci, to jde.
Já na Jabber přešel zcela a absolutně toho nelituji. Na svém webu o tom mám i článek (jsou tam sepsány výhody oproti ICQ apod. a že jich není zrovna málo).
S nadhledem si troufám říci, že Jabber je pro BFUčka to nejjednodušší, co mohou mít. Nainstaluji třeba Gajim (v linuxu pár kliknutí), v nastavení si jen nastavím jen svou přezdívku a server z nabídky, aktivuji ICQ protokol (kvůli lidem, co chtějí mít problémy) a to je vše. Je na tom něco složitého? Pro BFUčka naprostej ráj. To ani nemluvím o tom, že jabber adresa se pamatuje o dost lépe než několikamístné ICQ číslo. Krom toho má Jabber mnoho služeb navíc, v mobilních klientech nedocenitelná věc (např. program apod.). Prostě nádhera. Jabber všem doporučuji. Už se mi povedlo pár lidí přesvědčit. Už třeba kvůli přenosu souborů apod.
Taky se těším na ten díl (pokud ještě nevyšel) o tom serveru.
Nedávno jsem napsal článek o vztahu Jabberu a svobodného trhu a srovnání situace s proprietárními protokoly. Třeba to někoho bude zajímat :-)
http://frantovo.cz/blog/?q=jabber-ii-svobodny-trh
Taky nechápu co na tom ICQ všichni vidí, pravda je, že mi o tom kdysi řekl kamarád já jsem to považoval za naprosto úžasnou věc, ale v tý době jsem neznal nic jinýho, používal jsem Windows a v tehdejšim klientovi byl malinkatej banner jako reklama. Jinak se to tvářilo normálně minimalisticky a designově se to dalo do windows zařadit, což se o dnešnim klientovi říct opravdu nedá... To je věc kterou nechápu, proč lidi používaj ICQ6, to už je kvalitnější ICQ2go :-)
A stejne si kazdej dnesni clovek pomatuje svoje ICQ cislo, nebylo by jednodussi si zapamatovat svuj JID se spoustou vyhod? :-D
Kazdopadne ma jabber nevyhody oproti ICQ, neni takovej COOL a nema tolik animovanejch hejbatek a postavicek, ktery se daj poslat kamaradovi a nedaj se pres to hrat hry a mozna jeste neco ceho jsem si nevsimnul, ale tyhle veci me fakt netrapi, mam u pocitace jinou praci, nez si s nekym vymenovat predvoleny animace, kde ovecka strili z ruskyho samopalu, nechapu dnesni svet....
Programuju informační systémy založené na linuxu. Ve volném čase se ale počítačům snažím vyhýbat, i když to moc nejde.
Přečteno 9 471×
Přečteno 7 708×
Přečteno 6 148×
Přečteno 6 067×
Přečteno 5 987×