Hlavní navigace

Diskriminace inteligentních browserů

9. 1. 2007 15:42 (aktualizováno) Tomáš Kavalek

Proč to tak pořád je a musí neustále být. V mém minulém zaměstnání, které jsem provozoval při studiu, bylo vše založeno na technologiích MS, a pokud jsem se jen slůvkem zmínil o tom, že to není dobré, nebylo mi vyhověno. Nebo spíše bylo mi odpovězeno něco ve smyslu, že mají zákazníci používat MSIE, tak naše aplikace vypadá tak jak má. Ve Firefoxu a Opeře tomu však není, ale to nikoho nezajímá. Světu vládne téměř monopolní browser a k němu většina vzhlíží.

S podobným problémem jsem se setkal na portálu VOLNÝ.cz, kde má můj kamarád e-mailovou schránku. Nemohl se k ní dostat a nutně potřeboval zjistit obsah jednoho mailu, dal mi tedy heslo a požádal, abych to zařídil. Přihlásím se ve FF a co nevidím, špatné kódování, tak přemýšlím, kde je tedy chyba, koukám do kódu, do nastavení prohlížeče, znovu do kódu, ne vše je v pořádku. Nakonec zjišťuji, že se vkládají aktuality z hlavní stránky VOLNÝ.cz. Koukám na ní, vše v pořádku, takže znova do kódu, a ejhle, změna, stránka je v kódování windows-1250. Vracím se zpět do mailu a koukám do kódu, ano, již prve jsem viděl správně, je to UTF-8.

Vzpomněl jsem si na to, že MSIE to někdy řešil nějak podivně, po svém, znaková sada daná v meta tagu ho téměř nezajímala. Tak jsem se přihlásil do mailu přes MSIE, a ejhle, vše v pořádku. Dovolil jsem si o problému informovat oddělení tecnické podpory VOLNÝ.cz, nedostalo se mi ani odpovědi, ani nápravy.

Nechápu ten přístup, nabízím-li službu, ač zdarma, snažím se přeci o největší pohodlí pro zákazníka. A ne mít přístup „Má mít MSIE, jeho chyba, stejně MSIE používá víc než xx%, takže to řešit nebudeme“. Ostatně mně to může být jedno, nevyužívám služeb VOLNÝ.cz, ale docela mě zarazilo to, že nebyla odpověď, nebyla změna a připadá mně to, že uživatele, řekněme alternativních prohlížečů, provozovatelé webů mírně utlačují.

Jde ale o přístup, tady na Root.cz, když jsem pana Krčmáře informoval o problému ve výpisu perexů, obratem mi odpověděl, co je původem problému, kdo to má na starost apod. Do pár dnů byl problém vyřešen, o čemž jsem byl vyrozumněn e-mailem. Neobvyklý přístup, který mě ovšem potěšil. Takový ten pocit, že je zájem o čtenáře, v tomto případě Root.cz.

Takovýchto témat by se ale našlo několi, viz třeba podpora CSS v různých prohlížečích a přístup provozovatelů webů. Proč někteří prostě berou jako prohlížeč pouze MSIE, netestují pod jinými prohlížeči či je dokonce přímo zavrhují? Prioritou profesionálního webu, kterým VOLNÝ.cz zřejmě je, vzhledem ke službám a reklamně, by měl být validní web. Třeba tento můj zápis bude podnětem ke změně, ono třeba jen použití něčeho jako je iconv by problém vyřešilo.

Na závěr tedy screenshoty, nejprve Mozilla Firefox až pak Microsoft Internet Explorer:

Volný.cz - WebMail - Mozilla Firefox

Volný.cz - WebMail - Microsoft Internet Explorer

Pokud by se našel nějaký „rejpal“, který by chtěl zpochybnit datum a čas posledního přihlášení, či mě nařknout z fotomontáže, dnes jsem testoval, zda došlo k nápravě, proto posledni přihlášení včera, pro FF a před malým okamžikem pro MSIE (časové údaje se vztahují k době psaní zápisu).

Sdílet