Kladete-li si po přečtení titulku otázku, jak toto souvisí s Linuxem, předem odpovídám, že nijak. Jistě všichni znáte veselý záznam telefonátu paní inženýrky a magistry Jindry Kačanové (výbornej člověk, dvě vysoké školy, zbožíznalství a tak dále). Motivem celého hovoru je, že ona si nic neobjednala a přesto dostala nějaké složenky k zaplacení. Ty skončily v krbu a jak se utvrdila na zákaznické lince, šlo o dobrovolnou nezávaznou nabídku.
…z pohodlí domova za méně než 10 kliknutí Jako každý rok, i letos si 18.* na konci prosince známý multimediální přehrávač VLC oblékl vánoční čepičku a to dává tušit, že zimní svátky jsou opravdu blízko. Proto bych rád přišel s radou, jak na poslední chvíli pořídit bez stresu dárek pro své blízké…
Chytrým mobilním telefonům bývá často vyčítána malá výdrž na baterie. Osobně nemám problém s tím, dobíjet telefon každou noc, stejně jako každou noc spánkem dobíjím svou tělesnou schránku. I tak se mi ale občas stane, že zásoba energie v telefonu není na úrovni, jakou bych si představoval, ať už proto, že v noci nebyla k dispozici nabíječka, nebo v horším případě proto, že mobilní telefon při opravdu intenzivním používání nevydrží na baterii ani den…
Porouchal se mi v jednom starším počítači pevný disk. Na tom není nic zvláštního, takové věci se běžně stávají. Protože to byl Seagate a protože disky této značky se řadu let prodávaly s pětiletou zárukou, zkusil jsem zadat jeho sériové číslo do formuláře Warranty Validation na webu výrobce. Protože Seagate potvrdil, že záruka na disk trvá až do roku 2013, rozhodl jsem se, že disk zkusím reklamovat.
Mé stávající domácí připojení se nějak pokazilo a poslední měsíc jsem byl zcela odkázán na U:fonův hobby Internet. Což není tak špatné, jak to zní, ale začal jsem se poohlížet po řešení trvalejšího charakteru. Narazil jsem na nabídku společnosti InternetHome, s. r. o. vlastněné Telefónicou, nabízející v mém okolí bezdrátové připojení na bázi 5 GHz Wi-Fi. Nabízený tarif 5 Mbps za 350 Kč měsíčně mě zaujal, na domácí linku s občasným provozem to dostačuje.
A je to tady, i velcí poskytovatelé obsahu přestali IPv6 ignorovat a svět pomalu začíná přecházet na Nový Internet. Na afterpárty letošního Installfestu jsme s Petrem Krčmářem přemýšleli, že bychom mohli „udělat něco s IPv6“ u příležitosti jeho světového jeho spuštění. Tak vznikl nápad na server http://www.nebezi.cz, který běží jen na protokolu IPv6.
Oblíbil jsem si uspávání počítače, tedy režim Suspend-To-RAM. Počítač je možné vypnout i zapnout velice rychle a přitom vydrží poměrně dlouho na baterii. Jediný problém, který mě trochu trápil, je že šifrovací klíč pro oddíl /home je stále přítomen v paměti, čímž se zvyšuje riziko úspěchu případného cold-boot útoku. Dlouho jsem ten problém ignoroval, nejsem totiž velký paranoik a vím, že kdyby někdo opravdu chtěl, pravděpodobně ze mě beztak heslo vymlátí.
Klasický problém, který řeší každý uživatel Instant Messagingu, je archivace zpráv. Naprostá většina protokolů je postavena tak, že archivace je volitelná součást klienta. To mohlo fungovat dobře v době, kdy každý uživatel vlastnil nejvýše jeden počítač. Dnes tento přístup nefunguje a uživatelé končí s historií náhodně roztroušenou po různých počítačích…
Server Time.is jsem již na svém blogu před časem představoval. Jedná se o javascriptovou stránku, která zobrazuje přesný čas, nezávisle na hodinách počítače. Stránka se stále vyvíjí − před koncem roku například nabídla odpočet do nového roku na adrese http://time.is/countdown/. Odpočet je dostupný nadále, manipulací s URL můžete vytvořit odpočty do libovolných událostí v libovolných místech, například: http://time.is/countdown/2012–06–30_23:59:59_in_London
Pokud jste četli dnešní článek, možná vás, stejně jako mě, zaujal způsob, jakým Google Authenticator kreslí QR kódy přímo na textovou konzoli. Možná vás, stejně jako mě, napadlo, zda je to nějaká obecná funkce a zda by se to nedalo využít pro jakékoli QR kódy. A ode dneška odpověď zní: Ano, dalo! Představuji tímto prográmek ttyqr, jednoduchý generátor QR kódů v textovém terminálu…