Hlavní navigace

Externí baterie pro chytré telefony

11. 11. 2012 18:56 Ondřej Caletka

Chytrým mobilním telefonům bývá často vyčítána malá výdrž na baterie. Osobně nemám problém s tím, dobíjet telefon každou noc, stejně jako každou noc spánkem dobíjím svou tělesnou schránku. I tak se mi ale občas stane, že zásoba energie v telefonu není na úrovni, jakou bych si představoval, ať už proto, že v noci nebyla k dispozici nabíječka, nebo v horším případě proto, že mobilní telefon při opravdu intenzivním používání nevydrží na baterii ani den. Z toho důvodu jsem se začal shánět po nějaké možnosti rozšíření kapacity. Shodou okolností se mi nakonec doma sešly dvě univerzální externí baterie, nebo chcete-li bateriově napájené nabíječky. Dovolím si tedy drobnou recenzi.

První z nich, tu placatou se solárním panelem jsem dostal jako dárek od nizozemského výměnného uzlu NLix, o kterém jsem do té doby nevěděl, že vůbec existuje. Kromě základní funkce Li-Ion akumulátoru s výstupem pěti voltů obsahuje také solární panel pro dobíjení světlem, ukazatel zásoby energie a v neposlední řadě také praktickou LED svítilnu.

 

Samotná nabíječka má jediný kulatý konektor. Do něj je možné přímo, nebo krátkým propojovacím kablíkem zapojit jednu z mnoha redukcí pro různé druhy mobilních telefonů, včetně iPhone, Nokia, mini USB a micro USB. Pro nabíjení je přibalen delší kablík zakončený klasickým konektorem USB A.

Zatímco nabíjení USB konektorem trvá nanejvýš dvě hodiny, při nabíjení solárním panelem výrobce udává dobu nabíjení mezi 12 a 14 hodinami. Tedy v zimním období nabíječku pravděpodobně nenabijete od slunce ani za celý den.

Při připojení plně nabité nabíječky k mému telefonu HTC Desire Z došlo k jejímu vybití přibližně po dvou hodinách a hodnota ukazatele baterie v telefonu stoupla o 30 až 40 procentních bodů (nebo i procent; dosaďte si podle libosti :) ).  To rozhodně není mnoho, v každém případě pro nouzové dobití na několik nejbližších hodin to může stačit.

 

Druhou, válcovou nabíječku jsem si před časem pořídil ze známého Hongkongského obchodu DX.com. Jde o velice jednoduché zařízení bez jakýchkoli pohyblivých částí. Kromě samotného válečku vážícího 65 gramů je součástí balení asi 15 cm dlouhý univerzální USB kabel, který končí postupně konektory typu mini USB, micro USB a iPhone. Použití je velmi snadné, USB konektorem typu A je možné nabíjet libovolné zařízení, pomocí micro USB je naopak možné dobíjet nabíječku z libovolného zdroje či USB portu počítače.

 

Válcovou nabíječku je možné poměrně snadno rozebrat. Uvnitř se skrývá nejběžnější typ válcového Li-Ion akumulátoru, vyskytující se ve většině baterií přenosných počítačů. Podle prodejce má mít kapacitu 2300 mAh. Dále je uvnitř na malé destičce jednak zvyšující měnič na 5 V výstup, jednak dobíječ pro dobíjení akumulátoru. Na desce jsou také tři LED diody, indikující dobíjení (oranžová), plné nabití (modrá), nebo také kritický stav baterie (červená). Zajímavé je, že zařízení nemá žádný spínač, akumulátor je tedy trvale vybíjen klidovým proudem zvyšujícího měniče.

Na rozdíl od předchozí nabíječky tato dokáže na jedno nabití dobít telefon z téměř vybitého stavu až do úplného nabití. Drobný problém je s dobíjením mobilních telefonů Nokia, které se z nabíječky odmítnou dobíjet, když jsou datové USB vodiče nezapojené. Pomůže propojit dva vnitřní kontakty v USB konektoru, buď připájením drátku, nebo prostým vložením kousku hliníkové fólie do konektoru.

Mám-li přidat závěrečné hodnocení, rozhodně můžu válcovou nabíječku doporučit. Potěší také použití těch nejběžnějších konektorů, takže kromě samotné nabíječky není nutné nosit další sadu kablíků a redukcí, které se mohou poztrácet. Také kapacita je dostatečná. Solární variantu bych přesně z opačných důvodů nedoporučil. Jen bych rád upozornil, že v tuto chvíli již není jisté, že případnou zásilku stihnete obdržet do Vánoc.

Sdílet