Hlavní navigace

Oskarův Weblog @root - Témata označená nálepkou Linux

  • Opravte si e-defekt svépomocí

    Nedávno jsem si v jistém českém e-obchodu pořídíl e-knihu pro svou e-čtečku Amazon Kindle. Přestože jsem knihu stáhnul ve formátu mobi, který je určen právě pro čtečku, kterou vlastním, ukázalo se, že jsem na místo e-knihy pořídil e-defekt. Veškerý text knihy byl totiž napsán titěrným a především neproporcionálním písmem. Titěrné písmo je s mírnými obtížemi řešitelné přímo ve čtečce…
    6. 3. 2014 13:42 (aktualizováno)
  • Jak vypnout IPv6 privacy extensions na novém Androidu

    Pod stromečkem jsem rozbalil nový mobil s Androidem 4.4 Kitkat. Bohužel musím konstatovat, že ani zcela nová verze operačního systému, která v USA pracuje v IPv6-only, pořád kašle na dodržování RFC 4941, se kterým byl Android až do verze 4 konformní: Použití dočasných adres (pro ochranu soukromí) může způsobovat nečekané obtíže s některými aplikacemi. Servery mohou odmítnout spojení od klientů bez reverzního DNS záznamu…
    26. 12. 2013 19:52
  • Jak zvětšit disk virtuálního serveru a nepřijít o data

    Už několikrát jsem byl dotazován ohledně správného postupu zvětšení diskového prostoru u virtuálního serveru. Postup jsem si úspěšně vyzkoušel u sebe, poradil jak na to a… pak poslouchal nářky, že to nefunguje a data jsou pryč. Nejdřív popíšu celý postup: Předpokládáme virtuální server běžící v režimu plné virtualizace (třeba VMware, KVM, nebo Xen). Byl vytvořen s nějakou velikostí virtualizovaného disku, která nyní nestačí. Disk zvětšíme v nástroji pro správu virtuálního serveru…
    19. 9. 2013 13:43
  • Měkké dárky na poslední chvíli

    …z pohodlí domova za méně než 10 kliknutí Jako každý rok, i letos si 18.* na konci prosince známý multimediální přehrávač VLC oblékl vánoční čepičku a to dává tušit, že zimní svátky jsou opravdu blízko. Proto bych rád přišel s radou, jak na poslední chvíli pořídit bez stresu dárek pro své blízké…
    18. 12. 2012 11:24 (aktualizováno)
  • Bezpečné uspání s šifrovaným diskem

    Oblíbil jsem si uspávání počítače, tedy režim Suspend-To-RAM. Počítač je možné vypnout i zapnout velice rychle a přitom vydrží poměrně dlouho na baterii. Jediný problém, který mě trochu trápil, je že šifrovací klíč pro oddíl /home je stále přítomen v paměti, čímž se zvyšuje riziko úspěchu případného cold-boot útoku. Dlouho jsem ten problém ignoroval, nejsem totiž velký paranoik a vím, že kdyby někdo opravdu chtěl, pravděpodobně ze mě beztak heslo vymlátí.
    11. 5. 2012 20:55 (aktualizováno)
  • QR kódy v terminálu

    Pokud jste četli dnešní článek, možná vás, stejně jako mě, zaujal způsob, jakým Google Authenticator kreslí QR kódy přímo na textovou konzoli. Možná vás, stejně jako mě, napadlo, zda je to nějaká obecná funkce a zda by se to nedalo využít pro jakékoli QR kódy. A ode dneška odpověď zní: Ano, dalo! Představuji tímto prográmek ttyqr, jednoduchý generátor QR kódů v textovém terminálu…
    12. 5. 2012 11:38 (aktualizováno)
  • Jak jsem zaváděl DVB-T2

    Přechod na zemské digitální vysílání v normě DVB-T pomalu vrcholí. A přitom už klepe na dveře další norma, zvaná DVB-T2. V tomto zápisku se s Vámi podělím, kterak jsem k pražskému experimentálnímu vysílání naráz připojil až 4000 nových diváků. Co je norma DVB-T2 Návrh vysílání v normě DVB-T je z pohledu počítačů již velmi letitý; vždyť první vysílání v této normě bylo spuštěno již v roce 1998 (zdroj). Od té doby se výpočetní výkon počítačů mnohonásobně zvýšil…
    4. 5. 2011 11:00
  • Archivujeme televizní pořady

    Digitalizace televizního vysílání s sebou přináší, kromě rozšíření programové nabídky a (povětšinou) zlepšení kvality příjmu, také výrazné zjednodušení pořizování záznamu. Zatímco v případě analogového vysílání bylo nutno vysílání digitalizovat, digitální vysílání stačí pouze ukládat. O to složitější může být najít si čas na přehrání již nahraného záznamu. Zvlášť  po Vánocích.
    13. 5. 2011 23:30 (aktualizováno)